AEB_70 Pomocné vědy historické pro archeology a muzeology

Filozofická fakulta
jaro 2004
Rozsah
2/0. 3 kr. Ukončení: k.
Vyučující
doc. Mgr. David Kalhous, Ph.D. (přednášející)
Garance
prof. PhDr. Zdeněk Měřínský, CSc.
Ústav archeologie a muzeologie – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Jitka Dobešová
Rozvrh
Po 15:00–16:35 2
Předpoklady
Vítány základy latiny a němčiny. Není předpokladem!
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 9 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Vhodné pro studenty, zaměřené na archeologii středověku, ať už raného, či vrcholného, nebo pozdního. Cílem semináře bude podat absolventům základní přehled o literatuře a metodách pomocných věd historických, a to jak formou přednášek, tak i praktických cvičení. Na konci by měl absolvent vidět, že i písemný pramen je problém, něco, nad čím je třeba se zamýšlet.
Osnova
  • PVH pro archeology 1. a) Co jsou to pomocné vědy historické a jaký mají význam? Seznámení s obsahem přednášky. (Různé definice v míře úměrné; vyjmenování jednotlivých PVH; cíle semináře a jeho struktura) b) Chronologie: problémy historické chronologie a základní nová literatura; konkrétní problémy: určování let v rámci větších period (indikce, sluneční kruh, etc.); počátky roku ve středověku a důsledky pro datování (vánoce; 1. 1.; velikonoce; 1. 9.; bononské a pisánské); určování dnů v měsíci (římský způsob; pořadí; podle svátků); svátky pohyblivé a stále. 2. a) Metrologie: problémy historické metrologie a základní nová literatura; konkrétní problémy: nejstarší početní "systémy" a jejich ošemetnost; pokusy o unifikaci a jejich vyvrcholení v dolnorakouském systému za MT; metrický systém a jeho převzetí v R-U. b) Praktická cvičení. 3. Paleografie: dějiny; terminologie; nejdůležitější příručky; vývoj písma od Říma po dnešek: Lapis niger a počátky kapitály - kapitála - starší římská kurzíva - mladší římská kurzíva - unciála; národní písma ve svých vývojových větvích - kontinentální (starší a mladší kuriála; lgb. písmo; merovejské písmo; vizigótské písmo) a ostrovní (irské a anglické); vznik a vývoj karolínské minuskuly; vznik a vývoj gotického písma; humanistická písma; písma novogotická. 4. Cvičení z paleografie: gotická písma (+ listina z 12. století) 5. Cvičení z paleografie: gotická a novogotická písma. 6. a) Cvičení z paleografie: novogotická písma b) Kodikologie; epigrafika; heraldika (vznik a vývoj erbů; blason a jeho zásady; typy štítu, figury, přilby, klenoty, etc.); sfragistika. 7. Středověká diplomatika: základní pojmy (listina a její části; noticie a charta; vydavatel a příjemce; metody a badatelé; základní příručky); vývoj papežské listiny; vývoj císařské listiny; vývoj "soukromé" listiny. 8. Česká středověká diplomatika 11. a 12. století: Listiny pro Břevnov; listiny Vratislavovy; Vratislavův listář; listiny Jindřicha Zdíka; Vladislavovy listiny; problém tzv. aktů. 9. Česká středověká diplomatika 13. a 14. století: listiny nekrálovských vydavatelů; vztah k listině; schematizace stylu; formulářové sbírky; úřední knihy měst (nejstarší městské knihy různého druhu), církve (libri erectionum; libri confirmationum) i zemského a dvorského soudu (zemské desky; knihy půhonné; dvorské desky). 10. Cvičení z diplomatiky aneb co lze získat z listin(y) (datace, itinerář, význam svědečné řady, právní obsah, etc.)
Metody hodnocení
Průběžná a aktivní účast na semináři; vše bude zakončeno jednoduchým testem, jehož výsledek bude ovšem sloužit spíš pro orientaci frekventantů.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2005, podzim 2005, podzim 2007, podzim 2008, podzim 2009, podzim 2010, podzim 2011, podzim 2012, jaro 2015, jaro 2017.