S vodíkem tvoří fosfor několik homologických řad fosfanů, z nichž nejstabilnější jsou první tři členy řady PnHn+2 (n = 1–9) s řetězovými strukturami, které byly připraveny v čisté formě. V nestabilních řadách PnHn s n = 3–10, PnHn-2 s n = 4–12 a PnHn-4 s n = 5–13 převládá tendence k tvorbě cyklických molekul.

Fosfan PH3 (b. t. -133,5 °C, b. v. -87,7 °C) je bezbarvý, jedovatý, po česneku páchnoucí plyn. Nelze ho připravit přímou syntézou z prvků, použitelný je rozklad fosfidů vodou

Ca3P2 + 3 H2O → 3 Ca(OH)2 + 2 PH3

nebo zředěnými kyselinami

2 AlP + 3 H2SO4 → Al2(SO4)3 + 2 PH3

Vzniká i reakcí bílého fosforuhydroxidy alkalických kovů v atmosféře vodíku a disproporcionací sloučenin obsahujících fosfor v oxidačních stavech 0, +I nebo +III.

Videoklip
Příprava fosfanu reakcí bílého fosforu s hydroxidem v atmosféře vodíku

Má silné redukční vlastnosti, z roztoků solí redukuje kovy, v kyslíkové atmosféře shoří na kyselinu fosforečnou a s chlorem poskytuje chlorid fosforečný

PH3 + 4 Cl2 → PCl5 + 3 HCl

Vodík ve fosfanu lze substituovat alkalickým kovem

PH3 + (C6H5)3CNa → NaPH2 + (C6H5)3CH

Fosfan je slabší baze než amoniak. Se silnými kyselinami tvoří fosfoniové soli PH4X, které jsou v plynné fázi disociovány na své složky a v alkalických roztocích se rozkládají za vzniku fosfanu

PH4I  + KOH → 2 PH3 + KI  + H2O

Difosfan P2H4 (H2P-PH2, b. t. -99 °C, extrapolovaný b. v. 63,5 °C) je bezbarvá nestálá kapalina, jejíž páry jsou samozápalné. Strukturně je analogem hydrazinu, nemá však jeho bazické vlastnosti. Osvětlením nebo zahřátím se rozkládá na žlutý polymerní amorfní produkt s dosud neznámou strukturou a přibližnou stechiometrií (P2H)x.

Fosfidy jsou sloučeniny fosforu s elektropozitivnějšími prvky. Připravují se zahříváním kovu s červeným fosforem v inertní atmosféře nebo elektrolýzou tavenin směsí fosforečnanů s kovovými oxidy nebo halogenidy. Podobají se boridům, karbidům a nitridům. Složení se pohybuje od M4P přes MP až po MP15 a podle něho dělíme fosfidy na bohaté na kov (tvrdé, křehké, málo reaktivní a termicky vysoce stabilní), monofosfidy a fosfidy bohaté na fosfor (vodou se rozkládající, termicky nestálé polovodiče).

Oxid fosforitý P4O6 (b. t. 23,8 °C, b. v. 175.4 °C) vzniká spalováním fosforu při nedostatku kyslíku. Ve všech skupenstvích je tvořen molekulami P4O6. Základem struktury je tetraedrický skelet P4, jehož hrany tvoří kyslíkové můstky (adamantoidní struktura).

Je anhydridem kyseliny fosforité, ve vroucí vodě podléhá hlubší destrukci na fosfan, červený fosfor a kyselinu orthofosforečnou. Jeho reakcí s chlorovodíkem se tvoří chlorid fosforitý a kyselina fosforitá

P4O6 + 6 HCl → 2 H2[HPO3] + 2 PCl3

Oxid fosforečný P4O10, který vzniká hořením fosforu na vzduchu, existuje v několika polymorfních modifikacích. Hexagonální H-forma má strukturu odvozenou od P4O6 přidáním terminálních atomů kyslíku ke každému atomu fosforu (sublimuje při 360 °C a je základem obchodních preparátů). Jejím roztavením rychlým ohřevem molekuly P4O10 polymerují za současného poklesu tenze par a zvýšení viskozity. Prudkým ochlazením taveniny vzniká amorfní sklovitá modifikace. Orthorhombické (O- (metastabilní) a O'- (stabilní)) formy jsou tvořeny vrstvami s analogickou koordinací atomů fosforu jako v H-formě.

