• 1.Jsem tu nový, jak se rychle zorientuji?

    Připravili jsme pro studenty sérii videonávodů pro orientaci v systému:

    Prváci – Tipy k Informačnímu systému MU nejen pro nastupující studenty

    Náhled stránky s videonávody

  • 2.Informační systém mi připadá složitý, jak jej uchopit?
    • Pročtěte tento text „Začínáme s is.muni.cz jako studenti“ (klikejte si přitom na příslušné odkazy v IS).
    • Důležité: seznamte se s přehledem povinností studenta v nápovědě:

      Informační systém Nápověda Student Povinnosti a pojmy

    • Projděte si nápovědu Navigace v IS MU:

      Informační systém Nápověda Jiné Navigace a vyhledávání v IS MU

    • Projděte si rozcestník:

      Informační systém Student

      V horní části stránky je lišta s odkazy seřazenými podle období v rámci semestru a studia. Projděte si tyto odkazy. Vyzkoušejte si aplikace, které se pod nimi nacházejí, a pročtěte si k nim nápovědu.

    • Přečtěte si Výklad SZŘ:

      Informační systém Nápověda Student Výklad Studijního a zkušebního řádu pro studenty

    Tak získáte přehled o všech důležitých činnostech. Další rozcestníky na titulní straně IS MU využijete postupně později.

    Proč IS MU obsahuje tolik aplikací a možností?

    Univerzita provozuje kreditové, studentem řízené studium. Studijní pravidla vám poskytují maximální volnost při tvorbě vašeho studijního plánu, ale zároveň se musí kontrolovat jeho plnění. Proto je jich celá řada. Informační systém zároveň podporuje obecnou komunikaci a administrativu, některé nástroje využijete pouze v případě svého zájmu.

  • 3.Přístup k systému
    K systému se hlásíte pomocí uča (univerzitní číslo osoby) a primárního hesla. Informační systém je dostupný odkudkoliv z internetu. Do webového prohlížeče zadejte adresu https://is.muni.cz/ a klikněte na Přihlásit. Kvůli bezpečnosti primárního hesla budete přesměrováni na adresu islogin.cz. Pokud se chcete ujistit o zabezpečení připojení, zkontrolujte certifikát Informačního systému MU. V adresním řádku prohlížeče klikněte na ikonku zámku vedle adresy URL (konkrétní umístění se může lišit dle prohlížeče), která zobrazí podrobné informace o zabezpečení stránky. Do pole „Učo nebo přezdívka“ vepište vaše učo nebo přihlašovací jméno, které jste si nastavili v Informačním systému MU. Do pole „primární heslo“ pak vepište heslo, které vám přidělili správci práv, případně které jste si sami změnili v IS MU.

    1 Do pole vyplňte své učo nebo přezdívku.

    2 Vyplňte své primární heslo, nikomu jej nesdělujte.

    3 Potvrďte přihlášení kliknutím na „Přihlásit“ a vstoupíte do systému.

    Pokud neznáte svoje primární heslo, vyberte si jednu z možností obnovy hesla na stránce:

    https://is.muni.cz/ Přihlásit se Nemůžete se přihlásit?

    Pokud při přihlašování narazíte na problémy, pročtěte si příslušnou Nápovědu.

    Informační systém je chráněn proti přetěžování automatickými opakovači klikání, v případě překročení limitu operací bude přístup uživatele k systému zablokován. Více v otázce Ochrana systému před přetěžováním.

    Orientaci v systému popisuje Nápověda Navigace a vyhledávání v IS MU.

  • 4.Koncepce Informačního systému MU
    Obsah systému se různí podle toho, jaká je vaše pozice na MU. Na jednotlivých stránkách najdete aplikace pro různé administrativní úkony, které se většinou skládají z formulářů, do nichž vyplníte údaje (např. vyberete studijní předměty, opravíte svoji domovní adresu, zvolíte kolej, o niž máte zájem) a kliknutím na „Uložit“ pošlete svoje požadavky do centrálního počítače. Kromě vkládání vlastních údajů vám systém nabízí také velké množství doprovodných informací – podrobné údaje o studijních předmětech, seznamy osob, různé statistiky atd. Důležité jsou také zprávy od vašich vyučujících.

    Pozor

    Akce učiněné v IS MU mají stejnou závaznost jako administrativní úkony provedené na papíře.

  • 5.Hlavní studentské aplikace
    Na titulní straně jsou vybrány všechny pro vás důležité agendy a aplikace. Měli byste tak přehledně najít vše, co potřebujete na počátku užívání systému. Později si můžete například dle vlastních potřeb upravit odkazy zobrazované v levém sloupci.

    Registrace a zápis předmětů

    Přímo z úvodní strany IS MU se do aplikace pro registraci a zápis předmětů dostanete přes:

    Informační systém Registrace a zápis

    Registrace je vyjádřením vašeho zájmu studovat v následujícím semestru daný předmět. Nejjednodušším postupem je zaškrtnutí předmětu v registrační šabloně vašeho oboru a potvrzení formuláře kliknutím na „Ulož změny“. Registrační šablony najdete v:

    Informační systém Student Začátek semestru Registrace a zápis předmětů Přidat předměty [vaše fakulta]: šablona registrační šablona vašeho oboru

    Kdy se přesně můžete registrovat:

    Informační systém Student Začátek semestru Registrace a zápis předmětů Kdy se mohu registrovat?
    Registrovat můžete libovolný předmět (i z jiných fakult), je ale nutné prověřit, zda jste splnili podmínky uvedené v aplikaci Katalog předmětů. Problematicky zaregistrované předměty jsou v tabulce zaregistrovaných/zapsaných předmětů doplněny červeným hlášením o problému. Tyto červené registrace řešte se studijním oddělením nebo požádejte učitele o výjimku (blíže viz Registrace je červená, jak požádám o výjimku?).

    V období zápisu a změn v zápisu lze nadále předměty registrovat a rušit, ale navíc probíhá potvrzení - zapsání bezproblémových předmětů. Teprve okamžikem zápisu získáváte právo a povinnost předmět studovat. Není-li proveden zápis předmětu, nemůže s vámi učitel komunikovat a hodnotit vás.

    Studujete-li 1. semestr, je možné, že výjimečně studijní oddělení provedlo elektronickou registraci za vás. Zapsané předměty zkontrolujte v aplikaci:

    Informační systém Student Konec semestru Získané známky

    Nebo přímo z úvodní strany systému:

    Informační systém Moje známky

    Harmonogram období

    Nejste-li si jisti, kdy na vaší fakultě probíhá registrace předmětů, zápis do semestru apod., použijte aplikaci „Přehled harmonogramů období fakult“ dostupnou cestou

    Informační systém Studium Přehled harmonogramů období fakult

    Rozvrh

    Váš rozvrh zapsaných předmětů najdete přes tento odkaz:

    Informační systém Rozvrh Můj rozvrh

    Žádost o kolej/ubytovací stipendium

    Informace o ubytování na kolejích najdete na webu SKM: https://www.skm.muni.cz/.

    O ubytovací stipendium můžete zažádat:

    Informační systém Stipendia Stipendium na podporu ubytování

    V obou aplikacích můžete zároveň zkontrolovat, zda splňujete podmínky pro přiznání koleje/stipendia.

    Kontrola údajů

    Zkontrolujte a potvrďte svoje údaje v Matrice studentů:

    Informační systém Personální Kontrola a změna osobních údajů

    Pokud budete chtít dohledat bližší informace o jednotlivých aplikacích, zkuste si pročíst nápovědu:

    Informační systém Nápověda

    V případě problémů se obraťte na vývojový tým na adrese istech(zavináč/atsign)fi(tečka/dot)muni(tečka/dot)cz.

  • 6.Kolik potřebuji kreditů?
    Absolvování každého předmětu je kreditově ohodnoceno. Informace o počtu kreditů nutných pro postup do dalšího semestru naleznete ve Studijním a zkušebním řádu:

    Informační systém Nápověda Student Výklad Studijního a zkušebního řádu

    Informace o nutném počtu kreditů pro absolvování studia ve standardní době naleznete ve svém studijním plánu, v tištěné nebo elektronické verzi Studijního katalogu.

    Tip

    Ne všechny kredity získané v rámci celoživotního studia vám budou započítány. Více v nápovědě.

  • 7.Komunikace, kontakty
    Poštovní schránka
    Informační systém je budován mimo jiné pro zlepšení komunikace uvnitř univerzity. Máte proto zřízenou poštovní schránku s adresou ve tvaru učo@mail.muni.cz, kterou lze vybírat přes webové rozhraní. Na tuto adresu systém rozesílá informace o nově zadaných známkách, zprávy od vyučujících, děkanátu a podobně. Pokud používáte (spolehlivý!) e-mail jinde, můžete si příjem zpráv přesměrovat tam. Vaší povinností je schránku pravidelně sledovat, respektive se zařídit podle zpráv vám zaslaných (např. pokyny studijního oddělení).
    Kontaktní adresy
    V případě problémů, námětů, dotazů k systému se neobávejte kontaktovat vývojový tým na adrese istech(zavináč/atsign)fi(tečka/dot)muni(tečka/dot)cz (pro urychlení komunikace uveďte v e-mailu svoje učo a fakultu, na které studujete). Rozlišujte však, prosím, zda jde o problém systému, nebo chybných/neúplných dat v něm. Systém je koncipován tak, že data vkládají přímo zodpovědní uživatelé. Chybí-li tedy v katalogu předmět, není-li oznámeno, kdy začíná registrace a podobně, kontaktujte přímo svoje studijní oddělení: https://is.muni.cz/studijni/. Stejně tak se lze obracet na vyučující. Neznáte-li něčí e-mailovou adresu, najdete ji na:

    Informační systém Lidé

    Tam najdete „Osobní stránku uživatele“. V kartě „Profil“ je mimo jiné uveden údaj o jeho posledním přístupu do IS MU, z čehož lze usoudit, zda má smysl s ním e-mailem komunikovat (např. u vyučujícího - externisty). Obecné rady k provozu IS MU na fakultě vám může poskytnout osoba uvedená na https://is.muni.cz/spravci/.

    1 Kontaktní e-mailové adresy.

    2 Odkaz na osobní webové stránky.

    3 Údaj o posledním přístupu do systému.

    4 Fotografie osoby.

    Vývěska
    Povinností každého uživatele systému je sledovat důležité (červeně označené ) zprávy z vývěsky. Tyto zprávy se automaticky zobrazují na titulní stránce systému.
    Osobní stránka
    Nejste-li odborníky na tvorbu webových stránek, oceníte editovatelnou stránku školní, kterou lze snadno rozšířit o vlastní materiál a kterou svět jednoduše najde. Více o možnostech zobrazování osobní stránky najdete v Nápovědě Lidé.

    Vyhledávání osobních stránek:

    Informační systém Lidé

    Na svoji osobní stránku se dostanete kliknutím na vaše jméno a učo v záhlaví Informačního systému MU.

    1 Odkaz na vlastní osobní stránku.

    Editace osobní stránky:

    Informační systém Osobní stránka Editovat tuto mou Osobní stránku

  • 8.Závaznost, bezpečnost
    Systém přináší akademické veřejnosti řadu zajímavých služeb. Aby spolupráce fungovala, jak má, je potřeba převzít svůj díl zodpovědnosti za data obsažená v systému. Prosíme, považujte pokyny vedení MU k práci v IS MU za závazné. Dbejte taktéž na bezpečnost systému. Je nepřípustné sdělovat další osobě přístupové heslo k IS MU, nebo naopak se za jinou osobu vydávat. Pokud byste tak učinili, porušujete Pravidla užívání Informačního systému MU.

    Pozor

    Po prvním přihlášení do systému si ihned změňte prvotní, správcem sdělené primární heslo, pomocí odkazů:

    Informační systém Systém Změna hesla

    Nevolte triviální hesla. Pokud někdo zneužije IS MU pod vaší identitou z důvodu nízké bezpečnosti, jste za to spoluzodpovědní. Pokud máte podezření, že vaše heslo bylo zneužito, zkontrolujte, odkud a kdy si systém myslí, že jste byli naposledy připojeni:

    Informační systém Systém Seznam (log) mých přístupů do is.muni.cz
    Nesouhlasí-li údaj, kontaktuje ihned správce.

    1 Kontrola posledních přihlášení.

    Pro přístup k počítačům v počítačových učebnách školy budete potřebovat sekundární heslo, které jste pravděpodobně obdrželi společně s heslem k IS MU, nebo si jej nastavte (lze i ze studovny). Sekundární heslo si můžete změnit přes:

    Informační systém Systém Změna hesla

  • 9.Obvyklé problémy
    Zapomenuté heslo
    Neznáte-li svoje primární heslo, vyberte si jednu z možností obnovy hesla na stránce:

    https://is.muni.cz/ Přihlásit se Nemůžete se přihlásit?
    Semestry – přepínání mezi nimi
    Studium je organizováno po semestrech. Téměř každá stránka v IS MU začíná výpisem fakulty a semestru, ve kterém se v IS MU zrovna nacházíte. Pokud si registrujete předměty, hledáte zkušební termíny apod., věnujte pozornost tomu, jaký semestr (období) máte zvoleno. Změnu provedete kliknutím na ikonu před výpisem období.

    1 Volba jiného období.

    Přepínání mezi studii
    Podobným způsobem jako semestry si můžete přepínat také studia (pokud máte na MU více studií).

    1 Volba jiného studia.

    Pokud se vám v IS MU nezobrazuje nově zapsané studium, nechte si přepočítat údaje (automaticky se údaje přepočítávají v noci) v aplikaci

    Informační systém Systém Nastavení systému Překontrolovat i nyní údaje pro titulní stránku
    Ukončení práce s IS MU
    Důležitá poznámka: po zadání primárního hesla si je váš prohlížeč zapamatoval a při každém kliknutí na odkaz/tlačítko je posílá centrálnímu počítači, aby bylo zřejmé, že operaci provádíte skutečně vy. Chcete-li ukončit práci s IS MU, klikněte na ikonku „Odhlásit“ v pravém horním rohu okna.

    1 Odhlášení z IS MU.

    Jinak prohlížeč vaše heslo „nezapomene“ a přijde-li k počítači někdo po vás, může pracovat pod vaší identitou.
    Blíže viz Nápověda.

  • 10.Příloha: poprvé na internetu
    Několik rad pro ty, kteří s internetem ještě nikdy nepracovali.
    • Pro přístup potřebujete „obyčejný“ internetový prohlížeč, např. Mozilla Firefox, Chrome nebo Edge.
    • V horní části prohlížeče je políčko pro zadání internetové adresy (URL). Zadejte https://is.muni.cz/.
    • Systém se dotáže na přihlašovací jméno (zadejte svoje učo) a heslo.
    • Pokud se chcete ujistit o zabezpečení připojení, zkontrolujte certifikát Informačního systému MU. V adresním řádku prohlížeče klikněte na ikonku zámku vedle adresy URL (konkrétní umístění se může lišit dle prohlížeče), která zobrazí podrobné informace o zabezpečení stránky.
    • Po úspěšném přihlášení postupujete na titulní stránku IS MU. Pokud někam vkládáte svoje údaje, nezapomeňte, že na centrální počítač se odešlou až ve chvíli, kdy kliknete na potvrzovací tlačítko „Uložit“, „Vložit“ či podobně.
    • Chcete-li práci se systémem ukončit, klikněte na ikonku „Odhlásit“ v pravém horním rohu okna.

    Elektronická pošta: tento způsob komunikace je na MU preferovanou formou. Píšete-li děkanátu, vyučujícímu nebo správcům, dodržujte, prosíme, tyto konvence:

    • využívejte subject (předmět) zprávy pro upřesnění tématu sdělení. Napíšete-li „Subject: pomoc!!!“, vaše zpráva zapadne v záplavě obdobných.
    • Popište svůj problém či dotaz pokud možno přesně (IS MU má stovky různých aplikací), případně uveďte adresu odkazu, o kterém hovoříte.
    • Udejte svoje učo. Dočkáte se rychleji odezvy.

  • 11.Shrnutí
    Adresa pro vstup do IS MU: https://is.muni.cz/

    Prosíme:

    • Vybírejte pravidelně svou poštovní schránku.
    • S problémem studijního charakteru se obraťte na svoje studijní oddělení, kontakt https://is.muni.cz/studijni/.
    • S problémem při přístupu (např. zapomenuté heslo) vám poslouží kontakt na https://is.muni.cz/spravci/.
    • Sledujte, jaké agendy jsou v IS MU zpřístupněny, řiďte se harmonogramem období a včas proveďte požadované úkony (registrace předmětů, kontrola zapsaných předmětů, kontrola učiteli vložených známek, aktualizace osobních údajů, přihlašování na zkoušky aj.).
    Pozor

    Upozornění: Operace provedené elektronicky cestou Informačního systému MU mají závaznou platnost podobně jako operace učiněné osobně či písemně na administrativních odděleních fakulty a školy. Zneužití Informačního systému MU řeší disciplinární komise podle míry provinění až s možností vyloučení ze studia.

  • 1.Co je registrace předmětů? K čemu slouží?
    Pomocí registrace si vybíráte předměty, které máte zájem studovat. Vyhovíte-li podmínkám stanoveným pro kurz (prerekvizity předmětu, kapacita předmětu atd.), bude vám kurz zapsán/potvrzen. Nevyhovíte-li, bude kurz označen červeně a nebude vám zapsán. Zápis (potvrzení) kurzů probíhá v období zápisu a změn v zápisu (viz harmonogram období).

  • 2.Jak si mohu zaregistrovat předmět?

    Registraci předmětů je možné provést cestou

    Informační systém Student Začátek semestru Registrace a zápis předmětů Přidat předměty

    Existuje několik způsobů, jak je možné předměty zaregistrovat/zapsat:

    • Katalog předmětů – pomocí kódu předmětu, názvu a dalších parametrů je možné vybrat konkrétní předměty.
    • Registrační šablona – umožňuje zvolit vhodné předměty z registračních šablon vašeho studia.
    • Plánovač studia – umožňuje zvolit předměty z předem vytvořeného plánu studia.
    • Neúspěšné předměty – možnost zvolení předmětů, které nemáte úspěšně ukončené, a vypisují se v daném semestru. Podle SZŘ si musíte neúspěšné předměty v nejbližším možném termínu opakovaně zapsat. Nepřidáte-li si je touto volbou, přidá je systém automaticky na počátku období zápisu předmětů (platí pro předměty vypisované každý semestr). Předměty, které se nevypisují každý semestr, jsou automaticky zaregistrovány před začátkem registrace.
    • Předměty pro každého – fakultní nabídka přímo určená studentům cizích fakult a oborů (předměty nemají omezení pro zápis a nevyžadují hluboké znalosti z oboru).
    • Studenti nejčastěji zapisují – nabídka nejčastěji zapisovaných předmětů studentů stejného programu.

    1 Možnosti registrace v systému.

    Po navolení předmětů do Přípravy na registraci je možné předměty zaregistrovat tlačítkem „Zkusit zaregistrovat nebo zapsat předměty“. Pokud jsou předměty přidávány v době období registrace, rovnou se přidáním registrují. V případě přidávání předmětů v období zápisu se rovnou zapíší.

  • 3.Jak si vytisknu sylaby absolvovaných předmětů?
    Postupujte přes:

    Informační systém Student Závěr studia Známky za celé studium, získané kredity a studijní průměr Tisk sylabů absolvovaných předmětů

    Zaškrtněte předměty, jejichž sylaby si přejete vytisknout a vyberte jejich způsob řazení.

  • 4.Jak fungují jednotlivé odkazy v registrační aplikaci?

    Registrační aplikace je rozdělena do těchto oblastí:

    • Příprava na registraci – předměty, které si budete chtít přidat v období registrace/zápisu.
    • Zaregistrované předměty – předměty, které máte úspěšně zaregistrované. Bíle zaregistrované předměty jsou připravené pro zápis.
    • Zapsané předměty – úspěšně zapsané předměty.

    Aplikace dále nabízí tyto možnosti:

    • Přihlašování do seminárních skupin
    • Změnit počet kreditů
    • Změnit způsob ukončení předmětu
    • Požádat o výjimku
    • Zobrazit rozvrh
  • 5.Kdy a jak mohu zaregistrovaný nebo zapsaný předmět zrušit?

    Zaregistrované i zapsané předměty lze zrušit v obdobích registrace, zápisu a změn v zápisu. Jednotlivě lze předměty zrušit přímo v tabulce s přehledem zaregistrovaných/zapsaných předmětů kliknutím na ikonu popelnice. Pouze zaregistrované předměty lze zrušit kdykoliv.

    1 Pokud probíhá období, kdy lze předmět zrušit, zobrazuje se u něho modrá (aktivní) ikona popelnice.

  • 6.Jaký je rozdíl mezi registrací, zápisem a změnami v zápisu předmětů?
    Registrace
    Období registrace slouží k vyjádření zájmu o studium předmětů, případně k získání lepší časové známky u kapacitně omezených předmětů.
    Zápis
    V tomto období dochází k automatickému zápisu/potvrzení předmětů, u kterých byly splněny podmínky pro zápis (kapacita, prerekvizity atd.). Teprve okamžikem zápisu získáváte právo a povinnost předmět studovat. Předměty lze nadále registrovat či rušit, bezproblémové registrace se každou noc automaticky zapíší.
    Změny v zápisu
    V období konečných změn v zápisu lze předměty i nadále registrovat či rušit. Bezproblémové registrace se každou noc automaticky zapíší.

  • 7.Proč mají v registraci přednost opakující studenti?
    Studenti mají dle SZŘ (čl. 20 odst. 1) povinnost opakovat neúspěšně ukončené předměty v nejbližším semestru, kdy jsou opět vypsány. Aby mohli opakující studenti dostát této povinnosti, systém se jim snaží zajistit dobré pořadí a přednostní zápis. Konkrétní způsob, jakým jsou neúspěšné předměty nanucovány, najdete v otázce Nanucování neúspěšně ukončených předmětů k opakovanému studiu.

  • 8.Nanucování neúspěšně ukončených předmětů k opakovanému studiu
    Pro nanucování neúspěšně ukončených předmětů jsou stanovena tato pravidla:

    • Nesplněný předmět, který se nevypisuje každý semestr, je vám zaregistrován před začátkem registrace (získáváte tak nejlepší pořadí).
    • Nesplněný předmět, který se vypisuje každý semestr, vám před začátkem registrace nanucen není, protože ještě nejsou uděleny známky (všichni studenti předmětu se jeví, jako by měli opakovat pro neúspěch). Bude vám automaticky zaregistrován a zapsán před začátkem období zápisu (předběhnete v pořadí běžné studenty). Víte-li, že předmět budete opakovat, doporučujeme jej nicméně zaregistrovat co nejdříve.
    • Pokud do konce změn v zápisu získáte známku (pomine důvod předmět opakovat) nebo pokud studijní oddělení schválí žádost o neopakování, IS předmět automaticky zruší ze zápisu.
    • Pokud je u předmětu nastaveno, že „předmět lze opakovaně zapisovat“, pak se ze zápisu předmětů automaticky nezruší ani po získání úspěšného hodnocení za uplynulé období.
    • Předmět se nenanucuje, pokud je kdykoli později po neúspěšném ukončení povoleno neopakovat předmět se stejným kódem.
    • Nanucený předmět se automaticky zapíše den před začátkem období zápisu i v případě, že je zaregistrován červeně.
    Nanucování předmětů se neprovádí v těchto případech:
    • Předměty povinné TV – místo nesplněného sportu můžete realizovat jiný, musíte si zaregistrovat samostatně.
    • Přerušené studium – hodláte-li se zapsat ke studiu, zaregistrujte si předměty samostatně a studium si nechte na studijním oddělení obnovit co nejdříve kvůli pořadí v kapacitně omezených předmětech.
    • Studia s individuálním studijním plánem – neúspěšně ukončené předměty může zapsat studijní oddělení po ukončení změn v zápisu.

  • 9.Jak se stanovuje pořadí, ev. proč se mi změnilo?
    Je-li předmět kapacitně omezený, automaticky zapsáni budou ti studenti, kteří mají vyhovující pořadí. Aktuální pořadí je uvedeno ve sloupci „Pořadí“. Systém pro stanovení žebříčku s pořadím používá následující pravidla:

    1. Jako první se řadí všichni ti, kdo mají předmět už zapsaný (Studijní oddělení může předmět zapsat bez ohledu na pořadí). Ti mají pořadí 0. Jejich počet najdete v údaji „Počty“.
    2. Jako druzí se řadí studenti, kteří musí předmět opakovat. U většiny předmětů tyto studenty automaticky registruje systém před začátkem registrace (mají dobré pořadí), u předmětů vypisovaných každý semestr až před začátkem období zápisu. Jejich aktuální počet (tj. ti, kdo zatím nemají úspěšnou známku) najdete v údaji „Opakující“. Do počtu opakujících se řadí i studenti, kteří si předmět zaregistrovali se špatnou časovou známkou, tato známka se jim automaticky v noci zlepší.
    3. Dále mají přednost studia, která aktivně studují některý z „Mateřských oborů“ předmětu. Zda máte přednost, zjistíte v údaji „Přednost“. Kolik žadatelů má a nemá přednost, zjistíte v údaji „Počty“.
    4. Jako poslední se řadí studia, která nestudují mateřský obor předmětu a předmět neopakují.

    Do výpočtu se nezahrnují neaktivní (např. přerušená) studia a studia s již uděleným hodnocením (např. uznané předměty).

    Uvnitř těchto skupin se pořadí řadí dle časové známky přidělené při registraci. Vaše známky najdete pod odkazem „Více informací“. Má-li více záznamů shodnou časovou známku, třídí se dále podle vnitřní identifikace záznamu v systému. Za časovou známkou je pak např. údaj 16/25, který znamená, že jde o 16. z 25 časových známek vytvořených v této sekundě.

    Pokud si student ve více svých studiích zaregistruje stejný předmět, systém takový předmět vyhledá a změní mu ve všech registracích daného studenta časovou známku na nejlepší ze všech nalezených. Změna se projeví až během 24 hodin následujících po registraci předmětu.

    Jak se může dosažené pořadí změnit?

    • Pokud se změní údaje o mateřských oborech v katalogu, získá přednost jiný počet studentů.
    • V pořadí (před začátkem období zápisu) se objeví opakující studenti, které ssystém automaticky zaregistruje.
    • Ke studiu se zapsali studenti s do té doby přerušeným studiem, kteří se mohli registrovat, ale jejichž pořadí dosud nevstupovalo do výpočtu.
    • Studijní oddělení zapíše určitý počet studentů mimo běžnou registraci.
    • Ke snížení pořadí může dojít, pokud si někdo umístěný před vámi předmět odregistruje, protože už ho nemusí opakovat, nebo ukončí (přeruší) studium. K této změně může nastat také v případě, že byl některému ze studentů před vámi předmět uznán (studenti s uděleným hodnocením se nezapočítávají do kapacity předmětu).

  • 10.Nechci opakovat volitelný předmět, kde požádám?
    Ke zrušení povinnosti opakovat předmět použijte

    Informační systém Student Začátek semestru Žádost o zrušení povinnosti opakovat předmět Žádám o zrušení povinnosti opakovat neúspěšně ukončený předmět

    Studijní a zkušební řád ukládá povinnost opakovaně zapsat v nejbližším možném termínu neúspěšně ukončený předmět.

    V čl. 20 odst. 3 se uvádí

    (2) Povinnost opakování podle odstavce 1 může student z vlastního rozhodnutí nenaplnit u předmětů, které jsou ve vztahu k danému studiu volitelné, a to nejvýše v celkovém rozsahu jedné desetiny minimální kreditové hodnoty tohoto studia. Po splnění požadavků povinného bloku se další zapisované předměty tohoto bloku posuzují jako volitelné.

    Tato aplikace informuje, kolik kreditů za zrušení povinnosti opakovat předmět již máte vyčerpáno, a umožňuje podat studijnímu oddělení žádost o povolení předmět neopakovat.

    Podanou žádost studijní oddělení vyřídí (povolí či zamítne), systém vás o tom bude informovat elektronickou poštou. Dokud žádost není vyřízena kladně, vaše povinnost kurz opakovat trvá. Dokud není žádost vyřízena, můžete ji stáhnout.

    Žádosti o zrušení povinnosti opakovat předmět lze podávat nejpozději do konce období změn v zápisu v semestru, kdy je předmět automaticky znovu zapisován kvůli neúspěšnému absolvování.

    Pokud je žádosti vyhověno, nelze již předmět v budoucnu znovu zapsat.

    Hodnocení předmětů, u nichž je povoleno je neopakovat v daném studiu, se nezapočítává do průměrné klasifikace.

    Máte-li pochybnosti, zda je určitý kurz pro vás volitelný, kontaktujte vaše studijní oddělení.

    Pozor

    Aplikace uvádí přehled všech neúspěšných kurzů, posouzení, které jsou pro vás volitelné, proveďte sami. Neopakovat kurzy můžete, pouze pokud součet kreditových hodnot nepřesáhne 10 % minimální kreditové hodnoty studia.

    Pro výpočet minimální kreditové hodnoty studia se používá standardní doba studia studijního oboru, a to nejdelší z dob aktivně studovaných oborů (pokud jich student aktivně studuje v rámci jednoho studia více). Pro jeden semestr se započítává do minimální kreditové hodnoty studia 30 kreditů.

    Rozlišení na povinné a volitelné předměty není dosud v systému implementováno. Proto je možné zadat žádost o zrušení povinnosti opakovat i u předmětů, které jsou pro vás povinné. Musíte sami rozlišit, zda jde o předmět povinný nebo volitelný. Studijní oddělení žádost o zrušení povinného předmětu odmítne, přidáte mu však tímto zbytečnou práci. Za dosud neimplementovanou funkci v is.muni.cz se provozovatelé systému omlouvají.

  • 11.Registrace je červená, jak požádám o výjimku?

    Červená hlášení v tabulce se zaregistrovanými předměty označují problémy a tyto předměty vám nebudou zapsány. Předmět může být zaregistrován problémově (červeně) z různých důvodů. Pokud je důvodem nesplněná prerekvizita (tj. pokud má student dobrou časovou známku, ale nesplnil prerekvizitu), pak takový student blokuje místo v kurzu ostatním studentům s bezproblémovou registrací, ale horší časovou známkou. Jestliže student s červenou registrací v době zápisu předmětů splní prerekvizitu, bude mu předmět zapsán s jeho časovou známkou. U některých důvodů lze požádat vyučujícího o udělení výjimky/souhlasu se zápisem prostřednictvím odkazu „Požádat o výjimku“, který najdete u jednotlivých předmětů v sekci „Zaregistrované předměty“.

    1 Žádost o výjimku u předmětu s problémovou registrací.

    Tento odkaz je k dispozici v období zápisu předmětů a v období změn v zápisu. Během období registrace předmětů není k dispozici. Během tohoto období se celá řada problémů v registraci vyřeší (chybějící prerekvizity apod.), takže žádosti o výjimky není ještě zapotřebí podávat.

    Aplikace nabídne formulář pro text dopisu vyučujícím předmětu. Uveďte v dopise důvody, proč by vám učitel měl výjimku či souhlas se zápisem umožnit. Žádost podáte tlačítkem „Požádat o výjimku a odeslat dopis“. Dosud nevyřízenou žádost můžete na stejném místě opět stáhnout. Aplikace o tom odešle e-mail vyučujícím (příp. garantovi předmětu či kontaktní osobě, podle toho, kdo je odpovědný za vyřizování výjimek). Pokud došlo k takové změně, že je vaše původně červená registrace bílá (problém se vyřešil), vidí učitel, že posuzovat žádost o výjimku je zbytečné. Žádost můžete stáhnout, chcete-li, ale není to nutné.

    Žádost o výjimku podejte včas, aby učitel stihl reagovat do konce období změn v zápisu. V opačném případě vám předmět nebude zapsán.

    Pokud vám vyučující výjimku v IS MU kliknutím udělí, předmět se ihned automaticky zapíše.

    V některých případech o výjimku nelze požádat, protože ji učitel nesmí udělit. V těchto případech může kurz zapsat pouze studijní oddělení.

  • 12.Co jsou prerekvizity a jak se vyhodnocují?
    Prerekvizity určují podmínky, které musíte mít splněny před zapsáním vybraného předmětu.

    ZnačkaVýznam: je nutné mít
    P10 || P11absolvováno P10 nebo P11
    P10 && P11absolvováno P10 a P11
    !P10neabsolvováno P10
    (!P10) && (!P11)neabsolvováno P10 ani P11
    NOW(P10)současně zaregistrováno nebo zapsáno P10
    NOW_LIMIT(P10)současně bezproblémově zaregistrováno (v limitu, splňuje všechny případné další prerekvizity) nebo současně zapsáno
    !NOWANY(P10,P11,P12)souběžně nezaregistrováno ani nezapsáno nic z P10,P11,P12
    fakulta(1411)student musí být studentem dané fakulty
    Seznam zkratek (místo zkratky fakulty se jako parametr používá id fakulty nebo její doménové jméno): „med“ = 1411, „pharm“ = 1416, „phil“ = 1421, „law“ = 1422, „fss“ = 1423, „sci“ = 1431, „fi“ = 1433, „ped“ = 1441, „fsps“ = 1451, „econ“ = 1456
    program(M-TV)student musí být studentem daného programu
    smer(BIVT)student musí být studentem daného směru
    obor(HOT)student musí být studentem daného oboru
    forma(P)student musí být studentem dané formy studia
    typ_studia(BM)student musí být studentem daného typu studia (B, M, N, D, C, R)
    semestr(2)student musí být zapsán v daném semestru
    rocnik(1)student musí být zapsán v daném ročníku
    studijni_skupina(N)student musí být členem dané studijní skupiny
    souhlasexplicitní (v IS MU vyznačený) souhlas učitele (o udělení souhlasu je nutné nejprve požádat)
    kredity_min(125)získáno alespoň 125 kreditů
    vycetvyjadřuje, kolik je splněno ze všech požadovaných prerekvizit
    nesplneno_tvzískáno méně než 4 zápočty z TV v prezenčním studiu bakalářských nebo magisterských programech (B, M)
    pov_tvzapisovat smí studenti prezenční formy B a M studia, kteří nejsou studenty FSpS, Učitelství pro 1. stupeň základní školy, Učitelství pro mateřské školy, Zdravotnické záchranářství nebo Fyzioterapie, a kteří zároveň získali méně než 2 zápočty s atributem TV
    smi_placenou_tvzapisovat smí studenti prezenční formy N a D studia nebo studenti B či M studia, kteří už absolvovali 4 zápočty z TV, a kteří nejsou kmenovými studenty FSpS nebo Učitelství pro 1. stupeň základní školy
    maxszz(SZZ_MDP, 2)zapisovat smí studenti, kteří mají méně jak tři známky z předmětu závěrečné zkoušky s kódem S_SZZ_PREDMETY
    szz_vyplnenozapisovat smí studenti, kteří mají převzatý archiv závěrečné práce
    szz_vyplneno_temazapisovat smí studenti, kteří mají zapsaný jiný předmět s prerekvizitou szz_vyplneno_tema a zároveň mají převzatý archiv závěrečné práce (v případě, že student nemá dosud zapsaný žádný předmět s prerekvizitou szz_vyplneno_tema, vyplněnost archivu se nekontroluje)
    sem_sk(P10/S1)student musí být zapsán v dané seminární skupině (S1) předmětu P10

    Pozor

    Nepřehlédněte vykřičník před kódem předmětu, který znamená, že daný předmět nesmíte mít absolvovaný.

    Vyhodnocování prerekvizit při udělování výjimek

    Pokud se při vyhodnocování prerekvizit zobrazí hlášení „chyba v předpokladu“, vypíše se informace o poslední vyhodnocované součásti prerekvizity. Prerekvizita se vyhodnocuje pouze do té doby, dokud není znám jasný výsledek. Tedy např. pokud je prerekvizita zadána jako IB000 && „cokoliv“ a student nemá splněn předmět IB000, potom se „cokoliv“ už ani nevyhodnocuje a jako chyba se vypíše IB000. Pokud je zadána prerekvizita IB000 || „cokoliv“ a student nemá splněno IB000, potom se jako případná chyba vypíše „cokoliv“.

