MVZ141 Mezinárodní ekonomické vztahy

Fakulta sociálních studií
podzim 2006
Rozsah
2/0/0. 4 kr. Ukončení: z.
Vyučující
doc. Mgr. et Mgr. Oldřich Krpec, Ph.D. (přednášející)
Garance
PhDr. Petr Suchý, Ph.D.
Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Olga Cídlová, DiS.
Rozvrh
St 16:00–17:40 P22
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 65 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/65, pouze zareg.: 0/65
Mateřské obory/plány
předmět má 26 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Znalost a chápání určitých souvislostí a trendů ve světové ekonomice je nezbytným předpokladem pro výklad či porozumění mezinárodní politice a mezinárodním vztahům. V tomto kurzu bude pospáno rozložení sil ve světové ekonomice a jeho vývoj do současnosti včetně zdůraznění aktuálních problémů, které determinují podobu mezinárodních vztahů v současnosti a blízké budoucnosti. Hlavní pozornost bude věnována aktérům mezinárodních ekonomických vztahů, problémům které řeší, prostředkům a významným trendům.
Osnova
  • 1. Světová ekonomika (SE)  - vznik SH a jeho vývojové etapy; - vývojové tendence SE: internacionalizace a interdependence; - integrace jako projev internacionalizace SE (podstata, příčiny, formy a typy integrace); -Globalizace SE, její příčiny, projevy a důsledky.  2. Mezinárodní ekonomické vztahy (MEV)  - mezinárodní pohyb zboží; - komoditní a teritoriální struktura světového trhu; - tendence ve vývoji mezinárodního obchodu; - mezinárodní pohyb služeb, pracovních sil, vývoz a dovoz vědeckotechnických poznatků  3. Hlavní centra SE  -centra sv. hospodářství, jejich specifické rysy a postavení ve světovém hospodářství; -kvantitativní porovnání těchto center  4. Americké centrum  - předpoklady dominantní pozice USA ve sv. hospodářství; -hlavní etapy vývoje ekonomiky USA po 2. sv. válce; -Ekonomika USA v 90. letech - "nová ekonomika" v USA; -Charakteristika vnějších ekonomických vztahů USA  5. Japonské centrum  - postavení Japonska ve SH; -hlavní etapy vývoje japonské ekonomiky po 2. sv. válce; - problémy japonské ekonomiky v 90. letech; - charakteristika vnějších ekonomických vztahů Japonska  6. Evropské centrum a integrační procesy  - charakteristika vnějších ekonomických vztahů Evropy; - vymezení silných a slabých stránek; - hlavní trendy  7. Centrálně plánované ekonomiky a jejich přeměny (CPE)  - základní rysy vývoje CPE v poválečném období; - 80. léta: krizové období ve vývoji zemí RVHP; - hospodářsko - politická adaptační strategie zemí střední a východní Evropy v 90. letech.  8. Postavení ekonomiky ČR ve světovém hospodářství  - ekonomický vývoj v ČR v poválečném období; -zapojení ČR do mezinárodních ekonomických vztahů.  9. Rozvojové země a jejich postavení ve SH  - vymezení RZ a jejich místo ve SH; - hlavní sociálně - ekonomické rysy RZ; - příčiny a důsledky zadluženosti RZ; -diferenciace RZ; - nově industrializované země; - mezinárodní spolupráce a integrační tendence rozvojových zemí  10. Globální problémy v MEV  - demografický problém; - potravinový problém; - problém nerovnoměrného vývoje; - vztah Sever vs. Jih  Literatura:  Bernášek, V. a kol.: Globalizační procesy ve světové ekonomice, VŠE, Praha 2002.  Cihelková, E. a kol.: Světová ekonomika - základní nárys a nový vývoj, ETC Publishinsg, Praha 1997.  Cihelková, E. a kol.: Světová ekonomika - nové jevy a perspektivy, C.H.Beck, Praha 2001.  Cihelková, E. a kol.: Světová ekonomika - Regiony a integrace, Grada, Praha 2002.  Jeníček,J.; Foltýn, J.: Globální problémy a světová ekonomika, C.H.Beck, Praha 2003.  Kol. VŠE: Vnější ekonomické vztahy EU vůči rozvinutým tržním zemím, VŠE, Praha 1998. 
Metody hodnocení
- Esej o rozsahu 6 stran na vybrané téma.  - Zápočtový test formou 4 otevřených otázek z četby a přednášek. 
Informace učitele
Shrnutí požadavků studenti: - vypracují esej o rozsahu 5-7 stran. - absolvují test složený ze čtyř otevřených otázek na zadanou četbu a přednášky. Rozsah zadané literatury 350 stran česky. UPOZORNĚNÍ: Výuka na FSS MU předpokládá, že studenti znají studijní předpisy a že se nedopouštějí podvodného plnění studijních povinností, zejména opisování u zkoušek a plagiátorství, tedy vydávání cizích myšlenek za vlastní a přebírání myšlenek jiných autorů bez uvedení autorství. Plagiátorství patří k nejzávažnějším etickým proviněním v akademickém prostředí, popírá poslání university i smysl studia. Z právního hlediska je plagiátorství krádeží cizího duševního vlastnictví. Podvodné plnění studijních povinností nemůže být za žádných okolností na FSS tolerováno. Každý případ podvodného chování bude trestán nejpřísnější sankcí, a to nepodmínečným vyloučením ze studia. Studentům doporučujeme co nejdůkladněji se seznámit s problémem plagiátorství a se způsoby, jak se mu vyhnout.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Nachází se v prerekvizitách jiných předmětů
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2004, podzim 2005, podzim 2007, podzim 2008, podzim 2009, podzim 2010, podzim 2011, podzim 2012, podzim 2013, podzim 2014, podzim 2015, podzim 2016, podzim 2017, podzim 2018, podzim 2019.