Používané pluginy programu QGIS

qgis2web

Plugin qgis2web vytvořili autoři Tom Chadwin, Riccardo Klinger, Victor Olaya, Nyall Dawson v roce 2015. Qgis2web slouží k vytváření webových map z projektů QGIS pomocí knihoven OpenLayers, Leaflet nebo Mapbox GL JS. Ve webových mapách jsou zachovány vlastnosti mapy z projektu, včetně stylů, barev apod. (QGIS 2022a) 

Nejvíce aktuální verzí pluginu byla ke dni 01. 12. 2022 verze QGIS2web 3.16.0 , vydaná v roce 2020. Tato verze pluginu byla používána v rámci vypracování návodu. Ke stejnému datu byl  qgis2web sedmým nejvíce stahovaným pluginem s počtem stažení 856 566. (QGIS 2022b)

K vytvoření tohoto návodu dopomohly materiály od autora pluginu Toma Chadwina (CHADWIN 2023). 

Návody

Úkol

Pomocí pluginu qgis2web vytvořte webovou přehledovou mapu  velkoplošných zvláště chráněných území České republiky. Z mapy by mělo jít poznat, do jakých krajů chráněné oblasti zasahují. 

Pro vypracování cvičení budou používána vektorová data ChranenaUzemiKrajePolygony z databáze ArcČR500 (2016)

Chráněná území vhodně vizualizujte, rozlište jednotlivé typy chráněných území: národní parky (1), CHKO (2) (pomocí barev, popisků aj.). Dle vlastního uvážení přejmenujte jednotlivé vrstvy, skryjte nedůležité atributové sloupce a ty zbylé vhodně upravte. U obou vrstev by měly být viditelné alespoň atributové sloupce s názvem území/kraje. 

U obou vrstev by měla být aktivní vyskakovací okna s atributy, název atributového sloupce a hodnota atributu by měly být umístěny pod sebou. 

Ve webové mapě by mělo být možné vyhledat zadanou adresu.

V mapě by měl být obsažen rozbalený seznam vrstev.

Po najetí kurzoru na daný objekt by se měl objekt zvýraznit a mělo by se objevit okno s atributy.

Rozsah scény by měl být přizpůsoben rozsahu vrstev.

Ostatní nastavení jsou volitelná

Výslednou webovou mapu exportujte do souboru HTML, použijte knihovnu Leaflet

Do odevzdávárny odevzdejte komprimovanou složku se všemi výstupními daty. 

Přibližná doba vypracování: 20-25 minut

qgis2web data
domácí úkol


Ovládání pluginu

Po instalaci pluginu (viz podkapitola Stažení a instalace pluginůse qgis2web objeví v položce Web v panelu nástrojů v horní části obrazovky. Ikonka pluginu se rovněž objeví v panelu Vector Toolbar.


Nepovinná nastavení před spuštěním pluginu 

Před samotným použitím pluginu je vhodné upravit některá nastavení projektu, která ovlivní exportovanou webovou mapu. Po kliknutí na Project v panelu nástrojů v horní části obrazovky a poté na Properties > General se zobrazí okno se základním nastavením projektu. V tomto okně je možné nastavit např. název projektu (Project title), který bude rovněž použit jako název exportované webové mapy. Při volbě Leaflet bude tento název součástí mapového okna. Rovněž je možné nastavit barvu zvýraznění prvků (Selection color), toto nastavení bude mít vliv na exportovanou mapu v případě, kdy bude zapnuta funkce Highlight on hover nebo Popups (viz dále). Dále se zde může nastavit barva pozadí mapového okna (Background color). Poté stačí kliknout na OK.

Kromě nastavení vlastností projektu je vhodné upravit samotné vrstvy. V první řadě je vhodné upravit symbologii vrstev (Layer Properties > Symbology). Webové mapy vytvořené pomocí pluginu zachovávají vlastnosti z projektu, podporovány jsou všechny základní symbologie: Single symbol, Categorized, Graduated, 2.5D apod.

