BDM403Zk Mezinárodní ekonomické právo

Právnická fakulta
jaro 2025

Předmět se v období jaro 2025 nevypisuje.

Rozsah
12 hodin online konzultací za semestr. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
prof. JUDr. Naděžda Rozehnalová, CSc. (přednášející)
Garance
prof. JUDr. Naděžda Rozehnalová, CSc.
Katedra mezinárodního a evropského práva – Právnická fakulta
Kontaktní osoba: Jana Dopitová
Dodavatelské pracoviště: Katedra mezinárodního a evropského práva – Právnická fakulta
Předpoklady
! OBOR(PR) && ! OBOR(PR01) && ! PROGRAM(N-VS)
Nejsou.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je získat základní přehled o pramenech právní úpravy, předmětu a obsahu mezinárodního ekonomického práva. Centrem problematiky je právo Světové obchodní organizace, jako základního regulátora světových ekonomických vztahů, a pochopení vztahu protekcionismu a liberalizace v mezinárodním obchodě. Současně je cílem poznání činnosti Mezinárodního měnového fondu a Světové obchodní banky. Dále jsou uvedeny i další otázky z oblasti mezinárodního ekonomického práva jako je mezinárodní investiční právo, zamezení dvojího zdanění, mezinárodní přepravní právo.
Výstupy z učení
Absolvováním tohoto předmětu student bude schopen: - vysvětlit pozici protekcionismu a liberalizace jako výchozích principů při regulaci mezinárodních ekonomických vztahů; - vysvětlit fungování a právní regulaci danou Světovou obchodní organizací; - popsat fungování dalších mezinárodních ekonomických organizací; - vysvětlit problematiky mezinárodního investičního práva; - popsat další oblasti právní regulace mezinárodních ekonomických vztahů.
Osnova
  • Konkrétní osnova předmětu je uvedena v interaktivní osnově předmětu, a to pro konkrétní akademický rok.
Literatura
    povinná literatura
  • Interaktivní osnova aktualizovaná pro každý rok a tam uvedené další informace.
  • ROZEHNALOVÁ, Naděžda, Jiří VALDHANS a Tereza KYSELOVSKÁ. Právo mezinárodního obchodu. Včetně problematiky mezinárodního rozhodčího řízení. 4. vyd. Praha: Wolters Kluwer, 2021, 524 s. ISBN 978-80-7676-046-2. URL info
Výukové metody
Výuka bude realizována: a) Vstupním seminářem, který bude realizován v úvodu semestru, a to na fakultě za osobní účasti studenta. Tato konzultace zahrne vymezení problematiky a systematiky kursu, seznámení se způsobem výuky a technickými podmínkami konzultací. Bude prodiskutováno ukončení předmětu a případně rozděleny úkoly typu seminární práce apod. b) Synchronní formou prostřednictvím tří průběžných povinných skupinových konzultací realizovaných v prostředí MS Teams. Využita bude skupinová konzultace, na níž bude předem uveden program. V závislosti na tématech, která měli studenti zadány, bude rozebírána buďto materie (interpretace pojmů, postupy v aplikaci atd.), nebo řešeny zadané případy a uváděny různé mechanismy. c) Asynchronní formou (individuálním řízeným samostudiem) z dodaných podkladů v informačním systému IS a učebnice. Zde se rovněž předpokládá využití power pointové prezentace s ozvučením.
Metody hodnocení
Písemný test typu esej na zadané téma. Esej bude psána v prostorách fakulty v systému open book ve vymezeném čase.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.

  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/law/jaro2025/BDM403Zk