ESF:MPF_RDFT Regulace a dohled FITR - Informace o předmětu
MPF_RDFT Regulace a dohled nad finančními trhy
Ekonomicko-správní fakultajaro 2024
- Rozsah
- 0/2/0. 4 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- Mgr. Ing. Filip Hampl, Ph.D., LL.M. (cvičící)
prof. Ing. Eva Horvátová, CSc. (cvičící) - Garance
- Mgr. Ing. Filip Hampl, Ph.D., LL.M.
Katedra financí – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Iva Havlíčková
Dodavatelské pracoviště: Katedra financí – Ekonomicko-správní fakulta - Rozvrh seminárních/paralelních skupin
- MPF_RDFT/01: Čt 12:00–13:50 VT204, kromě Čt 4. 4., F. Hampl, E. Horvátová
- Předpoklady
- Předmět předpokládá základní znalosti a dovednosti z oblastí:
- centrální a komerční bankovnictví,
- finanční trhy a činnost finančních institucí,
- teorie práva (systematika práva, rozlišení soukromého a veřejného práva) a právní regulace přímé ochrany osob ve slabším postavení na finančních trzích v rozsahu předmětu Právní ochrana investora,
- práce s právními informacemi. - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 28 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 16/28, pouze zareg.: 0/28, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/28 - Mateřské obory/plány
- Finance (program ESF, N-FIN)
- Finance (program ESF, N-FU)
- Finanční trhy, instituce a technologie (program ESF, N-FIN)
- Cíle předmětu
- Cílem předmětu je seznámit studenty s důvody (proč), orgány (kdo) a nástroji (jak) dohledu nad finančními trhy a aspekty jejich právní regulace. Předmět je koncipován jako kombinace teoreticky a prakticky zaměřených seminářů a představuje ucelený exkurz do problematiky finančně-tržní regulace, a to nejen v rámci České republiky, Evropské unie, ale i v mezinárodním kontextu. Při představení výzev regulace na globální úrovni předmět vychází z historických událostí na finančních trzích se zdůrazněním rizik pro finanční systémy, načež se ve dvou rovinách věnuje nástrojům regulace: (i) veřejnoprávní aspekty dohledu a regulace nad finančními trhy jako celku včetně aktuálních témat zahrnujících vysokofrekvenční obchodování, virtuálních aktiv nebo FinTech a (ii) finanční stabilita a role makroobezřetnostní politiky. Pozornost je věnována rovněž organizačnímu a funkčnímu uspořádání orgánů dohledu a regulace.
- Výstupy z učení
- Po absolvování předmětu budou studenti schopni:
- Formulovat důvody, cíle a metody dohledu a regulace nad finančními trhy.
- Orientovat se v právních aspektech dohledu a regulace nad finančními trhy a formulovat jejich kvantitativní dopady na úrovni finančních institucí, ale i systémů.
- Aplikovat znalosti v oblasti makroprudenční politiky při hodnocení stability jednotlivých finančních systémů.
- Orientovat se v orgánech dohledu a regulace v České republice, ale i na evropské a mezinárodní úrovni.
- Formulovat dopady nových trendů na oblast regulace a dohledu nad finančním trhem. - Osnova
- 1. Finanční systém a jeho nevýhody jako důvody finanční regulace a dohledu. Cíle finanční regulace a dohledu jako souboru prostředků k nápravě tržních selhání. Limity finanční regulace a dohledu jako způsob porozumění praktických omezení, kterým podléhá.
- 2. Rizika pro finanční systém. Systematické riziko a jeho dimenze. Opakování práce s Refinitiv. Řešení případové studie.
- 3. Politiky, právní zakotvení a orgány regulace a dohledu. Modely uspořádání dohledu (sektorový, funkcionální a sjednocený model dohledu). Orgány výkonu dohledu (Evropský systém finančního dohledu - ESRB, EBA, ESMA, EIOPA; Česká národní banka).
- 4. Makroobezřetnostní a mikroobezřetnostní dohled bank I – péče o finanční stabilitu. Funkce bank a jejich zranitelnost jako důvod regulace. BCBS a historický exkurz do standardů Basel. Kapitálová regulace v rámci Basel III (Pillar 1). Basel III a jeho Pillar II a Pillar III.
- 5. Makroobezřetnostní a mikroobezřetnostní dohled bank II – Basel III a požadavky na likviditu (LCR a NSFR). Úvěrové ukazatele LTV, D(S)TI, LTI. Řešení případových studií se zaměřením na kapitálovou přiměřenost.
- 6. Makroobezřetnostní a mikroobezřetnostní dohled bank III – Řešení případových studií se zaměřením na kapitálovou přiměřenost a úvěrové ukazatele LTV, D(S)TI, LTI.
- 7. Makroobezřetnostní a mikroobezřetnostní dohled na kapitálovém trhu I – přehled základních povinností kladených na investiční podniky dle MAR a MiFID, obezřetnostní a další požadavky kladené na investiční podniky (obchodníky s cennými papíry) v režimu IFR/IFD.
