ZeC107 Kartografie a geoinformatika II

Pedagogická fakulta
jaro 2025
Rozsah
20 hod. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučováno kontaktně
Vyučující
Mgr. Bc. Darina Mísařová, Ph.D. (přednášející)
Garance
Mgr. Bc. Darina Mísařová, Ph.D.
Katedra geografie – Pedagogická fakulta
Kontaktní osoba: Kateřina Brabcová
Dodavatelské pracoviště: Katedra geografie – Pedagogická fakulta
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Kurz navazuje na předmět Kartografie a geoinformatika I. Očekává se, že studující znají základy z vědního oboru kartografie, kartografické zdroje a kartografické zásady tvorby map. Cílem předmětu je představit studujícím teoretické poznatky oboru geoinformatiky. Dále se studující seznámí s možnostmi rozvoje geoinformačních dovedností, při kterých se uplatňuje práce s prostorovými daty. Předmět se soustřeďuje na rozvoj dovedností práce s geoinformačními technologiemi volně přístupnými především prostřednictvím internetu (práce s mapovými servery a portály, aplikacemi pro chytré telefony apod. Po absolvování kurzu by měli být schopni studující předávat základní poznatky žákům na základní škole a provazovat učivo s očekávanými výstupy v RVP ZV.
Výstupy z učení
Studující: - ovládá základní teorii k problematice geoinformatiky a geoinformačních technologií; - vysvětlí základní pojmy a představí využití geoinformačních technologií v praxi a ve vzdělání; - navrhne využití geoinformačních technologií ve výuce zeměpisu; - ovládá s porozuměním a s pokročilým využíváním nástrojů řadu volně dostupných aplikací; - prakticky používá aplikace pro orientaci a sběr dat v terénu.
Osnova
  • 1. Úvod do geoinformatiky a geoinformační technologie. 2. Geografická digitální data, vektorová a rastrová data. 3. Geoportály, mapové servery, zdroje digitálních dat. 4. Geografický informační systém. 5. Dálkový průzkum Země. 6. Globální navigační systémy. 7. Geoinformační dovednosti ve výuce.
Literatura
Výukové metody
Kombinace přednášky a individuální (případně skupinové) práce studujících v učebně i v terénu.
Metody hodnocení
Pro absolvování zkoušky je nezbytné včasné odevzdání cvičení dle zadání a odevzdání průběžných úkolů. Zkouška se bude skládat ze dvou částí, z písemného testu a následně z ústní zkoušky, která se dotkne jak samotného testu, tak praktické aplikace získaných vědomostí a dovedností oboru kartografie a geoinformatiky v kontextu geografického vzdělávání na základní škole.
Další komentáře
Výuka probíhá blokově.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2024.