FSS:MVZ211 Energetická bezpečnost: vých. - Informace o předmětu
MVZ211 Energetická bezpečnost: východiska a implikace pro fungování mezinárodního systému
Fakulta sociálních studiípodzim 2011
- Rozsah
- 1/1. 5 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- doc. PhDr. Břetislav Dančák, Ph.D. (přednášející)
doc. Mgr. Jan Osička, Ph.D. (přednášející)
doc. Mgr. Petr Ocelík, Ph.D. (cvičící)
doc. Mgr. Filip Černoch, Ph.D. (pomocník)
doc. Mgr. Hedvika Koďousková, Ph.D. (pomocník) - Garance
- PhDr. Petr Suchý, Ph.D.
Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Olga Cídlová, DiS. - Rozvrh
- Út 10:00–11:40 P51 Posluchárna V. Čermáka
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
- Mateřské obory/plány
- předmět má 33 mateřských oborů, zobrazit
- Cíle předmětu
- Cílem kurzu je studenty uvést do problematiky energetické bezpečnosti v disciplíně mezinárodních vztahů. Představeny jsou historické proměny pozice a vnímání energetické bezpečnosti v mezinárodní politice, stejně jako nejdůležitější trendy vývoje a nejdůležitější témata současnosti. Vzhledem k interdisciplinárnímu charakteru energetické bezpečnosti jsou rovněž prezentovány základní poznatky geologie, environmentalistiky a technologické aspekty. Obdobně je nabídnut vhled do politické ekonomie energetických zdrojů, rozložení světových zásob energetických surovin a distinktivních rysů fungování ropného trhu a trhů se zemním plynem. Část kurzu se rovněž věnuje hlavním energetickým trhům a aktérům, ať už se jedná o EU, Rusko, nebo asijské nastupující ekonomiky Indie a Číny. Po absolvování toho kurzu se studenti budou schopni orientovat v problematice energetické bezpečnosti coby komplexního fenoménu mezinárodní politiky.
- Osnova
- (1) Organizační hodina (2) Ropné krize a střet exportérů/importérů energetických komodit (3) Aktuální vývoj na energetických trzích: svět na pokraji krize? (4) Energetické trendy 21. století (5) Energetická politika EU: kolbiště národních států (6) Národní šampioni v ruské energetice (7) Čtecí týden (8) Zahřívající se planeta: svět po Kjótu (+ průběžný test) (9) Čínská zahraniční politika: hybná síla na světových trzích? (10) Uzlové body v mezinárodní námořní dopravě (11) Boj o energetické suroviny: hlavní zdroj konfliktu v 21. století? (12) Historie obchodu s energetickými surovinami: od sedmi sester k nacionalizaci (13) Situace na světových trzích: ropný zlom a tichá revoluce?
- Literatura
- Andrews-Speed, P., & Dannreuther, R. 2011. China, Oil and Global Politics. New York: Routledge Cílek, V., & Kašík, M. 2007. Nejistý plamen. Praha: Dokořán Li-Chen, S. 2008. The Rise and Fall of Privatization in the Russian Oil Industry. Palgrave Macmilla
- Výukové metody
- Výuka probíhá formou přednášek. Studenti by se měli aktivně zapojovat do debaty v průběhu a po skončení přednášky.
- Metody hodnocení
- Hodnocení je zadáváno na základě součtu bodů získaných z následujících tří částí hodnocení: (1) docházka; (2) průběžný test; (3) závěrečná zkouška.
- Informace učitele
- The teaching language is Czech.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je vyučován každoročně. - Nachází se v prerekvizitách jiných předmětů
- Statistika zápisu (podzim 2011, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/fss/podzim2011/MVZ211