Oxid fosforečný má mimořádnou dehydratační schopnost, odnímá vodu i kyselinám sírové a dusičné za vzniku příslušných anhydridů. V laboratoři se proto často využívá k sušení některých plynů a rozpouštědel. S vodou se energicky slučuje, soustava má komplikované složení. S halogenovodíky tvoří halogenidy fosforylu

P4O10 + 3 HCl → POCl3 + 3 HPO3

Oxidy o složení P4O7 , P4O8 a P4O9 se připravují parciální oxidací P4O6 a jsou přechodem mezi oxidy fosforitým P4O6 a fosforečným P4O10. Dříve deklarovaný oxid fosforičitý (PO2)x byl jejich směsí. Dále jsou známy suboxid PO a peroxid P2O6, ale strukturní údaje o nich dosud chybí.

S halogeny tvoří fosfor tři typy binárních sloučenin (PX3, P2X4 a PX5) a také smíšené halogenidy (PX2Y, PX3Y2).

Tetrahalogenidy se symetrickou strukturu X2P–PX2 lze považovat za deriváty difosfanu. Tetrachlordifosfan P2Cl4 se tvoří účinkem elektrického výboje na směs par chloridu fosforitého s vodíkem, nejstabilnější tetrajoddifosfan P2I4 vzniká reakcí jodu s bílým fosforemsirouhlíku. Zahříváním všechny tetrahalogendifosfany disproporcionují na halogenidy fosforité a fosfor. Průběh hydrolýzy je složitý a poskytuje směs fosfanů a oxokyselin fosforu.

Kyselina fosforná (dihydrido-dioxofosforečná) H[PH2O2] (b. t. 26,5 °C) je bílá krystalická látka.

Vzniká reakcí

PH4 + 2 I2 + 4 H2O → H3PO2 + 4 HI

Je silnou jednosytnou kyselinou (pKa = 1,1), která se při zahřívání nad 130 °C rozkládá za vzniku fosfanu, fosforu, kyseliny fosforité a vodíku. Volná kyselina fosforná i její soli jsou dobře rozpustné ve vodě a působí jako silná redukovadla. Směs fosfornanu a fosforitanu se tvoří působením hydroxidů alkalických kovů na bílý fosfor (fosforitan lze ze směsi odstranit jako nerozpustnou vápenatou sůl)

P4 + 4 OH + 4 H2O → 4 H2PO2 + 2 H2

P4 + 4 OH + 2 H2O → 4 HPO32– + 2 PH3

Monohydrát fosfornanu sodného NaH2PO2.H2O se využívá jako redukční činidlo při bezproudovém niklování kovů (kyselé roztoky) i nevodivých materiálů (silněji redukující alkalické roztoky).

Kyselina fosforitá (hydrido-trioxofosforečná) H2[PHO3] (b. t. 70,1 °C) je bezbarvá krystalická látka.

Dobře se rozpouští ve vodě a je schopna redukovat ušlechtilé kovy z roztoků jejich solí

2 AgNO3 + H3PO3 + H2O → 2 Ag + H3PO4 + 2 HNO3

Připravuje se hydrolýzou chloridu fosforitého v organickém rozpouštědle (CCl4). Termicky bez přítomnosti vody disproporcionuje na fosfan a kyselinu trihydrogenfosforečnou

4 H3PO3 → PH3 + 3 H3PO4

v přítomnosti vody vzniká kyselina orthofosforečná a uvolňuje se vodík

H3PO3 + H2O → H3PO4 + H2

Je silnou dvojsytnou kyselinou (pKa' = 1,3, pKa″ = 6,7) tvořící dvě řady solí. Fosforitany kovů alkalických zemin a těžkých kovů jsou málo rozpustné. Kyselina fosforitá a fosforitany jsou slabšími redukčními činidly než kyselina fosforná a fosfornany.

Dehydratací hydrogenfosforitanů vznikají difosforitany MI2[H(O2)POP(O2)H].

Estery kyseliny fosforité existují ve dvou izomerních formách – P(OR)3 i OPR(OR)2.

Kyselina tetrahydrogendifosforičitá H4P2O6 je obsažena ve směsi kyselin tvořících se pomalou oxidací bílého fosforu vzdušným kyslíkem. Je to stálá čtyřsytná kyselina, známá i jako dihydrát, tvoří jen dvě řady solí. Její molekuly mají symetrickou strukturu (HO)2OP-PO(OH)2.

Termicky a v kyselých roztocích se rozkládá na kyselinu fosforitou a orthofosforečnou

H4P2O6 + H2O → H3PO3 + H3PO4

Disodnou sůl lze připravit oxidací červeného fosforu chloritanem sodným. Je známa i izomerní kyselina izodifosforičitá (HO)(H)OP-O-PO(OH)2 obsahující jeden atom vodíku přímo vázaný na fosfor a můstek POP.