    Tip

    ( IB000 || IB112 ) && !IA008


    Student nesplnil IB000, vyhodnocuje se, zda splnil alespoň IB112 (protože je IB000 || IB112). Pokud nesplnil ani IB000 ani IB112, pak je prerekvizita vyhodnocena jako 0 && „cokoliv“ a tedy není potřeba ji dále vyhodnocovat. Posledním vyhodnocovaným výrazem bylo IB112, které se také vypíše jako chyba.

    Pokud student splňuje prerekvizity pro zápis předmětu v jednom studiu a má zde předmět bezproblémově zaregistrován nebo zapsán, automaticky pak splňuje prerekvizity i ve všech svých dalších studiích.

  • 13.Kde zjistím předměty, které bych si měl zaregistrovat?
    Doporučenou nebo povinnou skladbu studia stanovuje fakulta ve studijním katalogu. Pro usnadnění registrace jsou připraveny šablony pro jednotlivé obory. Ověřte si vám stanovené podmínky ve studijním katalogu.

    Podrobnější informace o daném předmětu zjistíte kliknutím na jeho kód. Tyto informace vyplňuje vyučující (případně garant) daného předmětu, rozsah informací tak může být u každého předmětu jiný. Stejně tak nemusí být u každého předmětu vyplněny všechny rubriky.
    V „Informacích o předmětu“ můžete najít tyto informace:

    Rozsah
    Uvádí týdenní hodinovou dotaci předmětu prostřednictvím tři políček pro tři možné typy výuky. První pole označuje počet přednášek, druhé pole cvičení a třetí pole praktické a jiné aktivity (laboratoř, projekt aj.).
    Vyučující
    Osoby podílející se na výuce předmětu. U každé osoby je uveden způsob, jakým se na výuce podílí (přednášející, cvičící, pomocník aj.).
    Garance
    Osoby a pracoviště odpovědné za vypsání a realizaci předmětu. Uvedena je také kontaktní osoba, na kterou se lze obrátit ohledně konzultace předmětu.
    Rozvrh
    Doba, kdy je předmět vyučován.
    Předpoklady
    Přehled prerekvizit, omezujících zápis do předmětu, včetně jejich vyhodnocení (odkaz „Mám splněno?“)
    Omezení zápisu do předmětu
    Vypsaná omezení pro zápis předmětu např. omezená kapacita předmětu, omezení dle oborů, příp. další omezení.
    Mateřské obory
    Seznam oborů, pro které je předmět primárně určen, a které mají při zápisu přednost.
    Cíle předmětu
    Představují výstupy z učení tj. soubor znalostí, dovedností, schopností, přístupů a porozumění, které by měl student po absolvování předmětu ovládat.
    Osnova
    Seznam probíraných témat v rámci výuky.
    Literatura
    Seznam doporučené literatury k předmětu.
    Výukové metody
    Uvádí se způsob výuky, která podporuje dosažení zamýšlených výstupů z učení (např. teoretická příprava, laboratorní cvičení, stáž atd.).
    Metody hodnocení
    Rubrika pro požadavky učitele (docházka, průběžná práce, podmínky závěrečné zkoušky).
    Navazující předměty
    Obsahuje návrh souvisejících předmětů.
    Informace učitele
    Informace např. o konzultačních hodinách, odkazy na další informace, webové stránky apod.
    Další komentáře
    Místo pro doplňující údaje k předmětu.
    Nachází se v prerekvizitách jiných předmětů
    Seznam předmětů, v jejichž prerekvizitách se vybraný předmět nachází, včetně vyhodnocení prerekvizit (odkaz „Mám splněno?“)

    Pod výpisem „Informací o předmětu“ najdete odkazy na další aplikace, které s předmětem souvisí. Jedná se o:

    Úplný výpis informací o předmětu
    Výpis všech zadaných údajů k předmětu.
    Statistika známek
    Aplikace zobrazující statistiku známek a úspěšnost studentů vybraného předmětu v předchozím období.
    Statistika zápisu
    Aplikace vytvoří pro vybrané předměty přehled, kolik studentů projevilo zájem (registrace), nebo kolik studentů má předmět zapsán (v aktuálním období).
    Přehled seminárních skupin
    Přehled vypsaných seminárních skupin předmětu v aktuálním období.
    Výsledky předmětové ankety
    Výsledky ankety za předchozí období.
    Předmětové diskusní fórum
    Přehled diskusních fór předmětu ve všech obdobích, kdy byl předmět vypsán.
    Permalink
    Permanentní odkaz na stránku Informace o předmětu.

  • 14.Jak zjistím, kdy probíhá registrace?
    Zvolte
    Informační systém Student Začátek semestru Registrace a zápis předmětů

    Zde najdete grafické znázornění období registrace, zápisu a změn v zápisu na své fakultě. Po rozkliknutí barevného řádku se zobrazí podrobnější informace, včetně informací o posunutí začátku registrace předmětů.

    Termíny pro ostatní fakulty je možné rozbalit volbou „Zobrazit termíny ostatních fakult“.

    1 Primárně student vidí termíny své fakulty, po rozkliknutí přepínače může vidět termíny všech fakult.

  • 15.Co jsou registrační vlny?
    Registrační vlny stanovují pořadí, kdy pro určitou skupinu studentů začíná registrace předmětů. Registrační vlny začínají výhradně v pracovní den. Začátek registrace je pro jednotlivé studenty rozložen do pěti vln, kdy postupně se může registrovat stále více studentů.

    Pro stanovení pořadí se použije tzv. zbytkový objem kreditů definovaný takto:

    Zbytkový objem kreditů pro studium v programu je rozdíl minimální kreditové hodnoty studia (standardní doba studia v semestrech krát 30) a počtu kreditů, které student ve studiu dosud získal a má je do studia v tomto programu započítány, včetně kreditů za uznané předměty (pokud je výsledek záporný, považuje se za nulu).

    První registrační vlna
    Od okamžiku zahájení registrace na dané fakultě v daném semestru se registrují studenti do studií, ve kterých dosáhli zbytkového objemu kreditů menšího než 61 kreditů a všichni studenti doktorských studijních programů.
    Druhá registrační vlna
    Od okamžiku následujícího dva pracovní dny po zahájení registrace se registrují navíc studenti se zbytkovým objemem kreditů menším než 121 kreditů.
    Třetí registrační vlna
    Od okamžiku následujícího čtyři pracovní dny po zahájení registrace se registrují navíc studenti se zbytkovým objemem kreditů menším než 181 kreditů.
    Čtvrtá registrační vlna
    Od okamžiku následujícího šest pracovních dní po zahájení registrace se registrují navíc studenti se zbytkovým objemem kreditů menším než 241 kreditů.
    Pátá registrační vlna
    Od okamžiku následujícího osm pracovních dní po zahájení registrace (pátá vlna) se registrují všichni studenti.

    Studuje-li student souběžně ve více programech (studiích), posuzuje se zbytkový objem kreditů pro každé studium zvlášť, protože se také student registruje do každého svého studia zvlášť.

    Standardně se počty dosažených kreditů počítají v noci. Pokud však bylo studentovi zadáno hodnocení těsně před začátkem registrační vlny a pro připuštění do dané registrační vlny potřebuje kredity z daného hodnocení, může použít aplikaci na přepočítání kreditů.

    Informační systém Student Začátek semestru Registrace a zápis předmětů Posun začátku mé registrace Přepočítat počet kreditů
    V čase mezi 16:45 a 17:15, nebo při úrovni zátěže systému větší nebo rovné 2 tuto funkci použít nelze. Doporučujeme použít funkci v dostatečném předstihu před samotnou soutěží.

  • 16.Nemůžu se registrovat/zrušit registraci předmětu
    Předmět se vám pravděpodobně nedaří registrovat z následujících důvodů:
    Špatně vybrané období – semestr
    Je nutné mít vybrané správné období v záhlaví stránky. Změnu provedete kliknutím na současné období a výběrem období, ve kterém chcete registrovat předměty.

    1 Změna období.

    Nové studium

    Pokud se vám v IS MU nezobrazuje nově zapsané studium, nechte si přepočítat údaje (automaticky se údaje přepočítávají v noci) v aplikaci

    Informační systém Systém Nastavení systému Překontrolovat i nyní údaje pro titulní stránku

    Termín začátku registrace

    Nepatříte do registrační vlny, která už běží nebo na vaší fakultě registrace ještě neběží. Termín spuštění registrace pro vás naleznete v barevném řádku v záhlaví registrační aplikace.

    Nelze najít předmět

    Registrace běží, ale určitý předmět se nevyskytuje v registrační šabloně. Dohledejte ho a zaregistrujte přes katalog předmětů. Je také možné, že se předmět v daném semestru nevypisuje (neučí), pak jej nelze zaregistrovat.

    Pokud se vám nedaří předmět odregistrovat, bude příčinou jeden z těchto důvodů:

    • skončilo období „změny zápisu“, takže už se žádné změny provádět nedají,
    • je právě den před vypuknutím zápisu.

    Pokud se vám zaregistrované/zapsané předměty nezobrazují, zkontrolujte si, zda máte správně vybrané období v záhlaví stránky, případně je změňte. Studujete-li (nebo jste studovali) více studií, zkontrolujte, zda máte správně vybrané studium v záhlaví stránky. Tento problém může nastat při přestupu do jiného studia – pokud vám nejsou předměty uznány a převedeny do dalšího studia, zůstávají v původním.

    Dalšími příčinami problémové registrace mohou být prerekvizity (Co jsou prerekvizity jak se vyhodnocují?), pořadí (Jak se stanovuje pořadí, ev. proč se mi změnilo?) nebo registrační vlny (Co jsou registrační vlny?). V těchto případech můžete požádat o výjimku (Registrace je červená, jak požádám o výjimku?).

  • 17.Mohu si zaregistrovat předmět z jiné fakulty?
    Ano, můžete si zaregistrovat předměty z libovolné fakulty MU. Předměty konkrétních fakult můžete vyhledávat v katalogu předmětů po volbě Přidat předměty. Předměty, které jsou určeny studentům všech fakult bez omezení, jsou dostupné pod odkazem „Předměty pro každého“. Ostatní předměty nabízené fakultou najdete v šablonách jednotlivých oborů. Pokud odkaz na vybranou fakultu nevidíte, neprobíhá na ní zřejmě registrace. Kdy probíhá registrace?

    Hledáte-li předměty, které se vám hodí do rozvrhu, využijte aplikaci Vyhledávání v rozvrhu, více viz Nápověda.

  • 18.Nepodařilo se mi zaregistrovat předměty v termínu, co mám dělat?
    Pokud jste si předměty nestihli zaregistrovat v termínu, nic se neděje, máte možnost si je zaregistrovat později v období zápisu nebo změn v zápisu.

    Pokud vyučující odeslal hromadný dopis studentům předmětu dříve, než vám byl předmět zapsán, budete o této skutečnosti informováni automatickým e-mailem. Hromadné dopisy jsou také automaticky ukládány do složky „Organizační pokyny“ ve „Studijních materiálech“ předmětu.

  • 19.Mohu si označit zajímavé předměty?
    Ano, libovolné předměty v „Katalogu předmětů“ si můžete označit hvězdičkou po kliknutí na kód předmětu, kterým se zobrazí podrobné informace. Hvězdičku naleznete vedle názvu předmětu a jejím označením si předmět přidáte mezi oblíbené. Předměty si můžete označit i v dalších aplikacích, blíže viz Nápověda.

    1 Označení předmětu hvězdičkou.

    Označené předměty si pak můžete jednoduše zaregistrovat prostřednictvím vyhledání předmětu s hvězdičkou v registrační aplikaci.

  • 20.Jak můžu registraci provést rychle?

    Před vypuknutím registrace klikněte na “Přidat předměty”, dohledejte potřebné předměty a přidejte je. Sestavíte si tak stránku se seznamem předmětů, tzv. přípravu na registraci. Jakmile nastane období registrace, všechny tyto předměty si můžete registrovat jedním kliknutím.

    1 Před vypuknutím registrace lze připravit předměty na registraci a pak je jedním kliknutím zaregistrovat.

  • 21.Mohu někde najít historii operací registrace/zápisu?
    Ano, naleznete zde název období a registrovaného/rušeného předmětu, časovou známku požadavku a identifikaci osoby, která jej zadala.

    Použijte odkazy:

    Informační systém Student Začátek semestru Historie mých operací

    1 Prováděná operace.

    2 Období.

    3 Název předmětu.

    4 Kdo provedl operaci.

  • 22.Mám přerušené studium, mám se registrovat?
    Pokud se hodláte v nadcházejícím semestru zapsat ke studiu, zaregistrujte si předměty. Vaše registrační požadavky nebudou zahrnuty do výpočtu pořadí registrace v rámci předmětu. Zapíšete-li se později ke studiu, pořadí se správně vypočte dodatečně (uplatní se časové známky z okamžiků, kdy byl předmět zaregistrován). Je-li pro vás pořadí důležité (u kapacitně omezených předmětů), je žádoucí se zapsat ke studiu včas, dříve než vypukne zápis předmětů. Jinak vás v pořadí (zápisu předmětů) mohou předstihnout studenti s aktivním studiem.

  • 1.Kde najdu můj rozvrh?
    Svůj rozvrh najdete přes

    Informační systém (Kalendář) Můj rozvrh

    Pokud si chcete zobrazit jiný typ rozvrhu, zvolte

    Informační systém Rozvrh Zobrazení rozvrhu

    1 Typy rozvrhu.

  • 2.Vypisuje se mi starý rozvrh!
    Musíte zvolit správné období v záhlaví stránky. Změnu provedete kliknutím na současné období. V nabídce vyberte požadované období.

    1 Volba jiného období.

  • 3.Některé předměty se mi v rozvrhu nezobrazují, proč?
    Pokud už je část předmětů zapsaná, zobrazují se jen ony. Chcete-li si zobrazit rozvrh včetně předmětů, které máte zatím pouze zaregistrované, použijte volbu „vypisovat vč. nezapsaných (jen zaregistrovaných) předmětů“. Zaregistrované předměty budou v rozvrhu podbarveny jinou barvou.

    1 Volba typu rozvrhu.

    2 Označením této možnosti se v rozvrhu vypíší i pouze zaregistrované předměty.

  • 4.Jak si mohu vytisknout/stáhnout rozvrh?
    Zobrazte si požadovaný rozvrh, zvolte „Možnosti zobrazení“ (vpravo nahoře) a rozklikněte si sekci „Tiskový výstup“. Zde nastavíte jak tisk na tiskárnu, tak tisk do PDF souboru ke stažení:

    1 Možnosti nastavení tiskového výstupu.

  • 5.Jak si můžu zobrazit rozvrh na určité období?
    V rozvrhu si mohou studenti a učitelé zobrazit jak celý rozvrh, tak i jen aktuální týden za pomoci přepínače v pravo nahoře.

    Potřebujete-li zobrazit i tzv. blokovou výuku, potom v rozvrhu zvolte „Možnosti zobrazení“, kde uvidíte rozklikávají dialog „Bloková výuka“:

    Informační systém Můj rozvrh Možnosti zobrazení Bloková výuka

    Z menu si můžete vybrat konkrétní týden, který chcete zobrazit. Z kalendáře lze vybrat i jiný rozsah dní nebo týdnů.

    1 Sekce pro blokovou výuku.

    2 Výpis na vybraný týden.

    3 Výpis dle vlastního výběru z kalendáře.

  • 6.Jak najdu předměty, které se mi hodí do rozvrhu?
    Pomocí aplikace „Vyhledávání v rozvrhu“, na kterou najdete odkaz u zobrazeného rozvrhu v sekci „Nastavení“.

    1 Zaškrtněte, pokud chcete vyhledat předměty v rozvrhu.

    2 Vstup přímo do aplikace (bez přednastavených údajů).

    Pokud chcete vyhledat předměty do volného místa v rozvrhu, zvolte možnost „včetně možnosti vyhledávání vhodných předmětů“. V zobrazeném rozvrhu se na volných místech zobrazí ikonka (pouze pokud je časový úsek delší jak 45 min.). Kliknutím na ikonku se dostanete do vyhledávací aplikace s přednastavenými údaji.

    Vyhledávání v rozvrhu můžete omezit podle různých kritérií např. pouze předměty mateřských oborů, bez seminárních skupin, podle typu ukončení apod.

    1 Vyhledávání v rozvrhu.

    2 Kritéria výběru předmětů.

    Ve výpisu nalezených předmětů najdete i odkaz na registraci vybraného předmětu, případně informaci o splnění/nesplnění prerekvizit.

  • 7.K čemu slouží seminární skupiny?
    Seminární skupiny slouží k paralelní výuce některých předmětů (semináře, cvičení, klinické stáže aj.), kdy je výuka dělena na menší „seminární“ skupiny studentů. Na rozdíl od přednášek, které probíhají pro všechny studenty předmětu ve stejný čas, si u seminárních skupin můžete zvolit, kdy chcete danou výuku navštěvovat. Ne u všech předmětů je možnost volby seminární skupiny.

  • 8.Jak si můžu vybrat seminární skupinu?
    Seminární skupiny si vybíráte pomocí

    Informační systém Student Začátek semestru Výběr seminárních skupin

    Kliknutím na název předmětu nebo zaškrtnutím více políček u názvů předmětů a stisknutím „Zobrazit podrobnosti k zaškrtnutým předmětům“; se otevře nabídka přihlášení/odhlášení seminární skupiny.

    1 Zaškrtněte políčko pro výběr seminární skupiny.

    2 Do seminárních skupin se sytě červeným políčkem se nelze přihlásit.

    Význam barev u seminářů:

    • Zelená – lze se přihlásit. Slovo „kolize“ označuje kolizi s vaším rozvrhem.
    • Modrá – jste přihlášen.
    • Sytě červená – nelze se přihlásit. Důvodem může být nesplnění podmínek pro zápis do seminární skupiny nebo pro zápis samotného předmětu (podrobnosti k vyhodnocování prerekvizit naleznete zde).
    • Světle červená – bylo by možné se přihlásit, ale jste již přihlášen jinam. Pomocí „přehlásit sem“ provedete přehlášení z modré skupiny sem.

    Tip

    Při zátěži systému k detekci kolizí v rozvrhu nedochází.

    Výběr seminární skupiny může usnadnit zobrazení vybrané skupiny v rozvrhu pomocí odkazu „Zobrazit rozvrh“ (pokud je u skupiny rozvrh zadán).

    1 Zobrazení seminární skupiny v rozvrhu.

    Zaregistrované předměty se v rozvrhu zobrazují se žlutým podbarvením, předměty nebo skupiny, které si zobrazujete navíc, se zobrazují se světle modrým podbarvením a zapsané/přihlášené předměty/skupiny se zobrazují s bílým podbarvením.

    Semináře zobrazené v rozvrhu mají vpravo v rohu barevný trojúhelník, který označuje, zda se do semináře smíte nebo nesmíte přihlásit/přehlásit (nápověda se zobrazí po najetí myší na trojúhelník). Při kliknutí na daný trojúhelník se dostanete k přehledu seminárních skupin, kde můžete požadovanou akci provést.

    Seminární skupiny si můžete také zobrazit přímo v rozvrhu v sekci „Nastavení“ zaškrtnutím volby „včetně všech seminářů zobrazovaných předmětů“. Tuto možnost lze dále omezit pouze na ty předměty, kde nejste přihlášeni k žádné seminární skupině.

    1 Volba přidá do rozvrhu všechny seminární skupiny předmětu.

    2 Volba zobrazí všechny semináře předmětu, kde nejste přihlášen do žádné skupiny.

  • 9.Chci soutěžit se spolužáky, jak si vybrat seminární skupinu co nejrychleji?
    U některých předmětů jsou seminární skupiny velmi rychle rozebrány, dochází k tzv. časové soutěži. Soutěž začíná ve většině případů v 17:00 hod. (učitelé mohou nastavit začátek přihlašování na 17:00 až 19:00 včetně).

    Postup pro rychlý výběr skupiny:

    • V aplikaci „Přihlašování/odhlašování seminárních skupin“ si zkontrolujte v záhlaví správnost nastavení aktuálního období (např. „podzim 2011“).
    • Klikněte na kód a jméno předmětu.
    • Na stránce se seznamem skupin klikněte na odkaz „zkusit se přihlásit“ (před vypuknutím přihlašování).
    • Otevře se vám nové okno a současně se systém pokusí vás přihlásit, což se mu před 17:00 nepovede. Na této stránce smíte výjimečně klikat na tlačítko prohlížeče „Obnovit/Reload“ (jinde v IS MU nepoužívejte).
    • Postup si vyzkoušejte před 17:00 nebo hned nyní. Nemůžete nic pokazit.
    • Oken s různými skupinami/předměty si můžete otevřít více a dle potřeby klikejte po 17:00 na „Obnovit“. Pamatujte na to, že v minutách před 17:00 zátěž systému vzroste a nemusíte mít úplně optimální podmínky pro přípravu. Začněte proto dříve.

    Pozor

    Systém může automaticky odpojit uživatele, kteří jej neúměrně zatěžují, či přetěžují jinak než ručním klikáním. Nepoužívejte proto různé automatické obnovovače stránek.

    Pokud si chcete ověřit, jaké bylo vaše pořadí v časové soutěži, můžete použít aplikaci Pořadí v registraci předmětů a seminárních skupin.

  • 10.Jak zjistím aktuální čas v IS MU?
    Na titulní straně Informačního systému je odkaz „Aktuální datum a čas“ (úplně dole). Po kliknutí se otevře stránka „Centrální čas informačního systému“ s aktuálním centrálním časem databáze. Obsah stránky lze libovolněkrát Aktualizovat/Obnovit/Reload tlačítkem prohlížeče.

    Bohužel nejsme schopni garantovat, že se vždy vrátí správný čas. Pokud se stránka zobrazí ihned, nejdéle do vteřiny, pak vrátí čas správný. Pokud se bude zobrazovat déle (např. při vyšší zátěži po restartu systému), čas za správný nepovažujte.

    Čas, který se vypisuje dole na titulní straně, považujte za orientační. Spuštění přihlašování ovlivňuje pouze centrální čas databáze. (Ve stavu, kdy je kapacita naplněna už během tří sekund, může hrát roli každá vteřina.)

    Pro synchronizaci času svého počítače můžete použít protokolu NTP a NTP serveru Fakulty informatiky MU (návod), proti kterému je synchronizován i IS MU. Pro časové soutěže a podobně je ale vždy rozhodující čas databáze IS MU.

  • 11.Mohu si vyměnit seminární skupinu s jiným studentem?
    Ano, přes aplikaci Burza seminárních skupin

    Informační systém Student Začátek semestru Burza seminárních skupin
    si můžete založit inzerát na výměnu vaší stávající seminární skupiny. Inzerát můžete zveřejnit ostatním studentům předmětu nebo jej ponechat nezveřejněný, v případě, že si chcete seminář bezpečně vyměnit s konkrétním spolužákem. Váš inzerát uvidí pouze studenti té seminární skupiny, o kterou máte zájem. Pokud inzerát zveřejníte, může případný zájemce vaši nabídku ihned akceptovat, o výměně pak budete informováni e-mailem. Máte-li podaný inzerát a ze semináře/předmětu se odhlásíte, inzerát se ostatním studentům přestane zobrazovat.

    1 Upozornění na kolizi v rozvrhu u poptávané seminární skupiny.

    2 Poznámka pro zájemce.

    3 Zveřejnění inzerátu.

    Tip

    Při zátěži systému nedochází k detekci kolizí v rozvrhu.

    Pokud máte zájem o nabídku jiného studenta, stačí kliknout na tlačítko „Vyměň“ a operace se automaticky provede bez dalšího potvrzování druhé strany.

    1 Výměna seminární skupiny.

    Burza je otevřená v době, kdy se lze u nabízených a poptávaných seminárních skupin přihlašovat/odhlašovat.

  • 12.Proč se nemůžu přihlásit do seminární skupiny?
    Důvody mohou být různé:
    • přihlašování do seminárních skupin ještě nebylo otevřeno. Termín je obvykle shodný pro všechny předměty - zjistíte v harmonogramu semestru. Může se však pro jednotlivý předmět lišit - zjistíte v informacích o seminární skupině,
    • už jste do některé seminární skupiny daného předmětu přihlášen, Před přihlášením do nové je třeba se nejdříve odhlásit z té stávající,
    • nemáte předmět bezproblémově zaregistrován,
    • skupina je plná - dosažen kapacitní limit.

  • 13.Jak se přihlásím na výuku při omezené kapacitě?

    Pokud nastane situace, kdy je prezenční výuka omezena kapacitně (například vzhledem k epidemiologické situaci v zemi), může být stanoveno přihlašování na velkokapacitní přednášky a výuku. Přihlašování na přednášky a kapacitu, která může být v dané místnosti naplněna, nastavuje vždy učitel podle platných epidemiologických pravidel.

    Přihlašování na výuku naleznou studenti přes:

    Informační systém Student Výuka Ostatní Přihlašování k výuce

    Pokud má student zájem dostavit se na výuku prezenčně do místnosti, zvolí předmět, ve kterém se chce na výuku přihlásit a vybere termín, kdy se opravdu výuky prezenčně zúčastní. Přihlášením na termín vzniká studentovi právo účastnit se prezenční výuky v uvedeném čase a místnosti. Studenti, kteří se nevejdou do limitu, budou mít k dispozici stream nebo záznam výuky či předtočenou přednášku apod.

    1 Kliknutím se student přihlásí na danou výuku.

  • 1.Jak se mohu přihlásit na zkoušku?
    Pro přihlášení použijte cestu

    Informační systém Student Konec semestru Zkušební termíny [předmět]

    U termínu, na který se chcete přihlásit, klikněte na „podrobně“ a „Přihlásit se na zkušební termín“.

    Pokud máte více studií, můžete si zobrazit všechny zkušební termíny zároveň, stačí v pravém horním rohu přepnout studium na možnost „Všechna studia“.

  • 2.Jak se odhlásím ze zkušebního termínu?
    Odhlašování je podobné jako přihlašování. Jen místo „Přihlásit se na zkušební termín.“ zvolíte „Chci se odhlásit z termínu“. Pokud se chcete přihlásit na jiný termín, nemusíte se z původního termínu zvlášť odhlašovat. Systém odhlášení provede automaticky, ale nejprve vás nechá odhlášení potvrdit.

  • 3.Systém mě automaticky odhlásil ze zkušebního termínu, jak je to možné?
    Systém vás odhlásil, protože:
    • jste již získal úspěšnou známku z daného předmětu,
    • předmět (už) nemáte zapsaný,
    • jste již vyčerpal počet opravných termínů u tohoto předmětu,
    • nemáte nárok na druhý opravný termín, protože předmět opakujete.

    Není žádoucí, abyste zabíral místo na zkušebním termínu, který již nevyužijete. Takto jej mohou využít vaši méně úspěšní kolegové.

  • 4.Nefunguje mi přihlašování na zkoušky!
    Ověřte tyto skutečnosti:
    Nepřihlašuje se
    Na termín se nelze přihlásit, pokud je termín označen „nepřihlašuje se“. Může jít o hromadný termín pro všechny, kam je zbytečné se přihlašovat, nebo chce vyučující přihlašování umožnit až později.
    Je příliš pozdě nebo příliš brzo
    Student se smí na zkušební termín přihlásit od 17. hodiny dne uvedeného jako „přihlásit od“ a do dne uvedeného jako „přihlásit do“ včetně. Pokud datum „přihlásit do“ zadáno nebylo, pak se lze přihlásit nejpozději do okamžiku zahájení zkoušky. Obdobně je to s odhlášením od zkoušky. Nehodláte-li na termín přijít, nezabírejte zbytečně místo a odhlaste se. Informujte se, zda pokud se na přihlášený termín nedostavíte, bude hodnocení kontumačně „nevyhověl“.
    Přihlášen na jiný termín
    Student je již přihlášen na jiný termín tohoto předmětu: student smí být přihlášen od teď nejvýše na jeden termín. Na další (opravný) termín se smí přihlásit až po uplynutí okamžiku zahájení termínu, na který je přihlášen nyní.
    Řádný termín již student vyčerpal
    Jde o výhradně řádný termín, ale ten již student vyčerpal: student smí být přihlášen nejvýše na jeden termín, který je označen jako „výhradně řádný“. (Student má právo na nejvýše jeden řádný termín. Další pokusy absolvuje v termínech označených jako „opravný“ nebo jako „řádný i opravný“.)
    Nejsou splněny podmínky pro přihlášení na výhradně opravný termín
    Na výhradně opravný termín se student smí přihlásit pouze pokud:
    • má učitelem zadáno neúspěšné hodnocení,
    • nebo byl přihlášen na libovolný zkušební termín předmětu v minulosti,
    • nebo není vypsán žádný řádný termín v budoucnosti.
    Překročen kapacitní limit
    Je-li stanoven maximální počet studentů, pak se nelze na termín přihlásit po překročení počtu přihlášených.
    Není splněno omezení dané pro sérii
    Učitelé mohou omezit přihlašování na série termínu. Pokud si myslíte, že podmínky splňujete, zkuste výběr přepočítat tlačítkem „aktualizovat“.
    Překročen počet možných souběžných přihlášení v sérii
    Učitel zadal maximální počet termínů, na které se student smí souběžně přihlásit. Tento počet byl překročen (pokud se i přesto chcete přihlásit k nějakému termínu z této série, odhlaste se z nějakého jiného termínu, pokud je to možné).

  • 5.Chci soutěžit se spolužáky, jak si vybrat termín co nejrychleji?
    U některých předmětů jsou termíny velmi rychle rozebrány, dochází k tzv. časové soutěži. Soutěž začíná v 17 hodin.

    Postup pro rychlý výběr:

    • V aplikaci „Přihlašování na zkoušky“ si zkontrolujte v záhlaví správnost nastavení aktuálního období (např. „podzim 2011“).
    • Klikněte na kód a jméno předmětu.
    • Na stránce se seznamem termínů klikněte u požadovaného termínu na odkaz „zkusit se přihlásit“ (před vypuknutím přihlašování).
    • Otevře se vám nové okno a současně se systém pokusí vás přihlásit, což se mu před 17. hodinou nepovede. Na této stránce smíte výjimečně klikat na tlačítko prohlížeče „Obnovit/Reload“ (jinde v ISu nepoužívejte).
    • Postup si vyzkoušejte před 17. hodinou nebo hned nyní. Nemůžete nic pokazit.
    • Oken s různými skupinami/předměty si můžete otevřít více a dle potřeby klikejte po 17:00 na Obnovit. Pamatujte na to, že v minutách před 17. hodinou zátěž systému vzroste a nemusíte mít úplně optimální podmínky pro přípravu. Začněte proto dříve.

    Jak zjistím aktuální čas IS MU, abych věděl, kdy je přesně 17:00?

    Pokud si chcete ověřit, jaké bylo vaše pořadí v časové soutěži, můžete použít aplikaci Pořadí v registraci předmětů a seminárních skupin.

  • 6.Mohu si vyměnit zkušební termín s jiným studentem?
    Ano, můžete si založit inzerát na výměnu vašeho stávajícího termínu v aplikaci
    Informační systém Student Konec semestru Burza zkušebních termínů
    Inzerát můžete zveřejnit ostatním studentům předmětu, nebo jej ponechat nezveřejněný pro případ, že si chcete termín bezpečně vyměnit s konkrétním spolužákem. Nabídku inzerátů uvidíte pouze tehdy, je-li výměna termínů možná. To znamená, že některý ze spolužáků poptává zkušební termín, který nabízíte (na který jste přihlášeni). Pokud bude vaši nabídku někdo akceptovat, budete o výměně informováni e-mailem.

    1 Poznámka pro zájemce.

    2 Zveřejnění inzerátu.

    Pokud máte zájem o nabídku jiného studenta, stačí kliknout na tlačítko „Vyměň“ a operace se automaticky provede bez dalšího potvrzování druhé strany.

    1 Výměna zkušebního termínu.

    Pokud k výměně termínu přes burzu dojde, nelze akci vzít zpět. Burza je otevřená v době, kdy probíhá přihlašování na zkušební termíny předmětu.

  • 7.Co znamenají jednotlivé údaje?
    Kliknutím na název předmětu získáte seznam termínů, které jsou pro daný předmět vypsány. U každého termínu jsou vypsány podrobné informace, např. o místu konání, o počtu přihlášených studentů apod.

    1 Informace o stavu vašeho přihlášení.

    2 Podrobné informace o přihlašování.

    3 Přesný čas a místo konání zkušebního termínu.

    4 Počet přihlášených a maximální počet přihlášených na tento termín.

    5 Burza zkušebních termínů.

    6 Možnost rychlého přihlášení.

  • 8.Kde zjistím hodnocení zkoušky?
    Použijte

    Informační systém Student Konec semestru Získané známky

    1 Kód a název předmětu.

    2 Kreditové hodnocení předmětu.

    3 Typ ukončení předmětu.

    4 Získaná známka a datum zadání hodnocení.

    5 Hodnocení zadáno kdy a kým.

    6 Vážený studijní průměr v daném semestru.

  • 9.Na kolik řádných a opravných termínů se mohu přihlásit?
    Studijní a zkušební řád Masarykovy univerzity stanovuje (čl. 16 a čl. 19 odst. 2) právo studenta na využití jednoho řádného zkušebního termínu a dvou opravných termínů v případě předmětu zapsaného poprvé či jednoho opravného termínu v případě opakovaného předmětu.

    Povinnost hlídat si počet využitých druhých opravných termínů je na studentovi. Informační systém přihlašování na zkušební termíny v tomto směru nijak omezovat nemůže.

    Přečtěte si „Výklad Studijního a zkušebního řádu pro studenty“:

    Informační systém Nápověda Výklad Studijního a zkušebního řádu pro studenty

    Celé znění Studijního a zkušebního řádu najdete v

    Informační systém Studium Studijní a zkušební řád Masarykovy univerzity

  • 10.Proč mi IS dovolí přihlásit se na opravný termín, na který už nemám nárok?
    Agenda zadávání známek je od agendy vyhlašování zkušebních termínů oddělena. Tzn. nelze zjistit, která známka byla získána ve kterém zkušebním termínu. Je to proto, že zkouška se může skládat z více částí, na které je třeba se hlásit samostatně, ale hodnotí se jen jednou známkou. Další důvod je ten, že učitel může zadat neúspěšné hodnocení až poté, co se student na již nepovolený další opravný termín přihlásí. Rovněž student může získat hodnocení i mimo opravný termín vyhlášený v ISu, v takovém případě by omezení nepřipadalo v úvahu vůbec.

  • 11.Mohu si nechat posílat změny v hodnocení e-mailem?
    Ano. Informační systém vám dovoluje si zapnout automatické zasílání změn vašich známek. Tuto volbu si můžete nastavit v aplikaci:

    Informační systém Systém Nastavení systému Události Nastavení zaslání informací o událostech v ISu e-mailem

    V nastavení si můžete zvolit interval, ve kterém chcete dostávat informační e-maily o nových známkách (minimálně lze 2 hodiny). Nastavit lze i formát výpisu - stručný nebo úplný. Stručný výpis obsahuje pouze základní údaje pro identifikaci změny, úplný se pokouší přinést co nejvíce informací, klesá tím však přehlednost. Zvolené nastavení na závěr potvrďte tlačítkem „Uložit“. Kromě změn ve známkách si můžete nastavit také sledování změn v poznámkových blocích nebo ve zkušebních termínech.

    1 Nastavení intervalu mezi dvěma e-maily.

    2 Volba typu události a formátu výpisu.

    3 Potvrzení nastavení.

    4 Zobrazení posledních událostí v IS MU.

  • 12.Kde najdu všechny moje známky za celé studium?
    Známky za celé studium lze najít cestou:

    Informační systém Student Konec semestru Získané známky Zobrazit hodnocení za všechna období studia

    Nebo:

    Informační systém Student Závěr studia Známky za celé studium, získané kredity a stud. průměr

  • 13.Jak mohu zveřejnit své výsledky?
    Zveřejňování výsledků studia můžete nastavit na vaší osobní stránce v aplikaci Lidé. Blíže viz Nápověda.