Plugin podporuje rovněž export popisků prvků (Layer Properties > Labels), po exportu jsou zachovány vlastnosti písma: velikost, barva a typ písma, kurzíva, tučnost, pozadí a ohraničení písma (v OpenLayers nejsou tyto vlasnosti podporovány), buffery (v Leaflet není tato vlastnost podporována)

V případě, že mají vrstvy neobvyklé názvy, je vhodné vrstvy přejmenovat (Layer Properties > Source > Layer name), toto nastavení bude mít vliv na exportovanou mapu v případě, kdy bude do webové mapy přidána legenda (Add layers list, viz dále).

V případě, že vrstvy obsahují atributové sloupce, které není třeba v exportované webové mapě zobrazovat, je vhodné je skrýt. To je možné provést např. v Layer Properties > Attributes Form. Po kliknutí na název sloupce stačí v sekci Widget Type nastavit možnost Hidden. U atributových sloupců, které mají být zobrazeny, se doporučuje zvolit možnost Text Edit. Jestliže mají atributové sloupce vrstev neobvyklé názvy, je vhodné je přejmenovat. To je možné provést rovněž v nastavení Layer Properties > Attributes Form. Po kliknutí na název atributového sloupce stačí napsat jeho alternativní název do pole Alias v sekci General. Tato nastavení budou mít vliv na exportovanou mapu v případě, když bude použita funkce Popups (viz dále). Po veškerých nastaveních v Layer Properties stačí kliknout na OK. 


Create web map

V tomto návodu bude představeno pouze základní použití pluginu. Pro ukázku použití nástroje jsou využita vektorová data OkresyPolygony z databáze ArcČR500 (2016). Data byla upravena podle výše uvedeného popisu. 

Po kliknutí na ikonu pluginu (Web > qgis2web > Create web map) se zobrazí okno pluginu. Plugin lze rovněž spustit kliknutím na ikonu pluginu v panelu Vector Toolbar.


Webové mapy je doporučováno vytvářet v těchto krocích: 

1. volba mapové knihovny (OpenLayers/ Leaflet/ Mapbox GL JS),

2. nastavení náhledu (Settings),

3. nastavení viditelnosti vrstev, vyskakovacích oken s atributy prvků a vlastností webové mapy (Layers and Groups, Appearance),

4. nastavení exportu (Export)

5. export webové mapy (Export).


V této části je systematicky představeno rozhraní pracovního okna pluginu a také použití jednotlivých funkcí. Použití funkcí v tomto pořadí je nevhodné, doporučuje se postupovat podle výše uvedeného postupu. 

V dolní části okna se nachází nabídka knihoven webových map: OpenLayers, Leaflet a Mapbox GL JS. Jedná se o knihovny usnadňující tvorbu interaktivních webových map. Různé knihovny obsahují odlišné možnosti a funkce. V prvním kroku je vhodné zvolit jednu z knihoven.

V dolní části okna se nachází rovněž položky Update preview ExportFunkce Update preview slouží k zobrazení náhledu webové mapy a k jeho aktualizaci. Po jakékoliv změně nastavení se doporučuje tuto funkci použít, neboť je možné zkontrolovat výstupní webovou mapu a případně jí před exportem upravit. Kliknutím na Export dojde k exportu mapy. 

V horní části se nachází 5 záložek: Layers and Groups, Appearance, Export, Settings, Help. Záložky jsou k dispozici pro všechny knihovny webových map.


Layers and Groups

V záložce Layers and Groups je možné provést nastavení mapových vrstev, které mají být exportovány do webové mapy. 

V prvním kroku je vhodné zvolit vrstvy, které mají být exportovány. To je možné provést prostým kliknutím na pole nacházející se vlevo od názvu vrstvy. Potvrzením funkce Visible bude daná vrstva zobrazena ihned po načtení webové mapy. V opačném případě nebude daná vrstva po načtení webové mapy viditelná, pomocí legendy ji však bude možné později zobrazit.  

