OP3BP_FEKS Ekonomika - seminář

Pedagogická fakulta
jaro 2008
Rozsah
0/1/0. 1 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Ing. Oldřich Králík, CSc. (cvičící)
Garance
doc. Mgr. Pavel Pecina, Ph.D.
Katedra občanské výchovy – Pedagogická fakulta
Kontaktní osoba: Marie Baráčková
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 65 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/65, pouze zareg.: 0/65
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem studia ekonomiky je získat základní přehled o ekonomii, ekonomice a hospodářské politice. V úvodní části se posluchači seznámí a v konzultacích prohloubí znalosti o přístupech v ekonomii, mikroekonomii a makroekonomii. Dané poznatky uplatní při řešení individuálního zadání v projektu ekonomiky podniku. do EU.
Osnova
  • Stručný sylabus: V průběhu studia budou konzultovány tyto tématické okruhy: ekonomie, ekonomika a hospodářská politika; mikroekonomie a makroekonomie; pozitivní a normativní ekonomie; ekonomie a ekologie; etické aspekty ekonomiky; základní přístupy hospodářské politiky; vzácnost v ekonomice; vstupy a výstupy v ekonomice; dělba práce, směna, peníze a kapitál; hranice produkčních možností; ekonomické systémy (zvykový, příkazový, tržní a smíšený); ekonomická úloha vlády; daňová a sociální politika státu; tržní systém; nabídka a poptávka v mikroekonomice; vývoj světového ekonomického myšlení; vývoj českého ekonomického myšlení; cíle a nástroje v makroekonomii; principy a metody v mikroekonomice; typy firem; poptávka, užitečnost a chování spotřebitele; elasticita poptávky; nabídka; náklady a chování firem; elasticita nabídky; explicitní a implicitní náklady; fixní, variabilní a celkové náklady; průměrné a mezní náklady; dokonal konkurenční trh, monopol, oligopol a monopolistická konkurence; aktuální ekonomické otázky, transformace české ekonomiky; ekonomické důsledky vstupu ČR
Metody hodnocení
Předmt je ukončen zápočtem. Požadavek k udělení zápočtu: Seminární práce zaměřené na aktuální ekonomické otázky (transformace, vstup do EU, globalizace), vztah ekologie a etiky k ekonomii, analýza názorů liberálních ekonomů na tržní ekonomiku.
Informace učitele
Literatura: ZÁKLADNÍ: DORNBUSCH, R.; FISCHER, S. Makroekonomie. Praha: SPN, 1994. FRANK, R.H. Mikroekonomie a chování. Praha: Svoboda, 1995. HOLMAN,R. Ekonomie. C.H. Praha: Beck, 1999. JUROVÁ, M. Ekonomika a management podniku. Brno: VUT, 2002. KRÁLÍK, O. Transformace české (československé) ekonomiky. Brno: CERM, 1999. KRÁLÍK, O. Ekonomické aspekty vstupu České republiky do Evropské unie. Brno: CERM, 2000. KRÁLÍK, O. Ekonomie pro magisterské studium učitelů odborných předmětů na středních školách I. Brno: 2001. KRÁLÍK, O. Ekonomie pro magisterské studium učitelů odborných předmětů na středních školách II. Brno, v tisku DOPORUČENÁ: MANKIW, N.G. Zásady ekonomie. Praha: Grada, 2000. SAMUELSON, P.A.; NORDHAUS, W.D. Ekonomie. Praha: Svoboda, 1991. SOJKA, M.; KONEČNÝ, B. Malá encyklopedie moderní ekonomie. Praha: Libri, 1996. ŠVARCOVÁ, J. Ekonomie - stručný přehled. Zlín: CEED, 2001.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2009, jaro 2010, jaro 2011, jaro 2012, jaro 2013, jaro 2014, jaro 2015.