  • 14.Co jsou poznámkové bloky a kde je najdu?
    Poznámkové bloky slouží k zápisu průběžných výsledků (z úkolů, písemek aj.). Najdete je v sekci:

    Informační systém Student Výuka Informace z poznámkových bloků

    Změny v poznámkových blocích si můžete nechat zasílat e-mailem, viz otázka Mohu si nechat posílat změny v hodnocení e-mailem?.

    1 Hodnocení ke každému předmětu se vypisuje vždy pod jeho kódem a názvem.

    2 Dílčí hodnocení.

    3 Poslední změna v této části bloku.

    4 Dílčí body, za „*“ součet bodů, nakonec celková známka.

    5 Slovní hodnocení učitele.

  • 15.Nevidím své hodnocení v poznámkovém bloku
    Zkontrolujte si, zda máte správně vybrané období a studium v záhlaví stránky. Případně kontaktujte učitele, zda vám již skutečně hodnocení do poznámkového bloku zadal.

  • 1.Co je skenovatelný odpovědní list?

    Učitel může pro přípravu písemné zkoušky využít e-learningovou agendu Odpovědníky. Sestaví a vytiskne typicky různá zadání (může do nich zahrnout různé otázky, míchat pořadí otázek a míchat pořadí odpovědí nabízených k zaškrtání). Vaším úkolem je při zkoušce vyplnit odpovědní list tak, aby bylo možno jej oskenovat a automaticky rozpoznat a následně vyhodnotit (přidělit body). Na zkoušce obdržíte od učitele zadání testu a odpovědní list.

    Odpovědní list vypadá přibližně takto:

  • 2.Jak správně vyplnit odpovědní list?

    Nejlépe s použitím výrazné tužky, propisovací tužky, fixu. Na odpovědním listu nelze škrtat, pouze jemně gumovat. Není dovoleno používat bělítko.

    Rubriky jméno, datum, předmět se nerozpoznávají, proto se vyplňují běžným způsobem. Je nutné velice pečlivě vyplnit číslo zadání a učo. Při jejich vyplňování je důležité důsledně dodržet tvar (digitálních) číslic dle uvedeného vzoru. Číslo zadání opíšte z přiděleného zadání testu. Mají-li údaje méně cifer, ponechte mezery vlevo nebo vpravo.

    Správně vyplněné záhlaví vypadá takto:



    Nebo takto:



    Nejčastější chyby při vyplňování záhlaví:

    1. Nevyplňujte čísla „dutě“:



    2. Nevyplňujte čísla běžným písmem, použijte vzory:



    3. Neoddělujte tisíce mezerou:



    4. Dodržujte přesně vzory číslic a vodící značky (chybně vyplněné číslice 1 a 7. U číslic 4, 5 a 6 chybí horní čárky):



    5. Číslice vyplňujte dostatečně silně:



    6. Nedoplňujte 0 před nebo za číslo zadání a své učo, mají-li údaje méně cifer:





    Odpovědi se vyznačují vodorovnou čárkou, stejnoměrně v celém odpovědním listu. Učitel na případné reklamace „chybně“ rozpoznaných neobvykle zaškrtnutých odpovědí nebude brát zřetel, protože může jít o pokus o podvod („Zkusím to, a když to bude dobře, půjdu reklamovat.“):

    Správně vyplněné odpovědi:



    Nejčastější chyby při vyplňování odpovědí:

    1. Nevyplňujte celý čtverec, pouze čárku mezi vodícími značkami:



    2. Nevyplňujte křížky, pouze čárku mezi vodícími značkami:



    3. Nevyplňujte odpovědi pouze zakreslením obrysu:



    4. Odpověď vyznačte výrazně:



    5. Odpovědi vyznačujte stejnoměrně:



    6. Pokud test umožňuje pouze jednu správnou odpověď, vyznačte do odpovědního archu u příslušného čísla otázky pouze jednu odpověď. Zaznačení více než jedné odpovědi u takového typu testu lze opět brát jako pokus o podvod:

    Pokud uděláte v odpovědním archu chybu, chybnou odpověď neškrtejte a použijte opravná pole.

  • 3.Udělal jsem chybu na odpovědním listu!

    Pracujete-li tužkou, jemně ji vygumujte. Nemůžete-li gumovat, využijte možnosti opravy nacházející se na spodní straně formuláře, pokud je pro daný typ formuláře k dispozici. Takto můžete opravovat až tři chyby. Překročíte-li tento počet, vyžádejte si od dozoru na zkoušce nový odpovědní list a údaje přepište (starý odpovědní list roztrhněte, aby nedošlo k omylu).

    1 Správně vyplněná opravná pole v odpovědním archu.

    Při opravě vyplňte pečlivě číslo otázky, ve které jste udělali chybu. Dodržujte tvar cifer dle vzoru v záhlaví skenovacího archu. Následně vyplňte správnou odpověď. Pokud chcete opravit takto opravnou odpověď, vepište číslo otázky a správnou odpověď do následujícího opravného pole směrem doprava (například zde otázka č. 13 byla opravena na „a“ a následně na „b“ – při vyhodnocování testu proto bude uznána odpověď „b“).

  • 4.Kde nahlédnu do oskenovaných a rozpoznaných odpovědních listů?

    Pomocí

    Informační systém Student [předmět] Odpovědní listy

    Nebo:

    Informační systém Student Výuka Odpovědní listy

    V obou případech se vám odkaz „Odpovědní listy“ zobrazí až poté, co budete mít k nějakému předmětu vyhodnocené skenovací archy.

    K dispozici je jednak grafický soubor s oskenovaným listem (případné problémy s rozpoznáváním jsou vyznačeny červeně) a také textový soubor s údaji o tom, jak byly odpovědi rozpoznány. Vypadá zhruba takto:

    1.  null *0
    2.  null *0
    3. c nok *-1
    4.  null *0
    5.  null *0
    6.  null *0
    7.  null *0
    8.  null *0
    9. a nok *-1
    10.  null *0
    11.  null *0

    Slovo „null“ znamená, že na řádku odpovědního archu nebyla nalezena žádná odpověď. Písmena a-f znamenají zaškrtnutou odpověď. Značky „ok“ a „nok“ uvádí, zda byla zaškrtnutá odpověď vyhodnocena jako správná nebo ne. Čísla znamenají získaný počet bodů. Výše uvedený záznam například znamená, že rozpoznávací program nalezl odpověď u otázky číslo 3 (zaškrtnutou odpověď „c“) a u otázky číslo 9 (odpověď „a“). Obě odpovědi jsou špatně a student za každou chybnou odpověď obdržel -1 bod.

  • 1.Obecně o agendě Studijní materiály
    Informace najdete v Nápovědě Agendy pro vystavování materiálů.

  • 2.Chci číst materiál nebo vystavit svoje zápisky apod.
    Pro zobrazení studijních materiálů ke konkrétnímu předmětu zvolte

    Informační systém Student [předmět] Studijní materiály

    1 Odkaz na studijní materiály předmětu.

    Studijní materiály všech předmětů aktuálně vybraného studia v konkrétním semestru zobrazíte

    Informační systém Student Výuka Studijní materiály

    Ve stromu materiálů se pohybujete klikáním na názvy složek, materiál otevřete kliknutím na jeho název.

    Jako student můžete také vystavit pomocné materiály k výuce, např. zápisky z přednášek. Vložte je do složky „Poskytovna“ k tomu určené. Při vkládání postupujte obdobně, jak je popsáno zde v sekci „Chci vystavit studijní materiál“.

  • 3.Proč se na titulní straně aplikace Student po rozkliknutí předmětů nezobrazují stejné odkazy? Proč se odkazy u předmětů během semestru mění?
    V rozcestníku Student/Moje předměty se až na několik výjimek zobrazují ty odkazy, které jsou pro předmět aktuální. U každého předmětu jsou vždy následující položky:

    1 Název a kód předmětu.

    2 Počet kreditů za úspěšné ukončení předmětu.

    3 Typ ukončení.

    4 Odkaz na informace o předmětu v katalogu předmětů.

    5 Možnost zveřejnění se ostatním studentům předmětu.

    6 Vstup do interaktivních osnov předmětu (je-li v předmětu k dispozici interaktivní osnova, tlačítko bude tmavě modré).

    7 Vstup do poznámkového bloku.

    8 Předmětové diskusní fórum.

    9 Možnost sdílení vlastních materiálů (výpisky aj.) se spolužáky – neslouží k odevzdávání domácích úkolů!

    Vyučující může v rámci předmětu využívat různé aktivity, které má možnost studentům zpřístupňovat kdykoli během semestru. Stejně tak odkaz na zkoušky se u předmětu zobrazí až tehdy, když jsou vypsány nějaké termíny.

    Odkazy zobrazitelné v horní části: Diskusní fórum, Studijní materiály, Odevzdávárny, Poskytovna, Odpovědníky, Odpovědní listy

    Odkazy zobrazitelné ve spodní části: Seminární skupiny, Zkoušky, Rozpisy, Katalog, Spolužáci

  • 4.Jak odevzdám práci do odevzdávárny?
    V případě konkrétního předmětu zvolte:

    Informační systém Student [předmět] Odevzdávárny

    Seznam všech vám otevřených odevzdáváren v semestru:

    Informační systém Student Výuka Vám otevřené odevzdávárny

    Vyberte složku, do které chcete soubor vložit. Chcete-li se dostat o úroveň výše, klikněte na ikonu vedle názvu složky.

    Při vkládání do odevzdávárny postupujte obdobně, jak je popsáno zde v sekci „Chci vystavit studijní materiál“. Stačí vložit soubor pomocí ikonky . Máte-li odevzdat rozsáhlejší počet materiálů, založte si složku (). Soubor nebo složku pojmenujte vaším jménem (do odevzdávárny nelze uložit více souborů se shodným jménem, např. zapocet.doc). Není třeba upravovat přístupová práva. Vaše vložené soubory můžete mazat a nahrazovat novými verzemi.

    Odevzdávárna (složka, kam mají studenti právo zápisu pro vkládání svých prací) může mít nastavený režim, kdy odevzdanou práci smí číst pouze autor a učitel, nebo režim, kdy odevzdané práce jsou dostupné i dalším studentům. Toto zjistíte najetím kurzoru na sloupec „Práva“ v řádku s názvem složky.

    1 Práva číst, vkládat a spravovat k souboru či složce.

  • 5.Jak vložím závěrečnou práci do Archivu?
    Postupujte dle Nápovědy k závěrečné práci.

    Vystavené práce lze najít na „Osobní stránce“ příslušného studenta

    Informační systém Lidé

  • 6.Použil jsem dílo, případně jeho část v materiálech určených ke studiu. Jak mám správně citovat zdroj?
    Zásadou správné citace je přehlednost a přesnost tak, aby bylo možné odkazovaný pramen vždy identifikovat a dohledat. Zpracování bibliografických citací se řídí normami:
    • ČSN ISO 690 Dokumentace. Bibliografické citace: obsah, forma, struktura
    • ČSN ISO 690-2 Bibliografické citace. Část 2: Elektronické dokumenty nebo jejich části.

  • 7.Mohou materiály vystavovat i studenti?
    Ano. Chce-li student nabídnout své materiály (zápisky apod.) ostatním, použije

    Informační systém Student [předmět] Poskytovna

    Vkládat do složky smějí zapsaní studenti předmětu (před zahájením výuky v semestru všichni zaregistrovaní, po zahájení výuky pouze zapsaní studenti). Při chystání materiálů na další semestr (kopírování starých materiálů do nového semestru) můžete zvážit kvalitu takto vložených studentských materiálů a zkopírovat je pro využití další skupinou studentů, nebo nikoliv.

    Základní podsložky předmětu (Učební materiály, Odpovědníky, Odevzdávárny, Organizační pokyny a Poskytovna) se vytváří při prvním přístupu do stromu předmětu.

  • 8.Kde mohu zkontrolovat odevzdání souboru?
    Informační systém Student Výuka Studijní materiály

    Odkaz na historii operací se svými soubory najdete v sekci Odevzdávárny. Operace za poslední 3 dny se zobrazují přímo na stránce.

    Nebo:

    Informační systém Soubory Přehled operací se soubory

  • 1.Co je to interaktivní osnova, kde ji najdu?
    Jde o navigační webovou stránku, na které učitel soustředí materiály a aktivity související se studiem kurzu. Kromě statických materiálů jde i o e-learning – dotazníky pro ověřování nebo prohlubování znalostí, odevzdávárny souborů, komunikační nástroje apod.

    Učitel může různé e-learningové nástroje používat i jednotlivě, bez nutnosti jejich sestavení do logického či časového pořádku (interaktivní osnovy). Pokud učitel interaktivní osnovu pro daný předmět vytvořil a zveřejnil, mohou ji studenti nalézt cestou

    Informační systém Student [předmět]

    1 Odkaz do interaktivní osnovy.

    Nebo

    Informační systém Student Výuka Studijní materiály

    1 Odkaz do interaktivní osnovy předmětu ve studijních materiálech.

  • 2.Nechápu navigaci v interaktivní osnově
    Osnova se typicky člení na kapitoly – každá kapitola obsahuje např. práci pro aktuální týden nebo určité téma. Kapitolu je možné rozbalit kliknutím na pruh s jejím názvem.

    1 Název interaktivní osnovy.

    2 Navigace v osnově a indikace, že má student danou kapitolu (ne)přečtenou.

    3 Další členění kapitoly.

    4 Seznam aktivit v rámci kapitoly.

    5 Pokrok studenta v rámci interaktivní osnovy.

    6 Kdy učitel doporučuje studovat.

    7 Menu operací s interaktivní osnovou.

    Pro navigaci je možné použít pravý sloupec zobrazující strukturu celé osnovy nebo jí procházet systematicky pomocí modrých šipek v dolní části interaktivní osnovy.

    1 Obsah a aktivity ve studované kapitole.

    2 Procházení interaktivní osnovou mezi kapitolami.

    3 Navigace v osnově.

    4 Pokrok studenta v rámci interaktivní osnovy.

  • 1.Kdy vkládám svou závěrečnou práci do archivu?
    Student vkládá elektronickou verzi závěrečné práce do archivu ještě před její obhajobou. Po převzetí práce studijním oddělením již student s archivem manipulovat nemůže. Podmínky odevzdání tištěné verze práce se mohou na jednotlivých fakultách lišit, kontaktujte proto svoji katedru či studijní oddělení.

    Tip

    Ode dne převzetí práce studijním oddělením je její archiv zveřejněn celému světu. Práce zůstává veřejná i v případě, že studijní oddělení zrušilo převzetí práce nebo vám udělilo třídenní výjimku pro manipulaci s archivem.

    Studijní oddělení vytvoří záznam o závěrečné práci a založí archiv. Do archivu student vkládá celou závěrečnou práci včetně příloh, naměřených dat atd. Závěrečnou práci vkládá student do archivu sám. Student smí s obsahem archivu manipulovat do převzetí práce studijním oddělením. Vedoucí práce a oponenti smí s obsahem archivu manipulovat po převzetí práce, majitelé práva s_studium a s_vyuka (typicky studijní oddělení) pak smí s archivem manipulovat prakticky kdykoli, více v otázce Kdy a kdo má přístup do archivu závěrečné práce.

    Přílohy obsahující mnoho malých souborů nebo složitou adresářovou strukturu, např. zdrojové kódy programu, vkládá student jako jeden archivní soubor, zpravidla ZIP. Fotografie nebo nesouvisející přílohy je vhodné vložit jednotlivě (pro usnadnění hromadného vložení lze využít funkci správce souborů „Vložit složky a soubory ZIPem“).

    Pozor

    Při vkládání pomocí ZIPu může dojít k masivním změnám názvů s diakritikou.

    Pozor

    Do archivu lze vkládat pouze soubory související se závěrečnou prací. Použití archivu pro šíření jiných souborů bude postihováno. Zjištěná provinění budou provozovatelé systému předávat k řešení disciplinární komisi.

  • 2.Jak vložím svou závěrečnou práci do archivu?
    Předpokládá se, že každá závěrečná práce obsahuje minimálně textovou část, kterou má student pořízenou v elektronické formě.

    Pokud textovou část tvoří více souborů anebo do archivu budete vkládat také přílohy, vložte všechny soubory (každý samostatně). Při vkládání postupujte následovně:

    Vstup do archivu pro vkládání souborů se závěrečnou prací
    Cestou

    Informační systém Student Závěr studia Státní závěrečná zkouška a archiv závěrečné práce Manipulace s archivem závěrečné práce

    se dostanete do svého archivu. Nemusíte soubory pojmenovávat vlastním jménem a příjmením, protože toto je jen váš archiv.

    Zkontrolujte záhlaví, zda máte vybranou správnou práci
    Pokud máte více než jedno studium, či více než jednu závěrečnou práci ke studiu, zkontrolujte, zda máte vybranou opravdu tu práci, ke které hodláte vložit soubor(y). Pokud ne, vraťte se na stránku „Státní závěrečná zkouška a archiv závěrečné práce“ a znovu vstupte do archivu s výběrem odpovídající práce.
    Vložte textovou část do archivu
    V archivu klikněte na odkaz „Vstup do archivu pro vkládání souborů se závěrečnou prací“. Zde si přes odkaz „Vložení souboru“ otevřete formulář. Upřesněte typ nahrávaného souboru a dohledejte soubor ve vašem počítači. Můžete také upravit název vkládané práce či doplnit popis vkládaného souboru, tyto údaje ale nejsou povinné. Po uložení formuláře se vybraný soubor zavede do archivu a systém k němu po zpracování vytvoří jeho textovou verzi (ve formátu .txt). Velikost zaváděných souborů není ze strany ISu omezena, omezený limit (obvykle 2 GB) mohou mít pouze internetové prohlížeče. Bližší informace o nahrávání velkých souborů naleznete v Nápovědě k „Úschovně“.

    1 Formulář pro zavedení práce.

    Zavedené soubory se vám přehledně zobrazí na stránce archivu. Soubory můžete odstranit pomocí ikonky za názvem souboru.

    1 Přehled zavedených souborů.

    Pozor

    Do archivu je možné vkládat text práce ve formátu pro MS Word (.doc či .docx), v podobě textového dokumentu ve formátu OpenDocument ODF (.odt) či v přenosném formátu dokumentů PDF (.pdf). Vkládáte-li práci ve formátu pro MS Word nebo OpenDocument ODF, pak se PDF a holý text vytvoří automaticky. Vložíte-li rovnou PDF, holý text se vytvoří z PDF též automaticky. Přílohy či další související soubory vkládejte dle vlastní úvahy.


    Pozor

    Nahrávaný soubor (odevzdávaná práce) nesmí být uzamčen heslem, zašifrován nebo jinak nečitelný.

    Ověřte, že se vytvořila textová verze. Pro dostatečné vyplnění archivu je nutné, aby k textu práce existovala s ním totožná verze obsahující holý text. K souborům, které vložíte ve Wordu nebo ODF, se zpravidla do půl hodiny vytvoří automaticky jejich textové verze. Textové verze jsou nutné k tomu, aby bylo možné v archivech závěrečných prací vyhledávat.

    Tip

    Dokumenty vytvořené v OpenOffice.org či LibreOffice není nutné převádět do formátu pro MS Word (přípona .doc či .docx), lepší je ponechat soubory v nativním formátu ODF (přípona .odt) nebo případně rovnou exportovat do přenosného formátu dokumentů PDF (přípona .pdf). Zkontrolujte si, zda soubory v archivu závěrečné práce odpovídají vašim představám. Vhodné je zkontrolovat všechny soubory, tedy jak vámi vložené, tak automaticky vytvořené – textová verze dokumentu a případně PDF varianta. Pokud konverze neproběhla správně, vložte soubory rovnou v PDF.

  • 3.Kdy je archiv dostatečně naplněn?
    Pro posouzení, zda je archiv se závěrečnou prací naplněn, se použijí tato kritéria:

    1. Je vyplněna anotace anglicky textem o délce alespoň 100 znaků.
    2. Pokud student studuje obory, z nichž alespoň jeden je v češtině nebo slovenštině, pak je povinen vyplnit i českou anotaci o délce alespoň 100 znaků.
    3. Jsou vyplněna klíčová slova textem o délce alespoň 30 znaků.
    4. Archiv obsahuje v nejvyšší úrovni textovou verzi o velikosti alespoň cca 3000 znaků a k ní připojený soubor ve formátu MS Word (.doc nebo .docx), ODF nebo PDF.
    5. Je vyplněn jazyk závěrečné práce.
    6. Je potvrzena shodnost elektronické a případné tištěné varianty závěrečné práce.

    Výsledek posouzení se sděluje studentovi v aplikacích souvisejících se závěrečnou zkouškou. Na archivy, které jsou dostatečně naplněny a práce mají vloženou známku, jsou odkazy ze stránek pro hledání osob (Lidé).

  • 4.Proč už nemůžu opravovat vloženou závěrečnou práci, anotaci ani nic jiného?
    Vaši práci už převzalo studijní oddělení a od té chvíle je archiv „uzamčen“. V případě nutnosti můžete požádat studijní oddělení o udělení třídenní výjimky pro manipulaci s archivem.

    Pozor

    Dříve než odevzdáte tištěnou podobu práce, zkontrolujte si, zda obsah veškerých souborů vložených do archivu (včetně převedených do PDF a holého textu) odpovídá vašim představám. Mějte na vědomí, že studijní oddělení vám není povinno třídenní výjimku pro manipulaci s archivem udělit.

  • 5.Jak požádám o skrytí části závěrečné práce?
    Požádat o skrytí části závěrečné práce můžete pouze za výjimečných okolností dle čl. 40 SZŘ.

    Žádost lze podat přes „Úřadovnu“:

    Informační systém Student Během Studia Úřadovna Podání nové žádosti Žádost o skrytí části závěrečné práce

    Je nutné, aby student v žádosti uvedl soubory, které mají být skryty, a samostatně je vložil pod vhodným názvem do archivu. Záleží na dohodě s vedoucím práce, zda se bude jednat o dvě verze textu práce nebo pouze o vyčleněné kapitoly či přílohy práce. Žádost bude postoupena odpovědným osobám k posouzení, o výsledku budete informováni e-mailem. Poté, co bude žádost schválena, nastaví skrytí požadovaných souborů před zveřejněním práce administrativní pracovník.

  • 6.Proč je moje závěrečná práce veřejně přístupná?
    Povinnost zveřejnění závěrečné práce je dána zákonem č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (Zákon o vysokých školách).
    § 47b

    Zveřejňování závěrečných prací

    (1) Vysoká škola nevýdělečně zveřejňuje disertační, diplomové, bakalářské a rigorózní práce, u kterých proběhla obhajoba, včetně posudků oponentů a výsledku obhajoby prostřednictvím databáze kvalifikačních prací, kterou spravuje. Způsob zveřejnění stanoví vnitřní předpis vysoké školy.

    (2) Disertační, diplomové, bakalářské a rigorózní práce odevzdané uchazečem k obhajobě musí být též nejméně pět pracovních dnů před konáním obhajoby zveřejněny k nahlížení veřejnosti v místě určeném vnitřním předpisem vysoké školy nebo není-li tak určeno, v místě pracoviště vysoké školy, kde se má konat obhajoba práce. Každý si může ze zveřejněné práce pořizovat na své náklady výpisy, opisy nebo rozmnoženiny.

    (3) Platí, že odevzdáním práce autor souhlasí se zveřejněním své práce podle tohoto zákona, bez ohledu na výsledek obhajoby.

    Informace o zveřejňování závěrečných prací najdete také ve Výkladu studijního a zkušebního řádu.

Často kladené dotazy k Přihlášce ke studiu.

  • 1.Jaké jsou moje administrativní povinnosti realizované v IS?
    V této nápovědě jsou shrnuty důležité administrativní úkony a povinnosti prováděné během studia v Informačním systému. Sledujte však pokyny své fakulty, zejména pravidelně čtěte „Poštu“ (e-mail) a červené (důležité) zprávy na „Vývěsce“.

    O řadě důležitých studijních povinností vás systém automaticky informuje prostřednictvím služby „IS připomíná“ (více v nápovědě). Kromě situací popsaných v nápovědě, upozorňuje systém automaticky také na termín podání žádosti o ubytovací stipendium nebo na vložení posudků do archivu vaší závěrečné práce.

    V případě pochybností se obraťte na studijní oddělení

    is.muni.cz Studijní oddělení

  • 2.Registrace a zápis předmětů
    V období registrace si zaregistrujte předměty. Bezproblémové předměty vám budou zapsány automaticky v období zápisu. U bezproblémově zaregistrovaných předmětů si můžete volit rozvrhové seminární skupiny (je-li na ně předmět rozdělen).

  • 3.Zápis do semestru
    Pozor

    Zápis do semestru není shodný se zápisem předmětů. Zápis do semestru je administrativní úkon, při kterém se zkoumá, zda jsou splněny podmínky pro postup do dalšího semestru dle studijního řádu. Před začátkem semestru si podávejte žádosti o zápis do semestru:

    Informační systém Student Začátek semestru Žádost o zápis do semestru

    Podmínky pro zápis do semestru naleznete ve Studijním a zkušebním řádu.

    Žádost o zápis do semestru si můžete podat i v případě, že nesplňujete podmínky pro postup do dalšího semestru.

    1, 2 Aplikace vyhodnotí splnění/nesplnění podmínek pro zápis do dalšího semestru, přičemž stačí splnit alespoň jednu podmínku.

    1 Poté, co požádáte o zápis, se změní na „bylo požádáno“.

    2 Rozmezí, kdy lze žádosti podávat.

    3 Kliknutím na odkaz požádáte o zápis do semestru.

  • 4.Pro postup do dalšího semestru mi nebyly započítány kredity z CŽV studia, proč?
    Pokud jste v aplikaci pro podání žádosti o postup do dalšího semestru nenalezli u celoživotní studia kredity, které jste v rámci studia získali, znamená to, že toto studium nebylo akreditováno. Způsob výpočtu kreditů je uveden ve výkladu SZŘ takto:
    V souladu s čl. 12 odst. 2 SZŘ jsou do počtu kreditů nutných pro postup do dalšího semestru započteny také kredity ze souběžného studia v celoživotním vzdělávání v rámci akreditovaných programů.

    Zda je studijní program akreditován, zjistíte v aplikaci

    Informační systém Studium Přehledy a statistiky studia Programy, obory a směry
    Zde dohledejte vámi studovaný obor a zkontrolujte údaj „Forma studia“. Akreditované obory mají formu studia 91-99 celoživotní vzdělávání v rámci akreditovaného studijního programu.

  • 5.Povinnosti vyžadované vyučujícím
    Liší se předmět od předmětu, typicky je nutné přihlásit se na zkoušku a odevzdávat elektronické práce v agendě Studijní materiály. Informujte se u vyučujícího.

  • 6.Povinnosti během studia
    K dispozici je řada aplikací v agendě Student, podrobněji viz též níže.

    Informační systém Student
    Studijní materiály (e-learning)
    Vystavování materiálů učitelem, elektronický sběr úloh v odevzdávárnách.

    Informační systém Student Výuka
    Přihlašování na zkoušky
    Učitel vypisuje zkušební termíny se všemi potřebnými informacemi. Data přihlašování na zkoušky a odhlašování ze zkoušek určuje vyučující, v případě nejasností se na něj můžete obrátit. Je možné si o vypsání nových zkušebních termínů nechat zasílat upozornění na e-mail prostřednictvím agendy Události.

    Informační systém Student Konec semestru
    Známky za celé studium, získané kredity a studijní průměr
    Kontrolujte si získaná hodnocení a neprodleně nahlaste všechny chyby kompetentním osobám.

    Informační systém Student Závěr studia
    Předmětová anketa
    Vaše zpětná vazba ke kvalitě výuky (děkujeme za vyplnění).

    Informační systém Student Konec semestru
    Kontrola průchodu studiem
    Nepovinné (přehled splnění povinných předmětů a bloků).

    Informační systém Student Během studia
    Kdy jsem omluven
    Zkontrolujte si omluvenku, kterou jste odevzdali na studijní oddělení.

    Informační systém Student Výuka
    Předměty tělesné výchovy
    Projděte si aplikaci a seznamte se s náležitostmi zapisování TV na MU.

    Informační systém Student Začátek semestru
    Žádost o zrušení povinnosti opakovat předmět
    Použijte, nechcete-li opakovat neúspěšný předmět (nevztahuje se na povinné předměty vašeho studia).

    Informační systém Student Začátek semestru
    Státní závěrečná zkouška a archiv závěrečné práce
    V závěru studia: vložte závěrečnou práci do archivu

    Informační systém Student Závěr studia
    Přiřazení předmětů k oborům (pro účely kreditové kontroly studia)
    Proveďte přiřazení kvůli kontrole studia.

    Informační systém Student Během studia

    Přečtěte si Studijní a zkušební řád MU a jeho výklad pro studenty.

    Informační systém Nápověda

  • 7.Další povinnosti
    Kontrola osobních údajů
    Na počátku studia a kdykoliv při změně osobních údajů.

    Informační systém Personální Kontrola a změny osobních údajů
    Žádost o ubytovací stipendium
    Chcete-li pobírat ubytovací stipendium.

    Informační systém Stipendia Stipendium na podporu ubytování
    Rozpisy témat
    Ke konci studia: výběr témat závěrečných prací

    Informační systém Studium Rozpisy témat
    Státní závěrečná zkouška a archiv závěrečné práce
    V závěru studia: vložte závěrečnou práci do archivu

    Informační systém Student Závěr studia Státní závěrečná zkouška a archiv závěrečné práce

  • 8.Nejpoužívanější informační zdroje
    Rozvrh
    Váš rozvrh, hledání dle předmětů, učeben, vyučujících.
    Hledání osoby
    Vyhledání osobní stránky uživatele IS MU.
    Prohlídka Katalogu předmětů
    Vyhledávání studijních kurzů.
    Dokumenty
    Veřejné a neveřejné nástěnky dokumentů.

  • 9.Pravidla použití a změna hesla
    Pro změnu hesla použijte cestu

    Informační systém Systém Změna hesla

    Je vaší povinností udržovat heslo bezpečné. Nesete zodpovědnost za úkony, které by někdo v IS učinil pod vaší identitou. Jste povinni se v systému chovat podle přijatých pravidel, pokud je ještě neznáte, přečtěte si tuto Nápovědu.

  • 10.Co znamená identifikace za jménem studenta?
    Studenti jsou v IS často identifikováni řetězcem, popisujícím jejich studium. Každý student studuje ve studijním programu jeden nebo více studijních oborů. Obor ještě může být zpřesněn směrem studia. Přesnější informace o programech a oborech akreditovaných na MU získáte v prohlídce programů/oborů/směrů, zde uvádíme jenom zkratky.

    Informační systém Studium Programy, obory a směry

    Programy, obory a směry

    Např.: jméno fakulta program obor (směr) etapa oboru
    Bc. Jana Nováková, LF M-SZ ZDRV (PEOP) [roč 4]
    M: magisterský program
    B: bakalářský program
    D: doktorský program
    V každém z oborů se student nachází v nějaké etapě (ročník, semestr, blok, cyklus).
    Bc. Jan Novák, FI M-SS VT [sem 7, roč 4] PřF:MA [roč. 3]
    Studium může být mezifakultní, kdy jeden obor patří cizí fakultě.
    Má-li studium jinou formu než prezenční, vypíše se na konci: kombinovaná (kombin.), distanční (dist.), celoživotní (celoživ.). Je-li studium již ukončené, vypíše (ukonč.), úspěšně absolvované (abs.), je-li přerušené, pak (neakt.). Např.
    Jan Novák, PrF B-PSP VNEM kombin. [sem 5, blok B]
    Ing. Jana Nováková, ESF M-HPS NH (ukonč.)

  • 11.Jak si mohu zkontrolovat, jaké předměty musím ještě absolvovat?
    Aplikace umožňuje zkontrolovat si průchod studiem pomocí kontrolních šablon cestou:

    Informační systém Student Během studia Kontrola průchodu studiem

    Volba „Zobrazit“ seznam mých povinných a povinně volitelných předmětů vypíše předměty obsažené v povinných šablonách zařazených k tomuto studiu. S těmito předměty se nakládá při vyhodnocování vašeho studia tak, jak uvádí Studijní a zkušební řád (přednost v registraci, automatické započítávání v souběžných studiích, možnost uznání z předchozího studia, nemožnost neopakovat tento předmět při neúspěšném absolvování).

    Povinné kontrolní šablony
    Definují seznamy povinných předmětů a bloky povinně volitelných předmětů. Mohou obsahovat kvantitativní podmínky (kolik povinně volitelných předmětů nebo kolik kreditů je nutné splnit), nebo (v přípravné fázi zavádění agendy) pouze výčty relevantních předmětů.
    Doplňkové kontrolní šablony
    Upřesňují případná další kontrolní pravidla.
    Šablony přiřazené ke studiu
    Studijní oddělení skupinám studentů přiřazuje ty šablony, které jsou pro ně relevantní. Podle těchto šablon bude posuzováno vaše studium. Domníváte-li se, že v šabloně je nepřesnost, neúplnost nebo chyba, obraťte se na studijní oddělení.

  • 12.Kde najdu moje omluvenky?
    Pro kontrolu omluvenek použijte aplikaci

    Informační systém Student Výuka Kdy jsem omluven

    Aplikace eviduje omluvenky zadané studijním oddělením. Omluvenka pro určitý termín se zadává k osobě pouze jednou, studujete-li tedy na více fakultách, stačí se omluvit libovolnému studijnímu oddělení.

    Údaje „Omluven od“ a „Omluven do“ mohou být zadány s přesností na hodiny a minuty (např. při zpoždění dopravy). Údaj „Omluveno“ je důležitý pro uznání omluvy – při příliš pozdním doručení omluvenky na studijní oddělení nemusí být omluva uznána.

    Citace Studijního a zkušebního řádu MU

    Nedostaví-li se student k ukončení či k některé z částí ukončení předmětu v termínu, na který je přihlášen nebo zařazen (odstavec 6), a neomluví-li řádně svou neúčast do 5 pracovních dnů po uplynutí termínu, je hodnocen, jako by u ukončení předmětu neuspěl a byl hodnocen stupněm „nevyhovující” (čl. 17 odst. 1).

  • 13.Jak funguje studium TV, kolik už jsem absolvoval?
    Výuka TV je organizována centrálně Centrem univerzitního sportu. Využijte stránky https://fsps.muni.cz/cus/. Kromě aktualit, harmonogramů, kontaktů a adres zde najdete také postup pro vyřízení osvobození od TV.

    Pro informace o kurzech tělesné výchovy použijte

    Informační systém Student Začátek semestru Předměty tělesné výchovy

    Aplikace upřesňuje, jak studenti zapisují povinnou TV, vybírají rozvrhové skupiny a výcvikové kurzy. Aplikace studentovi také vypisuje, kolik zápočtů získal z předmětů označených atributem „TV“.

    Mezi kurzy povinné TV jsou zahrnuty ty předměty, které jsou v katalozích fakult označeny atributem „TV“. Neúspěšně ukončené kurzy TV se do počtu splněných nezapočítávají. Pokud by v některém semestru nastaly kapacitní problémy, může být studentům, kteří kurz opakují pro neúspěch, omezen výběr sportů a skupin.

  • 14.Kde zjistím výši mého poplatku za studium?
    Poplatek za studium platíte v případě překročení doby studia, nebo máte-li již absolvovaný jiný studijní program. Použijte

    Informační systém Student Během studia Poplatky za studium – Průběh mého studia a stanovení poplatku

    Bližší informace ohledně stanovování poplatků najdete v této Nápovědě.

