PrF:BDM302K Mezinárodní transakce I - Informace o předmětu
BDM302K Mezinárodní obchodní transakce I
Právnická fakultapodzim 2023
- Rozsah
- 12 hodin online konzultací za semestr. 5 kr. Ukončení: k.
- Vyučující
- JUDr. Bc. Radovan Malachta, Ph.D. (přednášející)
doc. JUDr. Jiří Valdhans, Ph.D. (přednášející)
JUDr. Lukáš Grodl, Ph.D. (pomocník) - Garance
- doc. JUDr. Jiří Valdhans, Ph.D.
Katedra mezinárodního a evropského práva – Právnická fakulta
Kontaktní osoba: Jana Dopitová
Dodavatelské pracoviště: Katedra mezinárodního a evropského práva – Právnická fakulta - Předpoklady
- ! OBOR(PR) && ! OBOR(PR01) && ! PROGRAM(N-VS)
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Mezinárodněprávní obchodní studia (program PrF, MPS_) (2)
- Cíle předmětu
- Cílem předmětu je seznámit studenty se základními principy fungování regulace mezinárodních obchodních transakcí obecně a zejména transakce koupě prodej. Proto po stručném úvodu do obecné problematiky určení právního režimu obchodních transakcí s mezinárodním prvkem bude důraz kladen na právní úpravu kupní smlouvy s mezinárodním prvkem. Důraz bude kladen na unifikovanou úpravu v Úmluvě OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží.
- Výstupy z učení
- Student bude po absolvování předmětu schopen: - identifikovat prameny právní úpravy transakce koupě prodej s mezinárodním prvkem, - pro účely konkrétní transakce zhodnotit aplikaci přímé úpravy v Úmluvě OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží (Vídeňská úmluva), - orientovat se v základních institutech této mezinárodní úmluvy, - navrhnout řešení typizovaných sporných otázek ve vztahu prodávající-kupující dle této mezinárodní úmluvy.
- Osnova
- 1. Zařazení mezinárodně-obchodních transakcí do kontextu práva mezinárodního obchodu. 2. Aplikační rozsah Úmluvy OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží (VÚ). 3. Úprava práv a povinností stran kupní smlouvy - co vše upravuje práva a povinnosti stran. 4. Forma a interpretace VÚ. 5. Kontraktační proces (proces uzavírání kupní smlouvy). 6. Povinnosti prodávajícího obecně. Otázka "kam" a "kdy" dodat zboží. Odpovědnost za prodlení. 7. Povinnosti prodávajícího - otázka "co" dodat. Odpovědnost za vady. 8. Reklamační proces a nároky kupujícího. 9. Povinnosti kupujícího a nároky prodávajícího. 10. Náhrada škody. Odpovědnost za škodu. 11. Vyloučení odpovědnosti za škodu (vyšší moc). Hardship. 12. Další otázky: smluvní pokuta, úroky z prodlení, povinnost zachovat zboží, články 71 a 73 VÚ.
- Literatura
- povinná literatura
- ROZEHNALOVÁ, Naděžda, Jiří VALDHANS a Tereza KYSELOVSKÁ. Právo mezinárodního obchodu. Včetně problematiky mezinárodního rozhodčího řízení. 4. vyd. Praha: Wolters Kluwer, 2021, 524 s. ISBN 978-80-7676-046-2. URL info
- Výukové metody
- Výuka bude realizována synchronní formou prostřednictvím tří průběžných povinných skupinových konzultací realizovaných v prostředí MS Teams, implementovány budou metody skupinové výuky, kritického myšlení, projektového učení ve spojení s řešením typizovaných problémů z praxe. Důraz bude kladen jak během výuky, tak během ověřování získaných znalostí na poskytnutí zpětné vazby, nikoliv frontální výuku.
- Metody hodnocení
- Písemné plnění reagující na zadání typizovaného právního problému v rámci transakce koupě prodej metodou open-book.
- Další komentáře
- Předmět je vyučován každoročně.
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/law/podzim2023/BDM302K