R2BP_PGS2 Praktická gramatika 2

Pedagogická fakulta
jaro 2008
Rozsah
0/2/0. 4 kr. Ukončení: z.
Vyučující
PaedDr. Renée Grenarová, Ph.D. et Ph.D. (cvičící)
Garance
PaedDr. Renée Grenarová, Ph.D. et Ph.D.
Katedra ruského jazyka a literatury – Pedagogická fakulta
Kontaktní osoba: PaedDr. Renée Grenarová, Ph.D. et Ph.D.
Předpoklady
Absolvování předmětu R2BP_PGS1.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 45 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/45, pouze zareg.: 0/45, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/45
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je upevňování ruské grafiky a pravopisu. Obsah předmětu je určován specifičností studia ruského jazyka od základu, tj. od počáteční etapy osvojování si cizího jazyka. Výuka se zaměří zejména na upevňování ruské grafiky (s cílem překonávání interference u některých písmen) a některých základních pravopisných pravidel a jevů (např. psaní měkkého a tvrdého znaku, pravopis předpon, pravopis samohlásek v kořenu slova, pravopis i / y v porovnávacím aspektu v češtině a ruštině s důrazem na interferenční jevy (psaní skupin gi, ki, chi aj.). Studenti se seznámí s vybranými základními pravidly a poučkami, jež jim usnadní zvládnutí ruského pravopisu, např. využívání fonetického principu psaní (tj. podle výslovnosti), zásady tzv. historického principu psaní v propojení s gramatikou.
Osnova
  • 1. Užití písmene měkký znak. 2. Nácvik pravopisných pravidel pro psaní písmene měkký znak. 3. Užití písmene tvrdý znak. 4. Pravopis samohlásek měkké i a ypsilon v kořenu slova. 5. Pravopis samohlásek měkké i a ypsilon po předponách. 6. Pravopis samohlásek měkké i a ypsilon v koncovkách a sufixech. 4. Pravopis samohlásek měkké i a ypsilon v kořenu slova. 5. Pravopis samohlásek měkké i a ypsilon po předponách. 6. Pravopis samohlásek měkké i a ypsilon v koncovkách a sufixech. 7. Pravopis ruských předpon. 8. Pravopis ruských předpon. 9. Pravopis ruských předpon. 10. Pravopis ruských předpon. 11. Shrnutí učiva. 12. Zápočtová práce. 13. Udělení zápočtu.
Literatura
  • Kol. Sbornik upražnenij po sovremennomu russkomu jazyku. Moskva: Irvi-Vodolej, 1994.
  • BARCHUDOV, S. G. a kol. Orfografičeskij slovar russkogo jazyka. Moskva: Russkij jazyk, 1986.
  • HRDLIČKA, M., TREUBOVÁ, J. Kapitoly z ruského pravopisu. Praha: SPN, 1978.
  • ČIRKINA, I. P. Sovremennyj russkij jazyk v tablicach. Moskva: Prosveščenije, 1980.
  • BALCAR, Milan. Příručka ruského pravopisu. 2. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1989, 118 s. ISBN 8004242243. info
Metody hodnocení
Požadavky k zápočtu 1. Pravidelná aktivní účast na seminářích: tolerance čtyř absencí za semestr, průběžné plnění zadávaných úkolů na základě osvojené teoretické látky a odborné terminologie. 2. Zvládnutí písemné zápočtové práce z probrané látky.
Informace učitele
Student muže čerpat znalosti z jakékoliv gramatiky ruského jazyka (tj. dle vlastního výběru). Na seminářích budou užívány xeroxované materiály a materiály v elektronické podobě.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2009, jaro 2010, jaro 2011, jaro 2012, jaro 2013, jaro 2014, jaro 2015.