ESF:PEUDHP Úvod do hopodářské politiky - Informace o předmětu
PEUDHP Úvod do hopodářské politiky
Ekonomicko-správní fakultapodzim 2007
- Rozsah
- 2/0/0. 3 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- prof. Ing. Antonín Slaný, CSc. (přednášející)
prof. Ing. Zdeněk Tomeš, Ph.D. (přednášející) - Garance
- prof. Ing. Antonín Slaný, CSc.
Katedra ekonomie – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Lydie Pravdová - Rozvrh
- Po 18:00–19:35 P106
- Předpoklady
- PEMAKI Makroekonomie I || PEMAAI Macroeconomics I || ZAMI Makroekonomie I || ZAMA Makroekonomie I (A)
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 74 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/74, pouze zareg.: 0/74, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/74 - Mateřské obory/plány
- Národní hospodářství (program ESF, B-HPS)
- Cíle předmětu
- Předmět navazuje a rozvíjí znalosti získané v rámci předmětu Makroekonomie I. Cílem kurzu je vybavit jeho absolventy základními znalostmi v oblasti ekonomické analýzy a vytvořit jim tak předpoklady pro důkladné pochopení kurzů hospodářské politiky. Kurz je členěn do šesti základních tématických okruhů, kterými jsou: 1. HDP a struktura ekonomiky - 2. Platební bilance a měnové kurzy - 3. Indikátory fiskální politiky - 4. Indikátory monetární politiky - 5. Příjmy domácností, přerozdělování, chudoba. - 6. Vzájemné vztahy a problémy interpretace. Forma zkoušky: písemná.
- Osnova
- 1 Úvod: Ekonomické indikátory; Nominální a reálné veličiny, indexová čísla; míry růstu; sezónnost; 2 HDP: měření a jeho problematika; mezinárodní a mezičasové srovnání; ekonomický růst; trend a cyklus; konvergence 3 Struktura ekonomiky: struktura ekonomiky podle rozdílných členění; její mezičasové a mezinárodní srovnání; úspory a investice; míra úspor; 4 Platební bilance: otevřenost ekonomiky; importy a exporty; struktura platební bilance; vnější zadlužení; rezervy; 5 Měnové kurzy: nominální a reálné směnné kurzy; efektivní směnné kurzy; směnné relace; konkurenceschopnost; 6 Indikátory fiskální politiky: skladba veřejných příjmů a výdajů; deficit a přebytek veřejných financí; veřejný dluh; 7 Indikátory měnové politiky: měnové agregáty; úrokové sazby; výnosové křivky 8 Ceny a mzdy: cenové indexy; deflátor; ceny komodit; mzdy a úplné náklady práce 9 Demografické ukazatele: populace a její změny; pracovní síla a její skladba; stárnutí populace; stárnutí pracovní síly 10 Trh práce: zaměstnanost a nezaměstnanost; míry zaměstnanosti a nezaměstnanosti; volná pracovní místa; struktura zaměstnanosti a nezaměstnanosti 11 Sociální statistika: podíl sociálních výdajů na HDP; životní minimum; minimální mzda; míry absolutní a relativní chudoby 12 Vztahy mezi veličinami: Okunův zákon, Phillipsova křivka; vztah růstu a inflace; Beveridgova křivka; 13 Interpretace a dezinterpretace ekonomických indikátorů: zdroje ekonomických informací; význam a spolehlivost ekonomických ukazatelů; politické dezinterpretace ekonomického vývoje.
- Literatura
- KADEŘÁBKOVÁ, Anna. Úvod do ekonomické analýzy. Praha: VŠE, 2002. info
- Economist: Guide to Economic Indicators, Economist UK 2001
- Další komentáře
- Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
- Statistika zápisu (podzim 2007, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/econ/podzim2007/PEUDHP