FF:VH_15a Collegium smíšený sbor - Informace o předmětu
VH_15a Collegium musicum - smíšený sbor
Filozofická fakultajaro 2011
- Rozsah
- 0/2/0. 4 kr. Ukončení: k.
- Vyučující
- Mgr. Jan Špaček (přednášející)
- Garance
- doc. Mgr. Vladimír Maňas, Ph.D.
Ústav hudební vědy – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Vlasta Taranzová - Rozvrh
- St 17:30–20:45 N51
- Předpoklady
- Obvykle není požadována žádná zvláštní pěvecká zručnost. Je třeba pouze umět intonovat a dodržovat rytmus. Uvítám také šikovného klavíristu / klavíristku.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 150 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/150, pouze zareg.: 0/150, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/150 - Mateřské obory/plány
- předmět má 14 mateřských oborů, zobrazit
- Cíle předmětu
- Kurs je zaměřen na rozvíjení praktických hudebních aktivit studentů. Soustředí se na nácvik hudebních skladeb dle momentálních hlasových možností a jejich interpretační analýzu. Kurs je doplněn společnými návštěvami významných hudebních a hudebně dramatických představení mimo Brno, především v Praze, Bratislavě a ve Vídni. Součástí kursu je i závěrečný koncert.
- Osnova
- Během semestru probíhají zkoušky, případně seminární schůzky s učitelem.
- Literatura
- Výukové metody
- skupinové projekty
domácí úkoly
procvičování
exkurze
zkoušky
vystoupení - Metody hodnocení
- Podmínkou závěrečného hodnocení je účast na zkouškách a na závěrečném/závěrečných vystoupení(ch).
- Informace učitele
- Dosud (do podzimu 2010 včetně) existoval jeden předmět Collegium musicum pod jednotným kódem VH_15a (podzim) a VH_15b (jaro). Nyní dochází k rozdělení na jednotlivé předměty vypisované pod stejným kódem na jaře i na podzim (VH_15a smíšený sbor, VH_15b mužský sbor, VH_15c orchestr, VH_15d komorní sbor, VH_15e klavír pro začátečníky, VH_15f klavír pro pokročilé).
Smíšený sbor zpívá různorodý repertoár českých i světových autorů. Zkoušky budou probíhat ve středu od 17:30 do 20:45, ovšem spíše skončí už někdy okolo osmé. Čas do 20:45 si prosím nicméně rezervujte. Delší zkoušky jsou dány tím, že na jaře bude collegium často odpadat, nepočítejte se zkouškami každý týden. Pokud se přihlásí i nějaký schopný klavírista či klavíristka, můžeme udělat i něco s klavírem (Smetana, Stravinskij, Glass...).
Na zkoušky je třeba chodit a nechybět. Případnou absenci je třeba nahlásit vyučujícímu e-mailem nejpozději 24 hodin před začátkem zkoušky (aby ji mohl v případě epidemie či jiného důvodu masové neúčasti zkoušku včas zrušit). Absence se omlouvá pouze v případě cestování, nemoci a vlastních hudebních aktivit (automaticky), po dohodě s vyučujícím také v případě kolize se zaměstnáním (v případě nachlazení účast na zkouškách výslovně zakazuji - kazí to hlas a nakazí to ostatní; povinnost omluvy předem nicméně zůstává). Žádné omluvenky od lékařů či šéfů mi prosím nenoste, collegium je postaveno na důvěře. Při neomluvené absenci nelze předmět úspěšně ukončit. Prezence bude zjišťována systémem podobným revizi jízdenek v tramvaji: Nikoliv pokaždé, nýbrž jednou za čas.
Pevně doufám, že Vás předchozí odstavec neodradil a společně si vychutnáme působivost sborového zpěvu. Doporučuji všem prostudovat si v relevantních slovnících a historických příručkách historii fenoménu "collegium musicum" (např. http://en.wikipedia.org/wiki/Collegium_musicum nebo www.grovemusic.com – tento je přistupný pouze ze sítě MU). V našem případě půjde o amatérské muzicírování a zároveň zájmový hudebně – kulturní klub. Tradici mají společné vypravy na vybraná operní představení a koncerty v Brne, ale i do Prahy, Vídně, Bratislavy, Budapešti i jinam. Pozvánky na tyto vylety budu v patřičném předstihu rozesílat e-mailem, nejsou povinné.
- Další komentáře
- Studijní materiály
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je vyučován každý semestr.
- Statistika zápisu (jaro 2011, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/jaro2011/VH_15a