Dále je možné nastavit, zdali se po kliknutí na určitý prvek mapy zobrazí okno s atributy daného prvku (Popups). Jestliže nebude funkce povolena, atributy po kliknutí  na prvek zobrazeny nebudou. Po kliknutí na určitý prvek dojde k jeho zvýraznění, zde se projevuje nepovinné nastavení zabarvení zvýrazněného prvku (viz Selection color) a nastavení alternativních pojmenování atributových sloupců (viz Alias). 

Rovněž je možné nastavit styl zobrazení atributů (Popup fields), nastavení může být odlišné pro jednotlivé atributy. K dispozici jsou možnosti:

  • no label: v okně budou zobrazeny hodnoty atributů, názvy atributových sloupců zobrazeny nebudou,
  • inline label:  v okně budou zobrazeny hodnoty i názvy atributů v jednom řádku,
  • header label:  v jednom řádku bude zobrazen název atributového sloupce, v řádku pod ním bude zobrazena hodnota atributu


Appearance

Záložka Appearance se skládá ze 2 sekcí: Appearance a Scale/Zoom.

V sekci Appearance je možné:

  • přidat do mapy abstrakt s metadaty a zvolit jeho umístění (v případě OpenLayers není funkce dostupná) (Abstract), k dispozici jsou možnosti None: abstrakt nebude zobrazen, upper right/upper left: horní pravý/levý roh, lower right/left: dolní pravý/levý roh
  • přidat do mapy nástroj (ikona lupy), pomocí něhož je možné vyhledávání míst (Add address search)po kliknutí na ikonu lupy stačí napsat požadovanou lokaci, místo se zobrazí na mapě,
  • přidat do mapy legendu (Add layers list), k dispozici jsou možnosti:
    • None: legenda nebude zobrazena,
    • Expanded: legenda bude stále zobrazena,
    • Collapsed: legenda bude zabalená, zobrazí se po najetí kurzoru na ikonu seznamu vrstev,

  • zvolit atribut, podle kterého bude webová mapa filtrována (v případě OpenLayers není funkce dostupná) (Attribute filter), po zvolení atributu se v mapovém okně objeví osa s posuvným začátkem (minimální hodnota atributu) a posuvným koncem (maximální hodnota atributu), při posouvání bodů po ose budou mapové prvky na základě daného výběru filtrovány, je možné zvolit více atributů,

  • zapnout funkci Geolocate user (ikona bubliny), jež umožnuje zobrazit polohu uživatele na mapě, jestliže s tím uživatel souhlasí,
  • zapnout funkci Highlight on hover, jež umožňuje zvýraznění prvku při najetí kurzoru na daný prvek, zde se projevuje nepovinné nastavení zabarvení zvýrazněného prvku (viz Selection color),
  • přidat nástroj (ikona dalekohledu), pomocí něhož je možné v mapě vyhledávat hodnoty zvoleného atributu (Layer search), po kliknutí na ikonu dalekohledu stačí napsat požadovanou hodnotu, mapový prvek s touto hodnotou atributu bude v mapě zvýrazněn,

