Péče o kulturní dědictví II

Zadání semestrálního úkolu

Cíl

Semestrální prací student prokáže orientaci v systémových nástrojích péče o kulturní dědictví a způsobech nakládání s prvky kulturního dědictví materiální a nemateriální povahy; jejím prostřednictvím zároveň doloží schopnost aplikovat znalosti získané ve výuce předmětu a formulovat konkrétní principy péče uplatnitelné na vybrané a lokálně ukotvené elementy kulturního dědictví.

Konkrétní prvek materiální a nemateriální povahy vhodný ke zpracování si student optimálně zvolí ze svého okolí či regionu. Je možné vybírat pouze takové elementy kulturního dědictví, na něž není dosud uplatněna systémová ochrana (např. zápis na seznam kulturních památek, zápis na regionální či národní seznam nemateriálního dědictví apod.). Práce bude mít povahu odborně zpracovaného projektu, který bude formulovat vhodné nástroje optimální péče o vybraný prvek kulturního dědictví.

Formální náležitosti

Student předloží semestrální práci v rozsahu min. 9000, max. 27000 znaků; práce bude opatřena závěrečným soupisem literatury, pramenů, respondentů a dalších zdrojů, v textu bude odkazováno na zdroje prostřednictvím poznámek pod čarou (ty lze využít i pro sdělení doplňkových či rozšiřujících informací). Pro práci s literaturou, prameny a zdroji bude uplatněna Citační norma Ústavu evropské etnologie FF MU dostupná na webových stránkách pracoviště. Přílohy budou číslovány. Doporučena je i obrazová příloha.

Termín odevzdání

V elektronické podobě do 15. června 2023 18:00 prostřednictvím Odevzdávárny níže, po uvedeném datu bude aplikace uzavřena a nebude možno práci odevzdat.

Struktura semestrální práce:

Titulní list (viz vzor)

Část I. / Identifikační

  1. Identifikace a lokalizace prvku (název, lokalita/region výskytu)
  2. Stručná charakteristika prvku a jeho kategorizace (materiální/nemateriální povahy)
  3. Detailnější popis statku (okolnosti vzniku, geneze, sociální, kulturní, ekonomický kontext, jakou podobu má statek v současnosti, jaké sociální či jiné funkce ve vztahu ke komunitě naplňuje)
  4. Dosavadní míra poznání (stručná sumarizace odborného i laického zájmu o prvek, kdo jej dokumentoval / dokumentuje, jaké prameny, zdroje a literatura se o něm zmiňují, je-li veřejně prezentován i jinou formou – informační tabule, naučná stezka, výstavní prezentace či jakákoliv jiná forma)

Část II. / Návrh koncepce péče o zvolený statek materiální či nemateriální povahy

Autor se může volně inspirovat jakýmkoliv z prezentovaných přístupů na bází památkové péče, muzejnictví, formou institucionalizovaných nástrojů o prvky tradiční lidové kultury a s nimi spjaté různé formy zápisů na regionální seznamy či národní seznam atd.).
Část II. by neměla zahrnovat pouze definování cílů (tedy co by se mělo, co by bylo vhodné), ale také jasnou formulaci konkrétních nástrojů a promyšlených postupů, jejichž prostřednictvím tyto cíle budou naplňovány. Uvedeny by měly být instituce či organizace, které by bylo vhodné do další péče o prvek zapojit, vč. zdůvodnění a stručné sumarizace očekávaného přínosu tohoto zapojení (stačí je pouze uvést, není třeba je kontaktovat a dosazovat se na jejich souhlas, celá práce má pouze cvičnou povahu).

Součástí tohoto oddílu semestrální práce bude dále definování potenciálních zdrojů doplňkového financování prostřednictvím dotačních / grantových programů obcí a měst, krajů, ministerstev či nevládních neziskových organizací. Student dle lokální / regionální příslušnosti statku a jeho charakteru zvolí některý z aktuálně či dříve dostupný dotační / grantový titul a jako Přílohu č. 1 přiloží zpracovaný formulář této žádosti.

Závěrečná kapitola této části bude obsahovat koncept prezentace a popularizace sledovaného statku s definováním konkrétních nástrojů a aktivit vhodných pro posílení obecných znalostí a povědomí o něm mezi laickou i odbornou veřejností.

Nejasnosti při výběru tématu
V případě nejasností ohledně výběru tématu a jeho zpracování lze konzultovat s garantem předmětu doc. PhDr. Danielem Drápalou, Ph.D., drapala@phil.muni.cz


Odevzdávárna pro vkládání práce: