ESF:MPE_EAEI Ekon. aspekty evropské integ. - Informace o předmětu
MPE_EAEI Ekonomické aspekty evropské integrace
Ekonomicko-správní fakultajaro 2019
- Rozsah
- 2/2/0. 5 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- prof. Ing. Martin Kvizda, Ph.D. (přednášející)
prof. Afif DAHER (přednášející), prof. Ing. Martin Kvizda, Ph.D. (zástupce)
Ing. Tomáš Paleta, Ph.D. (přednášející)
Ing. Tomáš Paleta, Ph.D. (cvičící) - Garance
- prof. Ing. Martin Kvizda, Ph.D.
Katedra ekonomie – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: PhDr. Ing. Pavla Hradecká
Dodavatelské pracoviště: Katedra ekonomie – Ekonomicko-správní fakulta - Rozvrh
- Po 14:00–15:50 P104
- Rozvrh seminárních/paralelních skupin:
- Předpoklady
- Předpokládá se předchozí absolvování předmětů Makroekonomie pro VS a Mikroekonomie pro VS. Předmět je zařazen do magisterského navazujícího studia oboru Administration publique.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Předmět si smí zapsat nejvýše 30 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/30, pouze zareg.: 0/30
Jiné omezení: Předmět je pouze pro LAP. - Mateřské obory/plány
- Veřejná správa (L'Administration publique) (program ESF, N-HPS)
- Cíle předmětu
- Předmět je především zaměřen na problematiku institucionálních aspektů procesu transformace a na ekonomický vývoj kandidátských zemí Evropské unie. Obsahem jsou rovněž ekonomické aspekty procesu rozšiřování Evropské unie.
- Výstupy z učení
- Absolventi budou schopni:
* chápat základní tendence ve vývoji hospodářských systémů EU;
* analyzovat základní makroekonomické a mikroekonomické souvislosti evropské integrace;
* analyzovat a pochopit politické souvislosti evropské integrace;
* porozumět a analyzovat přínosy a náklady integračního procesu. - Osnova
- 1. Mikroekonomie evropské integrace – základní nástroje v teorii a praxi, grafická analýza otevřenosti ekonomiky a aplikace tarifních bariér. Typy protekcionismu a efekty jeho odstraňování.
- 2. Preferenční liberalizace – analýza jednostranné diskriminační liberalizace, analýza celní unie, srovnání celní unie a zóny volného obchodu. WTO, EU – empirické studie.
- 3. Velikost trhu a její efekty – liberalizace, defragmentace a průmyslová restrukturalizace v teorii a praxi EU. Teorie nedokonalé konkurence a její odraz v reálné ekonomice evropské integrace. Ekonomické efekty soutěžní politiky.
- 4. Efekty hospodářského růstu a integrace trhů výrobních faktorů – střednědobé efekty růstu v Solowově analýze a tvorba kapitálu, dlouhodobé efekty a know-how. Mikroekonomie integrace trhů práce a kapitálu.
- 5. Společná zemědělská politika – cíle a původní představy, problémy CAP, reformy a jejich důsledky. Hodnocení přínosů a nákladů současné koncepce CAP, návrhy a možnosti dalšího vývoje.
- 6. Regionální politika a dopravní politika – problém koheze, geografické zvláštnosti a jejich národohospodářské aspekty. Náklady a přínosy kohezních politik.
- 7. Monetární historie Evropy – zlatý standard, Bretton-Woods, první koncepce měnové integrace. Kursová a měnová politika – jejich vztah v teorii a praxi, důsledky pro měnovou integraci.
- 8. Evropský měnový systém EMS – koncepce, předpoklady fungování, hospodářské výsledky, krize systému. Teorie a empirie fungování fixních kursů v EU.
- 9. Optimální měnové oblasti – problém definice, kritéria optimální měnové oblasti. Empirická posouzení Evropské unie jako optimální měnové oblasti, srovnání, perspektivy.
- 10. Evropská měnová unie – Maastrichtská smlouva a cíle společné měnové politiky, eurozóna. Evropský systém centrálních bank – cíle, nástroje a strategie, odpovědnost a nezávislost ECB. Empirie fungování.
- 11. Fiskální politika a Pakt stability a růstu – národní fiskální politiky v podmínkách EMU, externality, principy Paktu stability a růstu, jeho národohospodářské dopady.
- 12. Finanční trhy v eurozóně – specifika finančních trhů v eurozóně, finanční instituce a trhy, mezinárodní význam společné měny.
- 13. Ekonomická integrace a problémy trhu práce – národní pracovní trhy a vliv integrace, instituce trhů práce, evropský model, teorie a praxe.
- Literatura
- povinná literatura
- BALDWIN, Richard E. a Charles WYPLOSZ. Ekonomie evropské integrace. Translated by Stanislav Šaroch. 1. vyd. Praha: Grada, 2008, 478 s. ISBN 9788024718071. info
- doporučená literatura
- BALDWIN, Richard E. a Charles WYPLOSZ. The economics of European integration. 3rd ed. London: McGraw-Hill, 2009, xx, 458. ISBN 9780077121631. info
- SLANÝ, Antonín. Makroekonomická analýza a hospodářská politika. 1. vyd. Praha: C. H. Beck, 2003, 380 s. EU 22. ISBN 80-7179-738-3. info
- BALDWIN, Richard E. a Charles WYPLOSZ. The economics of European integration. London: McGraw-Hill, 2004, xx, 458. ISBN 0077103947. info
- Výukové metody
- Předmět je organizován formou přednášek a seminářů; na přednáškách je k jednotlivým tématům podán základní výklad, který je dále rozebírán a diskutován na seminářích. Posluchači si na semináře k zadaným oblastem připravují krátké, velmi úzce zaměřené referáty.
- Metody hodnocení
- Zkouška: dva průběžné testy (50%), písemný závěrečný test ve francouzském jazyce (50%). Upozornění: jakékoli podvody nebo pokusy o podvod během zkoušky (např. používání "taháků" nebo jiných nedovolených pomůcek, opisování, umožňování opisování, vynášení testů, apod.) nebo činnosti ohrožující objektivitu zkoušky budou kvalifikovány jako nedodržení požadavků k ukončení předmětu a budou učitelem hodnoceny v ISu jako "F"; děkan zahájí disciplinární řízení s možností až ukončení studia.
- Další komentáře
- Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Část výuky probíhá ve francouzštině. Nezapisují si studenti, kteří absolvovali předmět PEEAEI.
- Statistika zápisu (jaro 2019, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/econ/jaro2019/MPE_EAEI