  • zapnout funkci Match project CRS, jež nastaví webové mapě stejný souřadnicový systém jako má mapa v QGIS, při vypnutí této funkce bude webové mapě nastaven WGS 84 / Pseudo-Mercator (EPSG:3857),
  • přidat do mapy nástroj (ikona pravítka) pro měření vzdáleností a ploch (Measure tool),  po kliknutí na ikonu pravítka je nutné kliknout na Create a new measurement a poté kliknout na dva (měření vzdálenosti) nebo více bodů (měření plochy) na mapě, v okně nástroje bude zobrazena měřená vzdálenost, popř. plocha, měření je možné uložit kliknutím na Finish measurement, uložené měření lze poté smazat kliknutím na Delete, k dispozici jsou možnosti:
    • None: nástroj měření nebude k dispozici,
    • jednotky metrické (Metric): metry, kilometry,
    • jednotky imperiální (Imperial): stopy, míle,
  • zapnout funkci Show popups on hover, jež umožňuje při najetí kurzoru na daný prvek zobrazení okna s atributy prvku, při vypnutí této funkce je pro zobrazení okna s atributy prvku nutné na daný prvek kliknout, zde se projevuje nepovinné nastavení alternativních pojmenování atributových sloupců (viz Alias),
  • nastavit šablonu mapového okna v exportovaném webovém souboru (Templates), k dispozici jsou možnosti:
    • canvas-size:  obsažené prvky (legenda, ikony nástrojů aj.) budou pevně umístěny na mapovém plátně, umístění bude závislé na rozsahu scény (Extent),
    • full-screen: obsažené prvky (legenda, ikony nástrojů aj. ) budou neustále zobrazeny na obrazovce i při přiblížení mapového okna,
  • nastavit barvu pozadí ikon funkcí/nástrojů (Widget Backgrounda barvu samotných ikon (Widget Icon).

V sekci Scale/Zoom je možné nastavit počáteční rozsah scény náhledu a tedy i exportovaného souboru (Extent). Rozsah scény lze poté v náhledu i v exportovaném webovém souboru měnit jeho přibližováním a oddalováním pomocí myši. K dispozici jsou možnosti: 

  • Canvas extent: Počáteční rozsah scény bude přizpůsoben rozsahu scény v mapovém okně QGIS, v takovém případě bude počáteční rozsah scény zobrazovat pouze ty prvky, které jsou v mapovém okně právě zobrazeny.
  • Fit to layers extent: Počáteční rozsah scény bude přizpůsoben rozsahu vrstev v projektu.   

V této sekci je možné nastavit maximální hodnotu přiblížení (Max zoom level) a maximální hodnotu oddálení (Min zoom levelnáhledu a tedy i exportované webové mapy. K dispozici jsou hodnoty 1-28, hodnota 28 představuje maximální přiblížení,1 představuje maximální oddálení. Zapnutím funkce Restrict to extent je možné zabezpečit, aby nebylo možné mapu přibližovat/oddalovat nad stanovené meze. Přiližování/oddalování v mapě je možné provádět pomocí myši nebo pomocí ikon + a -


Export

V záložce Export je možné nastavit, jakým způsobem bude mapa exportována (Exporter). K dispozici jsou možnosti:

  • Export to folder: mapa bude exportována do definované složky, po kliknutí na ikonu ... je nutné zvolit název složky, popř. její umístění v adresáři, 
  • Export to FTP site: mapa bude exportována na zvolený server FTP,  po kliknutí na ikonu ... je nutné nastavit:
    • adresu FTP serveru formou IP adresy či URL (Host),
    • port FTP serveru, přes nějž bude server připojen (Port), pro nová připojení se používá port 21, 
    • vzdálenou složku počítače, v níž budou uloženy soubory potřebné  k připojení na FTP server (Remote Folder),
    • uživatelské jméno účtu, které bude používáno při přihlašování k FTP serveru (Username).

Dále je zde možné zapnout/vypnout funkci Minify GeoJSON fileszapnutím funkce dojde k odstranění nepotřebných dat a ke zmenšení velikosti výsledného exportovaného souboru. 

Rovněž se v této záložce může nastavit zjednodušení geometrie prvků a tedy i velikost výsledného exportovaného souboru (Precision). K dispozici jsou možnosti: 

  • maintain: geometrie zůstane zachována, 
  • hodnoty 1-15: čím nižší hodnota bude nastavena, tím více bude geometrie zjednodušena a naopak.


