Týden 1 - Úvodní hodina: Co je to fantastika a proč ji analyzovat pomocí kognitivní vědy 26. 2. 2019
Před první hodinou:
Do 25. 2. 14:04 prosím vyplňte krátký dotazník:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd3LXKD1QgFo2tJPCdDpWsyZzWprMPpKe29_wll2A3AyFtrFA/viewform?usp=sf_link
PO PRVNÍ PŘEDNÁŠCE:
Studijní materiál
K nastudování po první hodině, kde bude vysvětlena práce se studijními materiály a podíl povinných, vřele doporučených a čistě rozšiřujících materiálů.
Prezentace z první lekce:
Videa ke zhlédnutí:
v angličtině - na You Tube si můžete zapnout titulky pro snazší porozumění.
K přečtení:
Sekundární literatura - představení textů a událostí spojených s MU
Tereza Dědinová: Po divné krajině. Charakteristika a vnitřní členění fantastické literatury
Fantastická literatura je dnes vlivným kulturním fenoménem. Ambicí této studie je iniciovat širší diskuzi o fantastické literatuře a upozornit na problematiku její reflexe. Práce sumarizuje možné přístupy k definici fantastiky v českém a světovém kontextu, blíže vymezuje podmínky nutné k uvažování o fantastičnosti díla a navrhuje definici fantastiky vycházející z Wittgensteinova konceptu rodových podobností, prototypové teorie, architextuality a neostrých množin. Druhá část knihy představuje dvoustupňovou typologii založenou na funkci fantastického prvku. Na prvním místě odlišuje dvě kategorie fantastična podle úrovně integrace fantastického prvku, se zohledněním textových i mimotextových aspektů, následně rozlišuje tři neostré množiny na základě klíčových funkcí fantastického prvku vzhledem k aktuálnímu světu.
Volně ke stažení zde: https://digilib.phil.muni.cz/handle/11222.digilib/134147
Tereza Dědinová, Zbyněk Fišer, Jakub Jarina, Luisa Nováková a další: Na rozhraní světů: fantastická literatura v mezioborovém zkoumání
Kolektivní odborná monografie obsahuje kapitoly jednadvaceti autorů k reflexi fantastického vyjádření v literární a divadelní tvorbě. Pět tematických oddílů (O utopičnosti v literatuře, Sdílení příběhu, světa a jazyka, Ke kořenům nejen české fantastiky, Kreativita a fantastičnost – příběhy nejen pro děti, Středoevropská postmoderna) představuje možnosti zkoumání fenoménu fantastična z hlediska literární teorie a historie, divadelní a kognitivní vědy, filozofie a komparatistiky. Široké pojetí fantastična uplatněné v knize umožnilo zaměřit se na žánrové i nežánrové podoby fantastiky, a přispět tak k překlenutí do značné míry umělé hranice mezi nimi.
Volně ke stažení zde: https://digilib.phil.muni.cz/handle/11222.digilib/136769
Bohemica litteraria - dvě monotematická čísla věnovaná fantastice - 2015/2 - anglicky, 2018/2 - česky
ke stažení zde: https://digilib.phil.muni.cz/handle/11222.digilib/104762
Dubnové (2018) číslo časopisu HOST: Jaká je česká fantastika - studie Hledání hranic žánru a čtenáře (Tereza Dědinová a Jan Křeček)
Uspořádané mezinárodní konference:
Více na webu Ústavu české literatury a knihovnictví
Více na konferenčním webu
Na 2. hodinu
1) Osvěžte si zacházení s IS - interaktivní osnova, odevzdávárny...
2) Prostudujte si podmínky získání zápočtu - pokud Vám něco nebude jasné, zeptejte se na 2. hodině.
Podmínky pro získání zápočtu:
Vše v průběhu semestru.
Tři krátké úvahy, každá o rozsahu cca 2000 znaků (počítáno včetně mezer), k tématům zadaným v interaktivní osnově.
Sepsání úvahy předpokládá přečtení povídky či románu dle studentova výběru (můžete vycházet z knih, které už znáte, pracovat s doporučenou literaturou, nebo si přečíst něco dalšího) a aplikaci sekundárních zdrojů - informací z přednášek k danému tématu.
Ke každému tématu bude upřesněn nejzazší termín zaslání úvahy.
Tři příspěvky, každý o rozsahu 500–700 znaků, do diskuze k zadaným tématům - alespoň dva příspěvky se musí týkat jiných témat než těch zpracovaných v odevzdávaných úvahách.
Sepsání příspěvku předpokládá přečtení některé z úvah k danému tématu a pročtení rozvíjející se diskuze k tématu.
V interaktivní osnově bude ke každému tématu založena odevzdávárna a diskuzní vlákno.
Témata se vztahují k náplni přednášek. Předběžně:
Fantastika a aktuální svět
Definice fantastiky jako žánru
Vnitřní členění fantastiky
Funkce fantastiky
Specifika fantastiky
Mimoliterární přesahy fantastiky
Na závěr semestru do k tomuto účelu založené odevzdávárny nahrajte dokument obsahující všechny tři úvahy a tři příspěvky do diskuze. Alespoň u jednoho z vybraných témat, ke kterým jste psali úvahu nebo diskuzní příspěvek, připojte shrnutí diskuze, tedy závěry, ke kterým diskuze dospěla.
Dobrovolnosti se meze nekladou! Diskuzních příspěvků samozřejmě můžete poslat více.
3) Přečtěte si ukázku z románu Ubik a najděte si o něm více informací. Na webu Legie.info jsou odkazy na recenze a komentáře čtenářů.
4) Příští hodinu budeme krom jiného uvažovat o fantastice z historického hlediska. Dostaneme se k tomu, že jde o relativně moderní pojem a ve většině případů nedává příliš smysl označovat díla vznikající před érou osvícenství za fantastická. Ale neplatí to vždy. Přečtěte si krátký úryvek z Pravdivých příběhů řečníka, filozofa a satirika Lúkiana ze Samosaty, který žil a tvořil ve starověkém Řecku.