F1GE1_16 Aplikovaná genetika

Farmaceutická fakulta
jaro 2023
Rozsah
2/0/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
prof. MVDr. RNDr. Petr Hořín, CSc. (přednášející)
PharmDr. Mgr. Alžběta Kružicová, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Marie Klumplerová, Ph.D. (přednášející)
Garance
prof. MVDr. RNDr. Petr Hořín, CSc.
Ústav molekulární farmacie – Ústavy – Farmaceutická fakulta
Rozvrh
Po 14:55–16:35 44-037
Předpoklady
Znalosti biologie, biochemie a obecné genetiky v rozsahu 1. ročníku FaF.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 45 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 22/45, pouze zareg.: 0/45, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/45
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Vyučují se teoretické základy a praktické využití genetiky ve farmacii. Zvláštní pozornost se věnuje významu genomiky pro vývoj nových léků, genům způsobujícím onemocnění nebo ovlivňujícím průběh nemoci, genetice interakce patogen-hostitel, genetice variability reakce na lék. Přednáší se základní informace o genetice laboratorních zvířat. Speciální témata přednášejí externí odborníci.
Výstupy z učení
Student bude schopen aplikovat získané znalosti tvořící při studiu navazujících předmětů, jako Metody molekulární biologie, Biotechnologie léčiv, Cvičení z biotechnologie léčiv, Farmakogenomika a následně bude schopen integrovat tyto vědomosti při praktickém výkonu povolání při interpretaci podstaty a účinků léčiv.
Osnova
  • 1. Genom, jeho struktura. Mikrobiom a jeho význam ve farmacii. Genetický polymorfismus: definice, příčiny, typy, využití. 2. Gen, identifikace genu, genetika kvalitativních a komplexních znaků a metody jejich analýzy; uplatnění v biomedicíně. 3. Genetika a její uplatnění ve farmacii, farmakogenetika, významné polymorfismy a jejich vliv na farmakoterapii. 4. Genomika a její uplatnění ve farmacii, vývoj léčiv, personalizovaná medicína. 5. Mutace a mutageny: typy mutací a jejich následky, mutageny v prostředí. 6. Léky v těhotenství z hlediska genetiky. 7. Dědičné nemoci lidí: mendelistická a nemendelistická dědičnost, monogenní choroby. 8. Dědičné nemoci lidí: komplexní dědičné nemoci. 9. Dědičné nemoci lidí: praktická aplikace – genetické poradenství, genetická diagnostika, prenatální a preimplantační diagnostika. 10. Onkogenetika: principy a aplikace. 11. Genetika vnímavosti k onemocněním u lidí, význam pro personalizovanou medicínu. 12. Lidská imunogenetika a její aplikace, vakcinomika a genetika vakcinace. 13. Genetika laboratorních zvířat.
Literatura
    doporučená literatura
  • Alberts et al.: Základy buněčné biologie. 2001, Espero Publishing, Ústí nad Labem.Nečas O a kol.: Obecná biologie. 2000, H a H, Jinočany.Šmarda J.: Genetika pro gymnázia. 2003, Fortuna Praha. info
Výukové metody
Interaktivní přednášky.
Metody hodnocení
Ústní zkouška. Hodnotí se schopnost strukturovat odpověď na dané téma (přehled o tématu jako celku), porozumění podstaty tématu (schopnost vysvětlit podstatu) a minimální faktografické vědomosti potřebné ke splnění předchozích kritérií.
Informace učitele
Disciplína nemá cvičení, účast na přednáškách je nepovinná, jediným požadavkem je znalost problematiky u ústní zkoušky v rozsahu sylabů.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2020, jaro 2021, jaro 2022, jaro 2024, jaro 2025.