Settings

V záložce Settings je možné vypnout/zapnout automatické zobrazení náhledu mapy po spuštění pluginu (Preview on startup). Dále je možné vypnout/zapnout automatické zavření okna se zpětnou vazbou týkající se úspěšného exportu (Close feedback on success). Při zapnutí této funkce se okno po úspěšném exportu mapy automaticky uzavře, v opačném případě je třeba okno se zpětnou vazbou zavřít kliknutím na položku OK.

Dále je možné využít funkci Preview feature limit per layerJestliže jakákoliv vrstva v projektu obsahuje více prvků než je zadáno, nedochází k automatickému vytvoření náhledu. Kliknutím na Update preview bude náhled generován i přes to, že daná vrstva obsahuje větší počet prvků. Funkci je možné využít např. v případě, kdy je předem známo, že dané vrstvy obsahují velký počet prvků a generování náhledu by bylo časově náročné. Tato funkce je platná pouze v náhledu pracovního okna pluginu, exportovány budou i vrstvy s vyšším počtem prvků, než je zadáno v rámci nastavení funkce.  


Help

V záložce Help je uveden základní popis pluginu. 


V tomto případě byla vytvořena webová mapa znázorňující počet obyvatel v okresech ČR. V prvním kroku byla upravena symbologie a byla provedena další nepovinná nastavení popsaná v podkapitole Nepovinná nastavení před spuštěním pluginu.  Byla povolena vyskakovací okna s atributy (Popups), byl zvolen formát zobrazení atributů Header label. Do mapy byly přidány veškeré dostupné nástroje, byla přidána legenda (Expanded). Nástroj Layer Search byl nastaven na zvýrazňování prvků podle daného názvu okresu. Jednotky měření byly nastaveny na metrické (Measure tool). Byla zapnuta funkce Highlight on hover i funkce Show popups on hover. CRS webové mapy byl nastaven na CRS v projektu QGIS.  

Mapa byla exportována do souboru HTML (Export). 


Soubor HTML lze po exportu otevřít. Veškeré prvky by měly být situovány na stejných pozicích jako v náhledu. Exportované vrstvy lze zobrazit/vypnout. 

Citace

Elektronické zdroje
AGAFONKIN, V. (2023): Leaflet, https://leafletjs.com/ (08. 04. 2023).

GANDHI, U. (2021): Web Mapping with QGIS2Web (QGIS3), https://www.qgistutorials.com/en/docs/3/web_mapping_with_qgis2web.html (05. 02. 2023).

GEODELTA LABS (2021): Creating a WebMap using QGIS2WEB,
https://www.youtube.com/watch?v=0V0V6TWBE14&ab_channel=GeoDeltaLabs
 (05. 02. 2023).

CHADWIN, T. [2023]: qgis2web, https://github.com/tomchadwin/qgis2web/wiki (05. 02. 2023).

MAPBOX [2023]: Create web maps with GL JS, https://www.mapbox.com/mapbox-gljs (08. 04. 2023).

OPENLAYERS [2023]: OpenLayers, https://openlayers.org/ (08. 04. 2023).

QGIS (2022a): QGIS Python Plugins Repository – qgis2web, https://plugins.qgis.org/plugins/qgis2web/ (01. 12. 2022).

QGIS (2022b): QGIS Python Plugins Repository – Most downloaded plugins,
https://plugins.qgis.org/plugins/most_downloaded/
 (01. 12. 2022).

SURVEYING SOLUTIONS (2022): QGIS2WEB Tutorial – Create WebMap using QGIS2WEB,
https://www.youtube.com/watch?v=BaQLdlckO3Y&ab_channel=SurveyingSolutions
 (05. 02. 2023).

UPADHYAY, A. [2023]: QGIS2Web – Create Web Maps,
https://www.igismap.com/qgis2web-create-web-maps/
 (05. 02. 2023).

Mapové zdroje
©ArcČR, ARCDATA PRAHA, 2016