CJQ027 Stylistika češtiny - bakalářský kurs pro cizince

Filozofická fakulta
podzim 2014
Rozsah
0/2/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
PhDr. Michal Křístek, M.Phil., Ph.D. (přednášející)
Garance
PhDr. Michal Křístek, M.Phil., Ph.D.
Ústav českého jazyka – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Muchová
Dodavatelské pracoviště: Ústav českého jazyka – Filozofická fakulta
Rozvrh
St 9:10–10:45 U22
Předpoklady
CJQ020 Syntax češtiny pro cizince II
Kurs stylistiky předpokládá, že studenti úspěšně ukončili výuku fonetiky a fonologie, morfologie a tvoření slov, syntaxe a lexikologie, a že se tedy velmi dobře orientují v gramatice současné češtiny. Předpokládá se rovněž, že ovládají látku úvodu do studia češtiny a literární teorie. Doporučuje se, aby studenti navštěvovali také přednášku ze stylistiky (CJBB80), pokud se v příslušném semestru koná.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 25 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/25, pouze zareg.: 0/25
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Seminář vychází z funkčního pojetí stylistiky, jehož základy byly položeny členy Pražského lingvistického kroužku a později dále rozvíjeny. Cílem semináře bude zvládnutí terminologické soustavy oboru, a to v přímé návaznosti na práci s texty. Počítá se s praktickou aplikací teoretických pouček na konkrétní ukázky textů, což by mělo studenty vést k osvojení schopnosti co nejpodrobněji rozebrat text z hlediska stylistiky (mj. stylová charakteristika výrazových prostředků na všech jazykových rovinách, prvky se stálou a s kontextovou stylovou hodnotou , vliv slohotvorných činitelů, projevy funkčních dichotomií, uplatnění slohových postupů) a ze zjištěných skutečností pak vyvodit teoretické závěry obecnějšího charakteru.
Osnova
  • 1) styl, stylistika, stylizace, stylotvorné faktory, stylém, stylový příznak, stylová hodnota - stálá (adherentní, inherentní) x kontextová (včetně připomenutí relevantního pojmosloví tradiční poetiky), stylová disimilace 2) možné postupy při stylistickém rozboru 3) funkční dichotomie a dichotomie formy 4) výstavba textu z hlediska stylistiky - horizontální a vertikální členění textu, slohové postupy, koheze, koherence, intertextovost 5) stratifikace národního jazyka; úzus, norma, kodifikace. 6) cvičná ukázka zkoušky 7) odborný funkční styl 8) administrativní funkční styl 9) publicistický funkční styl 10) styl reklamy 11) rétorický funkční styl 12) umělecký funkční styl 13) závěrečné opakování
Literatura
    povinná literatura
  • ČECHOVÁ, Marie, Marie KRČMOVÁ a Eva MINÁŘOVÁ. Současná stylistika. Vydání první. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2008, 381 stran. ISBN 9788071069614. info
    neurčeno
  • Materiály týkající se především srovnávací stylistiky se zaměřením na věcné texty jsou k dispozici na stránce Stylistický web (http://www.phil.muni.cz/stylistika/).
  • BEČKA, Josef Václav. Česká stylistika. 1. vyd. Praha: Academia, 1992, 467 s. ISBN 8020000208. info
  • Jelínek, Milan. Stylistika. In Karlík, P., Nekula, M. a Rusínová, Z., ed. 1995. Příruční mluvnice češtiny. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, s. 701-782.
  • Encyklopedický slovník češtiny. Edited by Petr Karlík - Marek Nekula - Jana Pleskalová. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2002, 604 s. ISBN 80-7106-484-X. info
  • Publikace Současná stylistika obsahuje odkazy na další odbornou literaturu týkající se stylistiky (v knihovně FF je k dispozici rovněž v elektronické verzi); hesla věnovaná stylistice lze najít také v Encyklopedickém slovníku češtiny.
  • Aktuální informace o současném výzkumu mj. v oblasti stylistiky, včetně odkazů na další zdroje, lze najít také na stránkách meziuniverzitního projektu Moderní mluvnice češtiny (https://sites.google.com/site/mluvnicecestiny/home).
Výukové metody
Kurs probíhá formou seminářů – hlavní metodou práce je kolektivní a individuální práce se zadanými texty, při níž se rozvíjí schopnost prakticky aplikovat osvojené teoretické a metodologické poznatky.
Metody hodnocení
Pravidelná účast ve výuce a samostatné zajištění zadaných studijních materiálů jsou samozřejmostí. Je nutné zúčastnit se minimálně 75% seminářů uskutečněných během semestru; pokud je neúčast řádně omluvena přes studijní oddělení, lze pak příslušné potvrzení zpětně vyhledat v ISu - tímto způsobem omluvená neúčast tedy není brána jako absence. U studentů, kteří si předmět zapsali opakovaně, není účast ve výuce nutná. Materiály pro práci v semináři mohou studenti během semestru najít v ISu. Zkouška proběhne písemnou formou - studentům bude nejméně dva týdny před prvním termínem zkoušky zpřístupněn text (v rozsahu cca 2000-3000 znaků). Před zkouškou si studenti samostatně připraví rozbor tohoto textu (nikoliv nutně formou souvislé práce - nepůjde o materiál určený k odevzdávání), a to tak, aby podchytili co nejvíce jevů relevantních z hlediska stylistiky. Kopii textu, své poznámky a přípravy, nikoliv však slovníky, mluvnice a jiné odborné práce, si studenti mohou přinést ke zkoušce. U zkoušky bude písemně zadáno 10 otázek, na jejichž zodpovězení budou mít studenti 90 minut. Zadaný text zůstává v platnosti také pro další termíny, otázky však samozřejmě budou odlišné. Základním pramenem k samostatné přípravě je Současná stylistika (viz seznam literatury); ostatní položky uvedené v seznamu literatury a materiály z elfu lze použít jako doplňující zdroje. Klasifikace se bude řídit touto stupnicí: 10 správných odpovědí - A, 9 - B, 8 - C, 7 - D, 6 - E, 5-0 - F. Oznámkované práce si bude možno prohlédnout v konzultačních hodinách. Aby studenti byli na tento typ zkoušení lépe připraveni, proběhne cca v polovině semestru cvičná ukázka: studentům bude poskytnut text, na jehož přípravu podle svého uvážení budou mít jeden týden. V následujícím semináři pak dostanou ústně zadáno 10 otázek, na něž se kolektivně pokusíme odpovědět. Studenti tak mohou získat orientační představu o tom, jak by bylo vhodné se na zkoušku připravovat.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2002, podzim 2004, podzim 2006, podzim 2007, podzim 2008, podzim 2010, podzim 2011, podzim 2013, podzim 2019.