POL429 Vybrané problémy politologického výzkumu české politiky

Fakulta sociálních studií
jaro 2000
Rozsah
0/2. 4 kr. Ukončení: z.
Vyučující
prof. JUDr. PhDr. Miroslav Mareš, Ph.D. (přednášející)
Garance
prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M.
Katedra politologie – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: prof. JUDr. PhDr. Miroslav Mareš, Ph.D.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Osnova
  • 1) Základní problémy politologického výzkumu české politiky Objasnění struktury kursu, nastínění základních otázek problémů politologického výzkumu v ČR. 2) "Politizace" české politologie Projevování politických sympatií a antipatií v české politologii, publicisté, političtí komentátoři a politologové, vnímání politologů ze strany médií a veřejnosti. 3) Politologická periodika v ČR Rozbor jednotlivých politologických periodik, kritické pojetí určitých článků, význam politicky a ideologicky orientovaných časopisů (Střední Evropa, Proglas, Listy atd.) pro politologický výzkum. 4) Informace, znalost faktů a politologický výzkum Informace jako předpoklad analytické, syntetické i normativní činnosti, problematika znalosti faktů v českých odborných pracích, problém získávání informací v české politice, právo na informace. 5) Aplikace "západních" a "postkomunistických" kritérií a modelů ve výzkumu české politiky Problematika přenášení modelů, vytvořených pro konkrétní západoevropskou zemi nebo celou oblast "západního" světa na českou politiku, potíže způsobené s vypracováváním společných kritérií pro oblast bývalého východního bloku, demonstrace na typologii politických stran. 6) Policy-analysis a česká politika Teorie policy analyis, resp. politikfeldanalyse, její smysluplnost, limity její aplikace v českém prostředí. 7) Politologie a historie Historické a politologické pojetí výzkumu, soudobé dějiny, problém stanovení "hranice" mezi historickým a současným, problematika kontinuity a diskontinuity českých dějin, rozdělení jednotlivých etap polistopadového vývoje. 8) Politologie a právní věda Společné znaky a rozdíly, právní dogmatika, interpretace právních norem, tvorba práva a politický proces, právní a politologické hodnocení kvality norem a rozhodnutí. 9) Správní věda a politologie Správní věda, věda o správním právu, politologický výzkum české regionální a komunální politiky - optimální pojetí a současná praxe. 10) Politologie a věda o mezinárodních vztazích Věda o mezinárodních vztazích jako samostatná vědecká disciplína i jako součást politologie, vztah vnitřní, domácí a mezinárodní politiky, česká politologie a mezinárodní politika, "area studies". 11) Výzkumy veřejného mínění v ČR jako "politologické prameny" Výpovědní hodnota výzkumů veřejného mínění v ČR, metodika výzkumů, srovnání informací jednotlivých agentur. 12) Politologie ve Slovenské republice (přednáší Mgr. Luboš Kopeček) Politologická pracoviště v SR, problémy politologického výzkumu v SR, srovnání se situací v ČR. 13) Závěrečné shrnutí
Metody hodnocení
Podmínkou absolvování kursu je vypracování krátkých esejů ke všem probíraným tématům ( z nichž nejméně polovina bude muset být prezentována v rámci semináře) a jejich schválení vyučujícím za vyhovující. Nutná ke získání zápočtu je též aktivní účast na seminářích.
Informace učitele
Zápis do kursu probíhá výhradně v prvních dvou týdnech jarního kursu klasickou formou, tedy podpisem na zápisový arch. Na elektronickou předregistraci nebude brán zřetel. Povinná a doporučená literatura bude upřesněna později.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.

  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/fss/jaro2000/POL429