Interaktivní osnova
V tomto tutoriálu se dozvíte k čemu je dobré využívat kombinaci metod pocházejících z oblasti geografie i pro řízení ekonomické agendy, která je obvykle založena spíše na výpočtech, vzorcích a tabulkách a číslech. Především se však v tutoriálu a postupně i v kurzu budete dozvídat, jaké výhody Vám poskytne kombinace těchto dvou vzájemně na první pohled vzdálených přístupů - ekonomického a geografického.
V tomto tutoriálu se dozvíte, jakým softwarem je třeba disponovat na svém počítači, aby bylo možné postupně projít všechny kroky tohoto kurzu. Také se dozvíte, která řešení jsou licencovaná a která jsou freewarová.
V tomto tutoriálu se dozvíte, kde hledat BIG DATA o výdajích a příjmech obcí, dobrovolných svazků obcí, krajů, příspěvkových organizací či státního rozpočtu nebo státních fondů.
V tomto tutoriálu se dozvíte, jakým způsobem se zorientovat v BIG DATech o příjmech a výdajích subjektů veřejného sektoru v České republice a co tato data ve skutečnosti popisují a zachycují.
V tomto tutoriálu se dozvíte, jakým způsobem lze BIG DATa o příjmech a výdajích obcí České republiky efektivně filtrovat, a to dvěma možnými způsoby. Prvním způsobem bude ukázka práce s freewarovým textovým editorem, zatímco druhá ukázka bude pro přímou práci v Excelu jako nástroje, který je pravděpodobně nejpoužívanějším tabulkovým editorem v praxi veřejného i soukromého sektoru. To vše bude provedeno bez nutnosti znalosti programování, což je základním uživatelským přínosem uvedeného přístupu.
V tomto tutoriálu se dozvíte, jakým způsobem lze párovat různorodá data prostřednictvím různých identifikátorů či prostřednictvím prostého názvu daných subjektů přímo v excelu. Tímto způsobem lze efektivně napárovat různé množství ukazatelů a informací k jednomu danému subjektu, což umožňuje tvorbu např. nových odvozených ukazatelů či indikátorů.
V tomto tutoriálu se dozvíte, jakým způsobem lze efektivně sumarizovat, vizualizovat a základní informace vycházející ze zpracovaných BIG DAT a jakým způsobem je lze jednoduše zobrazit v tabulkách a grafech. Tímto je dosaženo nejen základního požadavku na určitou základní výstupní informaci, ale zároveň je dosaženo i možnosti benchmarkingu jednotlivých subjektů dle vybraných ukazatelů. V tomto případě tedy obcí, které lze srovnávat ve výdajích např. v přepočtu na jednoho obyvatele či v přepočtu na rozlohu - např. na jeden hektar apod.
V tomto tutoriálu se dozvíte, jakým způsobem lze data jednoduše připravit pro práci ve vybraném geografickém informačním systému (GIS), a to bez ohledu na to, zda preferujete práci v licencovaném systému ESRI ArcPro nebo naopak práci ve freewarovém softwaru Qgis.
V tomto tutoriálu se dozvíte, jakým způsobem lze provést základní vizualizaci připravených dat v geografickém informačním systému, a to na příkladu práce ve freewarovém řešení systému Qgis.