ROMFJIBXJ Francouzština II (pro nefrancouzštináře)

Filozofická fakulta
jaro 2019
Rozsah
0/2/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Mgr. Natalie Mojžíšová (přednášející)
Garance
doc. PhDr. Petr Dytrt, Ph.D.
Ústav románských jazyků a literatur – Filozofická fakulta
Dodavatelské pracoviště: Ústav románských jazyků a literatur – Filozofická fakulta
Rozvrh seminárních/paralelních skupin
ROMFJIBXJ/01: St 8:00–9:40 G21
ROMFJIBXJ/02: Pá 16:00–17:40 G24
Předpoklady
ROMFJIBXP Francouzština I || MED17 Jazykový seminář FJ I
Primárně určeno pro studenty jednooborového studia IT, ŠP, PORT, kteří absolvovali FJIBXP.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 40 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/40, pouze zareg.: 0/40, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/40
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Přípravný seminář je primárně určen pro studenty jednoborového studia IT, ŠP, PORT, kteří si chtějí osvojit francouzštinu natolik, aby se mohli eventuálně zapsat do Jazykových seminářů I - IV vypsaných pro obor FR a rovněž získávat kredity B v kurzech vedených ve francouzštině.
Osnova
  • A. FONETIKA A FONOLOGIE: Výslovnost francouzských - e -, koncových hlásek, pravidla vázání.
  • B. MORFOLOGIE: I. SUBSTANTIVA a ADJEKTIVA: Mužský a ženská rod, tvoření ženského rodu u adjektv, pozice adjektiva. Nepravidelné tvoření plurálu. Stupňování adjektiv.
  • II. DETERMINANTY:použití členu po záporu, stahování členu s předložkou.
  • III. ZÁJMENA: osobní nesamostatná, ukazovací, vztažná a tázací. Zájmenná příslovce "en, y".
  • IV. SLOVESA: časování skloves 3. třídy, rozkazovací způsob, časování základních nepravidelných sloves. Passé composé zvratných sloves. Slovesné vazby u některých sloves. Imperfektum, subjunktiv.
  • IV. ČÍSLOVKY 1-1000. Číslovky řadové, datum.
  • C. SYNTAX: I. postavení příslovečného určení. II. slovosled v passé composé. III. postavení zájmen v oznamovací větě a v rozkazu.
  • V oblasti slovní zásoby se kuzr soustředí na následující témata: I. Seznamování. II. Geografická situace Francie, cestování. Paříž. III. Popis obrázku. IV. V hotelu, v restauraci. V. Telefonování, domlouvání schůzky. VI. Dopis. Pozvání a odpověD na pozvání. V. Nepříjemné příhody a nehody. VI. Aktivity během víkendu, denní harmonogram. Každodenní povinnosti. VII. Jules Verne, cestování. Cestování vlakem, na nádraží. VIII. Na návštěvě. Komplimenty. Večeře v rodině. IX. Nákupy a všední starosti. X. Francouzi u stolu. Jídlo a pití. XI. Nevolnost a nemoci. XII. Popis cesty.
Literatura
  • PRAVDA, Miroslav a Marie PRAVDOVÁ. Francouzština pro samouky. Dotisk 2. vyd. Voznice: LEDA, 1999, 463 s. ISBN 80-85927-07-1. info
Výukové metody
Výuka probíhá formou seminářů. Výukovými metodami jsou poslech, opakování slovních spojení dle nahrávky, četba textů, vysvětlení nových výrazů a vazeb, odpovědi na otázky z textu, vysvětlení nových gramatických jevů, aplikace nové gramatiky a slovní zásoby ve cvičeních, diktáty, dialogy ve dvojicích, písemné domácí úkoly například formou překladu vět z češtiny do francouzštiny.
Metody hodnocení
ZKOUŠKA - I. Písemný test ověřující znalost probrané gramatiky, slovní zásoby a schopnost koncipovat krátký text (dopis, popis cesty, obrázku, atd.). II. V ústní části se prověří schopnost reagovat na otázky a na dané situace, jež budou vycházet z témat probíraných během semestru.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2005, jaro 2006, jaro 2007, jaro 2008, jaro 2009, jaro 2010, jaro 2011, jaro 2012, jaro 2013, jaro 2014, jaro 2015, jaro 2016, jaro 2017, jaro 2018.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/jaro2019/ROMFJIBXJ