  • 15.Kam mi přijde ubytovací stipendium? Kdy si mohu změnit číslo účtu?
    Přiznané ubytovací stipendium se vyplácí na bankovní účet, který máte uvedený v ISu. Vaší povinností je zkontrolovat si správnost vloženého čísla účtu. Pokud zjistíte, že číslo účtu zobrazené na stránce

    Informační systém Stipendia Stipendium na podporu ubytování

    bylo vloženo špatně, můžete jej sami upravit v aplikaci

    Informační systém Stipendia Nastavení čísla účtu pro výplatu stipendií Změnit číslo účtu

  • 16.Přehled pojmů vztahujících se ke studiu
    autozápis
    Aplikace automatický zápis je spuštěna jeden den před začátkem období zápisu/změn v zápisu a každou noc prověřuje, jaké změny nastaly v registrovaných předmětech. Sleduje registrace nových předmětů, stávající nepotvrzené registrace a žádosti o změnu typu ukončení předmětu. Pokud je registrace bezproblémová, operaci potvrdí – předmět zapíše. Aplikace automatického zápisu je ukončena jeden den po konci období zápisu/změn v zápisu.
    forma studia
    Vyjadřuje způsob studia.
    prezenční
    Výuka probíhá kontaktním způsobem prostřednictvím přednášek, seminářů, cvičení apod.
    distanční
    Výuka zahrnuje minimum kontaktu s učitelem, jedná se o samostudium.
    kombinovaná
    Kombinace prezenční a distanční formy výuky, realizováno např. konzultacemi jednou měsíčně a samostudiem (dříve byl pro tuto formu studia užíván pojem dálkové studium).
    celoživotní
    Studium v celoživotních studijních programech.
    období – též semestr
    Studijní agendy jsou organizovány po pojmenovaných obdobích, např. „podzim 2004“. Eviduje se fakultní období a jeho harmonogram – začátek a konec registrace, zápisu předmětů, změn v zápisu předmětů, výuky, rozpisu do seminárních skupin, zkouškového a prodlouženého zkouškového období a datum zveřejnění rozvrhu.
    opakovaný předmět
    Neukončí-li student předmět (nezíská-li úspěšnou známku), musí si jej opakovaně zapsat v nejbližším semestru, kdy je předmět vypsán. Opakovaně neúspěšně absolvovaný předmět je důvodem k ukončení studia. Neúspěšně opakované předměty kontroluje studijní oddělení.
    prerekvizity
    Popisují studijní povinnosti, které musí být splněny, aby mohl být předmět zapsán.
    problémová (červená) registrace
    V katalogu předmětů lze k předmětu stanovit různá omezení a podmínky pro zápis. Jestliže jim student vyhoví, zaregistruje se bezproblémově (bíle), nevyhoví-li jim, je zaregistrován problémově (červeně). Objevují se tyto problémy:
    • překročená kapacita kurzu,
    • nesplněné prerekvizity,
    • kurz je vypsán pro jiné obory a není nabízen studentovu oboru.
    registrační vlna
    Stanoví pořadí, kdy pro určitou skupinu studentů začíná registrace předmětů.
    stav studia
    Evidovaná událost, která může ve studiu nastat, např. zápis ke studiu, přerušení studia apod. Má-li studium k určitému datu některý aktivní stav, říkáme, že je k tomu datu aktivní. Řadu operací v IS může provádět pouze osoba, která má nyní aktivní studium. Související pojmy jsou neaktivní studium (student přerušil studium, z hlediska ČR není studentem), ukončené studium a úspěšně ukončené studium.

    Eviduje se také stav studia oboru. Lze např. jeden ze dvou studovaných oborů přerušit a ve druhém pokračovat.

    studijní obor
    Může být zařazen pod jeden nebo více studijních programů. Student vždy studuje konkrétní studijní program a v něm jeden nebo více studijních oborů. Studijní obor je jednooborový nebo dvouoborový, studovaný v tzv. oborové kombinaci. Je-li každý z oborů jednoho studia veden na jiné fakultě, jedná se o mezifakultní studium. Eviduje se celostátní kód, zkratka, název oboru.
    studijní program
    Určuje širší téma studia. Fakulta otvírá studium v rámci studijních programů v určitých studijních oborech. Typ studijního programu:
    bakalářský
    Typicky tříletý nebo čtyřletý studijní program. Podmínkou přijetí je ukončené středoškolské vzdělání. Je ukončen získáním titulu Bc. bakalář.
    magisterský
    Typicky pětiletý nebo šestiletý studijní program. Podmínkou přijetí je ukončené středoškolské vzdělání. Je ukončen získáním titulu Mgr. magistr nebo Ing. inženýr.
    magisterský navazující
    Typicky dvouletý nebo tříletý studijní program. Podmínkou přijetí je ukončené bakalářské vzdělání. Je ukončen získáním titulu Mgr. magistr nebo Ing. inženýr.
    doktorský
    Typicky tříletý studijní program. Podmínkou přijetí je ukončené magisterské vzdělání. Je ukončen získáním titulu Ph.D. doktor.
    rigorózní
    Program pro rigorózní řízení.
    celoživotní
    Program není zakončen získáním titulu. Absolvuje se v rámci celoživotního vzdělávání, nebo student později přestoupí např. na bakalářský program.
    U studijního programu se eviduje celostátní kód, zkratka, název, typ a standardní doba studia. Přehled udává aplikace

    Informační systém Studium Programy, obory, směry
    studium
    Popisuje pobyt studenta na škole od zápisu ke studiu v konkrétním studijním programu do ukončení studia v tomto programu. V rámci programu student studuje jeden nebo více studijních oborů. Studijní obor může být členěn ještě na studijní směry. U studia se dále eviduje mateřská fakulta studia, rok přijetí, stav studia, forma studia, typ financování studia a studijní skupina.
    učo
    Jedinečná identifikace osoby, zůstává např. i pokud ukončí student studium a po několika letech se na školu opět vrátí.
    ukončení předmětu
    Předmět je vypsán s jedním nebo více typy ukončení (např. zkouška, kolokvium). Podle toho, s jakým ukončením si student předmět zapíše, je mu uděleno příslušné hodnocení. Doporučené ukončení je to, které se studentům implicitně registruje. Jiné možné – předmět může být možné si zapsat s různou obtížností (ukončením). Jaká existují ukončení předmětu a jejich hodnocení lze najít na

    Informační systém Předměty Přehled ukončení a hodnocení
    zápis předmětů
    Období v harmonogramu semestru, kdy jsou potvrzovány bezproblémové registrace předmětů.
    změny v zápisu předmětů
    Období v harmonogramu semestru, kdy jsou potvrzovány bezproblémové registrace předmětů. Typicky první dva týdny v semestru. Od období zápisu předmětů se liší pouze didakticky, aplikace IS fungují obdobně.
    žádost o výjimku
    Nesplní-li student při registraci předmětu podmínky, vznikne problémová registrace. U těchto registrací lze kliknutím požádat učitele o udělení výjimky čili souhlasu se zápisem.

  • 1.Povinnosti studenta a VŠ
    Studenti, kteří studují déle, než je standardní doba studia zvětšená o jeden rok, jsou povinni uhradit poplatek za studium podle § 58 odst. 3 zákona o vysokých školách. Příloha č. 2 Statutu MU upřesňuje, jakým způsobem jsou poplatky stanovovány a vyměřovány na MU. Vyměřování poplatků studentům, kteří naplní zákonem stanovené podmínky, je povinností veřejné vysoké školy. Student je povinen sdělit škole informace o svých studiích, které jsou v rozporu s údaji evidovanými v celostátní matrice studií. Škola naopak zveřejní podrobnosti algoritmu a konkrétního výpočtu, na základě něhož je poplatek vyměřen.

  • 2.Související základní dokumenty
  • 3.Druhy poplatků za vysokoškolské studium (podle § 58 odst. 3 a 4 zákona o VŠ)
    • poplatek za studium
    • poplatek za studium ve studijním programu uskutečňovaném v cizím jazyce

  • 4.Za jakých okolností budu platit poplatek za studium
    Poplatek za studium je povinen hradit student, který celkovou dobou svého studia překročil jeho standardní dobu zvětšenou o jeden rok. Zde je nutné zdůraznit, že do celkové doby každého studia se počítá (a musí počítat) doba všech studií ukončených jinak než řádně, pokud po ukončení takového studia student neabsolvoval studijní program stejného typu (typy studijních programů relevantních pro vznik poplatkové povinnosti jsou bakalářský a magisterský). Doba, kdy více „neúspěšných“ studií probíhalo souběžně, se počítá jen jednou. Skutečnost, že „neúspěšné“ studium probíhalo v souběhu s jiným řádně ukončeným studiem, nijak nebrání jeho započtení do celkové doby studia následně studovaného studia.

    V případě, že student ukončí jakékoli své studium řádně, dříve ukončená studia stejného typu se přestávají počítat do celkové doby studia v jakémkoli následujícím studiu. Po řádném ukončení bakalářského studia se přestávají počítat doby dřívějších neúspěšných bakalářských studií, po absolvování magisterského studia (nenavazujícího i navazujícího) se přestávají počítat doby magisterských studií dříve ukončených jinak než řádně (nenavazujících i navazujících programů).

    Doba, po kterou bylo studium přerušeno, a doba studia v uznané době rodičovství (§ 21 odst. 1 písm. f zákona) se do celkové doby studia nezapočítává.

  • 5.Poplatek za studium ve studijním programu uskutečňovaném v cizím jazyce
    Student studující ve studijním programu uskutečňovaném v cizím jazyce je povinen platit poplatek podle § 58 odst. 4 zákona.

  • 6.Základní postup při vyměřování poplatků za studium
    Poplatek za studium je studentovi vyměřen děkanem fakulty písemným rozhodnutím. Rozhodnutí je doručeno do vlastních rukou studenta (nebo jeho zmocněnce) na kontaktní adresu uvedenou v IS MU. V případě, že zásilku student nepřevezme, je mu po uplynutí úložní doby rozhodnutí doručeno náhradním způsobem (vzniká fikce doručení) a současně je mu text rozhodnutí zveřejněn v IS MU.

    Poplatek za studium se vždy vyměřuje na každých započatých šest kalendářních měsíců od vzniku poplatkové povinnosti bez ohledu na harmonogram akademického roku. Povinnost zaplatit konkrétní vyměřený poplatek ukončením nebo přerušením studia v průběhu doby, na kterou byl poplatek vyměřen, nezaniká.

    V případě, že student neuhradí vyměřený poplatek v zákonem stanovené lhůtě (90 dní ode dne převzetí rozhodnutí, a to i v případě podání žádosti o přezkum rozhodnutí, pokud je rozhodnuto o žádosti dříve, než uplyne těchto 90 dní), vystavuje se nebezpečí vymáhání poplatku formou exekuce.

  • 7.Jak zjistím, zda a proč mi byl stanoven poplatek za studium?
    Informaci, zda vám byl/bude vyměřen poplatek, a další informace o studiu, zjistíte pomocí odkazů

    Informační systém Student Během studia Průběh mého studia a stanovení poplatku

    Pokud vám již byl vyměřen poplatek za studium, jeho výši zjistíte v aplikaci

    Informační systém Student Během studia Stanovené poplatky

    kde naleznete podrobné informace jako je číslo výměru, typ poplatku, jeho výše a období, za které byl vyměřen. Zároveň zde jsou uvedena data doručení výměru, nabytí právní moci a datum splatnosti. Pod odkazem „Kopie rozhodnutí o vyměření poplatku“ najdete kopii textu rozhodnutí a jeho odůvodnění.

    V aplikaci je též možnost požádat si o splátkový kalendář ke konkrétnímu výměru. Použijte volbu „Podat žádost o splátkový kalendář“, do textového pole vyplňte důvod pro vystavení splátkového kalendáře a žádost odešlete kliknutím na „Podávám žádost“.

  • 8.Jak zjistím výši poplatků za studium?
    Výši poplatků zjistíte v tabulce, ke které se dostanete cestou

    Informační systém Student Během studia Přehled výše poplatků za studium

  • 9.Jak zaplatím konkrétní poplatek za studium?
    Poplatek za studium zaplaťte bankovním převodem. Každý výměr má svůj vlastní variabilní symbol, který je důležité přesně vyplnit do příkazu k úhradě (jinak může být výměr poplatků považován za neuhrazený, dokud student neprokáže opak). Veškeré údaje potřebné k platbě naleznete v rozhodnutí o vyměření nebo v IS mezi svými výměry:

    Informační systém Student Během studia Stanovené poplatky

    Podává-li student odvolání proti rozhodnutí o vyměření poplatku, vyčká s platbou poplatku až na dobu po doručení rozhodnutí o odvolání. Pokud byl studentovi poplatek snížen, objeví se snížená částka v ISu až po zadání právní moci rozhodnutí pověřeným pracovníkem MU. Snížený poplatek lze uhradit i za situace, kdy ještě není v ISu snížená částka.

  • 10.Jak požádám o snížení nebo prominutí poplatku za studium?
    Byl-li studentovi vyměřen poplatek za studium, má právo v 30denní lhůtě podat (poštou nebo osobně na studijním oddělení fakulty) odvolání, jehož součástí může být žádost o prominutí nebo snížení poplatku za studium. Poslední den pro podání odvolání je vždy třicátý den ode dne doručení rozhodnutí. Pokud tento poslední den připadne na nepracovní den, může student podat odvolání ještě první následující pracovní den.

    Podrobnosti k odvolání zjistí každý student na studijním oddělení příslušné fakulty. Student je povinen vysvětlit a doložit důvody své žádosti. Při posuzování žádosti studenta o prominutí nebo snížení poplatku je přihlíženo především k jeho studijním výsledkům, sociální situaci rodiny, zdravotním důvodům, účasti na studijním pobytu v zahraničí nebo k reprezentaci Masarykovy univerzity. Údaje, které lze zjistit v IS MU, není nutné dokládat.

    Povinnost zaplatit vyměřený poplatek nezaniká ani v případě, že student přestane na MU studovat v průběhu doby, na kterou byl poplatek vyměřen. Pokud student chce, aby byla tato okolnost zohledněna, musí také v zákonné lhůtě podat žádost o snížení nebo prominutí poplatku, byť by nebylo v době podání žádosti o snížení poplatku jisté, zda k ukončení nebo přerušení studia vůbec dojde. V takovém případě bude po podání odvolání řízení přerušeno do doby, než student své studium skutečně ukončí nebo přeruší (nebo než bude jasné, že se tak nestane).

    Zmešká-li student 30denní lhůtu, může mu být toto zmeškání z velmi vážných a doložených důvodů, které mu objektivně bránily žádost včas podat, prominuto. Odvolání se v takovém případě podává společně s žádostí o prominutí zmeškání lhůty s doložením důvodů.

  • 11.Jak požádám o rozložení poplatku za studium na menší splátky?
    Požádat o splátkový kalendář je možné přímo děkana fakulty elektronicky prostřednictvím aplikace

    Informační systém Student Během studia Stanovené poplatky
    Žádost bude však vyřízena teprve poté, co nabude právní moci samotné rozhodnutí o vyměření poplatku za studium, aby v případě snížení částky rektorem, byly splátky stanoveny s ohledem na konečnou výši poplatků.

    Pro snadnější průběh vyřízení žádosti je možné požádat o tzv. standardní splátkový kalendář, který rozděluje automaticky konečnou částku poplatku na šest stejně vysokých měsíčních splátek. Podmínkou je, aby konečná částka poplatku byla dělitelná šesti a současně činila alespoň 6000 Kč. Rozhodnutí o přidělení standardního splátkového kalendáře je jednodušší a rychlejší.

    Student může požádat také o individuální splátkový kalendář, který umožní zohlednit případné výjimky a individuální nároky. Posuzuje se tedy pro každého studenta zvlášť na základě textu, který je součástí žádosti a který tuto žádost řádně odůvodňuje.

  • 12.Údaje vstupující do výpočtu stanovení poplatku
    Do výpočtu vstupují informace ze dvou zdrojů: z Informačního systému MU a z tzv. Sdružených informací matrik studentů (dále jen „matrika studentů“). Z Informačního systému MU se berou v úvahu informace o osobě a o studiích osoby na MU. Z matriky studentů se přebírají údaje o studiích osoby na ostatních vysokých školách v ČR. Předmětem zkoumání jsou studia, na která se vztahuje účinnost uvedeného vysokoškolského zákona. Jsou to studia, která probíhala alespoň jeden den po 1. 1. 1999. To znamená, že doba studií (úspěšně, neúspěšně) uzavřených před rokem 1999 se do výpočtu nezahrnuje. Doba studia, které započalo před rokem 1999 a pokračovalo i později, se do výpočtu zahrnuje celá. Do výpočtu se zahrnují pouze bakalářská a magisterská studia. Doktorským studiím se poplatek nevyměřuje, ani není doba v nich odstudovaná brána v úvahu při výpočtu poplatku pro jiné studium.

    Údaje z matriky studentů se přebírají dvakrát ročně. Studijní oddělení jednotlivých fakult MU mají možnost k záznamům matriky studentů doplnit tzv. korekční záznamy, které mají vyšší platnost a při výpočtu poplatků nahrazují originální záznamy matriky studentů. Stejným způsobem může studijní oddělení dodat i další studium cizí školy. Při dalším sběru údajů z celostátní matriky je však korekční záznam smazán, proto je vždy lépe řešit nesrovnalosti v údajích na jiné vysoké škole právě na této vysoké škole, která jediná může své údaje opravit i pro celostátní matriku studentů. Pro vyhodnocení průběhu studia na MU se použijí výhradně informace z Informačního systému MU. V těchto případech se informace získané z matriky ignorují.

  • 13.Co dělat, pokud ve svých údajích naleznu nesrovnalosti?
    Za správnost informací o studiích na MU odpovídají fakulty, typicky studijní oddělení fakult. Neprodleně jim nahlaste veškeré nesrovnalosti v údajích. Za správnost údajů o studiích na jiných vysokých školách v ČR odpovídají příslušní pracovníci těchto vysokých škol. V případě nesrovnalostí je nejlepší kontaktovat pověřeného pracovníka příslušné vysoké školy.

  • 14.Důležité pojmy
    Standardní doba studia
    Standardní doba studia (podle § 44 odst. 2 písm. f) se vždy vztahuje ke studijnímu programu a uvádí se v letech.
    Doba odstudovaná ve studiu
    Vypočítává se jako počet odstudovaných dnů ve studiu, v němž (pro něž) se výpočet provádí.
    Celková odstudovaná doba pro poplatek za studium
    se vypočítává jako počet aktivně odstudovaných dnů (tj. dny, kdy studium nebylo přerušeno) ve studiu, pro něž se poplatek zjišťuje, a ve všech neúspěšně ukončených studiích do data, ke kterému se výpočet provádí, pokud po ukončení takového studia student neabsolvovat studijní program stejného typu. Nezapočítávají se studia, která byla ukončena úspěšným složením státní zkoušky. Nezapočítávají se ke dni výpočtu přerušená studia a případná další probíhající studia. Pokud v jednom dni student studuje (studoval) souběžně více studií, započítává se tento den právě jednou.

    Doba studia v uznané době rodičovství (§ 21 odst. 1 písm. f) se do celkové odstudované doby nepočítá.

    Student může studium ukončit tzv. přestupem na jinou školu, fakultu, nebo studijní program. Pokud algoritmus ke studiu ukončenému přestupem nalezl návazné studium, pak se tato studia chápou jako jedno. To znamená, že pokud studium, na které student přestoupil, je úspěšně ukončeno, pak se do celkové odstudované doby nezapočítává ani studium, ze kterého se přestoupilo. Nalezené přestupy jsou na stránce

    Informační systém Student Během studia Průběh mého studia a stanovení poplatku

    vyznačeny červenými šipkami. Z jednoho studia lze přestoupit nejvýše na jedno jiné studium. Za studium, na které se přestoupilo, se bere to, které má nejbližší datum zápisu do studia k datu ukončení studia, ze kterého se přestupovalo.

    Typ studijního programu
    Typ studijního programu je uveden v

    Informační systém Studium Programy, obory a směry

    Poplatky za studium jsou vyměřovány v bakalářských, magisterských a navazujících magisterských studijních programech.

    Jde-li o doktorský studijní program, poplatky se nestanovují. Poplatky ve smyslu uvedeného mechanismu se rovněž netýkají rigorózního řízení a celoživotního vzdělávání.

    Typem studijního programu relevantním pro posouzení, které studium je nutné započítat do celkové doby studia, je typ bakalářský a magisterský (navazující i nenavazující).

Výklad studijního a zkušebního řádu Masarykovy univerzity (platný od 1. 3. 2022).

  • 1.Článek 1 - Úvodní ustanovení
    1. Studijní a zkušební řád Masarykovy univerzity (dále jen „Řád”) stanoví pravidla studia ve studijních programech (dále jen „program”) uskutečňovaných na Masarykově univerzitě (dále jen „MU”) na základě akreditace udělené Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, Národním akreditačním úřadem pro vysoké školství nebo na základě schválení oprávnění uskutečňovat program Radou pro vnitřní hodnocení MU. Řád rovněž stanoví pravidla konání státních rigorózních zkoušek, jimiž se neukončuje studium v programu.

    2. Řád vychází zejména ze zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „zákon”) a Statutu MU (dále jen „Statut”).

    3. Řád je závazný pro MU, její součásti, studenty a zaměstnance, jakož i pro jiné osoby, o nichž to ustanovení tohoto Řádu stanoví.

    (ad 1) Všechny studijní programy jsou, v souladu se zákonem, akreditovány na vysoké škole, tj. na Masarykově univerzitě. Uskutečňovány však jsou na fakultách uvedených v rozhodnutí o akreditaci. Zákon umožňuje, aby program uskutečňovala přímo vysoká škola. V současnosti na MU žádný takový program akreditován není.

  • 2.Článek 2 - Obecné zásady organizace studia
    1. Za organizaci, administrativu a kontrolu studia v programech odpovídá na fakultě děkan. Děkan může tuto odpovědnost nebo její část ve své působnosti přenést na určené proděkany. Může také pověřit odpovědností za organizaci studia nebo její vymezenou část určené akademické pracovníky.

    2. Informace, jejichž zveřejnění Řád ukládá, se zveřejňují prostřednictvím Informačního systému MU (dále jen „IS MU”), nestanoví-li Řád jinak.

    3. V případech, kdy tak stanoví příslušné předpisy, jsou informace zveřejňovány také prostřednictvím

      1. nepřetržitě přístupné elektronické úřední desky MU, případně elektronických úředních desek fakult (dále jen „úřední deska“),

      2. elektronických studijních katalogů fakult (dále jen „studijní katalog“) nebo

      3. veřejné části internetových stránek MU/fakult.

    4. Studenti zapsaní v programech uskutečňovaných v cizím jazyce podle § 58 odst. 4 zákona mají právo, aby se výuka, ukončování studijních předmětů (dále jen „předmět”) i ukončování studia, jakož i jednání se studenty ve věcech správy studijních záležitostí, konaly v jazyce, v němž je v souladu se svým obsahem uskutečňován příslušný program.

    (ad 1) Odpovědností za organizaci, administrativu a kontrolu studia je děkanem pověřen obvykle  proděkan pro studium, který rozhoduje o žádostech studentů týkajících se studia. Administrativní agendu spojenou se studiem vede studijní oddělení. Evidenci mezifakultního studia daného studenta vede fakulta, na které je student zapsán (kmenová fakulta). V řadě záležitostí mají fakulty vlastní a specifické postupy, student je povinen řídit se vnitřními předpisy fakulty a v případě nejasností se informovat se na studijním oddělení své fakulty - viz https://is.muni.cz/studijni/.

    Obsahové otázky studijních programů (např. charakteristika programu, studijní plán, posuzování ekvivalence při uznávání absolvovaných předmětů, stanovování podmínek v Katalogu předmětů) zpravidla řeší garant studijního programu. Garant odpovědný za studijní program, resp. studijní obor, popřípadě předmět, je uveden v Katalogu oborů.

    (ad 2) Pojednání o aplikacích IS MU důležitých pro studenty lze najít v IS MU pod

    Nápověda Začínáme s is.muni.cz pro studenty

    Úřední desky fakult jsou součástí Dokumentového serveru IS MU v sekci Dokumenty

    Osobní administrativa Dokumenty

  • 3.Článek 3 - Časové rozvržení akademického roku
    1. Akademický rok trvá dvanáct měsíců a člení se na podzimní a jarní semestr se začátky 1. září a 1. února. Semestr zahrnuje nejméně jeden týden období stanoveného pro zápis do semestru, nejméně tři týdny období pro zápis předmětů, nejméně dvanáct a nejvýše patnáct týdnů výuky a nejméně šest týdnů zkouškového období tak, aby

      1. se zkouškové období nepřekrývalo s výukou a předcházelo poslednímu dni období pro zápis do následujícího semestru,

      2. období pro zápis do semestru končilo nejpozději uplynutím pátého pracovního dne po dni zahájení výuky v semestru,

      3. období pro zápis předmětů končilo uplynutím třináctého kalendářního dne po dni zahájení výuky v semestru, s možnou výjimkou zápisu předmětů s blokovou výukou nebo zvláštním časovým režimem; pravidla pro zápis takových předmětů zveřejní děkan ve veřejné části internetových stránek,

      4. období registrace předcházelo období pro zápis předmětů.
      Zbývající část semestru tvoří období prázdnin. Harmonogram akademického roku dále stanoví semestrální období pro konání státních zkoušek (čl. 22 až 23) tak, aby se období stanovená pro jednotlivé semestry nepřekrývala.

    2. Časové rozvržení akademického roku je dáno harmonogramy MU a fakult. Harmonogramy stanoví rektor po projednání s děkany tak, aby výuka v semestru byla na všech fakultách zahájena k témuž datu, aby zápis do studia v semestru začínal na všech fakultách k témuž datu a aby byl zajištěn nejméně třítýdenní souběh zkouškových období na všech fakultách. Harmonogramy musí obsahovat vymezení semestrálních období registrace předmětů (čl. 11).

    3. Týdenní rozvrh zveřejní fakulta před prvním dnem období pro zápis předmětů příslušného semestru. Rozvrhy pro blokovou výuku a výuku se zvláštním časovým rozvrhem zveřejní fakulta nejméně s týdenním předstihem před konáním této výuky.
    (ad 1) Semestrální výuka trvá obvykle 13 týdnů. Pojmy "zápis předmětů" a "zápis do semestru" mají odlišný význam a liší se také od pojmů "zápis do studia" a "opětovný zápis do studia". Budou vysvětleny postupně.

    1. Zkouškové období:
      Zkouškovým obdobím se rozumí časový interval, pro který jsou učitelé povinni vypisovat termíny pro ukončení předmětů. (Nesmí se stát, že by ve zkouškovém období nebyl vypsán žádný termín ukončení předmětu.) Začátek a konec zkouškového období jsou explicitně stanoveny harmonogramem akademického roku v souladu s ustanovením čl. 3, odst. 1, písm. a). Možnost uzavírání předmětů i mimo zkouškové období stanovené harmonogramem není vyloučena, závisí však na časových možnostech zkoušejícího. Zkoušející může vypsat termíny ukončení předmětu jak před začátkem, tak po ukončení zkouškového období, podle pravidel stanovených v čl. 16, není to však jeho povinností.

    2. Zápis do semestru:
      Zápis do dalšího semestru se provádí ve stanoveném období elektronicky prostřednictvím příslušné aplikace v Informačním systému MU (IS MU), přičemž se student nedostavuje na studijní oddělení.

      Podávání žádostí o zápis do dalšího semestru a jejich potvrzování může probíhat ještě po zahájení výuky v dalším semestru. Začíná-li výuka v pondělí, je dnem po dni zahájení výuky úterý. Pátým pracovním dnem po dni zahájení výuky je pondělí následujícího týdne, kdy je možné podat žádost o zápis do semestru až do půlnoci.

      Pozn.: Při souběhu dvou nebo více studií se zápis do dalšího semestru provádí v každém studiu odděleně, a to i přes to, že podmínky pro zápis do semestru jsou univerzální. Nejde o zbytečnou byrokracii, ale o nutnost, aby student prostřednictvím žádosti o zápis do dalšího semestru vyjádřil svou vůli v daném studiu pokračovat.

      Zápis do studia v semestru začíná na všech fakultách k témuž datu.
    3. Zápis předmětů:
      Ve stanoveném období (období registrace předmětů a období pro zápis předmětů - viz též čl. 11) podává student pomocí aplikace v IS MU elektronickou žádost o možnost absolvovat v daném studiu v následujícím semestru předměty, které si zvolil - registruje si je. Po kontrole podmínek, které musí být pro zápis jednotlivých předmětů splněny, a po odstranění nedostatků, potvrdí IS MU automaticky zápis předmětů (automatické potvrzování provádí IS MU každodenně). Student se nedostavuje na studijní oddělení osobně.

      Pozn.: Při pokusu o registraci předmětu se mohou vyskytnout problémy, které by mohly překážet zápisu (např. nesplněné prerekvizity, tj. požadavky pro zápis předmětu, překročený kapacitní limit, zápis předmětu není pro dané studium (program → obor → směr) povolen apod.). Kliknutím na položku " Podrobné informace " může žadatel tyto problémy prostřednictvím příslušné aplikace IS MU zjistit. V období zápisu může elektronicky podat žádost o výjimku při zápisu předmětu (žádost o výjimku musí obsahovat zdůvodnění). Povolí-li výjimku učitel (nebo garant či jiná zodpovědná osoba), je překážka bránící zápisu předmětu automaticky odstraněna.

      Pozn.: Při souběhu dvou nebo více studií se zápis předmětů vztahuje ke každému z nich zvlášť. Student musí provést zápis předmětů zvlášť do každého ze svých souběžných studií.

      Podávání žádostí o zápis předmětů a jejich potvrzování může probíhat ještě po zahájení výuky v dalším semestru. Začíná-li výuka v pondělí, je dnem po dni zahájení výuky úterý. Třináctým kalendářním dnem po dni zahájení výuky je pak neděle následujícího týdne, kdy je možné podat žádost o zápis do semestru až do půlnoci.

      V průběhu období pro zápis předmětů může student svou žádost o zápis měnit, tj. registraci předmětu zrušit.

  • 4.Článek 4 - Studijní katalog
    1. Nejpozději k 31. květnu zadá každá fakulta v IS MU obsah těchto položek studijního katalogu pro příští akademický rok:

      1. harmonogram akademického roku pro MU nebo fakultu,

      2. úplný soubor předmětů, které mohou studenti v následujícím akademickém roce zapsat, včetně počtu kontaktních hodin výuky, kreditové hodnoty (čl. 6 odst. 2), předepsaných způsobů ukončení a jmen vyučujících,

      3. charakteristiku předmětů,

      4. podmínky pro případné omezení zápisu předmětů (čl. 11 odst. 5), především požadavky vyplývající z návaznosti předmětů v programu (povinnost předchozího absolvování vybraných předmětů), a označení povinných a povinně volitelných předmětů (čl. 8 odst. 3),

      5. pravidla pro sestavování studijních plánů v každém z programů nebo oborů, v nichž budou v příštím akademickém roce zapsáni nebo evidováni studenti, včetně podmínek pro zápis předmětů uvedených v písmenu b),

      6. studijní plán pro každý z programů nebo oborů, v nichž budou v příštím akademickém roce zapsáni nebo evidováni studenti, jako obsahově podložený návrh časové posloupnosti studia v průběhu standardní doby,

      7. úplné znění Řádu a všech navazujících předpisů fakulty nebo odkaz na jejich umístění,

      8. seznam garantů programů, popřípadě oborů, a dalších osob odpovídajících za korektní obsahovou a formální realizaci jednotlivých programů a za řešení případných kolizí při studiu.

        Údaje podle písmen b) až d) se zadávají prostřednictvím aplikace Katalog předmětů v IS MU.

    2. Případné změny studijního katalogu učiněné po 31. květnu se zobrazují pouze v elektronické verzi studijního katalogu. Fakulta je povinna ve veřejné části svých internetových stránek udržovat soupis těchto změn v daném akademickém roce.

    3. Studium v programu se uskutečňuje formou prezenční, distanční nebo jejich kombinací (dále "kombinovaná forma").

    (ad 2) Údaje v elektronické verzi studijního katalogu se ve zdůvodněných případech mohou změnit podle aktuální situace (například konání přednášek hostujících profesorů apod.).

  • 5.Článek 5 - Studijní plán
    1. Studium v programu schváleném Radou pro vnitřní hodnocení nebo akreditovaném Národním akreditačním úřadem pro vysoké školství se uskutečňuje na základě studijního plánu daného programu. Pravidla pro vytváření programů a studijních plánů stanoví směrnice Masarykovy univerzity.

    2. Studijní plán je souhrnem povinných předmětů, povinně volitelných předmětů a volitelných předmětů, který je z hlediska časové a obsahové posloupnosti uspořádán tak, aby umožnil naplnění cílů studia a dosažení profilu absolventa programu ve standardní době studia.

    3. Studium může být:

      1. podle jednooborového studijního plánu (dále jen „jednooborové studium“), vedoucí k získání znalostí a dovedností v příslušném programu a jejich prohlubování podle výběru předmětů z nabídky studijního plánu;

      2. se specializací na základě studijního plánu se specializací, vedoucí k získání znalostí a dovedností v příslušném programu a jejich prohlubování podle výběru vymezeného bloku předmětů specializace;

      3. sdružené na základě studijního plánu pro sdružené studium, vedoucí k získání znalostí a dovedností v příslušném programu a jejich rozšíření podle vedlejšího studijního plánu;

      4. podle dvou hlavních studijních plánů, vedoucí k získání znalostí a dovedností v příslušném programu a jejich rozšíření podle dalšího hlavního studijního plánu.

  • 6.Článek 5a - Změna studijního plánu
    1. V průběhu studia může student požádat o změnu studijního plánu v rámci programu, v němž je zapsán ke studiu (čl. 5).

    2. Podmínky pro provedení změny studijního plánu týkající se zejména znalostí, studijních výsledků studenta nebo slučitelnosti studijních plánů stanoví fakulta uskutečňující program, v němž je student zapsán ke studiu, a zveřejní je v IS MU, včetně lhůty pro předkládání žádostí o změnu studijního plánu.

    3. Žádosti o změnu studijního plánu nelze vyhovět, jestliže student v době posuzování žádosti nesplňuje podmínky pro vznik práva na zápis do následujícího semestru podle čl. 12.

    4. Je-li žádostí studenta dotčen vedlejší studijní plán, platí odstavec 2 obdobně.

    Doplnění k čl. 5a v Metodickém listu SO RMU č. 5/2019.
  • 7.Článek 6 - Kreditový systém
    1. Plnění požadavků studia v programu (dále jen „studium”) se eviduje prostřednictvím kreditového systému založeného na zásadách Evropského systému převodu kreditů (dále „ECTS”).

    2. Základní jednotkou studia je předmět jednoznačně identifikovaný kódem. Objem studijní aktivity nutné k absolvování předmětu se vyjadřuje přiděleným počtem kreditů (dále jen „kreditová hodnota”).

    3. Kreditová hodnota každého předmětu nebo bloku předmětů nebo etapy studia se stanoví v souladu se zásadami ECTS a podle pravidel nezávislých na programu, respektive oboru, v jehož rámci je předmět absolvován, a nezávislých na formě studia. Kreditová hodnota předmětu se váže k jeho kódu bez ohledu na to, v kterém studiu je předmět zapisován a absolvován. Kreditová hodnota předmětu musí být stanovena tak, aby odpovídala standardní týdenní zátěži průměrného studenta a aby jednomu kreditu odpovídala zátěž 25 až 30 hodin.

    4. Podmínkou absolvování studia v každém programu nebo oboru je získání kreditů za absolvování předmětů podle studijního plánu v celkové hodnotě představující alespoň minimální kreditovou hodnotu studia, která činí třicetinásobek standardní doby studia v programu vyjádřené v semestrech.

    5. Pro posouzení, zda bylo dosaženo minimální kreditové hodnoty daného studia, se započítávají kredity

      1. získané za předměty absolvované v daném studiu,

      2. uznané pro dané studium podle čl. 14,

      3. automaticky zaznamenané podle čl. 14 odst. 8,

      4. uznané pro dané studium podle § 60 odst. 2 zákona z kreditů získaných za předměty absolvované v rámci celoživotního vzdělávání.

