ZUR312 Úvod do novinářské fotografie

Fakulta sociálních studií
podzim 2008
Rozsah
1/1. 4 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Otto Ballon Mierny (přednášející), Ing. Rudolf Burgr, Ph.D. (zástupce)
Garance
prof. PhDr. Jiří Pavelka, CSc.
Katedra mediálních studií a žurnalistiky – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Drahomíra Soldánová
Rozvrh
Čt 8:00–9:40 Studio 527
Předpoklady
SMER ( ZUR )|| SMER ( DIG )
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 20 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/20, pouze zareg.: 0/20, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/20
Jiné omezení: Přednostní právo zápisu mají studenti oborové specializace "žurnalistika", a to i v případě, že se přihlásí později než studenti jiných specializací a oborů.
Mateřské obory/plány
předmět má 7 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Reportážní fotografie není pouhým popisem dané situace, ale především definice podstaty dané události fotografickými prostředky. Pochopení této podstaty, profesionální přístup k vytváření reportáží, zpracování a posuzování v mediích je předmětem úspěšného studia účastníků kurzu Úvod do novinářské fotografie a využívání těchto dovedností v žurnalistické praxi. Od posluchačů kurzu se očekává vlastní fotografická tvorba, kterou obhájí v rámci konzultace s vyučujícím
Osnova
  • 1. Úvod (úvodní diskuse – seznámení se systémem výuky v kurzu a tématy praktických cvičení); 2.Fototechnika – manipulace a obsluha. Fotoaparát, jeho funkce a složení. Druhy fotografických přístrojů. Fotografické příslušenství a jejich užití. Praktická ukázka; 3. Námět a kompozice záběru. Základy obrazové kompozice, námětu v závislosti na jednotlivých typech zpracovávaných fotografických reportáží. Ukázky fotografií. (praktická cvičení); 4. Klasická reportážní fotografie. Vytváření klasických reportážních fotografií, odlišnost námětů pro jednotlivá media – agentury, noviny, časopisy a internetová media.Ukázky klasické reportážní fotografie. (praktická cvičení); 5. Publicistická (dokumentární) fotografie. Tvorba publicistické fotografie, její uplatnění v mediích. Ukázky publicistické fotografie. (praktická cvičení); 6. Bulvární fotografie. Smysl, náměty a zpracování bulvární fotografie. Jejich odlišnosti v porovnání s ostatními typy reportážních fotografií. Ukázky bulvární fotografie. (praktická cvičení); 7. Fotoseriál. Záměr při zpracování fotografické reportáže formou fotoseriálu, jeho uplatnění v mediích, časopisech a knižní tvorbě. Ukázky fotoseriálové tvorby. (praktická cvičení); 8. Portrét. Zpracování portrétu v reportážní fotografii s ohledem na atmosféru, vystižení momentu, situace a výrazu portrétované osobnosti. Ukázky portrétní fotografie. (praktická cvičení); 9. Fotografie z krizových oblastí. Výjimečnost okamžiku, nestandardní přístupy k získávání informací a pořizování fotoreportáží s ohledem na nebezpečné prostředí. Ukázky fotografií pořízených v konfliktních situacích; 10. Novinářská etika. Etický a morální kodex v přístupu k pořizování fotoreportáží; 11. Zpracování fotografie. Základy zpracování digitální fotografie v PC, práce s programem Adobe photoshop a způsoby jejich odesílání odběratelům; 12. Umění v reportážní fotografii – soutěže. Pořizování a výběr fotografií učených pro fotografické soutěže a jejich posuzování.
Literatura
  • Ondřej Neff: Fotografování s digitálním fotoaparátem 2003.
  • 150 let fotografie. Praha 1989.
  • Kratochvíl Antonín: Persson Michalel 2003.
  • Řeháková, Hana: Zakázané dějiny: ve fotografiích ČTK. Praha: X-Egem, 1999.
  • Česká fotografie 1939–1958.
  • Daniela Mrázková: Příběh fotografie.
  • Borgus Vladimír: Naučte se vidět kreativně 2005.
  • Fárová, Anna: Robert Capa. Odeon, Praha 1973.
  • Šibík Jan: Kdyby všechny slzy světa 1998.
  • Borgis – Mlčoch: Česká fotografie 20. století.
  • Chrisrop Seitz: Byl jsem paparazzo 1998.
  • Císař, Karel: Co je to fotografie? Praha: Herrmann & synové, 2004.
Metody hodnocení
Přednáška (seznámení s teorií novinářské fotografie) a seminář (praktická cvičení). Zápočet: Studenti předkládají všechna praktická cvičení zpracovaná v průběhu semestru. Práce budou hodnoceny klasickou stupnicí 1–5, neodevzdané práce budou hodnoceny jako nedostatečné (5). Pro udělení zápočtu je nutné dodržet cca 80% účast (10 z 12 přednášek). Konzultace nad rozpracovanými cvičeními budou řešeny individuálně po osobní domluvě nad rámec studijního plánu. Důležitou částí hodnocení bude celosemestrální aktivní práce, zápočet bude výsledkem komplexního hodnocení každého jednotlivce.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2005, podzim 2006, podzim 2007.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/fss/podzim2008/ZUR312