Interpretace historických právních textů

Úvodem

Milé kolegyně, milí kolegové,

vítám Vás v kurzu Interpretace historických právních textů, který bude v průběhu tohoto semestru probíhat formou e-learningu. Kurz je vhodný pro studenty bakalářského i magisterského studia, předpokládá však alespoň elementární znalost latiny.

Jedná se o zavedený kurz vytvořený "na míru" studentům pomocných věd historických, archivnictví a příbuzných oborů, jehož cílem je vyplnit pomyslnou mezeru v dosavadním sylabu předmětů tak, aby také posluchači bez právního vzdělání byli schopni správně porozumět pramenům právní povahy a jejich obsahu. Náplň kurzu tak přímo reflektuje skutečnost, že studenti výše uvedených oborů během svého studia pracují zejména s texty úřední povahy (tj. s listinným materiálem, úředními knihami, případně s knihami právními či přímo s právními předpisy), které obsahují právní termíny a obraty, jimž mnohdy nerozumí. Kurz je proto zaměřen metodologicky. Jeho cílem je poskytnout nejen teoretické základy interpretace právních pramenů, ale také praktické dovednosti, které si studenti osvojí při práci s vybraným pramenným materiálem různého stáří i provenience. Každý týden bude v interaktivní osnově zveřejněno jedno téma, ke kterému se bude vztahovat domácí úkol (k tomu viz více níže) a nepovinné kontrolní otázky, na jejichž základě si budete moct ověřit, zda zadané problematice rozumíte.

Níže se můžete seznámit s podrobnou osnovou kurzu, podmínkami zápočtu a základní literaturou. V případě jakýchkoliv dotazů týkajících se tohoto kurzu (věcných či technických) mě, prosím, kontaktujte prostřednictvím emailové adresy 261132@mail.muni.cz. Využít můžete také osobní konzultace, najdete mě každé úterý a středu dopoledne na ÚPVH.   

 
 
                                                                                                 Osnova kurzu
 
  • Pojem interpretace práva - Úvod do interpretace právních textů, historie a nástin metodologie výkladu. Význam jednotlivých metod interpretace pro práci s právními prameny různého stáří.
  • Základní metody výkladu - Seznámení s jazykovým (gramatickým), systematickým a logickým výkladem vč. praktických příkladů.
  • Zvláštní metody výkladu - Modul tematicky navazuje na výklad o základních metodách interpretace a upozorňuje na vztah mezi nimi a zvláštními (speciálními) metodami výkladu.
  • Právo a logika - Základy právní logiky se zaměřením na výrokovou logiku a správnou argumentaci.
  • Synonyma v textech právní povahy - V tomto modulu se zaměříme na problematiku užívání synonym v právních textech a na možná úskalí, která plynou z neznalosti a nevhodného výběru odborné terminologie.
  • problematika homonym - Význam homonym (tj. stejně znějících slov) a jejich role při práci s právními prameny.
  • Význam tzv. legislativních zkratek - Vymezení pojmu "legislativní zkratka", konkrétní příklady využití legislativních zkratek v historickém i současném pramenném materiálu.
  • Vybrané právní termíny a obraty - Modul bude zaměřen na výklad důležitých právních pojmů a jeho proměny v průběhu dějin.
  • Hierarchie pramenů práva - Seznámení s různými prameny práva a vysvětlení vazeb mezi nimi.
  • Práce s judikaturou - Základy práce s dobovými soudními rozhodnutími.
  • Cvičný odpovědník - Závěrem semestru budete mít možnost vyzkoušet si zápočtový test tzv. nanečisto. Test bude zpřístupněn formou aplikace Odpovědníky přímo v příslušném modulu. Složení cvičného zápočtového testu je nepovinné (více viz Podmínky zápočtu)
  • Zápočtový test - online prostřednictvím Odpovědníku v ISu.
 
 
                                                                                            Podmínky zápočtu
 
Pro získání zápočtu bude nutné splnit dvě podmínky:

1) Průběžné odevzdávání domácích úkolů. Jednu z podmínek pro udělení zápočtu představuje průběžné odevzdávání domácích úkolů. Zadání naleznete v jednotlivých modulech kurzu (viz osnova), kde se také dozvíte pokyny ke zpracování a termín odevzdání Vašich textů. Pro odevzdání domácích úkolů bude sloužit vždy k tomu určená odevzdávárna, která bude otevřena vždy po dobu jednoho týdne. S výsledky domácích úkolů se budete moci seznámit v Poznámkových blocích, kde naleznete bodové ohodnocení a stručný komentář k úrovni vypracovaných plnění. Domácí úkoly budu hodnotit dle následujícího schématu, který se osvědčil již v předchozích letech. Za každý úkol budete moci získat 0 až 1 bod. Úkolů bude deset a celkem za ně budete moci získat 10 b., přičemž pro  pro udělení zápočtu Vám postačí pouze 7,5 b. Hodnocena bude jak věcná, tak formální stránka Vašich textů. Nepodceňujte proto, prosím, jazykové a typografické zpracování (volba vhodné terminologie, syntax, gramatika, citace), k němuž budu při opravách přihlížet. Pro ty z Vás, kteří nedosáhnou minimální bodové hranice potřebné k připuštění k zápočtovému testu budou mít na konci semestru možnost zpracovat dvě náhradní plnění.

2) Úspěšné složení zápočtového testu. Zápočtový test bude možné složit v průběhu ledna a února, kdy budou vypsány dva řádné a jeden opravný termín (termíny a místo konání zápočtového testu se včas dozvíte v aplikaci Zkušební termíny a přihlašování na zkoušky). Ti z Vás, kteří v prosinci úspěšně složí cvičný zápočtový test (tj. získají min. 7,5 b. z 10 b.), získají benefit ve formě jednoho plusového bodu, který bude započítán do  výsledku ostrého zápočtového testu. Pro úspěšné zvládnutí zápočtového testu tak bude zapotřebí získat min. 7,5 b. z 10 b., v případě úspěšného zvládnutí cvičného testu pak postačí pouze 6,5 b. Zápočtový test bude mít obdobnou strukturu jako cvičný test a bude se skládat celkem z 10 otázek (otevřených i uzavřených).

 
                                                                                                      Literatura

    • BARTOŠEK, Milan. Encyklopedie římského práva. Druhé, přepracované vydání. Praha: Academia, 1994.
    • REBRO, Karol. Latinské právnické výrazy a výroky. Translated by Emil Charous. 1. vyd. Praha: Wolters Kluwer Česká republika, 2012.
    • ŠTĚPÁN, Jan. Logika a právo. 3. vyd. Praha: C.H. Beck, 2011.
    • GERLOCH, Aleš. Praktikum teorie práva. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2009
    • MICHÁLEK, Emanuel. Český právní jazyk údobí předhusitského a doby Husovy. Praha: Academia, 1970
    • ROUČKA, Bohuslav a Vladimír RŮŽIČKA. Pracovní heslář českého právněhistorického terminologického slovníku. Praha: Ústav státu a práva ČSAV, 1975.
    • SKŘEJPEK, Michal, David FALADA a Jan KUKLÍK. Exegésis. Výklad právních textů. 2. rozš. vyd. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2008.
    • WINTR, Jan. Metody a zásady interpretace práva. 1. vyd. Praha: Auditorium, 2013.
    • HLOUCH, Lukáš. Teorie a realita právní interpretace. 1. vyd. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2011.
    Následující