Politologie (LS 2024)
doc. JUDr. PhDr. Robert Zbíral, Ph.D.
Politologie (LS 2024)
Info
Období
jaro 2024

Přednášející:            Robert Zbíral, Katarína Šipulová, Alžběta Králová a další (pokud bude potřeba)

Email:                        robert.zbiral@law.muni.cz    

Čas přednášek:       středa, 16-17.40h, místnost 140 


Charakter a cíle kurzu

Politologii možná máte spojenou s „mluvícími hlavami“ v televizi, kde osoba označená jako „politolog“ s vážným výrazem ve tváři deklamuje fakta, která předtím již v podstatě sdělil redaktor (např. „Vláda Petra Fialy je nepopulární, neboť byla příliš vysoká inflace a bouří se zemědělci “). Zároveň se mnozí studenti (nejen práv!) domnívají, že politika je něco, co je nemusí zajímat, bez čeho se během studia i v dalším životě obejdou.

Oba pohledy jsou možná pochopitelné, nicméně chybné či přinejmenším zavádějící. Může to znít banálně, ale politika je jednoduše faktor, který výrazně ovlivňuje vše, co se děje kolem nás, od nejmenších věcí typu „pojede mi autobus do školy?“ po celoplanetární záležitostí jako je rozsah klimatické změny. Pokud to vezmeme jinou optikou, tak i právo je pouhým odrazem politiky. Pochopení zásad fungování politiky je z těchto důvodů pro každého budoucího právníka velkou výhodou a v podstatě nezbytností. Politologie přitom slouží jako prostředek k tomuto pochopení. Její obsah totiž nespočívá v komentování činnosti politiků, jedná se o vědu s tisíciletou tradicí a vlastními velmi vyspělými metodami, která nám dovoluje poznávat a vysvětlovat politické procesy a jejich výstupy.

Cílem kurzu je nejen zprostředkovat široké výsledky zmíněného poznávání a vysvětlování, které nám přiblíží komplexní realitu fungování tohoto světa (tj. na co politologie přišla), ale hlavně vám odhalit procesy a způsoby uvažování, které ono poznávání přinesly (tj. jak na to politologové přišli). Vyjádřeno jinak na příkladu, naší ambicí ani tak není natlačit do vás znalosti stylu „premiérem Francie je nyní Gabriel Attal“, protože to si nakonec snadno někde najdete (tak ne že byste to vědět nemohli…), ale spíše donutit vás o věcech a událostech kriticky přemýšlet, rozeznávat důvěryhodnost a přesvědčivost informací. Jinak řečeno, kurz má zároveň sloužit jako nástroj k získání a prohlubování obecných dovedností potřebných k fungování v moderní společnosti 21. století. V neposlední řadě dodáváme, že jelikož jsme bytostnými zastánci demokratického právního státu, kurz nebude hodnotově neutrální a můžete jej proto vnímat také jako svého druhu výchovu k občanství.


Pojetí přednášek

Kurz se skládá jenom z přednášek, nepřítomnost seminářů logicky snižuje možnost vzájemné interaktivity mezi vyučujícími a studenty. Přednášky budou přenášeny i online, nahrávány a poté zpřístupněny na internetu. Obsahově budou samozřejmě sestávat zejména z  přednesu, záleží ale na konkrétním vývoji situace. Například pokud se bude účastnit pouze pár nadšenců se zájmem o tématech diskutovat, rádi se takovému modelu přizpůsobíme. 


Zakončení předmětu - písemná zkouška (test)

Zkouška proběhne v pěti termínech (budou upřesněny, poslední termín se bude konat v září, pokud bude třeba) a bude probíhat fyzicky na fakultě formou písemného testu, složeném z otázek multi-choice, jednoduchých doplňovaček a stručných otázek k zamyšlení (např. "napište tři hlavní pozitiva rozhodování formou referend"). Test se bude psát ručně na papír a bez možnosti využívání jakýchkoliv pomůcek, obsah zkoušené látky bude vycházet pouze z přednášek.


Doporučené zdroje informací ke studiu

Pravdou je, že pro pochopení věcí o nich musíte něco vědět. Je nemožné udělat si názor například na krizi právního státu v Maďarsku (a zda to vůbec krize je!), pokud nevíte, kdo je to Orbán, co znamená zkratka FIDESZ či jak funguje mechanismus čl. 7 Smlouvy o EU. Podobný všeobecný přehled je ale nemožné získat přečtením jedné či dvou knížek, jedinou možností je čerpat informace dlouhodobě a systematicky. Naše hlavní doporučení proto zní – dělejte to! Nebudeme vám vnucovat žádné konkrétní zdroje, ve výsledku je totiž jedno, zda se spolehnete na sledování televize (třeba série "Jak se stát tyranem" na Netflixu či seriál Vláda) nebo Youtube (něco tam asi bude...), poslouchání rádia (pravidelná publicistika každý všední den na Radiožurnálu v 18h) či podcastů na Spotify (Vinohradská 12, Vlevo dole, 5:59 atd.), čtení českých či zahraničních novin nebo nekonečné řady internetových serverů. Klidně si pouštějte Čau lidi! nebo čtěte Parlamentní listy, i tyto zdroje referují o záležitostech odehrávajících se kolem nás a donutí vás o nich přemýšlet.


Doporučená (tedy ne povinná!) studijní literatura

BERG-SCHLOSSER, Dirk a kol. The SAGE Handbook of Political Science. London: Sage, 2020.

HEYWOOD, Andrew. Politologie. Plzeň: Aleš Čeněk, 2008 (v angličtině je nejnovější vydání z roku 2019)

MACHIAVELLI, Niccolo. Vladař. Dostupné na https://web2.mlp.cz/koweb/00/04/38/95/19/vladar.pdf

NOVÁK, Miroslav a kol. Ůvod do studia politiky. Praha: SLON, 2019.

PARSONS, Craig. Introduction to Political Science: How to Think for Yourself about Politics. London: Pearson, 2017.

PROKOP, Daniel. Slepé skvrny. Praha: Host, 2022.

ROSKIN, Michael a kol. Political Science: An Introduction. London: Pearson, 2017.

ŘÍCHOVÁ, Blanka. Úvod do současné politologie. Praha: Portál, 2002.

SARTORI, Giovanni. Srovnávací ústavní inženýrství: zkoumání struktur, podnětů a výsledků. Praha: SLON, 2001.

LEVITSKY, Steven, ZIBBLAT, Daniel. Jak umírá demokracie. Praha: Prostor, 2018.

Kapitola obsahuje:
1
Obrázek
4
Studijní materiály
1
Studijní text


Kapitola obsahuje:
1
Studijní materiály
1
Studijní text
Kapitola obsahuje:
1
Studijní materiály
1
Studijní text
Kapitola obsahuje:
1
Studijní materiály
1
Studijní text
Kapitola obsahuje:
1
Studijní materiály
1
Studijní text
Kapitola obsahuje:
2
Studijní materiály
1
Studijní text

Předchozí