Zdaňování a daňové právo v praxi
prof. JUDr. Ing. Michal Radvan, Ph.D.
Zdaňování a daňové právo v praxi

Předmět si klade za cíl nabídnout studentům základní přehled v oblasti daní, daňového práva a zdaňování. Podrobněji se bude zabývat těmi daněmi, se kterými přichází do kontaktu běžný člověk - student, zaměstnanec, drobný podnikatel. Smyslem kurzu je upozornit především neprávníky na jejich daňové povinnosti ať již během studia, tak i následně po absolvování, bez ohledu na to, zda budou zaměstnáni, nebo se pustí do samostatné podnikatelské činnosti. Obsahem kurzu budou vybrané daně včetně praktických aspektů spojených s jejich výpočtem a vyplňováním daňových přiznání. Podrobněji se podíváme na zdanění příjmů ze zaměstnání, z podnikání, z nájmů apod. Opomenuta nebudou ani pojistná (na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění). Zajímat nás bude i zdanění majetku (rodinné domy, byty, auta apod.) včetně transferů s majetkem (dědictví, darování, nákup a prodej nemovitostí) a rozdíly ve zdanění obchodních společností. Konečně naznačíme i způsob fungování daně z přidané hodnoty a selektivních spotřebních daní (alkohol, tabák apod.). Stranou zájmu nemohou zůstat ani místní poplatky (psi, odpad atd.). Každý vysokoškolsky vzdělaný člověk by měl vedle výpočtu daně být také schopen jednat v základních věcech s finančním úřadem. Proto se zaměříme také na práva a povinnosti v rámci daňových řízení (s důrazem na problematiku daňových kontrol a dokazování). Předmět má ambici připravit každého studenta na nejběžnější a nejčastější životní situace spojené s daňovými povinnostmi tak, aby se v nich dokázal orientovat, sám na sebe aplikovat daňové právo (vyplnit daňové přiznání a přehledy, vypočítat si daňovou povinnost a uhradit daň / pojistné) a vystupovat v jednání před správcem daně a obdobnými orgány státní správy. Dané znalosti mu dokáží následně ušetřit čas a peníze za zastupování daňovým poradcem či advokátem, bez ohledu na to, v jakém oboru se bude při studiu a po absolvování MUNI pohybovat.


Student bude po absolvování předmětu schopen

• odpovědět na otázky uvedené níže 

• v základech se orientovat v oblasti daňového práva 

• vědět, jak daně fungují 

• určit jednotlivé konstrukční prvky daní 

• v rámci autoaplikace spočítat některé daně, zejména ty nejobvyklejší jako je daň z příjmů fyzických osob a daň z nemovitých věcí 

• spočítat si čistou mzdu z hrubé mzdy 

• vyplnit daňová přiznání k dani z příjmů fyzických osob a dani z nemovitých věcí 

• porovnat zdanění jednotlivých korporací 

• znát způsob fungování DPH a akcízů 

• aplikovat znalosti při úhradě místních daní 

• jednat v základních oblastech se správcem daně bez nutnosti být zastoupen daňovým poradcem či advokátem


Kurz je složen ze tří částí:

1. Daňová teorie a daňové právo - v této nejstručnější části budou studenti teoreticky seznámeni se základními pojmy v dané oblasti nezbytnými pro praktické pochopení materie; především pro budoucí politology, sociology a další dotčené profese je materie vhodná i pro jejich další studium mateřských oborů; nedílnou součástí je i výklad k roli evropského práva pro tuzemskou právní regulaci. 

2. Daňové právo hmotné - tato část je zaměřena na jednotlivé daně, se kterými mohou studenti přijít do styku v období svého studia i po absolvování (daň z příjmů fyzických osob, pojistné na sociální zabezpečení, pojistné na zdravotní pojištění, daň z příjmů právnických osob, daň z nemovitých věcí, silniční daň, DPH, spotřební daně, místní a další poplatky apod.); student se naučí legálně optimalizovat daně, u vybraných daní si vypočítat vlastní daňovou povinnost, prakticky využívat informační systémy spojené s daňovými přiznáními (portál Moje daně), podávat daňové přiznání a související přehledy a uhradit své daňové povinnosti vč pojistných. 

