MVZn4201 Paradigmatické perspektivy: Ekonomie a Mezinárodní vztahy

Fakulta sociálních studií
podzim 2024
Rozsah
1/1. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučováno prezenčně.
Vyučující
Mgr. Vladan Hodulák, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Johan Bartoš (cvičící)
Ing. Mgr. Petr Svatoň (cvičící)
Garance
doc. Mgr. et Mgr. Oldřich Krpec, Ph.D.
Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Olga Cídlová, DiS.
Dodavatelské pracoviště: Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií – Fakulta sociálních studií
Předpoklady
! HMV427 Paradigmatické perspektivy
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem kurzu je komparace hlavních metodologických a teoretických přístupů využívaných jak v ekonomii, tak v mezinárodních vztazích. Řada metod a obecných teoretických přístupů je v obou disciplínách podobná, příkladem je například teorie racionální volby. V jednotlivých disciplínách jim je však věnována různá pozornost a jsou využívány poněkud odlišný způsobem. Ekonomie a mezinárodní vztahy se liší nejen v otázkách, na které hledají odpovědi, ale rovněž v identifikaci hlavních aktérů a procesů. Některé další přístupy, jako například konstruktivismus, jsou v ekonomii poměrně vzácné, ale jsou naopak velmi rozšířeny v ostatních společenských vědách. V rámci kurzu se studenti seznámí s podobnostmi a odlišnostmi teoretických přístupů v ekonomii a mezinárodních vztazích, což by jim mělo zásadně pomoci při dalším studiu.
Výstupy z učení
Po absolvování kurzu by studenti měli získat schopnost pracovat interdisciplinárním způsobem. To znamená, že budou schopni identifikovat společné znaky obou disciplín a zároveň poznají možná omezení a výhody typických přístupů v nich preferovaných pro řešení praktických problémů.
Osnova
  • 1. Úvodní přednáška
  • 2. Paradigmata v sociálních vědách
  • 3. Seminář k paradigmatům v sociálních vědách
  • 4. Agent, struktura a úrovně analýzy
  • 5. Seminář k agentu, struktuře a úrovních analýzy
  • 6. Teorie racionálního rozhodování v ekonomii a v mezinárodních vztazích
  • 7. Seminář k teorii racionálního rozhodování
  • 8. Konstruktivismus v ekonomii a mezinárodních vztazích
  • 9. Seminář ke konstruktivismu
  • 10. Evoluční přístup v ekonomii a mezinárodních vztazích
  • 11. Seminář k evolučnímu přístupu
  • 12. Geopolitika
  • 13. Shrnutí a závěrečná debata
Literatura
    povinná literatura
  • GILPIN, Robert. Global political economy : understanding the international economic order. Edited by Jean M. Gilpin. Princeton: Princeton University Press, 2001, xii, 423. ISBN 0691086761. info
    neurčeno
  • International relations theories : discipline and diversity. Edited by Steve Smith - Timothy Dunne - Milja Kurki. Fifth edition. Oxford: Oxford university press, 2021, xxiv, 396. ISBN 9780198814443. info
  • HODGSON, Geoffrey M. The evolution of institutional economics : agency, structure, and darwinism in american institutionalism. London: Routledge, 2004, xxiii, 534. ISBN 0415322537. info
Výukové metody
Výuka je organizována formou přednášek a seminářů. Během semestru proběhne 5 seminářů. Cílem semináře je diskuze látky probírané na přednášce a dále především aplikace získaných teoretických poznatků na reálný svět. Každý seminář má své nosné téma (případně několik témat). Diskuze bude vycházet ze zadané povinné literatury.
Úpravy v souvislosti s přechodem na online výuku: Na místo účasti na semináři studenti odevzdají position paper v rozsahu 2-3 normostran. Position paper by měl v první polovině shrnout zadanou literaturu k semináři, druhá polovina by měla být věnována vymezení vlastního postoje k probírané otázce. Dodatečné informace k semináři budou k dispozici v interaktivní osnově kurzu. Termín odevzdání je pondělí před plánovaným uskutečněním příslušného semináře podle rozvrhu. Za každý position paper lze obdržet až 5 bodů. Na každý position paper dostanou studenti zpětnou vazbu v čase naplánovaného semináře.
Metody hodnocení
1. Písemná zkouška, max. 25 bodů
2. Aktivní účast na seminářích (position papery), max 25 bodů
K absolvování kurzu je potřeba dosáhnout min. 30 bodů
Informace učitele
Detailní a závazný sylabus je k dispozici ve studijních materiálech předmětu.
UPOZORNĚNÍ: Výuka na FSS MU předpokládá, že studenti znají studijní předpisy a že se nedopouštějí podvodného plnění studijních povinností, zejména opisování u zkoušek a plagiátorství, tedy vydávání cizích myšlenek za vlastní a přebírání myšlenek jiných autorů bez uvedení autorství. Plagiátorství patří k nejzávažnějším etickým proviněním v akademickém prostředí, popírá poslání university i smysl studia. Z právního hlediska je plagiátorství krádeží cizího duševního vlastnictví. Podvodné plnění studijních povinností nemůže být za žádných okolností na FSS tolerováno. Každý případ podvodného chování bude trestán nejpřísnější sankcí, a to nepodmínečným vyloučením ze studia. Studentům doporučujeme co nejdůkladněji se seznámit s problémem plagiátorství a se způsoby, jak se mu vyhnout.
Opatření v souvislosti s pandemií Covid-19: V případě přechodu na online výuku budou přednášky probíhat formou online přenosu v čase podle rozvrhu. Semináře budou nahrazeny povinností studentů odevzdat position papery.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2020, podzim 2021, podzim 2022, podzim 2023.