POL230 Politické násilí a terorismus v ČR

Fakulta sociálních studií
podzim 2004
Rozsah
2/0. 5 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Martin Bastl, Ph.D. (přednášející)
prof. JUDr. PhDr. Miroslav Mareš, Ph.D. (přednášející)
Garance
Kontaktní osoba: Ivona Tolarová
Rozvrh
Út 10:00–11:40 G21
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 9 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
V rámci předmětu se studenti a studentky seznámí s problematikou politického násilí v ČR, včetně dosavadních projevů a perspektiv terorismu. Bude jim vysvětleno terminologické a teoretické pojetí zkoumaných fenoménů. V rámci jednotlivých forem politického násilí a terorismu budou analyzovány případy násilných a teroristických aktivit v ČR po roce 1989 a odhadovány perspektiv vývoje politického násilí. Představena bude mj. problematika rasistického násilí, činnost militantní ultralevice, působení islamistů v ČR apod. Pozornost bude věnována i politice proti násilí a terorismu v ČR.
Osnova
  • 1. Úvod do studia politického násilí a terorismu v ČR 2. Vymezení politického násilí a terorismu 3. Typologie politického násilí a terorismu 4. Příčiny a podmínky politického násilí a terorismu 5. Ultralevicové násilí a terorismus v ČR 6. Ultrapravicové násilí a terorismus v ČR 7. I. písemné přezkoušení 8. Etnicko-teritoriální násilí a terorismus v ČR 9. Náboženské násilí a terorismus v ČR 10. Ekologické a "single-issue" násilí a terorismus v ČR 11. Patologické a kriminální násilí a terorismus v ČR 12. Politika proti násilí a terorismu v ČR 13. II. písmené přezkoušení
Literatura
  • Literatura bude upřesněna na počátku semestru a bude dostupná z is.
Metody hodnocení
V rámci předmětu je možné získat maximálně 60 bodů, přičemž k udělení zápočtu je třeba alespoň 36 bodů. Za první písemné přezkoušení je možné získat maximálně 10 bodů, za seminární práci maximálně 20 bodů a za druhé písemné přezkoušení maximálně 30 bodů. Písemná přezkoušení pokrývají odpřednášenou látku a zadanou literaturu. První písemné přezoušení zahrnuje látku probranou do doby termínu tohoto přezkoušení, druhé písemné přezkoušení pak látku z celého semestru. Délka semínární práce je 20-30 000 znaků (včetně mezer). Termín odevzdání je nejpozději v zápočtovém týdnu (při dřívějším odevzdání se studen/t/ka dozví hodnocení do dvou týdnů). Práce se má zabývat rozborem konkrétního tématu, který souvisí s obsahem předmětu a má vazbu na české prostředí (např. konkrétní militantní či teroristickou skupinou či osobou, konkrétní násilnou akcí či jejím potlačením, případně násilnou strategií a taktikou, dále např. protiteroristickou politikou konkrétního subjektu - insitituce, národní, transnacionální či mezinárodní organizace - nebo dokumentem či právní normamou, reflexí určitých problémů ve veřejnosti, v médiích atd.). Hodnocena bude originalita práce v českém prostředí, zohlednění relevantních pramenů a literatury, přehlednost a logika zvolené struktury, schopnost argumentace a využití teoretických kritérií i kritická analýza nalezených problémů. Téma práce musí být schváleno vyučujícím.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.

  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/fss/podzim2004/POL230