3. Daňové právo procesní - studenti budou seznámeni s právy a povinnostmi, které jim vyplývají z daňového řádu a dalších daňových zákonů v daňových řízeních při jednání se správci daně, orgány sociálního zabezpečení a zdravotními pojišťovnami; každý student bude schopen vystupovat před těmito orgány jako poučený daňový subjekt znalý svých práv a povinností ve všech etapách daňového řízení. 


Jednotlivé vyučovací bloky a co si z nich student odnese:

1.
1.3.Co je to daňové právo? Jaký má vztah k dalším právním a mimoprávním odvětvím? Proč je třeba znát daňové právo a co je to autoaplikace? Jaký má daňové právo systém?
2.
8.3.Daňová teorie (MR)Co je to daň? Jaký je rozdíl mezi daní a poplatkem? Kdo platí daně? Za co? Z jaké hodnoty? Kolik? Komu? Kdy? Kam směřuje výnos daně?
3.
15.3.Zdanění zaměstnanců (MR)Jak platí daně zaměstnanec? Jaké odvody musí zaměstnanec hradit? Jaká je role zaměstnavatele? Jaké povinnosti v daňové oblasti má zaměstnanec? Jak se spočítá čistá mzda z hrubé mzdy? Jak je možné optimalizovat daň? Co se děje v každém měsíci a na konci roku?
4.
22.3.Zdanění podnikatelů (MR)
Je lepší být zaměstnancem nebo podnikatelem? Proč je výhodný švarcsystém? Jaké daně platí podnikatel? A jaké odvody? Platí se daň i z nájmu? Jak je možné optimalizovat daň? Jak vyplnit daňové přiznání a přehledy (sociální a zdravotní pojištění)?
5.
5.4.Zdanění majetku (MR)
Za jaký majetek je třeba platit daně (nemovitosti, auta)? Kolik "stojí" vlastnictví majetku? Jak vyplnit daňové přiznání k dani z nemovitých věcí?
6.12.4.Správa daní (JN)Co je správa daní? Kdo je správce daně? Kdo je daňový subjekt? K čemu jsou lhůty? Jaká jsou obecná pravidla vedení řízení?
7.19.4.Daňové řízení (JN)Co je daňové řízení? Jak se stanovují daně? Co nastane v případě pozdního podání (nebo nepodání) daňového přiznání? Jaký je rozdíl mezi vyměřením a doměřením daně? Jak se bránit v případě doměření daně?
8.
26.4.Zdanění zejména ve vztahu k právnickým osobám (MR)Jaké daně platí korporace? Jaký je rozdíl ve zdanění jednotlivých korporací? Jak funguje DPH? Co je to akcíz a jaké selektivní spotřební daně v ČR platíme?
9.
3.5.Máme se bát daňové kontroly? Co kontroluje správce daně? Jaké doklady a důkazy je nutné doložit? Jak probíhá výslech svědka? Stačí k prokázání předložit listiny? Co jsou podvody na DPH?
10.
10.5.Místní daně (MR)Jaké místní daně musíme platit? Jak se platí za komunální odpad? Musíme platit za psy?
11.
17.5.Inkasní správa (JN)Jakými způsoby se platí daně? Jak zjistím nedoplatek, případně přeplatek? Co lze dělat s přeplatkem? Jaký je následek nedoplatku? Co je zajištění daně? Jaké jsou způsoby daňové exekuce? Jak se bránit exekuci?
12.24.5.Zvláštní řízení při správě daní (JN)Co a k čemu je registrační řízení? Jak lze využít závazné posouzení? Jak se subjekt stane nespolehlivým plátcem DPH? Kdo je ručitelem u DPH? Jaké jsou sankce ve správě daní a jak se o nich rozhoduje? Lze prominout daň?


Učitelé nebudou jen přednášt, ale povedou diskuze ve třídě. Prakticky ukáží základní daňové výpočty. Společně si projdeme online vyplňování daňových přiznání. Naučíme vás základní formulace podání ke správci daně.


A zkouška? Bude písemná, ve zkouškovém období. Dostanete 20 otázek z probrané materie (forma Ano x Ne) a pro úspěšné absolvování je třeba 60%.

Co je to daňové právo? Jaký má vztah k dalším právním a mimoprávním odvětvím? Proč je třeba znát daňové právo a co je to autoaplikace? Jaký má daňové právo systém?

