Ze0106 Země a vesmír

Pedagogická fakulta
podzim 2017
Rozsah
0/2/0. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
doc. PhDr. Mgr. Hana Pokorná, Ph.D. (cvičící)
Mgr. Libor Trtek (cvičící)
Garance
doc. PhDr. Mgr. Hana Pokorná, Ph.D.
Katedra geografie – Pedagogická fakulta
Kontaktní osoba: Kateřina Brabcová
Dodavatelské pracoviště: Katedra geografie – Pedagogická fakulta
Rozvrh seminárních/paralelních skupin
Ze0106/01: Čt 8:25–10:05 učebna 5, H. Pokorná
Předpoklady
žádné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Výstupy: Na konci tohoto kurzu bude student schopen: popsat vznik Vesmíru, představit Sluneční soustavu a její objekty, vysvětlit základní pohyby objektů Sluneční soustavy. Student má přehled o vzdělávacích pořadech k tématu Vesmír a Sluneční soustava.
Osnova
  • Předmět představuje základní soudobé poznatky o vesmíru, o Sluneční soustavě a jejích objektech a Zemi jako planetě Sluneční soustavy. Seznamuje studenty se vzdělávacími pořady s tématikou vesmíru a planety Země. Rozšiřuje učivo planetární geografie. Využívá k výuce také prostory planetária Hvězdárny Mikuláše Koperníka. Sylabus cvičení 1. Vesmír a jeho vznik 2. Sluneční soustava 3. Slunce 4. Planety Sluneční soustavy 5. – 9. Odborná výuka v Planetáriu – zdánlivá nebeská klenba, pohyby hvězd, souhvězdí, vzdělávací pořady, pozorování oblohy a Slunce 10. – 12. exkurze Ondřejovská hvězdárna (1,5 dne)
Informace učitele
Využití v kurikulu Základní školy Předmět spadá primárně do vzdělávací oblasti „Člověk a příroda“, vzdělávací obor „Zeměpis“. Předmět se týká očekávaných výstupů tematického celku a) geografické informace, zdroje dat, kartografie a topografie b) přírodní obraz Země a z dalších tematických celků a) životní prostředí, b) terénní geografická, praxe a aplikace. Průřezová témata: environmentální výchova, výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech Mezipředmětové vazby: matematika, fyzika, přírodopis. • Doporučená literatura: • BRÁZDIL, Rudolf. Úvod do studia planety Země. Vyd. 1. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1988. 365 s., • Čapek, R. Planetární geografie. Praha, UK. 1992.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2018, podzim 2019.