VIKBB03 Přehled dějin české literatury II.

Filozofická fakulta
jaro 2016
Rozsah
2/0/0. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
PhDr. František Schildberger (přednášející)
Garance
doc. PhDr. Zbyněk Fišer, Ph.D.
Ústav české literatury a knihovnictví - Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Alžběta Strnadová
Dodavatelské pracoviště: Ústav české literatury a knihovnictví - Filozofická fakulta
Rozvrh
Po 17:30–19:05 B2.23
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory
Cíle předmětu
Seminář má za cíl pomoci studentům odhalit určující vývojové linie v kontextu české i světové literatury 20. století. Vzájemné estetické, tematické či jiné souvislosti se pokusíme ukázat vždy na díle několika významných osobností české literatury. Prvořadě však půjde o interpretaci konkrétních literárních textů a o proniknutí k jejich významovému bohatství. Seminář bude přirozeně zahrnovat stručné seznámení s literární teorií (spíše poetikou) a cestami k interpretaci textu. Přirozenou součástí přípravy na seminář by měla být práce se sekundární literaturou.
Po absolvování kurzu bude student schopen:
pojmenovat základní charakteristiky uměleckého textu narozdíl od textu věcného nebo informativního;
orientovat se v nejdůležitějších uměleckých směrech a tendencích, které ve 20. století působily na vývoj české literatury.
Osnova
  • PhDr. Schildberger: 1. Franz Kafka a absurdita v české literatuře 20. století. 2. Představitelé katolicky orientované linie v české literatuře 20. století; 3. Skupina 42; 4. Možnosti deníku (Deml, Orten, Kolář, Zábrana, Vaculík) 5. Meziválečná avantgarda a český surrealismus napříč stoletím; 6. Karel Čapek 7. Oldřich Mikulášek, Jan Skácel, Karel Šiktanc, Jiří Šotola a soudobé literární časopisy; 8. Milan Kundera a Josef Škvorecký: česká a světová literatura; 9. František Halas a Vladimír Holan; 10. František Hrubín: jeho poezie, próza a drama; 11. Dílo Bohumila Hrabala v souvislostech; 12. Český postmoderní román (Kratochvil, Hodrová, Urban ad.).
Literatura
  • Stich, Alexandr, Janáčková, Jaroslava, Lehár, Jan, Holý, Jiří. Česká literatura od počátků k dnešku. Nakladatelství Lidové noviny: Praha, 2006
  • GALÍK, Josef. Panorama české literatury :(literární dějiny od počátků do současnosti). Edited by Lubomír Machala - Eduard Petrů. 1. vyd. Olomouc: Rubico, 1994. 547 s. ISBN 80-85839-04-0. info
Výukové metody
Základní metodou práce je seznámení s konkrétními uměleckými díly básnickými a prozaickými, analýza jejich výstavby, seznámení s kontextem vzniku těchto děl a poznání "důvodů" jejich umělecké působivosti.
Metody hodnocení
Předpoklady pro uzavření semináře pro posluchače prezenčního studia: student se bude připravovat na výuku, čtení zvoleného textu, vypracování eseje podle domluvy s vyučujícím (rozsah 9000 znaků). Předpoklady pro uzavření semináře pro posluchače kombinovaného studia: znalost látky probírané na seminářích, vypracování esejů podle domluvy s vyučujícím (rozsah 3x 9000 znaků). Předpokládá se, že studenti absolvovali kurs Přehled dějin české literatury I, avšak není to podmínkou.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2005, jaro 2006, jaro 2007, jaro 2008, jaro 2009, jaro 2010, jaro 2011, jaro 2012, jaro 2013, jaro 2014, jaro 2015.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/jaro2016/VIKBB03

Nahoru | Aktuální datum a čas: 11. 12. 2018 23:39, 50. (sudý) týden

Kontakty: istech(zavináč/atsign)fi(tečka/dot)muni(tečka/dot)cz, studijní odd., správci práv, is-technici, e-technici, IT podpora | Použití cookies | Více o Informačním systému