Kapitola obsahuje:
1
Studijní materiály
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 26. 2. 2024 do 3. 3. 2024.

Co je to daň? Jaký je rozdíl mezi daní a poplatkem? Kdo platí daně? Za co? Z jaké hodnoty? Kolik? Komu? Kdy? Kam směřuje výnos daně?

Kapitola obsahuje:
1
Studijní materiály
1
Studijní text
1
Web
Učitel doporučuje studovat od 4. 3. 2024 do 10. 3. 2024.

Jak platí daně zaměstnanec? Jaké odvody musí zaměstnanec hradit? Jaká je role zaměstnavatele? Jaké povinnosti v daňové oblasti má zaměstnanec? Jak se spočítá čistá mzda z hrubé mzdy? Jak je možné optimalizovat daň? Co se děje v každém měsíci a na konci roku?

Kapitola obsahuje:
4
PDF
1
Studijní materiály
1
Studijní text
1
Web
Učitel doporučuje studovat od 11. 3. 2024 do 17. 3. 2024.

Je lepší být zaměstnancem nebo podnikatelem? Proč je výhodný švarcsystém? Jaké daně platí podnikatel? A jaké odvody? Platí se daň i z nájmu? Jak je možné optimalizovat daň? Jak vyplnit daňové přiznání a přehledy (sociální a zdravotní pojištění)?

Kapitola obsahuje:
3
PDF
3
Studijní materiály
1
Studijní text
4
Web
Učitel doporučuje studovat od 18. 3. 2024 do 24. 3. 2024.

Za jaký majetek je třeba platit daně (nemovitosti, auta)? Kolik "stojí" vlastnictví majetku? Jak vyplnit daňové přiznání k dani z nemovitých věcí?

Kapitola obsahuje:
1
PDF
1
Studijní materiály
1
Studijní text
1
Web
Učitel doporučuje studovat od 1. 4. 2024 do 7. 4. 2024.

Co je správa daní? Kdo je správce daně? Kdo je daňový subjekt? K čemu jsou lhůty? Jaká jsou obecná pravidla vedení řízení?

Kapitola obsahuje:
1
Studijní materiály
1
Studijní text
1
Web
Učitel doporučuje studovat od 8. 4. 2024 do 14. 4. 2024.

Co je daňové řízení? Jak se stanovují daně? Co nastane v případě pozdního podání (nebo nepodání) daňového přiznání? Jaký je rozdíl mezi vyměřením a doměřením daně? Jak se bránit v případě doměření daně?

Kapitola obsahuje:
1
PDF
5
Studijní materiály
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 15. 4. 2024 do 21. 4. 2024.

Jaké daně platí korporace? Jaký je rozdíl ve zdanění jednotlivých korporací? Jak funguje DPH? Co je to akcíz a jaké selektivní spotřební daně v ČR platíme?

Kapitola obsahuje:
1
Obrázek
1
Studijní materiály
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 22. 4. 2024 do 28. 4. 2024.

Máme se bát daňové kontroly? Co kontroluje správce daně? Jaké doklady a důkazy je nutné doložit? Jak probíhá výslech svědka? Stačí k prokázání předložit listiny? Co jsou podvody na DPH?

Kapitola obsahuje:
1
Obrázek
3
Studijní materiály
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 29. 4. 2024 do 5. 5. 2024.

Jaké místní daně musíme platit? Jak se platí za komunální odpad? Musíme platit za psy?

Kapitola obsahuje:
1
Studijní materiály
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 6. 5. 2024 do 12. 5. 2024.

Jakými způsoby se platí daně? Jak zjistím nedoplatek, případně přeplatek? Co lze dělat s přeplatkem? Jaký je následek nedoplatku? Co je zajištění daně? Jaké jsou způsoby daňové exekuce? Jak se bránit exekuci?

Kapitola obsahuje:
1
Studijní materiály
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 13. 5. 2024 do 19. 5. 2024.

Co a k čemu je registrační řízení? Jak lze využít závazné posouzení? Jak se subjekt stane nespolehlivým plátcem DPH? Kdo je ručitelem u DPH? Jaké jsou sankce ve správě daní a jak se o nich rozhoduje? Lze prominout daň?

Kapitola obsahuje:
2
PDF
1
Studijní materiály
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 20. 5. 2024 do 26. 5. 2024.
Předchozí