ESF:MPV_SPPO Společné politiky EU - Informace o předmětu
MPV_SPPO Společné politiky EU
Ekonomicko-správní fakultapodzim 2024
- Rozsah
- 2/0/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučováno kontaktně - Vyučující
- Gilles Huteau (přednášející), PhDr. Ing. Pavla Hradecká (zástupce)
Danielle Charles-Le Bihan (přednášející), PhDr. Ing. Pavla Hradecká (zástupce)
Frédérique Michéa (přednášející), PhDr. Ing. Pavla Hradecká (zástupce)
prof. Ing. Juraj Nemec, CSc. (náhr. zkoušející)
doc. Ing. Vladimír Žítek, Ph.D. (náhr. zkoušející) - Garance
- prof. Ing. Juraj Nemec, CSc.
Katedra veřejné ekonomie – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: PhDr. Ing. Pavla Hradecká
Dodavatelské pracoviště: Katedra veřejné ekonomie – Ekonomicko-správní fakulta - Předpoklady
- ! MPR_SPPO Společné politiky EU
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
- Mateřské obory/plány
- Public Administration (Administration publique) (program ESF, N-MFTAPA)
- Veřejná správa (Administration publique) (program ESF, N-MFTAP)
- Veřejná správa (L'Administration publique) (program ESF, N-HPS)
- Cíle předmětu
- Členské země Evropské unie svěřily jejím orgánům veškeré rozhodovací kompetence v oblasti tzv. společných politik, kterými jsou zemědělská, obchodní, dopravní a měnová. Mimo těchto politik pak existuje další skupina, označovaná jako komunitární (koordinované) politiky, v nichž dochází k dělbě rozhodovacích kompetencí mezi členské země a orgány EU. V rámci tohoto předmětu je pozornost věnována jak politikám společným, tak komunitárním.
- Výstupy z učení
- Na konci tohoto kurzu bude student schopen:
- zpochybnit přínos konkrétních opatření pro rozvoj EU
- formulovat vlastní návrhy na změnu nastavení politik
- argumentovat pozitiva a negativa začlenění národní ekonomiky do struktur EU
- posoudit efektivnost společných politik
- zdůvodnit historický kontext jednotlivých politik EU - Osnova
- Výuka je rozdělena do deseti tématických částí. Části 1 – 8 tvoří českou část, části 9 – 10 tvoří francouzskou část přednášek.
- 1. Obecný význam a postavení společných a komunitárních politik EU, společná obchodní politika – prezentace formou úvodního přehledu příslušných politik, pokračující přednáškou k dané politice spojenou se seminářem k aktuálním otázkám její aplikace.
- 2. Společná dopravní a měnová politika – prezentace tématu formou přednášky (doplněné informacemi o stávajících a perspektivních dopadech uvedených politik na ČR) s navazující diskusí podpořenou samostudiem.
- 3. Společná zemědělská politika – prezentace tématu formou přednášky (doplněné informacemi o dopadech dané politiky na ČR) s navazující diskusí podpořenou samostudiem.
- 4. Jednotný vnitřní trh (volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu) – prezentace tématu formou koncentrovaného přehledu hlavních otázek se seminářem k vybraným aktuálním otázkám.
- 5. Environmentální politika – prezentace tématu formou přednášky s navazující diskusí podpořenou předchozím studiem resp. samostudiem vybraných otázek.
- 6. Energetická a výzkumná politika – prezentace tématu formou přednášky s navazující diskusí podpořenou samostudiem vybraných otázek.
- 7. Strukturální politika a ochrana spotřebitele – prezentace tématu formou přednášky spojené se seminářem k vybraným otázkám, podpořeného předchozím studiem resp. samostudiem vybraných otázek.
- 8. Spolupráce v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky a trestních záležitostí – prezentace tématu formou přednášky s navazující závěrečnou diskusí.
- 9. Právo EU vztahující se k veřejnému zdraví – základy komunitárního práva veřejného zdraví, globální strategie v oblasti veřejného zdraví, potřeba integrace požadavků veřejného zdraví do komunitárních politik.
- 10. Regionální politika Evropské unie – úvod, strukturální fondy a další nástroje soudržnosti, regionální politika v období 2007 – 2013
- Studijní zátěž
- Forma zátěže Počet opakování Hodin / opakování Celkem Účast na přednáškách 13 2 26 Příprava na přednášky 13 2 26 Příprava na závěrečný test – česká část 1 20 20 Příprava na závěrečný test – francouzská část 1 20 20 Celková pracovní zátěž 92
- Rozvržení studijní zátěže v průběhu semestru.
- Přednášky české části probíhají pravidelně v jednotlivých týdnech semestru. Výuka české i francouzské části probíhá blokově. Závěrečné testy (česká i francouzská část) se píší ve zkouškovém období.
- Harmonogram pro distanční formu studia 1.- 2. týden semestru samostudium (téma 1.-2.) 3. týden samostudium (téma 3.) 4. - 5. týden samostudium (téma 4. - 5.) 6. týden samostudium (téma 6.) 7. - 8. týden samostudium (téma 7.- 8.) 9. týden samostudium (téma 9.) 10. týden vypracování POTu 10.-11. týden samostudium (téma 10.-11.) 12.-13. týden samostudium (téma 12.-13.)
- Literatura
- povinná literatura
- FOJTÍKOVÁ, Lenka a Marian LEBIEDZIK. Společné politiky EU : historie a současnost se zaměřením na Českou republiku. Vyd. 1. Praha: C.H. Beck, 2008, xv, 179. ISBN 9788071799399. info
- doporučená literatura
- LUKÁŠ, Zdeněk a Pavel NEUMANN. Společná zemědělská politika EU - regionální a strukturální politika EU. 1. vyd. Praha: Vysoká škola ekonomická, 2000, 139 s. ISBN 8024500647. info
- Výukové metody
- Výuka probíhá především formou přednášek.
- Metody hodnocení
- Písemná zkouška má formu multiple choice test, obvykle se skládá z 20 otázek, k úspěšnému zvládnutí je třeba mít alespoň 11 otázek správně (55%).
- Informace učitele
- „Jakékoli opisování, zaznamenávání nebo vynášení testů, používání nedovolených pomůcek jakož i komunikačních prostředků nebo jiné narušování objektivity zkoušky (zápočtu) bude považováno za nesplnění podmínek k ukončení předmětu a za hrubé porušení studijních předpisů. Následkem toho uzavře vyučující zkoušku (zápočet) hodnocením v ISu známkou "F" a děkan zahájí disciplinární řízení, jehož výsledkem může být až ukončení studia.“
- Další komentáře
- Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
Část výuky probíhá ve francouzštině. Nezapisují si studenti, kteří absolvovali předmět PRSPPO.
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/econ/podzim2024/MPV_SPPO