Kyselina trihydrogenfosforečná (orthofosforečná) H3PO4 je bezbarvá krystalická látka (b. t. 42 °C).

Má vrstevnatou strukturu, v níž je každá molekula spojena se šesti sousedy vodíkovými vazbami. Charakteristický je její sklon ke kondenzačním reakcím (i tavenina H3PO4 obsahuje kyselinu difosforečnou), ve vodných roztocích je jedinou stabilní formou kyselin fosforečných. Dobře se rozpouští ve vodě (tvoří s ní hemihydrát H3PO4.1/2H2O s b. t. 29,3 °C), do prodeje přichází její 85–90% roztok. Za laboratorní teploty je to nepříliš reaktivní látka, při zvýšené teplotě však snadno reaguje s většinou kovů a jejich oxidů.

Průmyslově se vyrábí hydratací oxidu fosforečného získaného spalováním bílého fosforu nebo rozkladem fosforečnanů (apatitů) kyselinou sírovou.

Je dosti silnou trojsytnou kyselinou (pKa' = 2,12, pKa'' = 7,21, pKa''' = 12,3) tvořící tři řady solí. Všechny dihydrogenfosforečnany jsou rozpustné ve vodě, hydrogenfosforečnany a fosforečnany jen s kationty alkalických kovů. Anion fosforečnanový a hydrogenfosforečnanový podléhají ve vodném roztoku hydrolýze

PO43– + H2O ⇌ HPO42– + OH

HPO42– + H2O ⇌ H2PO4 + OH

Směs alkalického hydrogen- a dihydrogenfosforečnanu má vlastnosti tlumivého roztoku.

Kyselina trihydrogenfosforečná slouží k povrchové antikorozní úpravě kovů (fosfátování), výrobě rozpustných fosforečnanů a fosforečných hnojiv a v potravinářství k okyselení nápojů (Coca Cola). Při výrobě hnojiva superfosfátu se fluoroapatit převádí kyselinou sírovou na rozpustnou sůl dihydrogenvápenatou

2 Ca5(PO4)3F + 7 H2SO4 + H2O → 3 Ca(H2PO4)2.H2O  + 7 CaSO4 + 2 HF

Použije-li se místo kyseliny sírové kyselina orthofosforečná, není produkt zředěn síranem vápenatým. Orthofosforečnany se používají v potravinářském průmyslu a při výrobě detergentů.

Kyselina tetrahydrogendifosforečná H4P2O7 (b. t. 61 °C) je bezbarvá krystalická látka, která vzniká termickou dehydratací (220 °C) kyseliny trihydrogenfosforečné.

V tavenině je směsí oligofosforečných kyselin a produktů jejich autoprotolýzy. Snadno se rozpouští ve vodě, v níž přechází na H3PO4. Je silnou čtyřsytnou kyselinou (pKa' = 1,0, pKa'' = 2,0, pKa''' = 6,6, pKa'''' = 9,6, kondenzované kyseliny jsou obecně silnější než výchozí monomery). Tvoří jen difosforečnany a dihydrogendifosforečnany (vzhledem k blízkým hodnotám pKa' a pKa'' resp. pKa''' a pKa'''') vznikající termickou kondenzací hydrogenfosforečnanů

2 Na2HPO4 → Na4P2O7 + H2O

resp. dihydrogenfosforečnanů

2 NaH2PO4 → Na2H2P2O7 + H2O

Dihydrogendifosforečnany jsou většinou rozpustné, z difosforečnanů jen soli alkalických kovů.

Praktické uplatnění nacházejí sodné soli v potravinářství, z vyšších oligomerů je trifosforečnan sodný významnou součástí (až 45 %) syntetických detergentů (nevýhodou je jeho eutrofikační působení ve vodách). Estery oligofosforečných kyselin hrají klíčovou úlohu (spojenou se vznikem a štěpením vazeb P–O–P) v životních procesech.

Kyselina hydrogenfosforečná (metafosforečná) (HPO3)x je sklovitá pevná látka, snadno rozpustná ve vodě, v níž přechází na kyselinu trihydrogenfosforečnou (je konečným produktem její dehydratace). Její struktura není dosud přesně známa. Lineární metafosforečnany (MPO3)x obsahují polymerní anionty (podobné pyroxenům) tvořené zřetězenými tetraedry PO4. Vznikají zahříváním dihydrogenfosforečnanů

x KH2PO4 → (KPO3)x + x H2O

nebo dihydrogendifosforečnanů alkalických kovů

x/2 K2H2P2O7 → (KPO3)x + x/2 H2O

Tavením NaH2PO4 vznikají skla o složení (NaPO3)x (x = 20 až 500), která se rozpouštějí ve vodě na koloidní roztoky schopné iontové výměny (kationty sodné za vápenaté při změkčování vody).

