AEB_133 Geoarcheologie

Filozofická fakulta
jaro 2020

Předmět se v období jaro 2020 nevypisuje.

Rozsah
2/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
RNDr. Lenka Lisá, PhD. (cvičící)
Garance
prof. Mgr. Jiří Macháček, Ph.D.
Ústav archeologie a muzeologie – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Jitka Šibíčková
Dodavatelské pracoviště: Ústav archeologie a muzeologie – Filozofická fakulta
Předpoklady
AEA_01 Úvod do studia archeologie
Přednáška je doporučována studentům 3. roku bakalářského studia. Předpokladem absolvování předmětu je splnění předmětu AEA_01 a GE101 (nebo G4911)
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 40 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/40, pouze zareg.: 0/40
Mateřské obory/plány
předmět má 10 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Cílem předmětu je úvod do klasické geoarcheologie zahrnující základy sedimentologie, stratigrafie, pedologie a charakteristiku jednotlivých typů prostředí. Druhou částí předmětu je úvod do metodiky a třetí část předmětu bude věnována netradičním přístupům geoarcheologie a případovým studiím. Studenti by měli být po absolvování kurzu schopni technicky popsat a identifikovat základní typy sedimentů a půd. Zároveň s tím budou moci interpretovat typ krajiny, v které sediment či půda vznikly. Studenti budou seznámeni s geologickou metodikou, což jim umožní jednak rozhodnout, která metoda je vhodná pro danou situaci a také budou schopni materiál sami ovzorkovat a základním způsobem zpracovat.
Osnova
  • 1. Základní typy prostředí versus základní typy sedimetů 2. Základní stratigrafie, kvartérní klimatický cyklus, civilizace a její kolapsy- úvod do problematiky 3. Úvod do pedologie, základní typy půd, faktory a procesy vzniku 4. Metodika teoretická část (terénní, laboratorní, publikování) 5. Netradiční přístupy, případové studie 6. Metodická část prakticky 7. Terénní exkurze, osobní projekty
Výukové metody
monologická (výklad, přednáška, instruktáž), dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), pozorování, demonstrace, projekce (statická, dynamická), nácvik pohybových a pracovních dovedností, laborování
Metody hodnocení
ústní zkouška, esej
Informace učitele
zápočet bude studentovi udělen za zpracování osobního projektu, na základě znalostí získaných v kurzu Od semestru podzim 2012 bude výuka probíhat blokově na základně v Těšeticích-Kyjovicích. Výuka proběhne ve stanoveném termínu o víkendu, tedy od pátku do neděle a bude zahrnovat také terénní cvičení.
Další komentáře
Předmět je vyučován jednou za dva roky.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2011, podzim 2012, podzim 2013, podzim 2014, podzim 2016, podzim 2018.