Literatury v angličtině – Katalog oborů MU
Literatury v angličtině |
Obor Literatury v angličtině poskytuje jak výuku v tradičních oblastech literárních studií, tak také seznámení s kontextovými, interdisciplinárními a transnacionálními přístupy k oboru. Studenti si zvolí jedno ze čtyř základních zaměření – britská a irská literatura, severoamerická literatura, australská a novozélandská literatura, ostatní anglofonní literatury, anebo se mohou věnovat komparativnímu studiu dvou nebo více těchto oblastí. Metodologické přístupy mohou být národnostní/etnické, genderové, queer, postkoloniální, regionální aj. Program je navržen tak, aby studentům umožnil rozvíjet zvolené literárněvědné zaměření a současně také získat rozhled a zkušenosti v akademické praxi.
Mezi hlavní cíle studia patří získání pevných znalostí a metodologických základů pro literárněvědnou práci, podrobné seznámení se současným stavem výzkumu a výuky v rámci zvoleného okruhu v českém i mezinárodním kontextu, získání osobní profesní zkušenosti zahrnující širokou škálu akademického působení
Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:
- mít celkový přehled o tradičních oblastech literární vědy (písemnictví, kritika, období, směry, žánry);
- hlubšího vhledu do problematiky interdisciplinárních a nadnárodních přístupů (etnických, genderových, postkoloniálních, regionálních apod.);
- specializace v jednom ze čtyř hlavních okruhů (britské a irské literatury, severoamerické literatury, australské a novozélandské literatury, ostatní literatury v angličtině).
Důsledné zohledňování nejnovějšího vývoje v oboru nabízí uplatnitelnost studia literatur v angličtině nejen pro budoucí literární vědce, ale poskytne také průpravu pro případné uplatnění v oblasti diplomacie a žurnalistiky a pro působení v národních, mezinárodních a nevládních organizacích.
- Bez profesního postavení
Standardní doba studia oboru činí 8 semestrů (4 roky). Pro přístup ke státní závěrečné zkoušce musí studenti získat celkově 240 kreditů za povinné, povinně volitelné a volitelné předměty.
Doporučený kalendář je k dispozici zde:
Státní doktorská zkouška má dvě části. V první části zkoušky doktorand systematicky zodpovídá otázky, jež nutně nesouvisí z předmětem vlastního bádání. Jejich smyslem je především ověření, že uchazeč má náležité znalosti o oboru v jeho celkové šíři a že je náležitě teoreticky disponován. Zkouška pak pokračuje odbornou rozpravou, při které členové komise ověřují doktorandovu schopnost kritické reflexe a aplikace nabytých vědomostí a odborných přístupů, jak vzhledem k problematice vlastního výzkumu, tak i v širších kulturních souvislostech.
0
Aktivní studenti
|
15
|