    6. Do kreditové hodnoty studia nelze započítat kredity za předměty, jejichž obsah je totožný nebo se podstatně překrývá s obsahem předmětů, za které student již kredity v tomto studiu získal. Děkan nebo rektor přiměřeně omezí právo studentů na registraci, zápis nebo uznávání kreditů v překrývajících se předmětech.
    (ad 2) Předměty vyučované na MU a fakultách MU jsou opatřeny kódy, které je jednoznačně identifikují.I když jsou některé předměty obsahově velmi podobné, jsou z hlediska evidence studia považovány za různé.

    (ad 3) Předmět s daným kódem může být předepsán pro studenty různých studijních programů realizovaných třeba i na různých fakultách. Jeho kreditová hodnota se však nemůže měnit podle toho, v jakém programu jej student absolvuje (jedinou možnost odchylek kreditové hodnoty dává různý způsob ukončení předmětu, je-li přípustný - i zde jsou však stanovena pevná pravidla).

    Doporučený postup při stanovení kreditové hodnoty K předmětu je dán vzorcem K = Ax+B, kde x je počet kontaktních týdenních hodin výuky předmětu, A je konstanta respektující zátěž studenta v předmětu související s jeho obtížností a její hodnota je nejméně 0,5 (pouze při nulové zátěži při přípravě na kontaktní výuku) a nejvýše 3,0, B je konstanta respektující způsob ukončení předmětu, přičemž B = 0 v případě ukončení zápočtem, B = 1 v případě ukončení kolokviem, B = 2 v případě ukončení zkouškou u předmětu s méně než 5 kontaktními hodinami týdně a B = 3 v případě ukončení zkouškou u předmětu s 5 a více kontaktními hodinami týdně.

    (ad 4) Skladba souboru předmětů nutných pro splnění podmínek řádného ukončení studia je předepsána studijním programem a je součástí akreditačních materiálů. Studentům je k dispozici ve Studijním katalogu a v kontrolních šablonách pro průchod studiem v IS MU.

    Programy v kombinované formě jsou v některých případech akreditovány s delší standardní dobou než obsahově shodné či odpovídající programy prezenčního studia. Minimální kreditová hodnota takových programů je však shodná a rovna minimální kreditové hodnotě programu s prezenční formou studia, popřípadě minimální kreditové hodnotě studia vypočtené podle dolní hranice standardní doby stanovené pro příslušný typ programu zákonem. Je-li například magisterský program v kombinované formě akreditován jako tříletý a ve formě prezenční jako dvouletý, je minimální kreditová hodnota obou rovna 120.

    (ad 5) Všechny předměty zapsané a absolvované, předměty uznané, nebo automaticky zaznamenané jsou v rámci úspěšně ukončeného studia spolu se získanými, nebo uznanými kredity uvedeny v Dodatku k diplomu. (Dodatek k diplomu podle § 57 odst. 1 písm. f) se vydává pro každé z úspěšně ukončených studií samostatně.) O předmětech absolvovaných, uznaných, nebo automaticky zaznamenaných v rámci neúspěšně ukončeného studia vydá příslušné studijní oddělení doklad o vykonaných zkouškách, resp. výpis známek a doklad o studiu podle § 57 odst. 5.

  • 8.Článek 7 - Evidence studia
    1. Průběh studia každého studenta MU je zaznamenáván ve studijní evidenci vedené v IS MU. Pro účely této evidence se studiem rozumí

      1. studium studenta v programu včetně případného evidenčního zařazení do oboru nebo do studijního plánu,

      2. studium studenta v programu včetně případného evidenčního zařazení v oborech víceoborového studia.

      Evidence každého takového studia studenta je vedena samostatně. Je-li student zapsán současně ve více studiích, jedná se o souběžná studia. Součástí evidence každého studia je příslušná šablona umožňující kontrolu plnění požadavků studia. Tato šablona je ke studiu přiřazena do 30 dnů od data zápisu do tohoto studia.

    2. MU vydá studentovi nebo bývalému studentovi na jeho žádost výkaz o studiu podle § 57 odst. 1 písm. b) a § 57 odst. 3 zákona, a to formou výpisu ze studijní evidence vedené podle odstavce 1. Výkaz o studiu může vydat studentovi studijní oddělení příslušné fakulty i z vlastního rozhodnutí.

    3. Zkoušející (čl. 16 odst. 2) nebo předseda zkušební komise (čl. 25 odst. 1) nebo jiná pověřená osoba zodpovídá za to, že výsledek ukončení předmětu každého studenta bude zaznamenán do IS MU nejpozději do sedmi pracovních dnů po dni ukončení předmětu, a to v případě, že ukončení předmětu obsahuje písemnou část, která je poslední součástí ukončení předmětu, nebo je-li formou výuky předmětu kurz (čl. 9 odst. 1). V případě ústní zkoušky je výsledek hodnocení zaznamenán nejpozději v pracovní den následující po dni ukončení.

    (ad 1) Po úspěšném ukončení každého studia je vydán diplom, s výjimkou souběhu dvou studijních oborů lišících se pouze směrem. V takovém případě je vydán pouze jeden diplom. V případě, že při studiu jednooborového studia splní student ještě požadavky některého oboru určeného pro víceoborové kombinace, spadajícího ať již do téhož, nebo do odlišného programu, nejedná se o souběh studií. Absolvent v takovém případě obdrží jeden diplom s uvedením všech absolvovaných oborů (příklad: navazující magisterský program Fyzika → obor Teoretická fyzika a astrofyzika + obor Učitelství fyziky pro střední školy- je vydán pouze jeden diplom s uvedením programu a obou oborů).

    (ad 2) Na žádost studenta musí studijní oddělení vyhotovit doklad o vykonaných zkouškách kdykoli během semestru. Pochybnost o správnosti údajů je třeba písemně oznámit studijnímu oddělení příslušné fakulty.

    (ad 3) Formulace "do sedmi pracovních dnů po ukončení" znamená, že zkoušející musí zadat hodnocení nejpozději v sedmém pracovním dni následujícím po termínu ukončení. Při ukončení formou ústní zkoušky, musí být výsledek ukončení zadán nejpozději pracovní den následující po dni ukončení.

    Příklad: Písemná zkouška se koná ve čtvrtek, hodnocení musí být zadáno nejpozději v pondělí přespříštího týdne do půlnoci.

  • 9.Článek 8 - Předměty a jejich bloky
    1. Pro účely tohoto Řádu se předměty a jejich bloky, které jsou součástí programů uskutečňovaných na MU a fakultách, dělí na povinné, povinně volitelné a volitelné. Tato vlastnost se předmětu nebo bloku přisuzuje vždy ve vztahu ke konkrétnímu studiu (čl. 7 odst. 1). Předměty vypisované na fakultách nebo vysokoškolských ústavech nad rámec programů jsou volitelné.

    2. Předmět může být uskutečňován v jiném jazyce, než je jazyk programu, stanoví-li tak charakteristika předmětu. Tímto jiným jazykem nemůže být jazyk český.

    3. Povinným se rozumí předmět, jehož absolvování, včetně předepsaného způsobu ukončení, je pro studium závazné. Povinně volitelným se rozumí předmět, který je součástí povinného bloku. Povinným blokem se rozumí soubor předmětů, z něhož je závazně předepsáno absolvování minimálního počtu předmětů včetně předepsaného způsobu ukončení, případně minimálního počtu kreditů. Ostatní předměty jsou ve vztahu ke studiu volitelné.

    4. Příprava práce, jejíž obhajoba je součástí státní závěrečné, státní rigorózní nebo státní doktorské zkoušky předepsané v příslušném programu, je v příslušném programu povinným předmětem. Přípravu jedné bakalářské, diplomové, rigorózní nebo disertační práce (dále jen „závěrečná práce”) a její obhajobu nelze započíst do více souběžných studií.

    5. Pro konkrétní volitelné předměty, ve kterých se obsah studijních aktivit při každé realizaci předmětu podstatně liší, může děkan fakulty uskutečňující program povolit možnost jejich opakovaného absolvování a kumulaci takto získaných kreditů. Toto opakované absolvování předmětu není opakováním ve smyslu čl. 20.

    (ad 1) Předmět X může být pro studium A povinným, pro studium B povinně volitelným a jeho vztah ke studiu C není specifikován, je tedy pro toto studium předmětem volitelným.

    (ad 4 ) Výjimku z obecného pravidla absolvovat závěrečnou práci představuje na MU pouze studium v některých programech LF MU.

    (ad 4) Není přípustné, aby docházelo ke kumulaci kreditů za obsahově shodné předměty. Omezení práva studentů na registraci a zápis takových předmětů se děje prostřednictvím tzv. prerekvizit. Aplikace v IS MU neumožní studentovi zapsat předmět X, pokud je v souboru jeho prerekvizit zakódována informace, že překážkou zápisu předmětu X je předchozí absolvování předmětu Y.

    Předmět jednou absolvovaný na MU není možné zapsat podruhé. Student může požádat o uznání předmětu do svého dalšího (jiného) studia na MU.

    (ad 5) Typickým příkladem takové situace jsou katedrové či ústavní semináře, předměty tělesné výchovy apod.

  • 10.Článek 9 - Výuka
    1. Výuka předmětů na fakultách MU se uskutečňuje prostřednictvím přednášek, cvičení, seminářů, praktik, laboratorních cvičení, praxí, exkurzí, stáží, terénních cvičení, kurzů, konzultací a přípravy závěrečných prací. Výukou v přednáškách jsou pověřováni profesoři a docenti, výjimečně odborní asistenti a lektoři. Vedením závěrečných prací jsou zpravidla pověřováni akademičtí pracovníci. Výukou v přednáškách nebo vedením závěrečných prací mohou být pověřeni také odborníci splňující pravidla schválená vědeckou radou fakulty nebo další odborníci schválení vědeckou radou fakulty.

    2. Účast ve výuce je pro studenty prezenční formy studia povinná s výjimkou přednášek a konzultací.

    3. Podmínka účasti v jiných formách výuky podle odstavce 1 může být nahrazena jinými požadavky v případě, že tak stanoví charakteristika předmětu (čl. 4 odst. 1 písm. c)). Povinnost účasti ve výuce pro studenty kombinovaného studia vyplývá z charakteristiky programu nebo předmětu.

    4. Výuka v semestru je organizována podle týdenních rozvrhů s výjimkou předmětů, které vyžadují blokovou výuku nebo výuku se zvláštním časovým průběhem a jsou v obsahu programu z tohoto hlediska vyznačeny. Týdenní rozvrh stanoví fakulta tak, aby respektoval doporučené studijní plány programů a oborů a omezil překrývání výuky předmětů, které si jednotliví studenti současně registrovali.

    5. Informace týkající se požadavků na ukončení předmětu (například metody hodnocení a způsob ukončení předmětu) je vyučující povinen studentům zapsaným v předmětu oznámit minimálně 5 pracovních dní před zahájením výuky v daném semestru prostřednictvím příslušné aplikace v IS MU.

    6. Studenti mají během jednoho semestru právo na minimálně jednu neomluvenou absenci v povinné výuce daného předmětu; toto neplatí v případě předmětů, které vyžadují blokovou výuku nebo výuku se zvláštním časovým průběhem (čl. 9 odst. 4). Pokud student využije právo uvedené ve větě první, musí splnit požadavky průběžných kontrol nebo jiné podmínky výuky předmětu, pokud jsou pro daný předmět předepsány. Vyučující může stanovit i vyšší počet absencí, pokud to umožňují podmínky výuky a studia daného předmětu.

    7. Student je povinen písemně omluvit na studijním oddělení fakulty svou neúčast do 5 pracovních dnů od termínu konání výuky, jež je omlouvána.

    (ad 6) Neomluvené absence nelze využít tehdy, kdy má student konat průběžnou kontrolu v předmětu nebo splnit jinou povinnost, kterou nelze opakovat nebo nahradit. V takovém případě může být student pouze řádně omluven.

    (ad 5) Smyslem tohoto opatření je, aby vyučující byl schopen při případném následném sporu doložit, že určitý organizační pokyn vydal též elektronicky. Vyučující mohou používat nástroje dle svého uvážení; zasílat e-maily (kopie se ukládá do studijních materiálů), vpisovat do interaktivní osnovy či diskusního fóra; pokyny trvalého charakteru vyplnit do anotace předmětu. Pokud se vyučující rozhodne během semestru nástroj (interaktivní osnovu či diskusní fórum) použít nově poprvé, je vstřícné vůči studentům je e-mailem upozornit, že je mají sledovat.

  • 11.Článek 10 - Zápis do studia a opětovný zápis do studia
    1. Zápisem do studia a opětovným zápisem do studia se v tomto článku rozumí zápis ve smyslu ustanovení § 51 odst. 1 a § 54 odst. 4 zákona. Uchazeči přijatému do programu uskutečňovaného na některé fakultě MU nebo na MU vzniká sdělením rozhodnutí o přijetí ke studiu právo na zápis do studia a zápis do prvního semestru. Uchazeč se stává studentem MU zapsaným na příslušné fakultě dnem zápisu do studia.

    2. Vzniklo-li uchazeči právo na zápis do sdruženého studia, stává se studentem zápisem do studia v programu s hlavním studijním plánem (čl. 5 odst. 3 písm. c).

    3. Osobě, jíž bylo studium přerušeno (čl. 13), vzniká právo opětovného zápisu do tohoto studia a právo zápisu do následujícího semestru (čl. 12) dnem ukončení přerušení studia. Osoba se stává studentem MU zapsaným na příslušné fakultě dnem opětovného zápisu do studia.

    4. Období pro zápis do semestru (čl. 12) je stanoveno harmonogramem akademického roku. Zápis do studia je nutné provést osobně na fakultě, která uskutečňuje program. Zájem o opětovný zápis do studia student oznamuje elektronicky studijnímu oddělení fakulty. Osoba, která nemůže provést zápis ve stanoveném období, může požádat o náhradní termín, a to nejpozději poslední den v období stanoveném pro zápis. V případě, že osoba neprovede zápis ve stanoveném termínu, respektive stanoveném náhradním termínu, a neprokáže-li do 5 pracovních dnů závažné důvody, které jí provedení zápisu znemožnily, její právo na zápis zaniká a studium je jí ukončeno. O relevanci důvodů rozhodne děkan.

    5. V případě pochybností děkan rozhodne, zda osoba má, respektive nemá, právo na zápis do studia nebo na opětovný zápis do studia.

  • 12.Článek 11 - Registrace a zápis předmětů
    1. V období stanoveném pro registraci předmětů pro následující semestr podle čl. 3 odst. 1 písm. d) provede student do každého svého studia v IS MU výběr předmětů, které hodlá v tomto semestru ve studiu absolvovat. Zápis předmětů provede automaticky IS MU, neexistuje-li překážka zápisu předmětu stanovená tímto řádem nebo v souladu s ním.

    2. Student má právo na registraci předmětů v maximální hodnotě 60 kreditů v jednom semestru každého svého studia.

    3. Pro konkrétní předměty může děkan stanovit povinnost registrace v dostatečném předstihu před termínem zápisu předmětů tak, aby údaje z registrace mohly sloužit jako podklad pro sestavení rozvrhu nebo pro rozhodování o tom, které předměty budou skutečně nabídnuty k zápisu. Tato povinnost se netýká registrace předmětů pro semestr bezprostředně následující po zápisu, respektive opětovném zápisu do daného studia.

    4. Počet studentů, kteří budou zapsáni do předmětu, může děkan v odůvodněných případech omezit. V těchto případech musí určit podmínky stanovení přednosti studentů při zápisu tak, aby přednost byla dána studentům, kteří podali žádost o zápis předmětů v období registrace, a studentům, pro něž je tento předmět povinný nebo povinně volitelný nebo opakovaný podle čl. 20 odst. 1. Další podmínky pro stanovení přednosti při zápisu předmětů platné pro všechny studenty může vyhlásit před zahájením registrace rektor.

    5. Při zápisu předmětů je student povinen řídit se pravidly pro sestavování studijních plánů v programu (oboru). Zápis registrovaných předmětů lze podmínit předchozím úspěšným absolvováním jiných předmětů podle pravidel vyplývajících z charakteristiky programu.

    6. Děkan může předem stanovit další podmínky pro zápis volitelných předmětů, jejichž povaha takový postup vyžaduje.

    7. Studentovi zapsanému v daném semestru vzniká zápisem předmětu právo účastnit se všech součástí jeho výuky a dalších studijních aktivit potřebných pro jeho absolvování. Student do semestru nezapsaný toto právo nemá.

    8. Student může zápis předmětu změnit pouze v období stanoveném pro zápis a změnu zápisu předmětů, s výjimkou zápisu předmětů s blokovou výukou nebo zvláštním časovým režimem, pro něž stanoví zvláštní pravidla děkan fakulty, která je uskutečňuje.

    9. Děkan je oprávněn zrušit konání předmětu, pokud se do něj zapsalo nebo registrovalo méně studentů, než činí předem stanovený počet. Tento limit stanoví děkan před zahájením období registrace. Studentům, kterým byl takto zápis předmětu zrušen, vzniká právo dodatečného zápisu předmětů v příslušné kreditové hodnotě.

    10. Studentovi, kterému vznikla povinnost zápisu opakovaného předmětu podle čl. 20, musí být umožněno takový předmět registrovat a zapsat nebo umožnit jiné splnění podmínek studia.

    (ad 1) Obsahem programu může být pro první semestry studia upravena povinnost studentů zapisovat určité předměty podle doporučeného studijního plánu. Zápis předmětů je platný jen tehdy, je-li potvrzen příslušnou aplikací IS MU. Zápis i potvrzování se děje elektronicky, bez osobní návštěvy studenta na studijním oddělení. Není-li zápis potvrzen, není zkoušející povinen přijmout studenta k termínu ukončení předmětu. Zápis předmětů potvrzuje IS MU automaticky každodenně, nejpozději však v prvním dni po ukončení termínu tohoto zápisu stanoveného harmonogramem akademického roku.

    (ad 2) Registrace předmětů pro daný semestr, realizovaná v IS MU speciální aplikací, slouží k vyjádření přání studenta absolvovat a ukončit v daném semestru určité předměty. Včasná registrace především umožňuje studentovi zajistit si "místo" v předmětech, jejichž kapacita je omezena a o něž lze očekávat velký zájem. Studijnímu oddělení, učitelům a rozvrhářům fakulty dává informaci o počtu studentů, kteří budou ve zkouškovém období daného semestru ukončovat předměty, popřípadě se během semestru účastnit jejich výuky. Sestavování rozvrhu je jedním z nezanedbatelných důvodů, proč probíhá registrace a proč její začátek předchází období zápisu předmětů. Student snadno postřehne, že nesplnění povinnosti registrace není sankcionováno a že může o zápis předmětů žádat až v samotném období zápisu. "Sankci" si tím však může udělit sám, neboť u předmětů s omezenou kapacitou (viz odst. 5 - údaje o kapacitě obsahuje rovněž IS MU) se mu nemusí podařit zápis realizovat: Zápis nebude potvrzen z důvodu překročení kapacity pro zápis předmětu a student nemůže předmět v daném semestru absolvovat. Proto doporučujeme všem studentům, aby ve vlastním zájmu registraci prováděli.

    (ad 1, 2) "Období stanovené pro zápis předmětů" je v IS MU přesněji upraveno takto:

    Harmonogram semestru obsahuje období registrace, období zápisu a období změn v zápisu. Ve všech třech obdobích si student smí volit (registrovat) a rušit (odregistrovávat) předměty. Vybere si předměty vyhledáním dle kódu předmětů nebo z nabídky v šabloně. Zaregistrovat si lze libovolný předmět vypsaný pro daný semestr na MU (na kterékoli fakultě). Registrace probíhá na jednotlivých fakultách obecně v odlišných termínech, podle fakultních harmonogramů semestru. Splní-li student podmínky popsané v Katalogu předmětů, je registrace konkrétního předmětu bezproblémová (označena bíle), jinak je problémová (označena červeně). V období zápisu a změn v zápisu jsou každou noc potvrzovány - tj. zapisovány - bezproblémové předměty (rozdíl mezi obdobím zápisu a změn v zápisu je pouze didaktický, všechny změny probíhají typicky před začátkem semestru a první dva týdny v semestru). Zápisem student získává právo a povinnost předmět studovat.

    Systém předměty zapíše (potvrdí) pouze u aktivních studií (aktivním se rozumí to studium, které například není přerušeno). Registrovat předměty však student může i do studia, které je přerušeno. Studijní oddělení může registrovat i zapisovat předměty do libovolného studia bez ohledu na jeho stav.

    Vybírat (registrovat/zapisovat) si lze pouze předměty vypsané pro to období harmonogramu akademického roku, do kterého se student registruje/zapisuje. (Student například nemůže registrovat/zapsat předmět M1100 Matematická analýza při zápisu předmětů do jarního semestru akademického roku, neboť tento předmět je vyučován pouze v podzimních semestrech.)

    (ad 3) V případě, že by se pro daný předmět zaregistrovalo málo studentů, může se stát, že se výuka předmětu nebude konat. U některých předmětů, zejména těch, jejichž realizace je technicky náročná (speciální praktika a laboratoře, výuka vedená placenými externisty, předměty tělesné výchovy vyžadující pronájem drahých prostor apod.) je třeba mít informaci o zájmu studentů s předstihem. Povinnost registrace se nevztahuje na studenty zapisující předměty prvního semestru studia a studenty zapisující předměty bezprostředně po opětovném zápisu do studia po přerušení. Tito studenti rovnou předměty zapisují.

    (ad 4) O dalších podmínkách pro stanovení přednosti při zápisu předmětů, platných pro všechny studenty MU, rozhoduje výhradně rektor. Aktuálně platná pravidla, vyhlášená rektorem MU 6. listopadu 2003, jsou následující:

    Pro stanovení pořadí se používá mechanismus registrační vlna. Systém si klade za cíl preferovat při výběru předmětů studenty s vyšším objemem absolvované části studia.
    Princip rozložení registrace:

    Začátek registrace je pro jednotlivé studenty rozložen do pěti vln, kdy se postupně může registrovat stále více studentů. V první vlně je registrace povolena studentům, kteří jsou (dle počtu kreditů, které jim chybějí k dosažení minimální kreditové hodnoty studia) nejblíže k dokončení svého studia (viz kritérium níže), ve druhé vlně také studentům, kterým zbývá zhruba dvojnásobek k dokončení studia, atd. První vlna studentů se může začít registrovat v den zahájení registrace od 17:00 hodin. Studenti spadající do druhé vlny mohou začít o dva pracovní dny později, opět od 17:00 hodin. Studenti dalších vln vždy o další dva pracovní dny později. (Nadále tedy nebudou registrace začínat o půlnoci, či v jinou denní/noční hodinu.)

    Kritérium pro zařazení studenta do registrační vlny:

       Použije se tzv. zbytkový objem kreditů (ZOK) definovaný takto:

    Zbytkový objem kreditů pro studium v programu je rozdíl minimální kreditové hodnoty studia (standardní doba studia v semestrech krát 30) a počtu kreditů, které student ve studiu dosud získal a má je do studia započítány, včetně kreditů za uznané předměty (pokud je výsledek záporný, považuje se za nulu).

    Od okamžiku zahájení registrace na dané fakultě v daném semestru se registrují studenti do studií, ve kterých dosáhli zbytkového objemu kreditů menšího než 61 kreditů a všichni studenti doktorských studijních programů.

    Od okamžiku následujícího dva pracovní dny po zahájení registrace (druhá vlna) se registrují navíc studenti se zbytkovým objemem kreditů 61 < ZOK < 121.

    Od okamžiku následujícího čtyři pracovní dny po zahájení registrace (třetí vlna) se registrují navíc studenti se zbytkovým objemem kreditů 121 < ZOK < 181.

    Od okamžiku následujícího šest pracovních dní po zahájení registrace (čtvrtá vlna) se registrují navíc studenti se zbytkovým objemem kreditů 181 < ZOK < 241 kreditů.

    Od okamžiku následujícího osm pracovních dní po zahájení registrace (pátá vlna) se registrují všichni studenti.

        Další pravidla:

    Při určování pořadí mají nadále přednost studenti těch oborů, kterým je předmět přednostně určen, studenti tzv. mateřských oborů. V praxi to znamená, že se sestavují dva seznamy žadatelů o předmět a každý seznam se uvnitř seřazuje dle časové známky. Studenti z prvního seznamu (mateřské obory) mají přednost před studenty z druhého seznamu.

    Studuje-li student souběžně ve více programech (studiích), posuzuje se zbytkový objem kreditů pro každé studium zvlášť, protože se také student registruje do každého svého studia zvlášť.

    Datum a čas, od kterého je možné se na základě jeho zbytkového objemu kreditů registrovat, jsou každému studentu individuálně sděleny v IS MU.

    (ad 6) Pravidla obsahově podmiňující zápis předmětů se nazývají prerekvizity. Popisují studijní povinnosti, které musí být splněny, aby mohl být předmět zapsán. Bez splnění prerekvizit nemůže student předmět P zapsat. (Pokud student splňuje prerekvizity pro zápis předmětu v jednom studiu a má zde předmět bezproblémově zaregistrován nebo zapsán, automaticky pak splňuje prerekvizity i ve všech svých dalších studiích.) Typickou prerekvizitou je úspěšné absolvování obsahově předcházejícího předmětu. K dalším prerekvizitám patří: povinnost současného zápisu určitých předmětů (může jít například o zákaz zápisu předmětu vyučovaného formou přednášky a ukončeného zkouškou bez současného zápisu odpovídajícího předmětu vyučovaného formou cvičení a ukončeného zápočtem); zákaz zápisu určitého předmětu, byl-li již absolvován nebo uznán obsahově ekvivalentní předmět, zákaz současného zápisu obsahově ekvivalentních předmětů; zákaz zápisu určitého předmětu, není-li dosaženo předepsaného počtu kreditů, apod. Zvláštní prerekvizita "souhlas" vyžaduje získat explicitní souhlas vyučujícího (prostřednictvím udělení výjimky v registračním systému).

    Prerekvizita u předmětů celouniverzitní tělesné výchovy: zákaz zápisu tělesné výchovy studentům bakalářských nebo pěti (šesti) letých magisterských programů, kteří již získali z tělesné výchovy dva semestrální zápočty (studenti těchto programů mají nárok pouze na dva semestry tělesné výchovy, studenti navazujících magisterských programů nemají nárok na zápis tělesné výchovy); je povoleno souběžné zapsání pouze jednoho sportu (nelze paralelně více sportů).

    (ad 8) Pozor: Toto právo vznikne teprve okamžikem, kdy je potvrzen zápis do dalšího semestru (čl. 12).

    (ad 9) Student může kdykoli v období registrace, v období pro zápis předmětů a v období změn v zápisu předmětů měnit svou žádost o možnost absolvování předmětu v daném semestru. Může do své elektronické žádosti předměty jak přidávat, tak rušit. V samotném období pro zápis předmětů a změn v zápisu předmětů, kdy již probíhá potvrzování zápisu, může student navíc měnit i předměty v potvrzeném zápisu. Kromě přidání a rušení předmětu se u některých předmětů uplatní i požadavek na změnu typu ukončení předmětu Předmět je např. vypsán jako ukončený zkouškou, ale dovoluje i ukončení pouze zápočtem - lze požádat o změnu ukončení. (Rozdíl mezi obdobím zápisu a změn v zápisu je pouze didaktický - změny v zápisu typicky probíhají první dva týdny výuky, kdy už jsou studenti obvykle zapsaní do dalšího semestru a mění svůj zápis předmětů jen minimálně.) Veškeré změny končí posledním dnem období pro změny zápisů předmětů o půlnoci. Absolvování zapsaných předmětů se stává pro studenta závazným.

    Pozor: Student, který provede změnu na samém konci období pro zápis předmětů, riskuje, že v případě, že zápis nebude moci být potvrzen vinou obsahových či formálních překážek (např. nesplněné prerekvizity), nebude již moci místo nepotvrzeného předmětu zapsat předmět jiný.

    Předměty, které mají při zápisu jiný režim, musí být specifikovány. Tato charakteristika každého předmětu se zvláštním režimem, popř. předmětu s blokovou výukou, musí být uvedena v IS MU.

    Shrnutí pojmů a postup při zápisu předmětů:

    • Student podává žádost o zápis předmětů na další semestr elektronicky, prostřednictvím aplikace v IS MU. Možnosti podání této žádosti:

      1. v období registrace předmětů - doporučujeme využívat v co největší míře,

      2. v období zápisu předmětů a změn v zápisu předmětů.

    • V těchto obdobích lze žádost jakkoli měnit. Doporučujeme však studentům, aby si žádosti o zápis předmětů dobře promysleli a měnili ji co nejméně. Změny, především ke konci období zápisu, představují riziko, že zápis nebude potvrzen (např. u předmětů s omezenou kapacitou).

    • Zápis předmětů bude potvrzen v případě, že IS MU nesignalizuje problémy. V opačném případě je třeba, aby student problémy vyřešil buď s učitelem nebo garantem studijních programů (žádost o výjimku z prerekvizit - e-mailem), popřípadě na studijním oddělení. Po odstranění problémů bude zápis potvrzen. Potvrzování zápisu se děje pouze v období pro zápis předmětů a změn v zápisu předmětů.

    Celá procedura se děje elektronicky, student nemusí navštívit studijní oddělení. Procedura zápisu předmětů je nezávislá na zápisu do semestru.

    Pozn.: Úspěšné provedení zápisu předmětů na další semestr (potvrzený zápis předmětů) znamená, že student bude moci v dalším semestru tyto předměty absolvovat a ukončit, pokud "do dalšího semestru postoupí" (tj. získá právo zápisu do dalšího semestru podle čl.12).

  • 13.Článek 12 - Zápis do semestru
    1. Student bakalářského nebo magisterského programu získává právo na zápis do následujícího semestru v daném studiu, jestliže současně

      1. úspěšně ukončil všechny opakované předměty (čl. 20 odst. 1) zapsané v aktuálním semestru,

      2. splnil podmínku zápisu do následujícího semestru podle odstavce 2,

      3. nepřekročil dvojnásobek standardní doby studia určené pro tento program.

        Student doktorského programu získává právo na zápis do následujícího semestru v daném studiu, jestliže řádně plní podmínky studia dle čl. 30 odst. 1.

    2. Podmínku pro zápis do následujícího semestru ve smyslu odstavce 1 písm. b) splňuje student, který splňuje některou z těchto podmínek:

      1. získal v daném studiu alespoň 20 kreditů za předměty zapsané v aktuálním semestru, přičemž kredity získané za týž předmět zapsaný ve více souběžných studiích se pro účely splnění této podmínky započítávají do všech takových studií,

      2. získal v daném studiu alespoň 45 kreditů za předměty zapsané v bezprostředně předcházejícím a aktuálním semestru, přičemž kredity získané za týž předmět zapsaný ve více souběžných studiích se pro účely splnění této podmínky započítávají do všech takových studií,

      3. dovršil minimální kreditovou hodnotu daného studia a doba studia nepřesáhla jeho standardní dobu, přičemž do celkového počtu kreditů získaných v daném studiu se započítávají kredity získané za všechny předměty v tomto studiu absolvované, uznané nebo automaticky zaznamenané,

      4. získal počet kreditů odpovídající alespoň třicetinásobku počtu již absolvovaných semestrů daného studia a doba studia nepřesáhla standardní dobu, přičemž do celkového počtu kreditů získaných v daném studiu se započítávají kredity získané za všechny předměty v tomto studiu absolvované, nikoliv uznané a automaticky zaznamenané.

    3. Charakteristika programu může pro zápis do dalšího semestru studia stanovit další specifické požadavky související se zaměřením daného programu.

    4. Student se zapisuje elektronicky do následujícího semestru prostřednictvím aplikace IS MU a v termínech daných harmonogramem akademického roku fakulty.

    5. Student, který nemůže provést zápis ve stanoveném období, může požádat o náhradní termín, a to nejpozději poslední den v období stanoveném pro zápis. V případě, že student neprovede zápis ve stanoveném termínu, respektive stanoveném náhradním termínu, a neprokáže-li do 5 pracovních dnů závažné důvody, které mu provedení zápisu znemožnily, jeho právo na zápis zaniká a studentovi je ukončeno studium podle § 56 odst. 1 písm. b) zákona. O relevanci důvodů rozhodne děkan.

    6. Studentovi, jemuž v daném studiu nevzniklo právo na zápis podle odstavců 1 až 3 do následujícího semestru k poslednímu dni termínu pro tento zápis, je ukončeno studium podle § 56 odst. 1 písm. b) zákona.

    Příklad 1: Pokud má student, který studuje v jediném studiu, zapsány v daném semestru opakované předměty (čl. 20, odst. 1) a některý z nich úspěšně neukončí k poslednímu dni termínu stanoveného pro zápis do dalšího semestru, nesplnil podmínku odst. 1, písm. a) a nemůže být zapsán do dalšího semestru. Jeho studium bude úředně ukončeno.

    Příklad 2: Pro případ souběhu studií je uplatňována následující interpretace odst. 1 písm. a): Studentovi budou po uplynutí posledního dne termínu pro zápis do dalšího semestru úředně ukončena ta studia, v nichž nesplnil některý ze zapsaných opakovaných předmětů. Předtím však bude posouzeno splnění podmínky zisku kreditů podle odst. 2, písm. a) nebo b) nebo c) nebo d).

    V souladu s novým zněním čl. 12 odst. 2 SZŘ nejsou do počtu kreditů nutných pro postup do dalšího semestru započteny kredity ze souběžného studia v celoživotním vzdělávání v rámci akreditovaných programů.

    Student, který překračuje standardní dobu studia, musí pro zápis do dalšího semestru splnit všechny podmínky stanovené v odst. 1, i kdyby již dovršil minimální kreditovou hodnotu studia. Musí absolvovat další předměty, i když je pro své studium již nepotřebuje. Cílem tohoto opatření je neumožnit studentům překračujícím standardní dobu studia, aby stále měli statut studenta a nestudovali. Student může vážnou osobní situaci znemožňující aktivní studium s předstihem řešit přerušením studia.

    (ad 4) V IS MU existuje aplikace, která studentovi umožní elektronicky požádat o zápis do dalšího semestru. Student žádá o tento zápis v každém svém studiu. Svou žádostí vyjadřuje student vůli v daném studiu pokračovat. Pokud žádost v daném studiu nepodá, bude mu toto studium úředně ukončeno po uplynutí posledního dne termínu pro zápis do dalšího semestru. Jsou-li zápisu podmínky splněny, studijní oddělení zápis potvrdí.

    (ad 5) Studentovi, který nepožádá ve stanoveném termínu o zápis do dalšího semestru, nevyužije možnosti náhradního termínu, popřípadě nepožádá o zápis do dalšího semestru ani v náhradním termínu, je studium úředně ukončeno.

    (ad 6) Studentovi, který nesplnil podmínky pro zápis do dalšího semestru do půlnoci posledního dne termínu zápisu do semestru, bude úředně ukončeno studium.

  • 14.Článek 13 - Přerušení studia
    1. Studentovi lze na jeho žádost přerušit studium. Děkan žádosti vyhoví,

      1. splnil-li student podmínky pro zápis do následujícího semestru (čl. 12 odst. 1 a 2) a úspěšně ukončil alespoň jeden semestr studia, nebo
      2. je-li období, na něž se žádost vztahuje, částí uznané doby rodičovství studenta (§ 21 odst. 1 písm. f) zákona a § 54 odst. 2 zákona).

      V jiných případech rozhodne děkan na základě posouzení odůvodnění žádosti. Rozhodne-li děkan o žádosti kladně, stanoví současně datum začátku a ukončení přerušení. Děkan také může stanovit další podmínky pro zápis do semestru bezprostředně následujícího po opětovném zápisu do studia. Děkan vyhoví žádosti osoby v uznané době rodičovství o opětovný zápis do studia i v dřívějším termínu, než uplyne doba, na kterou bylo toto studium přerušeno.

