MVE407 Utváření moderní politiky ve střední Evropě

Fakulta sociálních studií
jaro 2006
Rozsah
0/0. 8 kr. Ukončení: z.
Vyučující
prof. PhDr. Vít Hloušek, Ph.D. (přednášející)
Garance
Kontaktní osoba: Olga Cídlová, DiS.
Rozvrh
St 14:00–15:40 U42
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět se zabývá problematikou utváření a vývoje moderní politiky a moderních politických aktérů (především politických stran) v zemích střední Evropy od konce 19. století do současnosti. V komparativní perspektivě poskytne náhled do podmínek a reálií vytváření masové politiky, odpovídající sociopolitické strukturaci voličských obcí a politických stran. Zkoumány budou politické, ekonomické, sociální a kulturní podmínky těchto procesů. Metodologicky se kurs bude pohybovat na pomezí komparativní politologie a historicko-strukturální analýzy a seznámí studenty kromě historicko-politických reálií také s některými interpretačními schématy těchto procesů (teorie vzniku moderních národů, konceptuální mapa Evropy, konfliktní linie).
Osnova
  • 1) Uvedení do problematiky 2) Rokkanův makromodel evropského vývoje a konceptuální mapa Evropy 3) Konfliktní linie v pojetí Steina Rokkana 4) Vývoj metodologického konceptu konfliktních linií I. 5) Vývoj metodologického konceptu konfliktních linií II. 6) Demokratizace a politické režimy ve střední Evropě do roku 1945 7) Podoba a vliv reálně socialistických režimů 8) Vznik a vývoj moderní masové politiky v Pobaltí 9) Vznik a vývoj moderní masové politiky v Chorvatsku 10) Vznik a vývoj moderní masové politiky ve Slovinsku 11) Konfliktní linie "mezi východem a západem" 12) Hromadná konzultace 13) Zápočtový test
Literatura
  • HLOUŠEK, Vít a Lubomír KOPEČEK. Konfliktní demokracie. Moderní masová politika ve střední Evropě. 1. vyd. Brno: Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity v Brně, 2004, 224 s. Ediční řada Monografie, svazek č. 10. ISBN 80-210-3449-1. info
Metody hodnocení
Předmět je ukončen zápočtem. Součástí práce v předmětu bude kromě četby povinné literatury také aktivní práce v hodinách. Tato práce bude spočívat ve vypracování position papers k textům zadaným k něktrerým hodinám. Rozsah position papers je 2-4 stránky. Cílem position papers je nejen stručně zrekapitulovat přečtený text, ale zejména jej okomentovat a připravit otázky k diskusi. Je nezbytné zaslat position paper nejméně den před příslušnou vyučovací hodinou na mail hlousek@fss.muni.cz. Texty k vypracování position papers budou zveřejněny na webu předmětu v rámci IS. Position papers budou průběžně bodovány, za každý bude možné obdržet 0-10 bodů. Body budou započítány do celkového hodnocení předmětu. Zároveň mohou studenti získat další 2 body za aktivní účast na hodinách, kde se bude o position papers diskutovat. Součástí hodnocení bude i zápočtový test na konci semestru, který se bude skládat z pěti otevřených otázek po 8 bodech a bude se týkat povinné literatury a přednášek. Celkově tedy student může v průběhu semestru získat 100 bodů. Pokud dosáhne 60 a více bodů, bude mu udělen zápočet.
Informace učitele
Další informace obsahuje sylabus kursu, který je uložen v IS v sekci "Studijní materiály - Organizační pokyny k výuce" a je dostupný zapsaným studentům předmětu. Povinnou literaturu můžete zakoupit na Mezinárodním politologickém ústavu MU. Texty k position papers jsou umístěny v IS ve složce "Studijní materiály - Učební materiály".
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2004, jaro 2005.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/fss/jaro2006/MVE407