RLB286 Šintó a moderní Japonsko

Filozofická fakulta
podzim 2010
Rozsah
1/1/0. 4 kr. Ukončení: k.
Vyučující
Bc. Mgr. Jakub Havlíček, Ph.D. (přednášející)
Garance
doc. PhDr. David Václavík, Ph.D.
Ústav religionistiky – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Lucie Čelková
Rozvrh
Po 13:20–14:55 K23
Předpoklady
RLB62 Náboženství Japonska
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 50 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/50, pouze zareg.: 0/50
Jiné omezení: Zápis mimo religionistiku je podmíněn souhlasem vyučujícího.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je uvést posluchače do problematiky role šintó ve společnosti a kultuře moderního Japonska. Důraz je proto kladen zejména na dobu od druhé poloviny 19. století do současnosti. Posluchači však budou seznámeni i s historickými souvislostmi a s dějinami fenoménu „uctívání kami“, který je klíčovým prvkem šintó chápaného jako „cesta kami“. Kurz je zaměřen také na problematiku vědecké reflexe šintó a na otázku role šintó v procesu formování japonské národní identity v období před a po druhé světové válce. Kurz se zabývá řadou konkrétních případů, v nichž šintó výrazně zasahuje do veřejného kulturního a společenského života moderního Japonska. Podrobněji jsou rozebírány např. kauza kontroverzní tokijské svatyně Jasukuni či otázka tzv. apoteózy příslušníku japonské Sebeobrany. Kurz rovněž zahrnuje uvedení do problematiky vlivu šintó na moderní japonskou populární kulturu. Student je po absolvování kurzu schopen definovat základní rysy šintó v širším kulturně historickém a společenském kontextu; interpretovat jevy spojené s šintó v souvislosti s teoreticko-metodologickým přístupem religionistiky; charakterizovat hlavní etapy historického vývoje šintó a jeho vlivu na kulturu a společnost moderního Japonska; shrnout význam vlivu šintó na společnost a kulturu moderního Japonska.
Osnova
  • 0. Úvodní informace ke kurzu. Představení osnovy a koncepce kurzu, seznámení se studijní literaturou a materiály, výukovými metodami, požadavky k úspěšnému ukončení kurzu, zadání studijních úkolů.
  • 1. Šintó jako náboženská tradice ve vědecké reflexi. Co je šintó? Pojetí kami. Pokus o kritické vymezení tématu, shrnutí současného stavu bádání, konfrontace pohledů na šintó a uctívání kami v současném vědeckém výzkumu náboženství.
  • 2. Dějiny šintó a „uctívání kami“ do roku 1868. Dějiny šintó a uctívání kami od nejstarších dob do poloviny 19. století. Problematika vztahu šintó a buddhismu, hondži suidžaku – jednota buddhů a kami. Watarai šintó, Jošida šintó, Kokugaku šintó.
  • 3. Šintó jako národně-integrační prvek v procesu tvorby moderního Japonska a japonského národa. Problematika role císaře. Císařský „Edikt o výchově“, separace šintó a buddhismu, ústava Meidži a problematika náboženské svobody v předválečném Japonsku. Tzv. „školy“ či „sekty“ šintó.
  • 4. Šintó po roce 1945. Zrušení tzv. státního šintó, status císaře, „Nařízení o šintó“ vrchního velitele spojeneckých sil, separace státu a náboženství v japonské ústavě, poválečný revizionismus, kauza svatyně Jasukuni, případ apoteózy příslušníků Sebeobrany.
  • 5. Šintó jako žité náboženství moderního Japonska. Šintó v každodenní náboženské praxi. Šintó a buddhismus v moderním Japonsku, japonský šamanismus a jeho vztah k šintó, šugendó v moderním Japonsku, šičifukudžin – „sedm bohů štěstí“.
  • 6. Inari. Případová studie – uctívání božstva Inari v moderním Japonsku.
  • 7. Roční cyklus obřadů ve svatyni šintó. Obřady, slavnosti a svátky ve svatyni šintó.
  • 8. Šintó jako systematická náboženská tradice. Rozbor „kněžské perspektivy“, konstrukce „teologie“ šintó – doktrinální systém pohledem kněze šintó, kritický rozbor knihy Ono,Sokyo: Shinto. The Kami Way.
  • 9. Šintó, environmentalismus a ekologie. Problematika vztahu moderního šintó k životnímu prostředí.
  • 10. Šintó v popkultuře I – fenomén „šúkjó asobi“ aneb „hraní si s náboženstvím“.
  • 11. Šintó v popkultuře II. Fenomén „šúkjó asobi“ aneb „hraní si s náboženstvím“.
  • Komentovaná projekce filmu „Sen to Chihiro no Kamikakushi – Spirited Away“, režie Mijazaki Hajao, 2001.
  • 12. Závěrečné shrnutí, diskuze.
Literatura
  • Nanzan guide to Japanese religions. Edited by Paul L. Swanson - Clark Chilson. Honolulu: University of Hawai'i Press, 2006, xii, 466. ISBN 0824830024. info
  • Shinto in history : ways of the Kami. Edited by John Breen - M. J. Teeuwen. 1st pub. Surrey: Curzon, 2000, xii, 368. ISBN 0700711724. info
  • BLACKER, Carmen. The catalpa bow : a study of Shamanistic practices in Japan. London: Routledge, 1999, 384 s. ISBN 1873410859. info
  • SMYERS, Karen Ann. The fox and the jewel : shared and private meanings in contemporary Japanese inari worship. Honolulu: University of Hawai'i Press, 1999, viii, 271. ISBN 0824821025. info
  • NELSON, John K. A year in the life of a Shinto Shrine. Seattle: University of Washington Press, 1996, viii, 286. ISBN 0295975008. info
Výukové metody
Teoretická příprava – přednášky, samostudium literatury podle zadání, diskuse.
Metody hodnocení
Závěrečný písemný test, k úspěšnému zvládnutí zkoušky je potřeba dosáhnou alespoň 70 bodů ze 100. Po dohodě je možné alternativní ukončení kurzu vypracováním písemné práce na vybrané téma v rozsahu nejméně desíti normostran. Podmínkou úspěšného ukončení kurzu je pravidelná aktivní účast na výuce.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován jednou za dva roky.

  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/podzim2010/RLB286