    2. Děkan může studentovi přerušit studium podle čl. 22 odst. 8, čl. 32 odst. 8 nebo čl. 33 odst. 9.

    3. Studium se přerušuje na dobu celých semestrů zvětšenou o zbývající část semestru, v němž byla žádost podána. Celková doba přerušení nesmí překročit standardní dobu daného studia. Součet celkové doby daného studia (tj. doby, v níž je osoba studentem tohoto studia) a období přerušení tohoto studia nesmí překročit dvojnásobek standardní doby stanovené pro toto studium v programu, jinak se toto studium ukončí podle čl. 15 odst. 1 písm. b). Do celkové doby se nezapočítává doba přerušení studia podle čl. 22 odst. 8, respektive podle čl. 32 odst. 8 a čl. 33 odst. 9. Dále se nezapočítává doba, po kterou bylo studium přerušeno z vážných zdravotních důvodů nebo z důvodů mateřské či rodičovské dovolené.

    4. V souvislosti s přihláškou ke státní závěrečné, státní rigorózní (v oblasti všeobecného lékařství a zubního lékařství) nebo státní doktorské zkoušce nebo její poslední části a povinnostmi, které musí student před podáním této přihlášky splnit, může být datum ukončení přerušení studia stanoveno na počátek zkouškového období posledního semestru doby přerušení.

    5. Osoba, které bylo přerušeno studium podle odstavce 1, se do studia znovu zapisuje podle čl. 10.

    6. Dnem přerušení studia nebo posledního ze souběžných studií přestává být osoba studentem MU.

    (ad 1) Student, který hodlá přerušit studium z vlastní vůle, musí o to požádat. Pokud však splňuje podmínky uvedené v tomto odstavci, děkan jeho žádosti vyhoví, Pokud podmínky splněny nejsou, děkan žádost posoudí a rozhodnutí zdůvodní. Na kladné rozhodnutí nemá student nárok. Při přerušení studia děkan explicitně stanoví datum začátku a datum konce přerušení studia.

    (ad 1) Podmínky čl. 12 odst. 1 a 2 neplatí pro studenty, kteří splnili studijní plán programu ve smyslu čl. 23 odst. 1 nebo čl. 24 odst. 4.

    (ad 2) Jedná se o přerušení "z moci úřední", nezávisle na vůli studenta. Používá se v období mezi termíny opakované státní závěrečné zkoušky.

    (ad 3) Smysl první věty odstavce je následující: opětovný zápis do studia musí být proveden v době zápisu do nadcházejícího semestru tak, aby student měl možnost řádného zápisu předmětů.

    Celková doba studia se počítá jako součet počtu dnů, v nichž je osoba studentem tohoto studia, a počtem dnů, ve kterých bylo toto studium přerušeno z důvodů jiných než UDR nebo z vážných zdravotních důvodů. Celková doba studia nesmí překročit dvojnásobek standardní doby stanovené pro toto studium. U studií zahájených od jarního semestru 2012 se do celkové doby studia zahrnuje/započítává i jeho přerušení, vyjma přerušení z důvodu UDR a nebo vážných zdravotních důvodů. Přerušení studia u studií zahájených dříve, tj. před JS 2012, se řídí čl. 13 odst. 3 SZŘ ve znění účinném do 31. 12. 2012.

    (ad 6) V době přerušení svého jediného studia, popř. v době, kdy jsou přerušena všechna souběžná studia, ztrácí student všechna práva a status studenta vysoké školy, s výjimkou práva na opětovný zápis do studia, zápis do semestru po opětovném zápisu a s výjimkou práce na DP/BP, která však musí být stanovena v rozhodnutí o přerušení studia. Může také registrovat předměty v období registrace pro ten semestr, v němž hodlá dále studovat po opětovném zápisu do studia.

  • 15.Článek 14 - Uznávání absolvovaných částí studia
    1. Děkan může studentovi na jeho žádost uznat pro studium předměty absolvované

      1. v předchozím nebo souběžném studiu na MU,

      2. v předchozím nebo souběžném studiu na jiné vysoké škole v České republice nebo v zahraničí, popřípadě během studia na jiné vysoké škole v České republice nebo v zahraničí,

      3. v předchozím nebo souběžném studiu v akreditovaném vzdělávacím programu na vyšší odborné škole v České republice nebo v zahraničí,

      4. v předchozím nebo souběžném vzdělávání v rámci celoživotního vzdělávání (§ 60 odst. 2 zákona).

      Uznat lze pouze předměty, které jsou ve vztahu ke studiu, pro něž jsou uznávány, povinné nebo povinně volitelné, popřípadě další předměty, které stanoví děkan, avšak s výjimkou předmětů specifikovaných v čl. 8 odst. 4. Předchozím studiem se rozumí studium, které bylo ukončeno podle § 55 nebo 56 zákona. Místo předmětu nebo bloku předmětů předepsaných pro studium může děkan uznat také skupinu předmětů absolvovaných podle písmen a) až d), jestliže jejich obsah zahrnuje požadavky předepsaného předmětu.

    2. K žádosti o uznání částí studia absolvovaných mimo MU student doloží

      1. úplný výpis ze studijní evidence, tj. úřední potvrzení o úspěšném absolvování každého předmětu včetně klasifikace, počtu kreditů a počtu neúspěšných ukončení předmětu, a

      2. úředně potvrzenou osnovou každého předmětu s popisem jeho začlenění do programu nebo oboru, v jehož rámci byl absolvován.

    3. Uznání předmětu může být podmíněno složením rozdílové zkoušky, případně splněním jiných rozdílových požadavků. Zkoušejícího nebo způsob kontroly splnění rozdílových požadavků určí děkan. Původní hodnocení předmětu je nahrazeno hodnocením úspěšné rozdílové zkoušky nebo rozdílových požadavků.

    4. Současně s předmětem je uznána i jeho klasifikace, včetně evidence neúspěšných pokusů o ukončení předmětu. Nebyl-li uznaný předmět hodnocen kredity, je kreditová hodnota stanovena podle pravidel použitých pro program, do nějž je předmět uznán. V případě ustanovení odstavce 1 písm. d) lze kredity uznat pouze do výše 60 % minimální kreditové hodnoty studia, pro něž jsou předměty uznávány.

    5. Předměty nebo skupiny předmětů z předchozího řádně ukončeného studia (§ 55 zákona) mohou být uznány s kredity pouze ve výši, o kterou počet získaných kreditů v tomto studiu překročil hodnotu získanou jako třicetinásobek doby ukončeného studia vyjádřené v semestrech. Nebyl-li uznaný předmět hodnocen kredity, uznává se předmět s nulovou kreditovou hodnotou.

    6. Kreditová hodnota předmětů uznaných podle ustanovení odstavce 1 se nezapočítává do počtu kreditů rozhodujícího pro posouzení splnění podmínek pro zápis do následujícího semestru podle čl. 12 odst. 2 písm. a), b) a d), započítává se však pro účely posouzení, zda bylo dosaženo minimální kreditové hodnoty studia, a to i z hlediska posouzení podmínky pro zápis do následujícího semestru podle čl. 12 odst. 2 písm. c).

    7. Z předchozího nebo souběžného studia nelze uznat žádnou ze součástí státní závěrečné zkoušky nebo v oblasti všeobecného a zubního lékařství státní rigorózní zkoušky podle čl. 22 odst. 2 nebo státní doktorské zkoušky podle čl. 32.

    8. Do studia jsou za účelem posouzení splnění podmínek studia automaticky zaznamenány všechny ve vztahu k danému studiu povinné a povinně volitelné předměty (čl. 8 odst. 3) absolvované na MU z předchozích neúspěšných studií včetně jejich kreditové hodnoty, od jejichž absolvování neuplynulo ve vztahu k zápisu do daného studia více než tři roky.

    9. Při uznávání předmětů ze zahraničních mobilitních programů se postupuje podle směrnice rektora MU „Pravidla pro uznávání výsledků zahraničních studijních a pracovních pobytů studentů Masarykovy univerzity”.

    (ad 1) Namísto předmětu X lze žádat o uznání předmětu ekvivalentního, Y. Ekvivalence předmětů je buď definována studijním programem, nebo o ní rozhodne garant studijního programu.

    Uznání státní závěrečné zkoušky, státní rigorózní zkoušky v oblasti lékařství, státní doktorské zkoušky, jednotlivých součástí těchto zkoušek, obhajoby disertační práce z předchozího studia nebo souběžného studia na jiné vysoké škole je nepřípustné.

    (ad 2) Student nedokládá dokumentaci o uznávaných předmětech, které jsou dostupné studijnímu oddělení v IS MU.

    (ad 3) Je-li například rozdílová zkouška klasifikována C, zatímco původní klasifikace uznávaného předmětu byla A, zapisuje se do evidence nová klasifikace C.

    (ad 4) Je-li předmět uznán bez rozdílové zkoušky nebo rozdílových požadavků, zahrnuje se do evidence jeho původní klasifikace.

    (ad 5) Ustanovení čl. 14 odst. 5 nezakládá nárok na uznání předmětů s kredity. O uznání rozhoduje děkan (popř. jím pověřený proděkan) standardně na základě žádosti studenta.

    Ustanovení čl. 14 odst. 5 bylo formulováno zejména pro studenty, kteří studují v navazujícím magisterském programu a v předchozím, řádně ukončeném, programu bakalářském, získali více kreditů než je minimální hodnota. Tyto přebytečné kredity jim mohou být na základě žádosti o uznání příslušných předmětů převedeny do navazujícího programu. Při aplikaci ustanovení však musí být dodrženy (oba) následující požadavky:

    • Požadavek ustanovení čl. 14 odst. 1, podle kterého mohou být uznány pouze předměty (s kredity, nebo bez kreditů) které jsou ve vztahu ke studiu, pro něž jsou uznávány, povinné nebo povinně volitelné, popřípadě další předměty, které stanoví děkan.
    • Ustanovení čl. 6 odst. 4, definují minimální kreditovou hodnotu studia. Do následujícího (např. navazujícího magisterského) studia tedy může být převedeno jen tolik kreditů, o kolik počet kreditů získaný studentem v předchozím studiu převyšuje minimální kreditovou hodnotu tohoto předchozího studia.

    Příklad 1: Minimální kreditová hodnota studia v bakalářském programu je 180 kreditů. Student ukončil studium během standardní doby a v rámci studia absolvoval předměty X (6 kreditů), Y (8 kreditů), Z (4 kredity), které jsou předepsány jako povinné v navazujícím magisterském programu. Celkem dosáhl v bakalářském studiu 190 kreditů. Může si do navazujícího magisterského programu nechat uznat všechny tři předměty X, Y, Z, avšak do minimální kreditové hodnoty magisterského studia mu bude za ně "převedeno" pouze 10 kreditů, nikoli 18, které za ně ve skutečnosti získal. Lze to interpretovat také tak, že předměty X a Z byly uznány s jejich kreditovou hodnotou, předmět Y byl uznán s nulovou kreditovou hodnotou.

    Příklad 2: Minimální kreditová hodnota studia v bakalářském programu je 180 kreditů. Student ukončil studium po 7 semestrech (studoval o semestr déle než je standardní doba studia) a získal 200 kreditů. Tento zisk nepřevyšuje hodnotu 7 x 30 = 210, předepsanou ustanovením čl. 14 odst. 5. Studentovi nelze převést do navazujícího magisterského studia žádné kredity. Pokud však absolvoval některé předměty, které jsou povinné nebo povinně volitelné pro navazující magisterské studium, do něhož je zapsán, mohou mu být pro toto studium uznány bez kreditů.

    Příklad 3: Minimální kreditová hodnota studia v bakalářském programu je 180 kreditů. Student ukončil studium po 5 semestrech (potřeboval o semestr méně než je standardní doba studia) a získal 200 kreditů. Žádá o převedení předmětů v hodnotě (200 – 5 x 30) = 50 kreditů do navazujícího magisterského studia s odkazem na ustanovení čl. 14 odst. 5. Uznat předměty za 50 kreditů však nelze, i kdyby šlo o předměty povinné nebo povinně volitelné v navazujícím studiu. Po jejich odečtení by se totiž kreditová hodnota připadající na předchozí bakalářské studium snížila na 200 – 50 = 150 kreditů a klesla by tak pod minimální kreditovou hodnotu studia. Uznat tedy lze pouze 20 kreditů, eventuální další předměty lze uznat bez kreditů.

    Ustanovení čl. 14 odst. 5 se týká i studentů, kteří řádně ukončili jakékoli studium a nechají si z něj uznávat předměty do dalšího studia. Pokud by tedy student měl například bakalářský diplom z matematiky a studoval v dalším studiu bakalářský program Fyzika, mohou se mu do tohoto dalšího programu z obsahového hlediska uznat všechny matematické předměty, které absolvoval při studiu matematiky. Pokud však v bakalářském studiu matematiky získal právě minimální kreditovou hodnotu studia (180 kreditů), budou mu předměty uznány s nulovou kreditovou hodnotou. Věcně to znamená, že student v podstatě nemůže získat další diplom za předměty uznané z obsahově blízkého studia. Musí znovu získat minimální kreditovou hodnotu studia.

    Pozor: Tato situace je odlišná od souběžných studií, do nichž lze získávat kredity souběžně.

    (ad 6) Kreditová hodnota uznaných předmětů se nezapočítává z hlediska posouzení práva na zápis do následujícího semestru podle čl. 12 odst. 2 písm. a), b) a d).

    Příklad 1: Student si na začátku JS nechá uznat předměty v hodnotě 10 kreditů. Nesmí se mylně domnívat, že mu ke splnění podmínky čl. 12, odst. 2, písm. a) postačí pouze zisk dalších 10 kreditů. Musí úspěšně ukončit předměty za 20 kreditů bez ohledu na to, kolik kreditů mu bylo uznáno.

    Kreditová hodnota předmětů uznaných z předchozího studia se naopak započítává do minimální kreditové hodnoty studia, pro které byly tyto předměty uznány s kredity, a to i z hlediska posouzení práva studenta na zápis do následujícího semestru podle ustanovení čl. 12 odst. 2 písm. c).

    Příklad 2: Student dosáhl v bakalářském studiu 200 kreditů. Předmět X ohodnocený 8 kredity mu byl i s kredity uznán do navazujícího magisterského studia podle čl. 14 odst. 5. V navazujícím magisterském studiu je student povinen dosáhnout minimální kreditové hodnoty 120 kreditů, z nichž však musí za předměty v tomto studiu nově zapsané získat alespoň 112.

  • 16.Článek 15 - Ukončení studia
    1. Studium se ukončuje

      1. úspěšným složením státní závěrečné zkoušky podle § 45 odst. 3 zákona, státní závěrečné zkoušky nebo státní rigorózní zkoušky podle § 46 odst. 3 zákona nebo složením státní doktorské zkoušky a obhajobou disertační práce podle § 47 odst. 4 zákona (dále jen ”řádné ukončení studia”),
      2. nevzniknutím práva zápisu podle čl. 10 nebo čl. 12 nebo nesplněním podmínek podle čl. 22 a čl. 23, čl. 24, čl. 32 nebo čl. 33 (§ 56 odst. 1 písm. b) zákona),
      3. zanecháním studia (§ 56 odst. 1 písm. a) zákona),
      4. vyloučením ze studia podle § 65 odst. 1 písm. c) nebo § 67 zákona (§ 56 odst. 1 písm. h) zákona),
      5. na základě důvodů souvisejících se zánikem akreditace programu nebo oprávnění uskutečňovat program vyjmenovaných v § 56 odst. 1 písm. c) až f) zákona
      6. na základě důvodu uvedeného v § 56 odst. 1 písm. g) zákona.

    2. Dnem ukončení studia

      1. podle odstavce 1 písm. a) je den vykonání poslední části státní závěrečné zkoušky nebo v oblasti všeobecného lékařství a zubního lékařství poslední části státní rigorózní zkoušky; v doktorském programu den vykonání obhajoby disertační práce,
      2. podle odstavce 1 písm. b) nebo d) je den, kdy příslušné rozhodnutí nabylo právní moci,
      3. podle odstavce 1 písm. c) je den doručení písemného oznámení o zanechání studia fakultě,
      4. podle odstavce 1 písm. e) je den stanovený § 56 odst. 2 zákona,
      5. podle odstavce 1 písm. f) je den, kdy nabude účinnosti pravomocné rozhodnutí o neplatnosti vykonání státní zkoušky předepsané na závěr studia v programu nebo její součásti podle § 47e odst. 1 zákona.

    3. Dnem ukončení svého studia nebo dnem ukončení posledního ze svých souběžných studií přestává být osoba studentem MU.

    4. Studentům, jejichž studium v programu, případně oboru, nemůže být s ohledem na standardní dobu daného studia úspěšně ukončeno z důvodu podle odstavce 1 písm. e), zajistí děkan v souladu s § 80 odst. 5 zákona možnost pokračovat ve studiu obdobného programu uskutečňovaného na fakultě, MU nebo jiné vysoké škole.

    5. Dokladem o ukončení studia podle odstavce 1 písm. a) je vysokoškolský diplom a dodatek k diplomu. Absolventu studia uskutečňovaného v českém jazyce je diplom vydán v českém jazyce, absolventu studia uskutečňovaného v cizím jazyce je diplom vydán v tomto jazyce. Fakulta vydá absolventu na jeho žádost překlad diplomu do anglického nebo českého jazyka potvrzený razítkem fakulty a podpisem odpovědné úřední osoby. Dodatek k diplomu je vydáván ve dvojjazyčné podobě v českém a anglickém jazyce.

    (ad 5) Studijní oddělení vytiskne na žádost studenta Překlad diplomu do anglického nebo českého jazyka z IS MU s příslušnou doložkou, která stanoví, že tento překlad diplomu s číslem xy je platný pouze při předložení s originálem diplomu. Studijní oddělení překlad potvrdí razítkem fakulty a podpisem.

  • 17.Článek 16 - Ukončení předmětu
    1. Ukončením předmětu se rozumí splnění jeho požadavků jedním z těchto způsobů:

      1. zápočtem,
      2. kolokviem,
      3. zkouškou.

    2. O výsledku ukončení předmětu podle odstavce 1 rozhoduje vyučující, respektive zkoušející.

    3. Termíny pro ukončení předmětů podle odstavce 1 zveřejňuje zkoušející nebo jiný zaměstnanec uvedený v IS MU. Počet řádných a opravných termínů pro ukončení předmětu musí odpovídat formě ukončení předmětu, počtu zapsaných studentů a charakteristice předmětu vyplývající z požadavků pro jeho ukončení. Řádné termíny a opravné termíny, které musí být vypsány tak, aby umožňovaly naplnit ustanovení čl. 18. odst. 2, čl. 19 odst. 2, jsou zveřejněny vyučujícím nejméně 2 týdny před zahájením zkouškového období v IS MU.

    4. Řádné termíny pro ukončení předmětů jsou zařazovány do zkouškového období, případně i do posledních dvou týdnů semestrální výuky. Výjimku tvoří předměty s blokovou výukou a předměty se zvláštním časovým režimem, jejichž řádné termíny ukončení mohou být vypisovány již v průběhu semestrální výuky. Řádný termín zápočtu lze na žádost studenta vypsat kdykoli v průběhu výuky předmětu, pokud student splnil požadavky pro jeho ukončení. Opravné termíny jsou zařazovány do zkouškového období. U kolokvia nebo zkoušky může zkoušející stanovit opravné termíny také

      1. na období výuky v následujícím semestru, nejpozději však na třináctý kalendářní den po dni zahájení výuky; tyto termíny mohou využít pouze studenti, kteří splnili podmínku zápisu do dalšího semestru,
      2. na zkouškové období následujícího semestru, pokud toto období předchází zahájení výuky téhož předmětu; této možnosti může student využít pouze u předmětů zapsaných poprvé.

    5. V kombinované a distanční formě studia v bakalářském a magisterském programu a ve všech formách studia v doktorském programu může děkan stanovit období pro ukončení předmětů i mimo zkouškové období. Ustanovením odstavce 4 přitom není vázán.

    6. K termínům ukončení předmětů kolokviem nebo zkouškou je student povinen se přihlásit prostřednictvím IS MU. Děkan stanoví postup (zpravidla zařazení studenta na určitý termín) pro případ, kdy student tuto povinnost ve stanoveném termínu nesplní.

    7. Nedostaví-li se student k ukončení či k některé z částí ukončení předmětu v termínu, na který je přihlášen nebo zařazen (odstavec 6), a neomluví-li řádně svou neúčast do 5 pracovních dnů po uplynutí termínu, je hodnocen, jako by u ukončení předmětu neuspěl a byl hodnocen stupněm „nevyhovující” (čl. 17 odst. 1).

    8. Jsou-li pro ukončení předmětu předepsány v semestru průběžné kontroly, jejichž výsledky jsou započítávány do závěrečného hodnocení, nemusí být stanoveny opravné možnosti plnění těchto kontrol s výjimkou opravných termínů splnění průběžných kontrol pro řádně omluvené studenty.

    9. Vyučující je povinen studentovi sdělit výsledky nebo hodnocení průběžných kontrol do 10 pracovních dnů od konání takové průběžné kontroly a nejpozději do posledního dne, který předchází začátku zkouškového období.

    10. Pokud se student nedostaví bez omluvy k plnění průběžných kontrol nebo tyto kontroly nesplní nebo nenaplní požadavky v průběhu semestrální výuky, vyučující zaznamená do IS MU hodnocení X. Toto hodnocení znemožňuje studentovi přihlášení k ukončení předmětu.

    11. Student má právo nahlédnout do hodnocení písemných prací a elektronických testů rozhodných pro ukončení předmětu, a to do 15 pracovních dnů od data sdělení hodnocení písemné práce, respektive elektronického testu. Vyučující má povinnost uchovat písemné práce nebo elektronické testy po dobu 6 měsíců od konce zkouškového období příslušného semestru.

    (ad 4) Ustanovení je obecné, nespecifikuje konkrétní počty vypsaných termínů. Jestliže ale předmět má alespoň jeden student zapsán poprvé, je pro naplnění ustanovení čl. 18. odst. 2 a čl. 19 odst. 2 potřebné vypsat alespoň jeden řádný a dva opravné termíny. Pokud se student domnívá, že počet termínů není dostatečný, má právo kontaktovat garanta daného oboru. Termíny podle ustanovení odst. 4 písm. a) mohou využít studenti do posledního dne pro zápis do dalšího semestru (do té doba mají právo plnit podmínky postupu do dalšího semestru). V období mezi koncem zápisu do semestru a třináctým kalendářním dnem po zahájení výuky mohou konat zkoušky už pouze studenti zapsaní do aktuálního semestru.

    U předmětů ukončených zápočtem je studijní zátěž studenta soustředěna do období semestrální výuky. Student může požadavky předmětu splnit ještě před ukončením výuky v semestru a požádat zkoušejícího o vypsání termínu ukončení ještě před zkouškovým obdobím. Zkoušející může, ale nemusí, žádosti vyhovět.

    (ad 5) V kombinované formě všech typů studijních programů a ve všech formách doktorských studijních programů lze, na základě rozhodnutí děkana (obvykle opatřením děkana) vypisovat termíny ukončení předmětů bez vazby na ustanovení odst. 4. Rozhodnutí děkana má tedy v takových případech přednost před studijním řádem. Pro stanovování zkušebních termínů není děkan vázán ustanovením odst. 4. Pro čerpání těchto termínů musí být student do daného semestru zapsán.

    (ad 7) Doporučuje se následující postup: Nepřihlásí-li se student, který má nárok na řádný termín, k žádnému z vypsaných řádných termínů, je zařazen na poslední z nich.

    (ad 8) Student, který využije povolené absence podle čl. 9 odst. 6 nemá právo na opravný termín splnění průběžných kontrol pro řádně omluvené studenty.

    Omlouvání probíhá následujícím způsobem: student co nejdříve písemně či telefonicky ohlásí studijnímu oddělení (u doktorských studijních programů oddělení pověřené správou studijní evidence DSP) svou nepřítomnost. Omluvenka pro určitý termín se zadává do příslušné aplikace v IS MU k osobě pouze jednou, studuje-li tedy na více fakultách, stačí se omluvit libovolnému studijnímu oddělení. Přehled omluvenek najdete v IS pod odkazy

    Student Kdy jsem omluven

    Poté, co student doloží důvod své nepřítomnosti, studijní oddělení rozhodne, zda je omluven, a v aplikaci toto rozhodnutí vyznačí. Učitel má nástroje, jak si omluvy zkontrolovat, není tedy nutné ani vhodné se omlouvat každému učiteli zvlášť. Učitel využije aplikaci:

    Učitel Omluvenky/neschopenky

    Pozn. 1: Využitím řádného termínu se rozumí situace, kdy student byl k řádnému termínu přihlášen nebo zařazen, k termínu se nedostavil a svou neúčast neomluvil, pak se aplikuje ustanovení odst. 7. Pokud student neuspěje ani v prvním opravném termínu, (hodnocení "FF", nebo "F-", nebo "-F" nebo "--"), může v daném zkouškovém období využít práva druhého opravného termínu pouze tehdy, jsou-li ještě další opravné termíny vypsány. Nejsou-li již termíny vypsány, nemůže student právo na opravný termín v tomto zkouškovém období uplatňovat. Možnost opravného termínu má pak pouze v případě, že zkoušející využil ustanovení odst. 4 písm. b) a vypsal termíny na zkouškové období následujícího semestru.

  • 18.Článek 17 - Klasifikační stupnice
    1. Klasifikační stupnice odpovídá zásadám ECTS a má tyto stupně:

      Stupeňoznačeníhodnota
      VýborněA1
      Velmi dobřeB1.5
      DobřeC2
      UspokojivěD2.5
      VyhovujícíE3
      NevyhovujícíF/-/X4

      Klasifikace se zaznamenává do IS MU písmenným označením. Číselná hodnota slouží pro stanovení průměrné klasifikace. Zkoušející má povinnost zaznamenat do IS MU hodnocení „-” (pomlčka) v případě čl. 16 odst. 7. Při stanovení průměrné klasifikace má pomlčka hodnotu 4.

    2. Průměrná klasifikace studenta je určena odděleně pro každé jeho studium jako vážený průměr číselných hodnot ze všech termínů klasifikovaných ukončení předmětů, které se studentovi do studia započítávají, včetně hodnocení nevyhovujících a hodnocení „-” (pomlčka). Váha číselné hodnoty klasifikace předmětu je dána jeho kreditovou hodnotou.

    3. Hodnocení předmětů, u nichž je povoleno je neopakovat v daném studiu, se nezapočítává do průměrné klasifikace (čl. 20 odst. 3).

    (ad 2) Příklad: Předpokládejme, že student k datu výpočtu průměrné klasifikace absolvoval N klasifikovaných předmětů Pi, jejichž kreditové hodnoty jsou ki. Hodnota daná součtem klasifikací všech absolvovaných pokusů ukončení předmětu Pi nechť je zi (například z1 pro první předmět: 4 + 4 + 3 = 11, tj. student neuspěl u řádného ani prvního opravného termínu, využil druhého opravného termínu a získal známku "E") a počet pokusů o ukončení předmětu Pi označme ni (tj.počet pokusů u prvního předmětu n1 = 3). Vážený studijní průměr je dán vzorcem

    (k1z1 + k2z2 + ... + kNzN) / (n1k1 + n2k2 + ... nNkN)

    (ad 3) Hodnocení zadaná v září 2017, tj. po zahájení účinnosti nového SZŘ, avšak patřící ještě do zkouškového období jaro 2017, se započítávají do průměrné klasifikace, jinak by studenti, kteří konali zkoušky v prodlouženém zkouškovém období toho semestru, byli zvýhodněni. Ustanovení odst. 3 se aplikuje až na hodnocení předmětů absolvovaných v semestru podzim 2017 a později.

  • 19.Článek 18 - Zápočet
    1. Zápočtem se ukončují předměty, jejichž požadavky jsou plněny průběžně především v době jejich výuky stanovené týdenním nebo blokovým rozvrhem. Zkoušející je povinen zveřejnit požadavky pro ukončení předmětu nejméně 5 pracovních dnů před zahájením týdenní výuky nebo před zahájením blokové výuky.

    2. Nesplní-li student v řádném termínu požadavky zápočtu, má právo splnit je v opravném termínu vypsaném ve zkouškovém období téhož semestru, a to nejvýše dvakrát v případě předmětu zapsaného poprvé, nejvýše jednou v případě opakovaného předmětu (čl. 20).

    3. Zápočet se hodnotí slovy „započteno”, nebo „nezapočteno” (v IS MU písmeny Z nebo N).

    4. Ustanovení čl. 19 odst. 3 se použije u předmětů ukončených zápočtem obdobně.

    (ad 2) Povinnost účasti ve výuce předmětu podle čl. 9, odst. 2 je stanovena apriori, tj. mimo požadavky zápočtu ve smyslu čl. 18, odst. 2. Pokud student nemá splněnu podmínku účasti ve výuce, ať již prostřednictvím přímé účasti nebo prostřednictvím jiných požadavků podle čl. 9, odst. 2, nezískává právo na opravné termíny ukončení předmětu (předmět se tak pro něj stane předmětem opakovaným podle čl. 20). Ustanovením odst. 2 se dále rozumí, že opravný termín, v němž má student právo splnit požadavky zápočtu (s výjimkou účasti nebo jiných požadavků účast nahrazujících) musí být zařazen na zkouškové období téhož semestru.

  • 20.Článek 19 - Kolokvium a zkouška
    1. Kolokviem nebo zkouškou se ukončují předměty, u nichž je podstatná část zátěže studenta soustředěna mimo dobu jejich výuky stanovenou týdenním nebo blokovým rozvrhem. Zkoušející je povinen zveřejnit požadavky pro ukončení předmětu minimálně 5 pracovních dnů před zahájením týdenní výuky nebo před zahájením blokové výuky.

    2. Neuspěje-li student u kolokvia nebo zkoušky v řádném termínu, může ji opakovat v opravném termínu podle ustanovení čl. 16 odst. 5, a to nejvýše dvakrát v případě předmětu zapsaného poprvé a nejvýše jednou v případě opakovaného předmětu (čl. 20).

    3. Podmínkou přihlášky ke kolokviu nebo zkoušce může být splnění požadavků v průběhu semestrální výuky. Výsledky hodnocení průběžných kontrol mohou být zahrnuty do hodnocení zkoušky. Pro zveřejnění takových požadavků platí ustanovení odstavce 1.

    4. Kolokviem se rozumí ukončení předmětu rozpravou o problematice předmětu nebo vypracováním písemné práce zabývající se dílčí tématikou předmětu, případně obojím způsobem. Kolokvium se hodnotí slovy „prospěl(a)”, nebo „neprospěl(a)” (v IS MU písmeno P, nebo N).

    5. Zkouška může být písemná nebo ústní, popřípadě písemná a ústní. Všechny části zkoušky se konají zpravidla v jednom dni, v opačném případě musí být data všech částí předem zveřejněna. Výsledek zkoušky se hodnotí podle klasifikační stupnice (čl. 17 odst. 1).

  • 21.Článek 20 - Opakování předmětů
    1. Jestliže student neukončil zapsaný předmět úspěšně, je mu tento automaticky zapsán v nejbližším semestru, kdy se uskuteční jeho výuka (dále jen ”opakovaný předmět”).

    2. Studentovi, který ani po vyčerpání možností podle čl. 18 odst. 2, respektive čl. 19 odst. 2, neukončil opakovaný předmět úspěšně, nevzniká právo zápisu do následujícího semestru (čl. 12).

    3. Povinnost opakování podle odstavce 1 může student z vlastního rozhodnutí nenaplnit u předmětů, které jsou ve vztahu k danému studiu volitelné, a to nejvýše v celkovém rozsahu jedné desetiny minimální kreditové hodnoty tohoto studia. Po splnění požadavků povinného bloku se další zapisované předměty tohoto bloku posuzují jako volitelné.

    (ad 3) Je-li například minimální kreditová hodnota daného studia 120 kreditů, může student takto zrušit potenciální opakované předměty v celkové kreditové hodnotě 12 kreditů.

    Pozor: U souběžných studií: Nechť má student například souběžná studia A – bakalářské a B - magisterské. Do obou zapíše předmět X s hodnotou 6 kreditů, který je z hlediska obou volitelný. Předmět úspěšně neukončí a ten se má stát předmětem opakovaným. Student se rozhodne jej zrušit. Z každého ze studií A a B tedy „odčerpá“ 6 z povolených kreditů pro rušení. Ve studiu A mu tedy pro rušení zbývá (18-6 = 12) kreditů a ve studiu B (12 - 6 = 6) kreditů. Počty zbývajících kreditů najdete pod odkazy

    Student Žádost o zrušení povinnosti opakovat předmět

    Příklad 1: Předpokládejme, že povinný blok obsahuje předměty X, Y a Z – tyto předměty jsou tedy z hlediska programu povinně volitelné a jednotlivě se na ně ustanovení o rušení opakovaných předmětů nevztahuje. V obsahu programu je však například stanoveno, že student musí absolvovat alespoň jeden předmět tohoto bloku. Student zapíše předměty X a Y. Předmět X ukončí úspěšně, předmět Y nikoli. Předmět Y by se tedy měl stát opakovaným. Protože je však z povinného bloku zvolen navíc, bude z hlediska ustanovení čl. 20 odst. 3 interpretován jako volitelný a může se zrušit (pokud nebyla vyčerpána povolená kreditová hodnota pro rušení opakovaných volitelných předmětů).

    Příklad 2: Předpokládejme, že program stanoví absolvování alespoň 6 kreditů z povinného bloku. Student zapíše předmět X za 6 kreditů a předmět Y za 4 kredity. Předmět X úspěšně ukončí, předmět Y nikoli. S ohledem na ustanovení čl. 20 odst. 3 jej může zrušit (pokud ještě nebyla vyčerpána povolená kreditová hodnota pro rušení opakovaných volitelných předmětů). Pokud student naopak úspěšně ukončí předmět Y a X nikoli, zrušit X nemůže (neabsolvoval dostatek kreditů z povinného bloku).

  • 22.Článek 21 - Oprava úspěšného hodnocení ukončení předmětu
    1. Student má právo využít možnosti opravy úspěšného hodnocení ukončení předmětu pouze jednou za semestr u jednoho vybraného předmětu. V případě využití možnosti opravy je student povinen využít stávající nabídku zkušebních termínů a přebírá riziko za případné horší hodnocení, než jakého dosáhl původně.

    2. Hodnocení, k jehož opravě student přistoupil, je z evidence IS MU smazáno k okamžiku přihlášení ke zkušebnímu termínu a není možné žádat o jeho znovuobnovení.

    3. V případě, že se student k opravě hodnocení nedostaví, je hodnocen pomlčkou (čl. 16 odst. 7)

    4. Oprava úspěšného hodnocení součásti státní závěrečné zkoušky a státní doktorské zkoušky není povolena.

    (ad 1) Student má právo na opravu úspěšného hodnocení pouze u předmětů zapsaných v aktuálním semestru.
  • 23.Článek 22 - Státní zkouška ve studiu v bakalářském a magisterském programu
    1. Studium se řádně ukončuje státní závěrečnou zkouškou (§ 45 odst. 3 a § 46 odst. 3 zákona) nebo státní rigorózní zkouškou v oblasti všeobecného lékařství a zubního lékařství (§ 46 odst. 3 zákona) před zkušební komisí (dále „státní zkouška”). Průběh a vyhlášení výsledku státní zkoušky jsou veřejné. O celém průběhu státní zkoušky pořizuje komise písemný zápis.

    2. Státní zkouška sestává z odděleně klasifikovaných součástí.

      1. Součástí státní zkoušky v bakalářském programu je obhajoba bakalářské práce, je-li v bakalářském programu předepsána. Součástí státní závěrečné zkoušky v magisterském programu je obhajoba diplomové práce. Bakalářská, respektive diplomová práce je psána v jazyce, v němž je uskutečňován program, nebo v jazyce, který je pro tento účel stanoven v charakteristice programu. V programu uskutečňovaném v českém jazyce může fakulta předpisem stanovit možnost předložit bakalářskou, respektive diplomovou práci ve slovenském jazyce nebo jiném jazyce. Bakalářská, respektive diplomová práce může být vždy předložena v anglickém jazyce, není-li to výslovně zapovězeno charakteristikou programu.