Ze sklovité formy sodné soli (Grahamova sůl) lze tepelným zpracováním získat krystalické látky (Kurrolova a Maddrelova sůl). Všechny přecházejí dlouhodobým zahříváním na soli cyklických kyselin polymetafosforečných (HPO3)n (n = 3–8, běžné jsou první dva členy této řady), které vznikají i reakcemi difosforečnanů s některými solemi:

3 Na4P2O7 + 6 NH4Cl → 2 (NaPO3)3 + 6 NaCl + 6 NH3 + 6 H2O

Z dusíkofosforečných sloučenin jsou nejvýznamnější fosfazeny obsahující fragment ≡P=N–. Jsou početnou skupinou sloučenin tvořících několik homologických řad. Některé z nich se mohou (podobně jako PCl5) vyskytovat v molekulové i iontové formě. Monofosfazeny s organickými substituenty lze získat Kirsanovovou reakcí

(C6H5)3PCl2 + (C6 H5)NH2 → (C6H5)3P=N(C6H5) + 2 HCl

Difosfazeny je možno připravit reakcí chloridu fosforečného s chloridem amonným v chlorovaných uhlovodících jako rozpouštědlech

3 PCl5 + NH4Cl → [Cl3P=N-PCl3]+PCl + 4 HCl

Nejrozsáhlejší skupinu fosfazenů představují cyklické nitridodihalogenidy fosforečné (PNX2)n (X = F, Cl, Br). Reakcí amoniakuchloridem fosforečným byly cyklické nitridodichloridy fosforečné (chloro-cyklo-fosfazeny) připraveny už J. von Liebigem a F. Wöhlerem (1834), jejich stechiometrie a struktura byly objasněny až mnohem později (vazebné poměry v cyklo-fosfazenech jsou dosud předmětem diskusí). Směs oligomerních chloro-cyklo-fosfazenů se získá zahříváním chloridu fosforečného s chloridem amonným (120 až 150 °C v symetrickém tetrachloretanu jako rozpouštědle, v reakčním mechanismu zůstává řada neobjasněných detailů)

n PCl5 + n NH4Cl → (PNCl2)n + 4n HCl

Byly izolovány cyklické oligomery (n = 3 až 8) a lineární polymer (n = ∞). Nejlépe prostudovány jsou (téměř) rovinný hexachloro-cyklo-trifosfazen (PNCl2)3 a nerovinný vaničkový oktachloro-cyklo-tetrafosfazen (PNCl2)4. Hydrolýzou chloro-cyklo-fosfazenů vznikají kyseliny cyklo-nitridofosforečné (PN(OH)2)n. Zahříváním směsi oligomerních chloro-cyklo-fosfazenů (na 250–350 °C) vzniká řetězovitý polymer (PNCl2) nazývaný podle svých vlastností anorganický kaučuk. Fluoro-cyklo-fosfazeny se připravují fluorací chloro-cyklo-fosfazenů

(PNCl2)4 + 8 KSO2F → (PNF2)4 + 8 KCl + 8 SO2

Oktafluoro-cyklo-tetrafosfazen (PNF2)4 představuje na rozdíl od (PNCl2)4 rovinný cykl. Atom dusíku se v některých cyklofosfazenech se chová jako slabá baze schopná protonizace. Jsou známy i DA-komplexy s polyfosfazeny jako N-donorovými ligandy. Počet známých organických i anorganických derivátů polyfosfazenů je obrovský. Byla navržena řada jejich možných aplikací (plasty pro extré mní tepelné podmínky, prostředky pro nehořlavou úpravu tkanin a dřevotřískových desek, pesticidy, hnojiva), ale praktické využití omezuje jejich vysoká cena a snadná hydrolýza nejlevnějších chloroderivátů (stabilnější jsou fluoro-, amino- a alkoxoderiváty).

Mnoho sloučenin obsahující vazby P–N lze považovat za deriváty kyselin fosforečných (kyselina diamidofosforečná HPO2(NH2)2, triamid fosforylu PO(NH2)3, cyklo-difosfazány (X3PNR)2, kyseliny cyklo-imidofosforečné). Řád vazby P–N je v řadě z nich větší než jedna, což se vedle zkrácení vazby projeví i omezenou možností rotace kolem ní.