ESF:KPEPEI Evropské právo pro ek.I - Informace o předmětu
KPEPEI Evropské právo pro ekonomy I
Ekonomicko-správní fakultapodzim 2003
- Rozsah
- 16 hodin. 4 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- Mgr. Marek Čechovský (přednášející)
Mgr. Michal Petr (přednášející) - Garance
- prof. JUDr. Vladimír Týč, CSc.
Katedra práva – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Dáša Třísková - Rozvrh
- Pá 26. 9. 16:20–19:30 P103, Pá 10. 10. 16:20–19:30 P103, Pá 24. 10. 16:20–19:30 P103, Pá 7. 11. 16:20–19:30 P103
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
- Mateřské obory/plány
- Management (program ESF, B-EKM)
- Regionální rozvoj a správa (program ESF, B-HPS)
- Cíle předmětu
- Evropské právo pro ekonomy I (KPEPEI) Předmět Evropské právo pro ekonomy poskytuje základní přehled o Evropských společenstvích (Evropské unii) z hlediska jejich institucionální výstavby a práva jako nástroje regulace jejich činnosti. Zahrnuje čtyři okruhy problémů: 1. institucionální právo (vznik, struktura, nadstátní charakter ES a EU), 2. právo Společenství jako autonomní právní řád, vztah k mezinárodnímu právu a zejména k vnitrostátnímu právu členských zemí, 3. právní úprava vnitřního trhu a jednotlivých politik Společenství, 4. právní otázky přidružení a budoucího členství ČR. Požadavky k zápočtu: aktivní účast v seminářích, písemná seminární práce. Forma zkoušky: písemná a ústní.
- Osnova
- 1. Úvod do evropského práva - právo vnitrostátní, mezinárodní, komunitární. 2. Evropská integrace, ES, EU, princip nadstátnosti. Základní dokumenty ES a EU (primární právo) 3. Organizační struktura ES/EU (Komise, Rada) Organizační struktura ES/EU (Evropský parlament, Soudní dvůr) 4. Pojem a charakteristika práva ES - primární a sekundární prameny. 5. Vztah práva ES a vnitrostátního práva (přímý účinek, přednost). Legislativní procedury v ES. 6. Společný trh, jednotný vnitřní trh, hospodářská a měnový unie, základní svobody. Volný pohyb zboží. Volný pohyb osob. 7. Volný pohyb služeb a kapitálu. Ochrana hospodářské soutěže na společném trhu. 8. Přidružení ČR k ES, příprava na členství v EU (právní problémy).
- Literatura
- Týč,.V.: Základy práva ES pro ekonomy. 3. vydán í. Linde, Praha 2001
- Tichý,L., Arnold,R.: Evropské právo.Beck, Praha 1999
- Internet: databáze Europa, Euroskop (server Ministerstva zahraničních věcí ČR)
- Týč, V.: Dokumenty ke studiu práva ES (EU) I, II. Skripta, MU v Brně 2003
- Informace učitele
Plán konzultací předmětu Evropské právo pro ekonomy I ve šk.r.2003/2004-podzimní semestr. 26.9.2003 Úvod do evropského práva - právo vniztrostátní, mezinárodní, komunitární Evropská integrace, ES, EU, princip nadstátnosti 10.10.2003
Organizační struktura ES/EU (Komise, Rada) Organizační struktura ES/EU (Evropský parlament, Soudní dvůr) Pojem a charakteristika práva ES - primární a sekundární prameny Vztah práva ES a vnitrostátního práva (přímý účinek,přednost) Legislativní procedury v ES 24.10.2003 Společný trh, jednotný vnitřní trh, hospodářská a měnová unie základní svobody Volný pohyb zboží,. Volný pohyb osob. 7.11.2003 Volný pohyb služeb a kapitálu.Ochrana hospodářské soutěže na společném trhu. Přidružení ČR k ES, příprava na členství v EU (právní problémy).
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je vyučován každoročně.
- Statistika zápisu (podzim 2003, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/econ/podzim2003/KPEPEI