Tato osnova popisuje průběh zkoušky, která ve zkouškovém období Jaro 2020 výjimečně probíhá distančně. Zkoušky se mohou účastnit studenti, kteří získali zápočet ze semináře (předmět MP121Z), na zkušební termín je třeba se standardně přihlásit v ISu.
Tematické zaměření
Zkouška má stejný tematický rozsah jako ve zkouškovém období Podzim 2019. Pro představu o tomto rozsahu můžete využít již zveřejněné zkouškové otázky. Pro přípravu nadále můžete používat veškerou povinnou literaturu, jak bylo dříve zveřejněno (pracovat můžete pochopitelně i s literaturou doporučenou, znalosti jdoucí nad rámec povinné literatury u zkoušky ovšem nebudou vyžadovány).
Podoba zkoušky
Zkouška se skládá ze dvou částí, pro které existují samostatné odpovědníky. Ty jsou zpřístupněny vždy v den konání zkoušky tak, aby části zkoušky následovaly v zadaném pořadí.
První část
Nejprve budete pracovat s částí, v níž se ověří váš přehled v celém učivu státovědy. V této části vám budou zadány čtyři otázky, které vycházejí z vyhlášených zkouškových otázek, jež byly používány ve zkouškovém období Podzim 2019. Konkrétní zadání tak může znít například "Forma státu". Vaším úkolem je na takto zadané otázky krátce odpovědět, tak abyste vystihli základní podstatu zadaného tématu. Očekává se, že odpověď bude mít několik bodů (např. výčet jednotlivých prvků určitého členění, např. složek formy státu) či několik vět (např. krátké vysvětlení, jak státověda studuje svůj předmět zájmu). V této části nesmíte používat žádné poznámky, literaturu či další pomůcky.
Tato část bude uvozena čestným prohlášením ve znění:
"Čestně prohlašuji, že zadání pro první část postupové zkoušky ze státovědy zpracuji sám, bez konzultace a spolupráce s kýmkoli jiným. Zároveň čestně prohlašuji, že zadání pro první část zkoušky zpracuji na základě přípravou získaných znalostí a bez konzultace studijních či jiných materiálů v průběhu zkoušky. Beru na vědomí, že využití psaných či elektronických materiálů při zpracování prvních čtyř otázek, stejně jako spolupráce s kýmkoli během psaní celé zkoušky, může být postihováno jako porušení studijní etiky a jako disciplinární přestupek."
K tomuto prohlášení se přihlásíte zakliknutím odpovědi "Souhlasím". Vypracované odpovědníky, u nichž nebude zaznamenán souhlas s prohlášením, nebudou hodnoceny.
Na vypracování první části se čtyřmi otázkami budete mít k dispozici celkem 20 minut. Následně se odpovědník uzavře a již jej nebude možno znovu otevřít. Pokud odpovědník odevzdáte před uplynutím zadaného času, již se k němu nebudete moci vracet
Druhá část
Ve druhé části se bude ověřovat hloubka vašich poznatků při detailní odpovědi na zadání k zamyšlení. Příkladem může být zadání: "Zamyslete se nad povahou veřejných institucí a vyjádřete jejich úlohu a význam pro společnost (společenské vztahy)." Vaše odpověď by měla mít mezi 2500 a 5000 znaky a měla by ukázat, že o tématu dokážete samostatně uvažovat a vysvětlit souvislosti. Při této části zkoušky můžete pracovat se svými poznámkami, literaturou či internetovými prameny. Nadále platí, že odpověď musíte zpracovat samostatně.
Tato část bude uvozena čestným prohlášením ve znění:
"Čestně prohlašuji, že zadání pro druhou část postupové zkoušky ze státovědy zpracuji sám, bez konzultace a spolupráce s kýmkoli jiným. Beru na vědomí, že spolupráce s kýmkoli během psaní celé zkoušky, může být postihována jako porušení studijní etiky a jako disciplinární přestupek."
K tomuto prohlášení se přihlásíte zakliknutím odpovědi "Souhlasím". Vypracované odpovědníky, u nichž nebude zaznamenán souhlas s prohlášením, nebudou hodnoceny.
Na vypracování druhé části budete mít k dispozici 60 minut. Následně se odpovědník uzavře a již jej nebude možno znovu otevřít. Pokud odpovědník odevzdáte před uplynutím zadaného času, již se k němu nebudete moci vracet.
Hodnocení
Po uplynutí lhůty pro práci s odpovědníky zkoušející v nejbližších dvou pracovních dnech vaše odpovědi vyhodnotí. V první části může být odpověď na každou otázku hodnocena 0 až 2 body, druhá část bude hodnocena 0 až 6 body. Celkem tak můžete získat 14 bodů (8 za první část, 6 za druhou část).
Abyste u zkoušky uspěli, musíte získat nejméně 5 bodů, přičemž za každou část musíte získat nejméně dva body. To znamená, že neuspějete-li u některé z částí (tj. získáte zde méně než 2 body), bude hodnocení neúspěšné bez ohledu na celkový počet bodů.
Příklad: Student A získal v první části 3 body a ve druhé části 2 body a zkoušku proto úspěšně složil. Naproti tomu student B, který získal v první části 4 body a ve druhé části 1 bod, zkoušku nesložil.
Převod bodů na známky:
13-14 bodů = A
11-12 bodů = B
9-10 bodů = C
7-8 bodů = D
5-6 bodů = E
4 body a méně = F
Informace o výsledku zkoušky
Až budou vaše odpovědi opraveny, dozvíte se o výsledku zkoušky tak, že vám vyučující zapíše známku do ISu. V případě zájmu o podrobnější zpětnou vazbu, můžete kontaktovat vyučujícího e-mailem.
Termín zkoušky
Na jednotlivé termíny zkoušky se můžete přihlašovat obvyklým způsobem v ISu. Odpovědník může otevřít jen ten, kdo je přihlášen na příslušný zkouškový termín. Všechny zkušební termíny začínají v 9 hodin. V tuto dobu můžete otevřít první odpovědník, který bude otevřen do 9:30. Abyste mohli využít celých 20 minut na svou zkoušku, musíte tak odpovědník otevřít nejpozději v 9:10. Otevřete-li odpovědník později, uzavře se v 9:30, a již s ním nebudete moci dále pracovat.
Od 9:45 budete moci otevřít druhý odpovědník, který bude otevřen do 11 hodin. Opět platí, že abyste mohli s odpovědníkem pracovat celých 60 minut, musíte ho otevřít nejpozději v 10 hodin.
Řešení technických problémů
Narazíte-li v průběhu zkoušky na technické problémy, kontaktujte Jaroslava Benáka na e-mailu jaroslav.benak@law.muni.cz
Odpovědníky pro zkušební termín
S dostatečným časovým předstihem před zkouškou zde najdete odkazy na příslušné odpovědníky pro daný zkušební termín.