      2. Dalšími součástmi státní závěrečné zkoušky jsou součásti výslovně stanovené charakteristikou programu (dále jen „předměty státní zkoušky”).

      Státní rigorózní zkouška v oblasti lékařství a zubního lékařství sestává pouze z předmětových částí. Jednotlivé součásti státní zkoušky mohou proběhnout v různých dnech. Předměty jakékoliv v tomto Řádu upravené státní zkoušky nejsou předměty ve smyslu ustanovení čl. 8.
    3. Podmínkou přístupu k obhajobě bakalářské nebo diplomové práce je její předchozí odevzdání a zveřejnění podle čl. 40. Odevzdáním bakalářské nebo diplomové práce se rozumí její uložení stanoveným způsobem do IS MU. Fakulta může svým předpisem pro daný program stanovit i další formy odevzdání bakalářské nebo diplomové práce.

    4. Obhajoba bakalářské nebo diplomové práce je ústní. Zkouška z předmětů státní zkoušky je písemná nebo ústní, popřípadě písemná a ústní. Úspěšná obhajoba bakalářské nebo diplomové práce není podmínkou pro přístup k dalším součástem státní zkoušky.

    5. Řádné a opravné termíny státních zkoušek pro každý program a obor stanoví děkan v souladu s harmonogramem akademického roku (čl. 3 odst. 1). Děkan dále stanoví lhůtu pro podávání přihlášek k řádným i opravným termínům státní zkoušky pro daný semestr. Termíny státní zkoušky a složení zkušebních komisí jsou zveřejněny v IS MU a na úřední desce fakulty nejméně 2 týdny před zahájením státních zkoušek v daném semestru. Lhůty pro podávání přihlášek ke státní zkoušce jsou součástí harmonogramu akademického roku.

    6. V případě, že se student přihlášený nebo zařazený k součásti státní zkoušky nemůže ze závažných důvodů ve stanoveném termínu dostavit, je povinen písemně omluvit svou neúčast do 5 pracovních dnů po uplynutí termínu na studijním oddělení fakulty. Neučiní-li tak, je u této součásti státní zkoušky hodnocen stupněm „nevyhovující”. Posouzení relevance důvodů je v kompetenci děkana.

    7. Je-li student hodnocen u součásti státní zkoušky stupněm „nevyhovující”, má právo tuto součást opakovat

      1. v jednom opravném termínu, jedná-li se o státní závěrečnou zkoušku,
      2. ve dvou opravných termínech, jedná-li se o státní rigorózní zkoušku v oblasti lékařství a zubního lékařství, a to vždy v období stanoveném pro státní zkoušky v bezprostředně následujícím semestru. Stanoví-li tak fakulta svým předpisem, má student možnost opakovat neúspěšnou součást státní zkoušky již v tomtéž semestru.

    8. Do termínu opakované státní zkoušky může děkan přerušit studentovi studium. Děkan může stanovit další podmínky pro organizaci opravných termínů a přihlašování k nim.

    9. Poslední součást státní zkoušky v daném studiu musí student úspěšně vykonat nejpozději v semestru, v němž uplyne od doby zápisu do tohoto studia dvojnásobek standardní doby studia zvětšený o dobu přerušení studia podle odstavce 8 a případnou dobu, po kterou bylo studium přerušeno z vážných zdravotních důvodů nebo z důvodu mateřské či rodičovské dovolené. Studentovi, který v této lhůtě státní zkoušku úspěšně nevykoná nebo který vyčerpá neúspěšně všechny termíny státní závěrečné zkoušky, je ukončeno studium podle § 56 odst. 1 písm. b) zákona. Na postup při rozhodování v této věci se vztahuje § 68 zákona.

    10. Jsou-li v případě souběžných studií některé předměty státní zkoušky (odstavec 2 písm. b)) společné, popřípadě zastupitelné, přičemž je tato skutečnost výslovně uvedena v charakteristice programů, může student, který splnil podmínky k podání přihlášky ke státní zkoušce v obou těchto souběžných studiích a ke státním zkouškám v těchto studiích se přihlásil pro zkušební období téhož semestru, absolvovat zkoušku z takto definovaných předmětů pouze jednou. Přípravu jedné závěrečné práce a její obhajobu nelze započíst do více souběžných studií (čl. 8 odst. 4).

    (ad 2) Povinnou součástí státní závěrečné zkoušky v bakalářském studiu je obhajoba bakalářské práce, je-li tato práce programem předepsána, v magisterském studiu pak obhajoba diplomové práce (ustanovení čl. 22 odst. 2 písm. a) studijního řádu MU). Další součásti státní závěrečné zkoušky a součásti státní rigorózní zkoušky se v terminologii studijního řádu MU nazývají „předměty“ (čl. 22 odst. 2 písm. b)). Většina studijních programů na MU je ukončena státní závěrečnou zkouškou (státní rigorózní zkouška se týká některých programů Lékařské fakulty MU). Státní rigorózní zkouška má pouze předměty.

    Uznání státní závěrečné zkoušky, státní rigorózní zkoušky, státní doktorské zkoušky, jednotlivých součástí těchto zkoušek, obhajoby disertační práce z předchozího studia nebo souběžného studia na jiné vysoké škole je nepřípustné.

    Problematika státních zkoušek v souběžných studiích je řešena takto: Studuje-li student v souběžných studiích, k jejichž řádnému ukončení jsou předepsány státní zkoušky, které nemají společné nebo zastupitelné součásti, ukončuje jednotlivá souběžná studia v souladu s ustanoveními tohoto řádu pro každé z nich nezávisle. V případě souběžných studií, k jejichž ukončení jsou předepsány státní zkoušky, jejichž některé součásti jsou společné, nebo zastupitelné a současně je jejich shodnost, nebo zastupitelnost deklarována v akreditaci, lze postupovat buď rovněž nezávisle, nebo takto: Má-li student splněny všechny podmínky pro podání přihlášky ke státní zkoušce ve dvou nebo více souběžných studiích a podá-li přihlášku ke státní zkoušce ve všech těchto studiích současně, absolvuje společné, resp. zastupitelné součásti všech těchto státních zkoušek pouze jednou. Bakalářskou nebo diplomovou práci odevzdává student pro každé studium zvlášť, pokud není v akreditaci k danému studijnímu programu deklarováno, že je bakalářská nebo diplomová práce zastupitelná. Zastupitelností se rozumí: Součást X státní zkoušky ve studiu A (program → obor → směr, nebo program → obory víceoborového studia) je zastupitelná součástí Y ve studiu B, je-li v souladu s akreditací možné vykonat součást Y studia B namísto součásti X studia A. Pozor: zastupitelnost obecně není vzájemná. V případě vzájemné zastupitelnosti se jedná o ekvivalenci.

    Příklad: X – Obhajoba diplomové práce z fyziky ve studiu A: program Fyzika → obory Učitelství fyziky pro střední školy, Učitelství matematiky pro střední školy bude zastupitelná Y – obhajobou diplomové práce z fyziky ve studiu B: program Fyzika → obor Teoretická fyzika a astrofyzika → směr Teoretická fyzika, bude-li to uvedeno v akreditaci odpovídající studiu A. Pokud v akreditaci studia B nebude uvedeno, že obhajoba diplomové práce je zastupitelná obhajobou práce z fyziky ve studiu A, není možné diplomovou práci obhajovanou ve studiu A použít pro studium B.

    (ad 3) V souladu s čl. 23 odst. 3 resp. čl. 24 odst. 5 je odevzdání a zveřejnění bakalářské nebo diplomové práce podmínkou přístupu k státní zkoušce. Práce se povinně odevzdává elektronicky v souladu s ustanoveními čl. 40. Děkan dále může stanovit např. povinnost odevzdat práci v tištěné podobě v předepsaném počtu výtisků.

    (ad 7) Na jeden opravný termín má student nárok u každého předmětu státní závěrečné zkoušky. Jestliže je student při řádném zápisu státní závěrečné zkoušky klasifikován stupněm „nevyhovující“ např. z obhajoby a z dalších dvou předmětů A a B, při opakovaném zápisu státní závěrečné zkoušky vykonává znovu obhajobu a zkoušky z předmětů A a B. Jestliže při opakovaném zápise je znovu hodnocen stupněm „nevyhovující“ např. z předmětu A, je celkový výsledek státní závěrečné zkoušky „nevyhovující“. Analogické ustanovení se vztahují na státní rigorózní zkoušku v oblasti lékařství s tím rozdílem, že student má nárok na dva opravné termíny.

    (ad 8) Děkan by měl využít možnosti stanovení jiného termínu opravy, než uvádí odst. 8 pouze výjimečně a v odůvodněných případech. Zejména možnosti delšího odkladu opravného termínu, než jaký uvádí odst. 7, by mělo být využíváno výhradně v případech, kdy jsou k tomu skutečně závažné důvody, například zdravotní důvody, nebo mateřská dovolená.

    (ad 9) Pojem celkové doby a maximální délky celkové doby studia je definován ustanovením čl. 13 odst. 3. Poslední součást státní zkoušky v daném studiu musí být vykonána před uplynutím maximální doby tohoto studia.

    Na studia započatá před jarním semestrem 2012 se vztahují ustanovení čl. 13 odst. 3 Studijního a zkušebního řádu ve znění účinném do 31. 1. 2012. Na studia započatá v jarním semestru 2012 nebo později se vztahují ustanovení novelizovaného SZŘ s účinností od 1. 2. 2012.

  • 24.Článek 23 - Státní závěrečná zkouška v jednooborovém studiu nebo ve studiu se specializací
    1. Podmínkami přístupu studenta ke státní závěrečné zkoušce v jednooborovém studiu nebo studiu se specializací (dále jen „stanovené podmínky”) jsou:

      1. splnění všech požadavků daného studia stanovených charakteristikou programu a současně
      2. dosažení minimální kreditové hodnoty daného studia.

      Další podmínky přístupu ke státní zkoušce, jakož i jejím jednotlivým součástem, včetně požadavků a návazností stanoví charakteristika programu. Student je povinen přihlásit se ke státní zkoušce, tj. k jejímu řádnému termínu, buď na období vymezené pro státní zkoušky v semestru, v němž splnil všechny stanovené podmínky, nebo na období vymezené pro státní zkoušky v semestru bezprostředně následujícím. Děkan stanoví další postup pro případy, kdy student tuto povinnost nesplní (zpravidla zařazení studenta na určitý termín nebo ukončení studia pro nesplnění požadavků).

    2. Státní zkouška v případě studia se specializací obsahuje alespoň jednu součást související s částí specializace studijního plánu studenta.

    3. V případě řádného termínu státní zkoušky je student povinen přistoupit ke všem jejím součástem v období stanoveném pro státní zkoušky toho semestru, pro který podal přihlášku ke státní zkoušce. Pro opravné termíny součástí státní zkoušky platí ustanovení čl. 22 odst. 7.

    4. Student odevzdává závěrečnou práci v souladu s harmonogramem stanoveným fakultou, a to tak, aby student odevzdal závěrečnou práci nejpozději před přístupem k první části státní zkoušky.

    5. Jestliže student před termínem první součásti státní zkoušky, k níž se přihlásil, nemá splněny požadavky přístupu k této zkoušce, jeho přihláška se anuluje.

    6. Pokud se student přihlásí ke státní zkoušce v semestru následujícím po semestru, v němž splnil podmínky studia, avšak neodevzdá závěrečnou práci stanoveným způsobem, je mu studium ukončeno pro nesplnění podmínky podle odstavce 1 tohoto článku.

  • 25.Článek 24 - Státní závěrečná zkouška ve víceoborovém a sdruženém studiu a státní rigorózní zkouška v oblasti všeobecného lékařství a zubního lékařství
    1. Podmínkami přístupu studenta k součásti státní zkoušky, respektive ke státní rigorózní zkoušce v oblasti všeobecného a zubního lékařství, jsou

      1. splnění všech požadavků daného oboru víceoborového studia nebo studijního plánu sdruženého studia, respektive požadavků ucelené části programu v oblasti všeobecného lékařství a zubního lékařství, výslovně specifikovaných v charakteristice programu, a současně
      2. dosažení alespoň dvou třetin minimální kreditové hodnoty studia.

      Případné další podmínky stanoví charakteristika daných programů.

    2. Státní zkouška v případě sdruženého studia obsahuje alespoň jednu součást související s vedlejším studijním plánem studenta.

    3. Ve sdruženém studiu (čl. 5 odst. 3 písm. c) jsou podmínky pro výběr tématu, sepsání a obhajoby bakalářské, respektive diplomové práce dány pravidly platnými pro hlavní studijní plán. V případě sdruženého studia v programu v oblasti vzdělávání Učitelství mohou být podmínky podle věty první dány rovněž pravidly platnými pro vedlejší studijní plán. To platí přiměřeně i pro sdružené studium studenta v bakalářském programu, který není zařazen do oblasti vzdělávání Učitelství, jestliže ve spojení s magisterským programem vede k výkonu regulovaného povolání učitele (§ 2 odst. 2 písm. a) zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů).

    4. Podmínkami přístupu studenta ke zbývajícím součástem státní zkoušky jsou

      1. splnění všech požadavků daného studia stanovených charakteristikou dotčených programů a současně
      2. dosažení minimální kreditové hodnoty daného studia.

    5. Student, který splnil podmínky odstavce 4, je povinen přihlásit se k řádnému termínu všech zbývajících součástí státní zkoušky buď na období vymezené pro státní zkoušky v semestru, v němž uvedené podmínky splnil, nebo na období vymezené pro státní zkoušky v semestru bezprostředně následujícím.

    6. Pro opravné termíny součástí státní zkoušky platí ustanovení č. 22 odst. 7.

    7. Nejpozději současně s přihláškou k první ze všech zbývajících součástí státní zkoušky podle odstavce 4 odevzdává student bakalářskou, respektive diplomovou práci. Pokud student tuto podmínku nesplní, je mu ukončeno studium.

    8. Student je povinen přistoupit k obhajobě závěrečné práce a k ostatním součástem státní zkoušky z oboru, na němž zpracovává závěrečnou práci, současně v jednom období pro státní zkoušky.

    9. V případě studia podle dvou hlavních studijních plánů (čl. 5 odst. 3 písm. d) zpracovává student dvě závěrečné práce v souladu s podmínkami pro výběr tématu, sepsání a obhajobu bakalářské, respektive diplomové práce danými pravidly platnými pro příslušné programy.

  • 26.Článek 25 - Zkušební komise
    1. Každá ze součástí státní zkoušky se koná před zkušební komisí (dále jen „komise”). Členy komise jsou

      1. profesoři a docenti jmenovaní děkanem podle § 53 odst. 2 zákona, popřípadě i
      2. další odborníci jmenovaní děkanem po schválení vědeckou radou fakulty podle § 53 odst. 2 zákona,

      přičemž Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen „ministerstvo”) může jmenovat další členy zkušební komise z významných odborníků v daném oboru (§ 53 odst. 3 zákona). Předsedu komise jmenuje na návrh děkana rektor z členů komise jmenovaných děkanem. Předsedou komise je vždy profesor nebo docent nebo odborník schválený vědeckou radou fakulty. Předseda komise řídí její jednání a odpovídá za její činnost. Komise a její členové jsou jmenováni na dobu neurčitou. Předseda a členové komise jmenovaní podle písmena a), nebo b) mohou být se souhlasem příslušné vědecké rady odvoláni orgánem, který je jmenoval.

    2. Komise je způsobilá se usnášet, jsou-li přítomni alespoň tři její členové včetně předsedy. Komise se usnáší nadpoloviční většinou hlasů přítomných členů. V případě rovnosti hlasů je při rozhodování o výsledku rozhodující hlas předsedy komise.

    3. Je-li pro obor, který se dále nečlení, nebo pro program, který zahrnuje jediný obor, jmenováno více komisí, rozhodne o zařazení studentů ke komisím děkan. Rozdělení musí být zveřejněno před termínem konání státní zkoušky (čl. 22 odst. 5).

    4. Pro posouzení bakalářské nebo diplomové práce určí děkan nejpozději 3 týdny před konáním obhajoby jejího oponenta z řad akademických pracovníků fakulty nebo jiných vysokoškolsky vzdělaných odborníků v daném vědním oboru. Pokud oponent nebo vedoucí bakalářské nebo diplomové práce nejsou členy komise, mohou se účastnit jejího jednání, včetně neveřejných částí, s hlasem poradním. Oponent a vedoucí práce vypracují písemný posudek, jehož součástí je návrh hodnocení podle čl. 26 odst. 1. Student má právo být seznámen s posudky nejméně pět pracovních dnů před obhajobou.

    (ad 1) Jmenování profesorů a docentů do zkušebních komisí pro státní zkoušky nemusí předcházet jejich schválení vědeckou radou fakulty. Tato interpretace odpovídá dikci ustanovení § 53 odst. 2 zákona a je potvrzena oficiálním výkladem MŠMT. Ke jmenování dalších členů komise Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy dochází z iniciativy MŠMT. MU nepodává aktivně návrhy na tato jmenování.

    (ad 4) Není-li oponent nebo vedoucí bakalářské, resp. diplomové práce docentem nebo profesorem, lze jej za člena komise jmenovat pouze po schválení ve vědecké radě fakulty.

  • 27.Článek 26 - Hodnocení státní zkoušky a řádně ukončeného studia
    1. V každé součásti státní zkoušky se komise usnáší o jejím výsledku. Výsledek každé součásti státní zkoušky je hodnocen písmenem podle klasifikační stupnice stanovené čl. 17 odst. 1.

    2. Celkový výsledek státní zkoušky hodnotí komise po ukončení její poslední části některým ze stupňů podle čl. 17 odst. 1. Celkový výsledek státní zkoušky je „nevyhovující”, je-li kterákoli její součást hodnocena stupněm „nevyhovující”.

    3. Celkový výsledek řádně ukončeného studia je hodnocen slovy

      1. „prospěl(a) s vyznamenáním”, nebo
      2. „prospěl(a)”.
    4. Celkový výsledek řádně ukončeného studia zní „prospěl(a) s vyznamenáním”, jsou-li splněny tyto podmínky:

      1. všechny součásti státní zkoušky byly úspěšně složeny v řádném termínu s hodnocením „výborně” nebo „velmi dobře” a „dobře”,
      2. celkový výsledek státní zkoušky je „výborně” nebo „velmi dobře”,
      3. průměrná klasifikace ve studiu podle čl. 17 odst. 2 nepřevyšuje hodnotu 1,5,
      4. ve studiu nebyl student v žádném z klasifikovaných předmětů hodnocen stupněm „nevyhovující”,
      5. ve studiu byl student hodnocen nejvýše dvakrát klasifikačním stupněm „vyhovující” nebo „uspokojivě”,
      6. student získal v daném studiu nejvýše jednu třetinu kreditů uznáním z předchozího nebo souběžného studia nebo zaznamenáním z předchozího neúspěšného studia,
      7. student využil možnosti povolení neopakování předmětů podle čl. 20 odst. 3 nejvýše v celkovém rozsahu jedné dvacetiny minimální kreditové hodnoty.

    5. Celkový výsledek řádně ukončeného studia je uveden ve vysokoškolském diplomu.

    (ad 3) Řádně ukončeným studiem ve smyslu tohoto ustanovení se rozumí každé ze souběžných studií, které bylo řádně ukončeno státní závěrečnou zkouškou.

    (ad 4) Splnění podmínek pro celkový výsledek studia „prospěl s vyznamenáním“ se hodnotí odděleně v každém ze souběžných studií (viz komentář čl. 6 a 7).

    (ad 4) d) Při stanovení klasifikace má pomlčka vždy hodnotu 4 (nevyhovující).

    (ad 4) f, g) Jedna třetina kreditů za předměty uznané i jedna dvacetina kreditů za předměty povolené neopakovat se vypočítává z minimální kreditové hodnoty programu, tj. v B ze 180, v M ze 300, resp. 360 v případě Všeobecného lékařství, a v N ze 120 kreditů.

    Vzhledem k ustanovení čl. 41 odst. 1 a 2 nelze vyhovět eventuálním žádostem o výjimku z podmínek čl. 26 odst. 4, stanovených pro celkový výsledek studia "prospěl(a) s vyznamenáním", ledaže by bylo zjištěno, že při hodnocení některého předmětu, nebo některé součásti státní zkoušky, nebo obhajoby disertační práce došlo k porušení některého právního předpisu nebo vnitřního předpisu MU nebo fakulty, anebo že hodnocení bylo stanoveno svévolně (čl. 41 odst. 2). Jakákoli výjimka vedoucí ke splnění podmínek čl. 26 odst. 4, jestliže tyto předtím splněny nebyly, by znamenala revizi hodnocení, která však je možná pouze na základě ustanovení čl. 41 odst. 2.

    (ad 5) Student obdrží diplom za každé z řádně ukončených souběžných studií

  • 28.Článek 27 - Oborové rady
    1. Pro každý doktorský program je v souladu s § 47 odst. 6 zákona a vnitřním předpisem MU Schvalování, řízení a hodnocení kvality studijních programů Masarykovy univerzity (dále jen „Předpis o studijních programech”) ustavena oborová rada, která sleduje a hodnotí studium a garantuje jeho trvale vysokou úroveň. Pravidla pro její složení, ustavení, jakož i její pravomoci v rámci procesu zajišťování kvality doktorských programů stanoví Předpis o studijních programech.

    2. Na návrh oborové rady může děkan zřídit pro jednotlivé obory nebo pro studijní plány se specializací oborové komise. Členy a předsedy oborových komisí jmenuje děkan na základě návrhu oborové rady. Předsedou oborové komise musí být člen oborové rady daného doktorského programu.

    3. Oborová komise je nejméně pětičlenná, přičemž alespoň tři členové jsou zaměstnanci MU a alespoň 2 členové nejsou vůči MU v pracovním poměru.

    4. Oborová komise je schopna se usnášet, je-li přítomna nadpoloviční většina jejích členů. Oborová komise se usnáší alespoň dvoutřetinovou většinou hlasů přítomných členů. Hlasování oborové komise lze uskutečnit i korespondenčně nebo elektronicky. V tomto případě se oborová komise usnáší většinou hlasů všech svých členů.

    5. Pravidla pro funkční období oborové komise jsou shodná s pravidly pro funkční období oborové rady podle Předpisu o studijních programech.

    6. Oborová rada zejména:

      1. stanovuje bližší podmínky pro prezenční a kombinovanou formu studia v daném doktorském programu a jeho oborech, pokud to nestanoví charakteristika programu,
      2. schvaluje plánované výzkumné zaměření disertačních prací,
      3. posuzuje, zda individuální studijní plány studentů jsou v souladu s charakteristikou doktorského programu,
      4. navrhuje děkanovi členy a předsedy komisí pro přijímací zkoušky a specifikuje požadavky na přijímací zkoušku,
      5. navrhuje děkanovi jmenování školitelů a jejich odvolání,
      6. určuje školitele studenta, přičemž respektuje právo studenta na volbu školitele a tématu disertační práce v souladu s § 62 odst. 1 písm. c) a f) zákona,
      7. iniciuje, projednává a koordinuje program přednáškových kurzů, seminářů a dalších studijních náležitostí,
      8. nejméně v ročních intervalech projednává a hodnotí společně se školitelem průběh studia každého studenta a o výsledcích jednání pořizuje zápis, který je povinnou součástí dokumentace vedené v IS MU; na vyžádání oborové rady předloží školitel upřesňující informace k hodnocení studenta,
      9. může děkanovi navrhnout odebrání stipendia dle čl. 30 odst. 7,
      10. může děkanovi navrhnout ukončení studia dle čl. 30 odst. 8,
      11. navrhuje děkanovi předsedu a členy komise pro státní doktorskou zkoušku a jejich odvolání; děkan návrh oborové rady na jmenování nebo odvolání předsedy postoupí rektorovi,
      12. navrhuje děkanovi předsedu, členy komise a oponenty pro obhajobu disertační práce a jejich odvolání; děkan návrh oborové rady na jmenování nebo odvolání předsedy postoupí rektorovi,
      13. navrhuje děkanovi termíny konání státní doktorské zkoušky a obhajoby disertační práce,
      14. navrhuje děkanovi zřízení a personální obsazení oborových komisí.

      Pokud jsou ustaveny oborové komise, pověří je děkan na návrh oborové rady vykonáváním některých nebo všech činností uvedených v písmenech c), d), f) až h) a k) až m) ve vztahu k příslušnému oboru.

    7. Složení oborové rady a oborových komisí je zveřejněno ve veřejné části internetových stránek MU/fakult.

    8. Zasedání oborové rady nebo oborové komise ve studijních záležitostech svolává její předseda podle potřeby, nejméně však jedenkrát ročně. O výsledcích tohoto jednání se pořizuje zápis, který je součástí dokumentace v IS MU.

    (ad 6) h) Garant programu zapisuje hodnocení studenta oborovou radou přímo v aplikaci v IS MU týkající se individuálního studijního plánu. Hodnocení může být delegováno na oborovou komisi, poté zapisuje předseda komise.

  • 29.Článek 28 - Školitel
    1. Studium v doktorském programu nebo oboru se uskutečňuje podle individuálního studijního plánu pod vedením školitele.

    2. Školitelé jsou navrhováni z řad profesorů a docentů, samostatných nebo vedoucích vědeckých pracovníků. V odůvodněném případě může děkan po schválení vědeckou radou fakulty jmenovat školitelem pro konkrétního studenta a konkrétní téma disertační práce akademického pracovníka, který nemá titul profesor nebo docent, nejméně však s titulem Ph.D., CSc. nebo Dr., popřípadě titulem ekvivalentním.

    3. Školitele jmenuje a odvolává děkan na základě návrhu oborové rady nebo z vlastního rozhodnutí po projednání s předsedou oborové rady. Návrh na jmenování nebo odvolání školitele schvaluje vědecká rada fakulty, pokud fakulta předpisem nestanoví jinak.

    4. Oborová rada může rozhodnout o změně školitele, pokud zjistí skutečnosti, a to i z podnětu studenta, které brání stávajícímu školiteli v řádném vedení studenta.

    5. Školitel může z funkce školitele studenta odstoupit, pokud nastanou skutečnosti bránící školiteli v řádném vedení konkrétního studenta. Odstoupení oznámí školitel písemně děkanovi, předsedovi oborové rady a studentovi.

    6. V případě jakékoliv změny školitele oborová rada neprodleně určí školitele nového a informuje o změně všechny studenty daného školitele, jichž se změna týká. Oborová rada rozhoduje tak, aby nepříznivý dopad změny školitele na studenta byl minimální. Dokud není jmenován nový školitel, student setrvá pod vedením školitele původního.

    7. Seznam školitelů a anonymizovaný seznam studentů vedených jednotlivými školiteli spolu s plánovanými výzkumnými zaměřeními disertačních prací je zveřejněn ve veřejné části internetových stránek MU/fakult.

    8. Školitel zejména:

      1. po dohodě se studentem předkládá oborové radě návrh studenta na plánované výzkumné zaměření disertační práce,
      2. sestavuje společně se studentem jeho studijní plán,
      3. vede odbornou přípravu studenta a metodicky řídí zpracování jeho disertační práce,
      4. každý semestr hodnotí průběh studia studenta a plnění individuálního studijního plánu dle čl. 30,
      5. v součinnosti s oborovou radou připravuje návrh na odebrání stipendia dle čl. 30 odst. 7,
      6. v součinnosti s oborovou radou připravuje návrh na ukončení studia dle čl. 30 odst. 8.

    9. V případě, že student po projednání se svým školitelem podal přihlášku k obhajobě disertační práce, předloží školitel komisi pro obhajobu disertační práce své stanovisko k disertační práci. Student má právo být seznámen s tímto stanoviskem nejméně 7 pracovních dní před obhajobou.

    (ad 8) Školitel v aplikaci v IS MU týkající se individuálního studijního plánu schvaluje semestrální náplň ISP a na konci semestru zde zapisuje hodnocení studenta.

    (ad 9) Formulář stanoviska (posudku) školitele k disertační práci se nahrává do IS MU.

  • 30.Článek 29 - Doba studia
    1. Standardní doba studia v doktorském programu činí nejméně tři a nejvýše čtyři roky a pro každý doktorský program je stanovena v jeho charakteristice.

    2. Studium v doktorském programu lze uskutečňovat v prezenční nebo v kombinované formě. Informace o bližších podmínkách studia v jednotlivých formách je zpřístupněna studentům a uchazečům o studium v daném doktorském programu ve veřejné části internetových stránek MU/fakult. Studium v prezenční formě studia zahrnuje také povinnou účast ve výuce dle čl. 9 odst. 2, respektive 3.

    3. V průběhu studia má student možnost požádat děkana o změnu formy studia. V případě převedení z kombinované do prezenční formy v rámci standardní doby studia vzniká studentovi nárok na stipendium na podporu studia v doktorském programu (dále jen „stipendium”) podle Stipendijního řádu MU.

    4. Maximální doba od zápisu ke studiu v doktorském programu do řádného ukončení studia je pro studia započatá před jarním semestrem 2012 sedm let. Maximální doba studií započatých v jarním semestru 2012 nebo později je rovna dvojnásobku doby definované v odstavci 1. Do této doby se nezapočítává doba, po kterou bylo studium přerušeno z vážných zdravotních důvodů nebo z důvodů mateřské či rodičovské dovolené. Dále se nezapočítává doba přerušení studia podle čl. 32 odst. 8 a čl. 33 odst. 9.

  • 31.Článek 30 - Průběh studia a řádné plnění podmínek studia
    1. Řádné plnění podmínek studia v doktorském programu znamená současně

      1. plnění požadavků vyplývajících z individuálního studijního plánu,
      2. úspěšné ukončení všech opakovaných předmětů zapsaných v bezprostředně předcházejícím semestru (čl. 20 odst. 1),
      3. splnění kreditové povinnosti (čl. 12 odst. 2) a
      4. nepřekročení maximální doby studia (čl. 29 odst. 4).

    2. Průběh studia se řídí individuálním studijním plánem, který je závazný a jeho plnění je povinné.

    3. Individuální studijní plán a jeho úpravy navrhuje školitel po dohodě se studentem a předkládá jej oborové radě ke schválení. Náplň schváleného individuálního studijního plánu na daný semestr navrhuje student a schvaluje školitel prostřednictvím aplikace IS MU.

    4. Individuální studijní plán vymezuje zejména:

      1. přípravu disertační práce podle čl. 8 odst. 4,
      2. povinné předměty, mezi něž patří
        1. předměty rozšiřující a prohlubující znalosti širšího vědního oboru nad rámec studia v magisterském programu,

        2. předměty prohlubující specializované znalosti,

        3. specializované odborné semináře a přednášky,

      3. prokázání odborných a jazykových kompetencí, což se ověřuje
        1. ukončením dvou příslušných semestrálních předmětů nebo

        2. získáním zápočtu za napsání cizojazyčné publikace pro časopis nebo sborník a zápočtu za přednesení cizojazyčné přednášky na kvalifikovaném odborném fóru; zápočty uděluje školitel nebo hodnotitel předem stanovený oborovou radou,

      4. podílení se na výuce v bakalářských a magisterských programech,
      5. přípravu tezí disertační práce, je-li tak stanoveno rozhodnutím oborové rady,
      6. další specifické požadavky související se zaměřením daného doktorského programu.

    5. Kreditová hodnota přípravy disertační práce dle odstavce 4 písm. a) je stanovena od jedné poloviny zpravidla do dvou třetin minimální kreditové hodnoty studia. Konkrétní hodnotu stanoví s ohledem na charakteristiku doktorského programu oborová rada. Plnění požadavků tohoto předmětu hodnotí školitel v každém semestru, v němž si student předmět zapsal, přičemž počet udělených kreditů v každém semestru odráží studentem odvedenou práci.

    6. Plnění individuálního studijního plánu je hodnoceno školitelem každý semestr a školitelem společně s oborovou radou nejméně v ročních intervalech. Výsledek hodnocení je zaznamenán prostřednictvím aplikace IS MU.

    7. V případě neuspokojivého plnění individuálního studijního plánu může na podnět školitele oborová rada navrhnout děkanovi odebrání stipendia přiznaného dle Stipendijního řádu MU. Oborová rada zároveň navrhne další termín hodnocení průběhu studia. Školitel může kdykoliv podat oborové radě návrh na dřívější termín hodnocení. V případě řádného plnění individuálního studijního plánu může být stipendium znovu přiznáno.

    8. Pokud z hodnocení studia vyplývá, že plnění individuálního studijního plánu je závažně porušováno, oborová rada z vlastního podnětu nebo na návrh školitele projedná za přítomnosti studenta a školitele stav plnění individuálního studijního plánu. Student má právo požádat o přizvání odborníka, kterého určí prorektor, do jehož kompetence spadá studium v doktorském programu. Jednání se může zúčastnit děkan, případně pověřený proděkan dané fakulty. Výsledek jednání je zaznamenán prostřednictví aplikace IS MU. Nesplnění povinností vyplývajících z individuálního studijního plánu je důvodem pro ukončení studia dle § 56 odst. 1 písm. b) zákona.

    (ad 2) Individuální studijní plán má přednost před harmonogramem akademického roku. Vzhledem k tomu není v případech, kdy je tak stanoveno v individuálním plánu, nutno respektovat ustanovení čl. 16 odst. 4 a 5.

    (ad 3) Individuální studijní plán na celé období studia vyplní student do aplikace v IS MU, školitel a oborová rada/komise (garant/předseda komise) jej schválí v průběhu prvního semestru. V též aplikaci student pro jednotlivé semestry vyplňuje návrh semestrálního plnění ISP, které na konci semestru hodnotí studentův školitel. Minimálně jednou za rok je plnění ISP hodnoceno také oborovou radou/komisí (hodnocení zaznamenává garant/předseda komise).

    (ad 5) Minimální kreditová hodnota předmětu Příprava disertační práce je rovna polovině minimální kreditové hodnoty studia, tj. 120 kreditů v případě čtyřleté standardní doby doktorského studijního programu. Maximální hodnota předmětu není explicitně stanovena.

    (ad 2, 4) Některé předměty specifické pro doktorské studijní programy mohou být v pravidlech pro sestavování individuálního studijního plánu (tato pravidla jsou součástí akreditace) deklarovány jako předměty s proměnnou kreditovou hodnotou. Jedná se zejména o předměty: Příprava disertační práce, Příprava publikace, Studium literatury, Stáž, Pomoc při výuce. Každý z těchto předmětů má v daném programu určenou minimální a maximální hodnotu pro semestrální zápis a krok, s nímž je možné zapsanou hodnotu mezi povoleným minimem a maximem volit. Student zapisuje v daném semestru konkrétní počet kreditů v rámci svého práva sestavovat si individuální studijní plán po dohodě se školitelem (čl. 28 odst. 8 písm. (b)).

    Příklad: V daném programu je pro semestrální zápis předmětu Příprava disertační práce stanoveno minimum 5 kreditů, maximum 30 kreditů a krok 5 kreditů. Student může v daném semestru zapsat kteroukoli z následujících kreditových hodnot tohoto předmětu: 5, 10, 15, 20, 25, 30.

  • 32.Článek 31 - Disertační práce
    1. V disertační práci student předkládá výsledky své práce, které vytvořil v průběhu studia v daném doktorském programu. Školitel spolu s vedoucím určeného pracoviště odpovídají za to, aby studentovi byly poskytnuty podmínky potřebné pro splnění požadavků doktorského programu.

    2. Disertační práce musí obsahovat původní výsledky, buď již uveřejněné, nebo přijaté k uveřejnění. Podrobné požadavky na publikaci výsledků a na rozsah disertační práce stanoví oborová rada. Tyto požadavky musí být zveřejněny ve veřejné části internetových stránek MU/fakult. Za disertační práci může být uznán i soubor již uveřejněných nebo do tisku nebo k jinému typu zveřejnění přijatých prací k danému tématu, který student opatří uceleným úvodem do problematiky a komentářem.

