VH_25b Organologie II.

Filozofická fakulta
jaro 2002
Rozsah
2/0/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
prof. PhDr. Pavel Kurfürst, CSc. (přednášející)
Garance
doc. PhDr. Mikuláš Bek, Ph.D.
Ústav hudební vědy – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Vlasta Taranzová
Předpoklady
VH_07 Hudební akustika
Zkouška z "Hudební akustiky"
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 10 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Druhá část dvousemestrálního kurzu organologie. Zahrnuje výklad problematiky jednotlivých skupin nástrojů (idiofony, membranofony, chordofony, aerofony, mirlitony, elektrofony, elektronické a elektrické nástroje, automatofony).
Osnova
  • Tematické okruhy: Vývoj dělení a systematik hudebních nástrojů, Hornbostelova a Sachsova systematika hudebních nástrojů, metody výzkumu, Josef Hutter a organologie, idiofony, membranofony, chordofony, aerofony, mirlitony, elektrofony, elektronické a elektrické nástroje, automatofony, proces violinizace a deviolinizace, organologický obraz hudebního nástroje, subdisciplíny organologie.
Literatura
  • KURFÜRST, Pavel. Organologie. Hudební nástroje. Hradec Králové: Georgius, 1998, roč. 35, č. 3, s. 151-153. ISSN 0323-1283. info
Metody hodnocení
Požadavky ke zkoušce: Získání předepsaného počtu bodů ve dvou písemných testech. Požaduje se spolehlivá a hluboká znalost historické problematiky i teoretického základu organologie. Tematické okruhy a výběr základní literatury jsou totožné jako v případě bakalářské zkoušky. Důraz je kladen na zvratové a důležité okamžiky ve vývoji hudebních nástrojů a na jejich vývoj v souvislosti se změnami hudebního vkusu a tónového ideálu v jednotlivých vývojových obdobích.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2000, jaro 2001, jaro 2003.