Teorie práva 13.9.2024
prof. JUDr. PhDr. Miloš Večeřa, CSc.
Teorie práva 13.9.2024
Představení a cíl výuky

Cílem výuky Teorie práva je poskytnout základní seznámení s právem a základními pojmy, se kterými se v právu setkáváme. Představí systém a strukturu práva jako souboru právních norem. Vymezí okruh pramenů práva, pojem právní normy a její strukturu. Rozebere pojem právního vztahu a seznámí s jeho subjekty, objekty a obsahem. Podrobně se zaměří na postupy interpretace práva a rozebere tři základní stádia aplikace práva státními orgány a jeho výstupy v podobě individuálních právních aktů. Závěr přednášky se zaměří na důsledky porušení právní povinnosti a vznik právní odpovědnosti.

Podklady k přímé výuce

K výuce využijte prezentaci, kterou naleznete v odkazu níže.

Slovníček základních pojmů

Právo - systém právních norem jako obecně závazných pravidel chování, stanovených nebo uznaných státem ve státem stanovené formě a vynutitelných státní mocí.
Právní norma - obecné pravidlo chování vyjádřené ve zvláštní státem stanovené nebo uznané formě, jehož dodržení stát sankcionuje.
Právní poměr (vztah) - společenský vztah, který je upravený právními normami a jehož účastníci jsou tak nositeli právní normou stanovených práv a povinností.
Právní předpis - souhrn právních norem upravujících určitý okruh právních vztahů.
Právní institut - soubor právních norem upravujících určitý stejnorodý okruh právních vztahů (institut rodiny).
Právní odvětví - soubor právních předpisů upravujících určitý stejnorodý okruh právních vztahů představujících předmět určité právní úpravy.

Právní principy - vůdčí právní zásady prostupující právním řádem, vyznačující se vysokým stupněm obecnosti.
Interpretace práva - výklad právních textů k získání pravdivých poznatků o obsahu právní normy.
Aplikace práva - rozhodovací činnost státních orgánů, jejímž výsledkem je individuální právní akt.
Právní moc rozhodnutí - kdy již nelze podat řádný opravný prostředek proti rozhodnutí a stává se závazným a nezměnitelným.
Platnost právní normy (právního předpisu) – okamžik, kdy se právní norma stává po jejím vyhlášení součástí právního řádu.
Účinnost právní normy (právního předpisu) – okamžik, od něhož právní norma způsobuje stanovené právní následky po uplynutí tzv. legisvakanční doby mezi platností a účinností.

Rozšiřující studijní materiály

Z řady publikací k problematice teorie práva lze k širšímu seznámení doporučit multimediální učební text VEČEŘA, M., HARVÁNEK, J. et al. Základy teorie práva. Brno: MU, 2018.

Jako další zdroj můžete využít publikaci Večeřa, M. a kol. Teorie práva v příkladech. 3. aktualizované vydání. Praha: Wolters Kluwer, 2016, 387 s.

Otázky a příklady k procvičení materie

  1. Jaký je rozdíl mezi normativním a individuálním právním aktem?
  2. Je výklad orgánu aplikujícího právo formálně závazný pro interpretaci práva?
  3. Které právní skutečnosti zařazujeme mezi subjektivní a objektivní právní skutečnosti?
  4. Jak třídíme objekty právních vztahů?
  5. Jaký je rozdíl mezi platností a účinností právní normy?
Předchozí
Následující