TE2RC_VT4 Aplikace výpočetní techniky 4

Pedagogická fakulta
jaro 2008
Rozsah
25 hodin. 9 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Ing. Martin Dosedla, Ph.D. (cvičící)
Garance
doc. PhDr. Zdeněk Friedmann, CSc.
Katedra technické a informační výchovy – Pedagogická fakulta
Kontaktní osoba: Gabriela Jančíková
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem výuky předmětu je získání základních znalostí, osvojení dovedností a návyků při práci s internetem a elektronickou poštou. Vznik a vývoj internetu, jeho význam v současném systému vzdělávání jako zdroje informací. Elektronická pošta a možnosti využití v pedagogické praxi. Seznámení a vysvětlení základních pojmů, elektronická a internetová adresa, založení e-mailové schránky, tvorba www prezentace.
Osnova
  • 1. Co je to internet. (základní informace o internetu, jeho historie, služby, které poskytuje, základní pojmy a názvosloví) 2. Možnosti připojení k internetu. (základní i rozšířené možnosti připojení k internetu doma, v práci, ve škole, v terénu) 3. World wide web a internetová adresa. (zkratka www, její význam, internetová IP a doménová adresa, jejich význam a použití) 4. Domovská stránka a nastavení prohlížeče. (domovská stránka, její nastavení v prohlížeči, ostatní nastavení, cookies, oblíbené položky a historie) 5. Obsah stránky. Portály. (popis okna stránky, její prvky, bannery, význam portálů a ostatních vyhledávacích stránek) 6. Vyhledávání na internetu. (pravidla a způsoby vyhledávání informací na internetu, důvěryhodnost serverů…) 7. Zajímavé odkazy. (zajímavé odkazy tuzemské i zahraniční, jejich použití v pedagogické praxi) 8. Elektronická pošta. (význam elektronické pošty, její výhody a nevýhody, podmínky a pravidla používání) 9. Založení e-mailové schránky. Elektronická adresa. (založení schránky na veřejných serverech či portálech, nastavení schránky, elektronická adresa) 10. Adresář. Práce se složkami. (práce s adresářem, tvorba skupin, složek, hromadný e-mail, práce s kontakty a složkami) 11. Tvorba e-mailové zprávy. (tvorba e-mailové zprávy, adresa, předmět, priorita, příloha, text zprávy a její formátování, šablony) 12. Příloha zprávy. (práce s přílohou zprávy, její připojování ke zprávě, formáty příloh, nebezpečí virové nákazy, velikost přílohy) 13. Práce s došlými zprávami. (třídění zpráv, mazání, kopírování a přesouvání zpráv, složky zpráv) 14. Tisk a ukládání zpráv. (ukládání doručených a rozepsaných zpráv, jejich úprava a tisk)
Metody hodnocení
Vypracování seminární práce
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá blokově.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2005, jaro 2006, jaro 2007, jaro 2009, jaro 2010, jaro 2011, jaro 2012, jaro 2013, jaro 2014, jaro 2015, jaro 2016, jaro 2017, jaro 2018, jaro 2019, jaro 2020, jaro 2023, jaro 2024, jaro 2025.