    3. Disertační práce je psána v jazyce, v němž je uskutečňován doktorský program, nebo v jazyce, který je pro tento účel stanoven v charakteristice doktorského programu. V doktorském programu uskutečňovaném v českém jazyce může fakulta předpisem stanovit možnost předložit disertační práci ve slovenském jazyce. Disertační práce může být vždy předložena v anglickém jazyce, není-li to výslovně zapovězeno charakteristikou programu. Se souhlasem oborové rady lze disertační práci předložit i v jiném jazyce.

    4. Disertační práce se předkládá vždy elektronicky prostřednictvím IS MU. Pokud tak oborová rada stanoví, práce se odevzdává i v tištěných vyhotoveních. Disertační práce musí dále splňovat tyto požadavky:

      1. Je-li stanoveno předkládání tištěných vyhotovení práce, musí mít desky a titulní strana jednotnou úpravu, práce musí mít jednotný formát obvyklý na dané fakultě a všechny výtisky musí být vyvázány v nerozebratelné vazbě. Počet výtisků stanovuje oborová rada.
      2. Předkládá-li student k obhajobě výsledky kolektivní vědecké práce, na níž se autorsky podílel, musí být v práci zřetelně vyznačeny ty její části, které zpracoval student. Přílohou práce musí být prohlášení školitele potvrzující u označených částí práce autorství studenta a zhodnocující jeho podíl.

      Další požadavky, například na rozsah, formu a úpravu disertační práce, stanoví děkan nebo v rozsahu jeho zmocnění oborová rada.

    (ad 2) Požadavek uveřejnění nebo přijetí k uveřejnění je předepsán zákonem (§ 47 odst. 4 zákona). Přílohou přihlášky k obhajobě disertační práce musí být seznam uveřejněných prací nebo potvrzení o přijetí prací k uveřejnění. Bez této přílohy nemůže být přihláška administrativně přijata.

  • 33.Článek 32 - Státní doktorská zkouška
    1. Nutnou podmínkou podání přihlášky ke státní doktorské zkoušce je splnění všech povinností stanovených oborovou radou. Nejpozději s přihláškou předloží student teze disertační práce, jsou-li rozhodnutím oborové rady předepsány. Přihlášku podává student děkanovi. Děkan může stanovit období pro odevzdání přihlášky.

    2. Datum konání státní doktorské zkoušky navrhuje oborová rada a stanoví děkan v nejbližším možném termínu.

    3. Státní doktorská zkouška proběhne nejpozději do roka od podání přihlášky, nebrání-li tomu závažné důvody, o kterých musí být student informován.

    4. Obecné požadavky státní doktorské zkoušky jsou dány charakteristikou doktorského programu. O případných dalších požadavcích v návaznosti na charakteristiku doktorského programu stanovených oborovou radou je student informován nejméně 4 týdny před termínem konání zkoušky.

    5. Státní doktorská zkouška se koná v jazyce, v němž je uskutečňován příslušný doktorský program, popřípadě v jazyce, který je pro tento účel stanoven v charakteristice doktorského programu. V doktorském programu uskutečňovaném v českém jazyce může fakulta předpisem stanovit možnost konat státní doktorskou zkoušku ve slovenském jazyce. Se souhlasem studenta nebo na jeho žádost může oborová rada stanovit konání obhajoby v jiném jazyce obvyklém pro obor.

    6. Součástí zkoušky je rozprava o tezích disertační práce, jsou-li rozhodnutím oborové rady předepsány.

    7. Výsledek státní doktorské zkoušky se hodnotí písmenem podle klasifikační stupnice stanovené čl. 17 odst. 1.

    8. Neprospěl-li student u státní doktorské zkoušky, může ji opakovat nejvýše jednou, a to v termínu, který stanoví děkan na návrh oborové rady tak, aby proběhl nejpozději do konce následujícího semestru. V případě, že součástí státní doktorské zkoušky je rozprava o tezích disertační práce, může děkan stanovit pozdější termín. Do data konání opakované státní doktorské zkoušky může děkan studentovi přerušit studium. Studentovi, který úspěšně nevykoná státní zkoušku ani její opakování, je ukončeno studium podle § 56 odst. 1 písm. b) zákona. Na postup při rozhodování v této věci se vztahuje § 68 zákona.

    9. V případě, že se student nemůže ze závažných důvodů ve stanoveném termínu dostavit ke státní doktorské zkoušce, je povinen písemně omluvit svou neúčast do 5 pracovních dnů po uplynutí termínu. Neučiní-li tak, je hodnocen stupněm „nevyhovující”. Posouzení relevance důvodů je v kompetenci děkana.

    10. Státní doktorská zkouška a vyhlášení výsledku jsou veřejné.

    (ad 1) Pro podání přihlášky ke státní doktorské zkoušce musí mít student úspěšně absolvovány předměty stanovené oborovou radou, jako např. předměty prokazující jazykovou kompetenci a všechny předměty předepsané individuálním studijním plánem. Není nutno mít absolvovány například předměty "Příprava disertační práce", "Příprava publikací" apod. Student tedy nemusí mít ani dosaženu minimální kreditovou hodnotu studia. Přihlášku ke státní doktorské zkoušce lze podat v IS MU prostřednictvím aplikace Úřadovna.

    Uznání státní závěrečné zkoušky, státní rigorózní zkoušky, státní doktorské zkoušky, jednotlivých součástí těchto zkoušek, obhajoby disertační práce z předchozího studia nebo souběžného studia na jiné vysoké škole je nepřípustné.

  • 34.Článek 33 - Obhajoba disertační práce
    1. Podmínkou pro podání přihlášky k obhajobě disertační práce (dále jen „přihláška”) je splnění podmínek studia dle čl. 30 a současně:

      1. předchozí úspěšné složení státní doktorské zkoušky, nebo
      2. současné podání přihlášky ke státní doktorské zkoušce; v tomto případě se obhajoba práce a státní doktorská zkouška konají v jednom dni.

    2. Přihlášku podává student děkanovi. Děkan může stanovit období pro odevzdání přihlášky. Součástí přihlášky je

      1. práce zadaná do IS MU (čl. 31 odst. 4) a případně předepsaný počet výtisků, stanoví-li tak oborová rada,
      2. abstrakt disertační práce,
      3. seznam uveřejněných prací uchazeče a prací přijatých k uveřejnění a
      4. odborný životopis.

      Je-li tak stanoveno rozhodnutím oborové rady, je součástí přihlášky i autoreferát. Rozsah, formu a počet výtisků abstraktu popřípadě autoreferátu včetně dalších náležitostí určí a zveřejní oborová rada.

    3. Datum obhajoby disertační práce navrhuje oborová rada a stanoví děkan.

    4. Obhajoba disertační práce proběhne nejpozději do jednoho roku od podání přihlášky, nebrání-li tomu závažné důvody, o kterých musí být student informován, a nejpozději před uplynutím maximální doby studia dle čl. 29 odst. 4.

    5. Děkan jmenuje na návrh oborové rady nejméně dva oponenty disertační práce, z nichž alespoň jeden není vůči MU v pracovním poměru. Školitel nesmí být oponentem. Totéž platí pro bývalého školitele, došlo-li k jeho změně, pro spoluautora dle čl. 31 odst. 4 písm. b), popřípadě pro osobu v obdobném postavení.

    6. Každý z oponentů vypracuje posudek disertační práce v českém, slovenském nebo anglickém jazyce, případně v jazyce, který je pro účel obhajoby stanoven v charakteristice doktorského programu. V posudku zhodnotí kvalitu disertační práce, vlastní přínos studenta a zejména jeho schopnost samostatné tvůrčí činnosti ve výzkumné oblasti. Posoudí rovněž jazykovou a formální úroveň práce. V závěru posudku oponent výslovně uvede, zda student prokázal tvůrčí schopnosti v dané oblasti výzkumu a zda doporučuje práci k obhajobě. Bez obou těchto závěrů je posudek neplatný. Vyžádání dodatečných posudků v případě neshody ve stanoviscích oponentů není přípustné. Student má právo být seznámen s posudky nejméně sedm pracovních dnů před obhajobou.

    7. Obhajoba disertační práce se koná v jazyce, v němž je uskutečňován příslušný doktorský program, popřípadě v jazyce, který je pro tento účel stanoven v charakteristice doktorského programu. V doktorském programu uskutečňovaném v českém jazyce může děkan svým předpisem stanovit možnost konat obhajobu disertační práce ve slovenském jazyce. Se souhlasem studenta nebo na jeho žádost může oborová rada stanovit konání obhajoby v jiném jazyce obvyklém pro obor.

    8. Obhajoba disertační práce se hodnotí písmenem podle klasifikační stupnice stanovené čl. 17 odst. 1.

    9. V případě ukončení obhajoby disertační práce s hodnocením „nevyhovující” má student právo obhajobu opakovat, a to pouze jednou. Děkan na návrh oborové rady stanoví termín opakování a komisi pro obhajobu disertační práce. Termín musí být stanoven nejpozději na období následujících dvou semestrů. Podmínky pro opakování je komise povinna stanovit nejpozději do jednoho měsíce po termínu konání neúspěšné obhajoby. Do termínu opakované obhajoby může děkan studentovi přerušit studium. Studentovi, který úspěšně nevykoná obhajobu disertační práce ani její opakování ve stanoveném termínu, je ukončeno studium podle § 56 odst. 1 písm. b) zákona. Na postup při rozhodování v této věci se vztahuje § 68 zákona.

    10. V případě, že se student nemůže ze závažných důvodů ve stanoveném termínu dostavit k obhajobě disertační práce, je povinen písemně omluvit svou neúčast do 5 pracovních dnů po uplynutí termínu. Neučiní-li tak, je hodnocen stupněm „nevyhovující”. Posouzení relevance důvodů je v kompetenci děkana.

    11. V případě, že se státní zkouška a obhajoba disertační práce konají v jednom dni, je jmenována jedna komise, splňující podmínky pro složení komise pro státní doktorské zkoušky i komise pro obhajobu disertační práce.

    12. Obhajoba disertační práce a vyhlášení výsledku jsou veřejné.

    (ad 1) Student úspěšně složí státní doktorskou zkoušku před podáním přihlášky k obhajobě disertační práce (písm. a)), nebo podává přihlášku ke státní doktorské zkoušce ve stejném dni jako žádost o vykonání oponentního řízení disertační práce (písm. b)). Termín zkoušky a obhajoby je pak stanoven na týž den. Není-li student úspěšný u státní zkoušky, nemůže přistoupit k obhajobě disertační práce.

  • 35.Článek 34 - Zkušební komise
    1. Státní doktorská zkouška se koná před komisí pro státní doktorské zkoušky. Obhajoba disertační práce se koná před komisí pro obhajoby disertačních prací.

    2. Členy komise jsou vždy

      1. profesoři a docenti jmenovaní děkanem na návrh oborové rady podle § 53 odst. 2 zákona, případně i
      2. další odborníci jmenovaní děkanem na návrh oborové rady a po schválení vědeckou radou fakulty podle § 53 odst. 2 zákona.

      Ministerstvo může jmenovat další členy zkušební komise z významných odborníků v daném oboru (§ 53 odst. 3 zákona).

      Předsedu komise jmenuje na návrh oborové rady rektor z členů jmenovaných podle písmen a) nebo b). Předseda komise řídí její jednání a odpovídá za její činnost. Předseda a členové komise jmenovaní podle písmene a) nebo b) mohou být odvoláni orgánem, který je jmenoval, a to z jeho vlastního rozhodnutí nebo na základě návrhu oborové rady.

    3. Komise má nejméně 5 a nejvýše 9 členů jmenovaných podle odst. 2 písm. a) a b). Nejméně 2 členové komise jmenovaní podle odstavce 2 písm. a) a b) nejsou vůči MU v pracovním poměru. Školitel je členem komise, nesmí však být jejím předsedou. V případě, že oponenti nejsou členy komise pro obhajobu disertační práce, účastní se jejího jednání, včetně neveřejných částí, s hlasem poradním.

    4. Komise je způsobilá se usnášet, pokud je přítomna nadpoloviční většina jejích členů jmenovaných podle odstavce 2 písm. a) a b) včetně předsedy a současně alespoň jeden z přítomných členů není vůči MU v pracovním poměru. Státní zkouška, respektive obhajoba disertační práce, se může konat jen tehdy, je-li komise schopná usnášení.

    5. O průběhu a hodnocení státní doktorské zkoušky, respektive obhajoby disertační práce, jedná komise na neveřejném zasedání. Komise se nejprve usnáší tajným hlasováním o návrhu, zda student uspěl a nebude tedy hodnocen stupněm „nevyhověl”. Návrh je přijat, hlasuje-li pro něj většina přítomných členů. V takovém případě se komise dohodne na hodnocení klasifikačním stupněm podle čl. 17 odst. 1. Není-li návrh dle věty druhé přijat, je student hodnocen stupněm „nevyhovující”. O celém průběhu státní doktorské zkoušky, respektive obhajobě disertační práce, pořizuje komise písemný zápis.

    6. V případě, že členem komise je osoba působící na zahraniční instituci, je možno v odůvodněných případech a po schválení oborovou radou přistoupit k přizvání tohoto člena ke státní zkoušce, respektive k obhajobě disertační práce, prostřednictvím videokonference a hodnotit výsledek za pomocí elektronického hlasování v IS MU.

    7. Pro jednotlivé doktorské programy nebo obory mohou být jmenováni stálí členové komisí pro státní doktorské zkoušky a komisí pro obhajoby disertačních prací, zpravidla na dobu, na kterou je uděleno oprávnění uskutečňovat doktorský program.

    (ad 2 a 3) Komise může mít další členy jmenované ministerstvem. Jmenuje-li ministerstvo do komise n členů, má komise minimálně n+5 a maximálně n+9 členů.

    (ad 4) O schopnosti komise usnášet se rozhoduje počet přítomných z členů jmenovaných děkanem. Počet přítomných členů jmenovaných ministerstvem není rozhodující. Nesejde-li se komise v počtu členů potřebných pro schopnost jejího usnášení, zkouška resp. obhajoba se nekoná.

    (ad 5) Průběh tajného hlasování: Výsledkem státní doktorské zkoušky resp. výsledkem obhajoby se rozumí konstatování, zda zkouška či obhajoba proběhla úspěšně (tj. bude hodnocena některým z klasifikačních stupňů A až E). Hlasovací lístky jsou dvouhodnotové (uspěl(a) – neuspěl(a)). Hodnocením výsledku státní doktorské zkoušky resp. obhajoby disertační práce se rozumí stanovení klasifikačního stupně. V případě výsledku "neuspěl(a)" je přidělena klasifikace F. V případě výsledku "uspěl(a)" se klasifikační stupeň z možností A až E stanoví na základě dohody komise. Protokoly o státní doktorské zkoušce a obhajobě disertační práce jsou součástí aplikace v IS MU.

  • 36.Článek 35 - Zvláštní ustanovení pro studium uskutečňované ve spolupráci se zahraniční institucí
    1. Studium uskutečňované ve spolupráci s více vysokými školami může být realizováno formou studia v doktorském programu s dvojím vedením, a to na základě dohody uzavřené mezi MU a jinou vysokou školou nebo výzkumnou institucí v cizím státě.

    2. Jsou-li k tomu v dohodě podle odstavce 1 vytvořeny podmínky, jmenuje děkan se souhlasem oborové rady dalšího školitele studenta z řad odborníků působících na zahraniční vysoké škole nebo výzkumné instituci. Další školitel má práva a povinnosti školitele v rozsahu stanoveném tímto Řádem, nevyplývá-li z dohody podle věty první něco jiného.

    3. Děkan může při sestavování zkušebních komisí pro studium uskutečňované ve spolupráci s více vysokými školami dle odstavce 1 udělit výjimku z ustanovení čl. 34, a to po schválení oborovou radou.

    4. Student může podat žádost o vytvoření podmínek pro získání evropského doktorátu (European Doctorate). V dokladech o ukončení studia v doktorském programu je uvedeno, že dané studium bylo ukončeno způsobem vyhovujícím podmínkám evropského doktorátu, jestliže

      1. student splnil v období nejméně 3 měsíců část povinností k přípravě disertační práce vyplývajících z doktorského programu na vysoké škole v jiném evropském státě,
      2. disertační práce nebo alespoň její úvod, shrnutí a závěry, je zpracována cizojazyčně, a to v anglickém jazyce nebo v úředním jazyce některého evropského státu schváleném oborovou radou,
      3. k obhajobě disertační práce byly předloženy posudky nejméně dvou oponentů z jiného evropského státu, přičemž školitel a oponenti nesmí působit na vysokých školách v témže státě,
      4. nejméně jeden člen komise pro obhajobu disertační práce působí na vysoké škole v jiném evropském státě.

      O žádosti rozhodne děkan na základě návrhu oborové rady.

  • 37.Článek 36 - Rigorózní řízení
    1. V rigorózním řízení se po vykonání státní rigorózní zkoušky (čl. 37) udělují akademické tituly podle § 46 odst. 5 zákona.

    2. Rigorózní řízení se zahajuje podáním přihlášky s náležitostmi podle čl. 37 odst. 4.

    3. Rigorózní řízení se ukončuje

      1. úspěšným složením státní rigorózní zkoušky (hodnocením „prospěl” podle čl. 37 odst. 8) a udělením příslušného akademického titulu, nebo
      2. neúspěšným ukončením státní rigorózní zkoušky (hodnocením „neprospěl” podle čl. 37 odst. 8, nebo 9, nebo 10), nebo
      3. na základě písemného oznámení uchazeče.

      Dnem ukončení rigorózního řízení je v případě písmene a) nebo písmene b) den ukončení státní rigorózní zkoušky, v případě písm. c) den oznámení uchazeče.

  • 38.Článek 37 - Státní rigorózní zkouška
    1. Státní rigorózní zkoušku (dále jen „rigorózní zkouška”) mohou v téže oblasti studia vykonat absolventi magisterského programu, kteří získali akademický titul „magistr”.

    2. Součástí rigorózní zkoušky je obhajoba rigorózní práce.

    3. Uchazeč má právo využívat při přípravě na rigorózní zkoušku zařízení a informačních technologií MU podle § 46 odst. 5 zákona, a to za podmínek stanovených příslušnou fakultou.

    4. Písemnou nebo elektronickou přihlášku k rigorózní zkoušce podává uchazeč děkanovi příslušné fakulty prostřednictvím IS MU a v termínech stanovených harmonogramem akademického roku. Součástí přihlášky jsou:

      1. uvedení vědecké oblasti rigorózní zkoušky a název rigorózní práce,
      2. úředně ověřené kopie dokladů o studiu s výjimkou studia absolvovaného na MU po 1. lednu 1998,
      3. přehled odborné činnosti uchazeče ve vědecké oblasti rigorózní zkoušky, seznam případných uveřejněných výsledků nebo výsledků přijatých k uveřejnění,
      4. rigorózní práce ve dvojím vyhotovení,
      5. doklad o úhradě poplatku za rigorózní řízení (pokud je vybírán) a úhradách dalších případných nákladů předepsaných uchazeči podle odstavce 3,
      6. čestné prohlášení, že předložená rigorózní práce nebyla použita v jiném řízení o udělení akademického titulu.

    5. Termín konání rigorózní zkoušky stanoví děkan na ten semestr, pro který podal uchazeč přihlášku ve stanovené lhůtě.

    6. Rigorózní zkouška se koná před komisí pro státní rigorózní zkoušku (dále jen „komise”), a to v českém jazyce. Na žádost uchazeče se může konat v jiném jazyce obvyklém pro daný obor.

    7. Rigorózní zkouška se skládá z těchto součástí:

      1. obhajoba rigorózní práce,
      2. ústní zkouška z předmětů stanovených pro daný obor v obsahu programu.

      Všechny součásti zkoušky se konají v jednom dni. Úspěšná obhajoba je podmínkou přístupu uchazeče k další součásti rigorózní zkoušky.

    8. Výsledek rigorózní zkoušky se hodnotí slovy: „prospěl(a)” nebo „neprospěl(a)”.

    9. Neprospěl-li uchazeč u rigorózní zkoušky, může ji opakovat nejvýše jednou, a to v termínu, který stanoví děkan na návrh komise tak, aby proběhl nejpozději do konce následujícího semestru. Úspěšnou obhajobu rigorózní práce není nutno opakovat.

    10. Nedostaví-li se uchazeč k rigorózní zkoušce ve stanoveném termínu a neomluví-li řádně svou neúčast do 5 pracovních dnů po uplynutí termínu, je výsledek zkoušky „neprospěl(a)”.

    11. Rigorózní zkouška a vyhlášení výsledku jsou veřejné.

    12. Rigorózní práci vkládá uchazeč do archivu IS MU v termínech a podle pokynů stanovených fakultou.

    (ad 1) Státní rigorózní zkoušku nemohou vykonat absolventi magisterských programů, kteří nemají titul Mgr., tj. například nositelé titulu Ing. Státní rigorózní zkouškou ve všech ustanoveních čl. 37 se rozumí státní rigorózní zkouška ve smyslu ustanovení § 46 odst. 5 zákona. čl. 37 se netýká státní rigorózní zkoušky v oblasti lékařství (§ 46 odst. 3 zákona).

    (ad 2) Na řešení problematiky státních rigorózních zkoušek u uchazečů, kteří jsou současně studenty doktorského studia na MU, se vztahuje komentář k čl. 24 odst. 2 takto: Splňuje-li uchazeč podmínky pro podání přihlášky ke státní doktorské zkoušce a podá-li současně s přihláškou k této zkoušce i přihlášku ke státní rigorózní zkoušce se všemi náležitostmi (mj. včetně rigorózní práce nebo tezí disertační práce v souladu s ustanovením čl. 38 odst. 4), absolvuje ty součásti státní doktorské zkoušky a státní rigorózní zkoušky, které jsou v akreditaci deklarovány jako společné nebo ekvivalentní, pouze jednou.

    (ad 4) Praxe: Uchazeč podá přihlášku k řízení elektronicky, ostatní náležitosti předá na příslušné oddělení fakulty fyzicky. Na základě přihlášky mu fakulta přidělí UČO, pokud ho uživatel již nemá. Uchazeč následně bez zbytečného odkladu vloží všechny náležitosti přihlášky (zejm. rigorózní práci včetně příloh) v elektronické podobě) do IS MU. Tato povinnost vyplývá také z čl. 40 SZŘ.

    (ad 6) Žádost podává uchazeč současně s přihláškou k rigorózní zkoušce. O žádosti rozhodne děkan na základě stanoviska komise pro rigorózní zkoušku.

  • 39.Článek 38 - Rigorózní práce a její obhajoba
    1. Rigorózní práce musí obsahovat původní výsledky nebo originální zpracování ucelené části problematiky daného oboru, a to na úrovni, která odpovídá publikačnímu standardu oboru.

    2. Rigorózní práce může mít formu souboru uveřejněných prací uchazeče nebo prací přijatých k uveřejnění, který uchazeč opatří uceleným úvodem do problematiky a komentářem.

    3. Na rigorózní práci se vztahují ustanovení čl. 31 odst. 3 a 4, platná pro disertační práci, s výjimkou možnosti použití jiného jazyka, než je jazyk obvyklý pro daný obor.

    4. Uchazeč může požádat o možnost předložit jako rigorózní práci teze disertační práce splňující požadavky odstavců 1 až 3. Děkan o žádosti rozhodne na základě stanoviska oborové rady programu, v jehož rámci jsou teze předkládány.

    5. Na obhajobu rigorózní práce se vztahují ustanovení čl. 33 odst. 3 až 7 s tím, že:

      1. ustanovení o školiteli se nepoužije,
      2. úkoly oborové rady vykonává komise pro rigorózní zkoušku,
      3. závěr posudku každého oponenta obsahuje konstatování, zda rigorózní práce splňuje nebo nesplňuje požadavky stanovené v odstavci 1.

    (ad 4) Podá-li uchazeč žádost podle odst. 4 současně s předložením tezí, a bude-li této žádosti vyhověno, musí proběhnout obhajoba tezí disertační práce jakožto obhajoba rigorózní práce. Vzhledem k tomu, že obhajoba rigorózní práce je podle zákona součástí státní rigorózní zkoušky čl. 37 odst. 2), a vzhledem k požadavku odevzdání tezí disertační práce (stanoví-li oborová rada povinnost jejich vypracování) současně s přihláškou ke státní doktorské zkoušce je možné považovat vykonání státní doktorské zkoušky současně za vykonání státní rigorózní zkoušky, avšak pouze na základě individuální žádosti uchazeče podané současně se žádostí podle odst. 4. O žádosti rozhodne děkan na návrh oborové rady, a to současně se žádostí podle odst. 4. Zpětné uznání obhájených tezí disertační práce jako práce rigorózní, ani zpětné uznání státní doktorské zkoušky jako státní rigorózní zkoušky není přípustné.

  • 40.Článek 39 - Zkušební komise
    1. Pro složení, usnášení se a jmenování komise pro rigorózní zkoušku platí obdobná pravidla jako pro státní doktorskou zkoušku (čl. 34 odst. 2 až 5), s výjimkou ustanovení o školiteli.

    2. Pro oponenty rigorózní práce platí ustanovení čl. 33 odst. 5 obdobně.

  • 41.Článek 40 - Zveřejňování, kontrola a archivace závěrečných prací
    1. Bakalářské, diplomové, disertační nebo rigorózní práce (dále jen „závěrečné práce”) jsou nevýdělečně zveřejněny včetně posudků oponentů, záznamu o průběhu obhajoby a jejího výsledku. Tímto zveřejněním se rozumí uložení elektronické verze v archivu IS MU. Toto ustanovení musí být aplikováno tak, aby jím, v souladu s ustanovením § 47b zákona, z něhož vychází, nebyla dotčena

      1. ochrana informací chráněných zvláštním zákonem,
      2. ochrana obchodního tajemství,
      3. ochrana oprávněných zájmů třetích osob hodných zvláštního zřetele,
      4. ochrana duševního vlastnictví MU, zejména ochrana vynálezů či technických řešení.

      Části závěrečné práce, které takové informace obsahují, nemusí být výjimečně zveřejněny za předpokladu, že tato skutečnost a rozsah nezveřejněných částí práce byly specifikovány již v jejím zadání, popřípadě tak stanovil školitel v průběhu nebo při odevzdání práce, ve všech případech se souhlasem příslušného proděkana, a to po dobu trvání překážky pro zveřejnění, nejdéle na dobu 3 let. Vysoká škola nezveřejňuje disertační práci, byla-li již zveřejněna jiným způsobem. Povinností studenta a uchazeče je zpracovat a strukturovat závěrečnou práci tak, aby nebylo až na výjimky nutné závěrečnou práci nezveřejnit a aby její veřejná část podávala úplné informace o cílech práce a dosažených výsledcích. Vedoucí práce, respektive školitel, se souhlasem příslušného proděkana určuje i termín, ke kterému pominou důvody pro nezveřejnění a práce bude zveřejněna v plném rozsahu, pokud takový termín má nastat dříve než za tři roky od uložení do archivu IS MU.

    2. S cílem zajistit zveřejnění správné verze závěrečné práce, vedoucí, respektive školitel, v případě rigorózní práce předseda komise pro rigorózní zkoušku,

      1. odpovídá za kontrolu rozsahu částí práce, které v souladu s odstavcem 1 nebudou zveřejněny, a kontrolu nastavení termínu, ke kterému bude zveřejněna celá práce,
      2. odpovídá za ověření čitelnosti výtisku uloženého v archivu závěrečných prací v IS MU pomocí běžně dostupných softwarových nástrojů a
      3. odpovídá za provedení kontroly práce uložené v archivu závěrečných prací aplikací IS MU pro odhalování plagiátů.

    3. V případě, že student odevzdává tištěnou i elektronickou verzi závěrečné práce, je pro oponování práce rozhodující elektronická verze práce. Shodnost elektronické a písemné verze stvrzuje student svým prohlášením v příslušné aplikaci IS MU.

    4. Provedení kontroly podle odstavce 2 písmen a) až c) stvrzuje vedoucí, respektive školitel, popřípadě osoba jím pověřená, v příslušné aplikaci IS MU, a to nejpozději 7 pracovních dnů před konáním obhajoby závěrečné práce.

    5. Závěrečné práce a posudky musí být zveřejněny nejméně pět pracovních dnů před konáním obhajoby. Záznam o průběhu obhajoby a její výsledek musí být zveřejněny nejpozději tři týdny po datu konání obhajoby.

    6. Odevzdáním závěrečné práce k obhajobě vyslovuje autor souhlas s jejím zveřejněním podle odstavce 1, a to bez ohledu na výsledek obhajoby.

    7. Fakulta je povinna zaslat bez zbytečného odkladu po obhájení závěrečné práce, jíž se týká odklad zveřejnění podle odstavce 1, jeden výtisk práce k uchování ministerstvu. Náklady na pořízení výtisku a jeho zaslání hradí fakulta.

    Zveřejněním záznamu o průběhu obhajoby se rozumí zveřejnění práce, posudků a výsledného hodnocení předmětu Obhajoba závěrečné práce do IS MU.

  • 42.Článek 41 - Revize hodnocení
    1. Student má právo požádat o revizi hodnocení ukončení předmětu anebo o revizi hodnocení státní zkoušky nebo její součásti nebo obhajoby disertační práce do 30 dnů od záznamu hodnocení v IS MU. Podnět k revizi hodnocení může podat i kterýkoli akademický pracovník.

    2. Děkan zruší napadené hodnocení ukončení předmětu nebo výsledek státní zkoušky nebo její součásti nebo obhajoby disertační práce, jestliže při jeho stanovení nebo v průběhu kontroly studia, státní zkoušky nebo její součásti nebo obhajoby disertační práce byl porušen některý právní předpis, popřípadě vnitřní předpis MU nebo fakulty anebo jestliže bylo hodnocení stanoveno svévolně. V takovém případě učiní děkan opatření nezbytná pro obnovení porušených práv studenta.

    3. Bylo-li hodnocení ukončení předmětu zrušeno, koná se nové ukončení předmětu před tříčlennou komisí, kterou jmenuje děkan. Pro jednání a usnášení se komise platí ustanovení čl. 25 odst. 2. Byl-li zrušen výsledek státní zkoušky nebo její součásti nebo výsledek obhajoby disertační práce podle odstavce 2, konají se tyto znovu před jinou komisí pro státní zkoušky nebo pro obhajoby disertačních prací.

    4. Na žádost studenta se jednání komise uvedené v odstavci 3 může zúčastnit důvěrník studenta, kterého si student zvolí z řad členů akademické obce MU. Důvěrník studenta není členem komise.

  • 43.Článek 42 - Rozhodování o právech a povinnostech studentů
    1. Na rozhodování o právech a povinnostech studentů se vztahují příslušná ustanovení zákona, tohoto Řádu, vnitřních předpisů MU, vnitřních předpisů fakult a zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.

    2. Proti rozhodnutí se student může odvolat ve lhůtě 30 dnů ode dne jeho oznámení k orgánu, který rozhodnutí vydal. Včas podané odvolání má vždy odkladný účinek. Rektor přezkoumává soulad napadeného rozhodnutí a řízení, které vydání rozhodnutí předcházelo, s právními předpisy a vnitřními předpisy vysoké školy a fakulty.

  • 44.Článek 43 - Mimořádné prostředky
    Děkan je oprávněn udělit studentovi na základě jeho písemné a řádně odůvodněné žádosti výjimku z ustanovení tohoto Řádu.

  • 45.Článek 44 - Zvláštní ustanovení o studiu osob se zvláštními nároky

    Směrnice rektora stanoví, za jakých podmínek a jakým postupem se prostřednictvím mimořádných opatření podle tohoto řádu upraví výkon práv a povinností vyplývajících z tohoto řádu, pokud jde o studenty se zvláštními nároky vyplývajícími z pohybového nebo smyslového postižení.

    Text směrnice najdete na https://is.muni.cz/do/mu/Uredni_deska/Predpisy_MU/Masarykova_univerzita/Smernice_MU/SM09-14/Smernice_MU_9-2014.pdf

  • 46.Článek 45 - Zvláštní ustanovení o studiu osob pečujících o děti
    1. V souvislosti s péčí o dítě má student nebo studentka právo na prodloužení lhůt pro plnění studijních povinností, jakož i pro splnění podmínek pro postup do dalšího semestru, o dobu, po kterou by jinak trvalo čerpání mateřské dovolené (§ 195, 197 a 198 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů), a to za podmínky, že v této době studium nepřeruší.

    2. Bližší podmínky studia osob pečujících o děti stanoví prorektor, do jehož kompetence problematika spadá.

  • 47.Článek 46 - Řízení o vyslovení neplatnosti vykonání státní zkoušky nebo její součásti nebo obhajoby disertační práce
    1. V řízení o vyslovení neplatnosti vykonání státní závěrečné zkoušky nebo její součásti, státní rigorózní zkoušky nebo její součásti, státní doktorské zkoušky nebo obhajoby disertační práce rozhoduje rektor.

    2. Na výše uvedená řízení se aplikují ustanovení § 47c až 47e zákona.

  • 48.Článek 47 - Přechodná ustanovení
    1. Ustanovení čl. 30 odst. 1 písm. d) se nevztahuje na studia v doktorském programu zahájená před jarním semestrem 2012. Maximální doba od zápisu ke studiu v doktorském programu do řádného ukončení studia je pro studia započatá před jarním semestrem 2012 sedm let.

    2. Hovoří-li Řád o charakteristice programu nebo předmětu, rozumí se tím i požadavky programu, oboru nebo předmětu vyplývající z akreditace udělené před 1. 9. 2016 obdobně.

    3. Tento řád nabývá účinnosti dnem 1. září 2017 s výjimkou:

      1. ustanovení čl. 11 odst. 2, které bude poprvé použito na registraci předmětů v jarním semestru 2018;
      2. ustanovení čl. 13 odst. 3 věty třetí, které se poprvé použije na studia započatá v jarním semestru 2012;
      3. ustanovení čl. 26 odst. 4 písm. f) a g), které bude poprvé použito na studia započatá v podzimním semestru 2017;
      4. ustanovení čl. 14 odst. 8, které bude poprvé použito od podzimního semestru 2018
      5. ustanovení čl. 21, které bude poprvé použito od jarního semestru 2018.
    4. Předměty poprvé zapsané nejpozději v podzimním semestru akademického roku 2017/2018 se ukončují klasifikovaným zápočtem, je-li to stanoveno v charakteristice předmětu. Pro ukončování předmětů tímto způsobem se použijí ustanovení čl. 17 odst. 1 a čl. 18 obdobně.

    5. Ustanovení čl. 5a nabývá účinnosti od 1. září 2019.

    (ad 3) b) Přihlášením ke státní zkoušce se rozumí přistoupení ke konání některé z částí SZZ.
    Ad 3 d) Ustanovení čl. 14 odst. 8 se vztahuje na všechny studenty, nikoliv studenty zapsané od účinnosti předmětného ustanovení.

  • 49.Článek 48 - Závěrečná ustanovení
    1. Zrušuje se Studijní a zkušební řád Masarykovy univerzity registrovaný ministerstvem dne 13. dubna 2006 pod čj. 8 096/2006-30, ve znění pozdějších změn.

    2. Výkladem jednotlivých ustanovení tohoto Řádu jsou pověřeni prorektoři, jejichž svěřenými oblastmi činnosti jsou studijní záležitosti v příslušných typech studia.

    3. Tento Řád byl schválen podle § 9 odst. 1 písm. b) bodu 3 zákona Akademickým senátem MU dne 5. června 2017.

    4. Tento Řád nabývá platnosti podle § 36 odst. 4 zákona dnem registrace Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

    5. Tento Řád nabývá účinnosti dnem zveřejnění ve veřejné části internetových stránek MU, nejdříve však 1. 9. 2017.

  • 50.Starší verze Studijního a zkušebního řádu MU


Nenašli jste odpověď? Pošlete nám svůj dotaz na istech(zavináč/atsign)fi(tečka/dot)muni(tečka/dot)cz.