- 8. Makroobezřetnostní a mikroobezřetnostní dohled na kapitálovém trhu II - řešení případových studiích v oblasti obezřetnostních a dalších požadavků kladených na investiční podniky v režimu IFR/IFD.
- 9. Makroobezřetnostní a mikroobezřetnostní dohled na kapitálovém trhu III - zneužití kapitálového trhu dle nařízení MAR, řešení případových studií.
- 10. Makroobezřetnostní a mikroobezřetnostní dohled na kapitálovém trhu IV – regulace informační asymetrie, prospekty cenných papírů a ratingové agentury, řešení případových studií.
- 11. Diskuze nad specifickými oblasti a novými výzvami regulace a dohledu nad finančním trhem – např. bankovní unie, virtuální aktiva, FinTech, P2P úvěrování.
- 12. Přednáška a diskuze se zástupcem z aplikační praxe.
- Studenti předmětu Regulace a dohled nad finančním trhem využívají při výuce možnosti webového portálu pravoesf.econ.muni.cz. Věnujte prosím pozornost i studijnímu textu v předmětu Právní ochrana investora, kde jsou uvedeny základní právní instituty, jejichž znalost se předpokládá pro pochopení problematiky předmětu Regulace a dohled nad finančním trhem. Při výuce předmětu je využíván právní informační systém ASPI a Refinitiv. Přístup k ASPI je možný ve všech počítačových učebnách v budově ESF a také prostřednictvím vzdálené plochy přes terminálový server Orion (návod k připojení je uveden na webových stránkách econ.muni.cz). Přístup k Refinitivu je možný v budově ESF.
- Literatura
- povinná literatura
- ALEXANDER, Kern. Principles of banking regulation. First edition. Cambridge: Cambridge University Press, 2019, xxii, 473. ISBN 9781108427265. info
- MOLONEY, Niamh. EU securities and financial markets regulation. Forth edition. Oxford: Oxford University Press, 2023. Oxford EU law library. 993 s. ISBN 9780192583413. Publikace dostupná jako e-kniha.
- ARMOUR, John, Daniel AWREY, P. L. DAVIES, Luca ENRIQUES, Jeffrey N. GORDON, C. P. MAYER a Jennifer PAYNE. Principles of financial regulation. First edition. Oxford: Oxford University Press, 2016, xxvii, 669. ISBN 9780198786481. info
- Výukové metody
- Semináře, diskuze, řešení případových studií, samostudium zadané literatury
- Metody hodnocení
- Předmět je ukončen písemnou zkouškou. Pro úspěšné složení písemné zkoušky je potřeba získat minimálně 60 % bodů. Podmínkou připuštění ke zkoušce je účast na seminářích (max. 2 neomluvené absence). V průběhu semestru lze navíc získat za aktivní účast na seminářích bonusové body, jejichž počet bude stanovený na začátku semestru, a které se přičítají k celkovému hodnocení předmětu, je-li písemná zkouška úspěšně složena (tj. získáno min. 60 % bodů).
Pro hodnocení studentů platí následující klasifikační stupnice: A: 93 – 100 %, B: 92 – 85 %, C: 84 – 77 %, D:76 – 69 %, E: 68 – 61 %, F: méně než 61 %.
Pro studenty na studijním pobytu v zahraničí (např. Erasmus) s individuálním studijním plánem (ISP) platí stejné podmínky ukončení předmětu s výjimkou povinné docházky (místo ní je stanoveno náhradní plnění). Podrobnější informace o náhradním plnění jsou uvedeny v interaktivní osnově předmětu. Studenti na studijním pobytu v zahraničí mají povinnost v prvním výukovém týdnu semestru kontaktovat garanta a domluvit se na termínech plnění.
Upozornění: „Jakékoli opisování, zaznamenávání nebo vynášení testů, používání nedovolených pomůcek jakož i komunikačních prostředků nebo jiné narušování objektivity zkoušky (zápočtu) bude považováno za nesplnění podmínek k ukončení předmětu a za hrubé porušení studijních předpisů. Následkem toho uzavře vyučující zkoušku (zápočet) hodnocením v ISu známkou "F" a děkan zahájí disciplinární řízení, jehož výsledkem může být až ukončení studia.“ - Informace učitele
- Další zdroje:
- Informační zdroje České národní banky (https://www.cnb.cz/cs/)
- Informační zdroje Evropské centrální banky (https://www.ecb.europa.eu/)
- Informační zdroje evropských organů pro dohled nad finančním trhem: Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA, https://www.esma.europa.eu/), Evropský orgán pro bankovnictví (EBA, https://www.eba.europa.eu/), Evropský orgán pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění (EIOPA, https://www.eiopa.europa.eu/), a Evropská rada pro systémové riziká (ESRB, https://www.esrb.europa.eu/). - Další komentáře
- Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/econ/jaro2024/MPF_RDFT