JAP314 Seminář k bakalářské oborové práci

Filozofická fakulta
podzim 2014
Rozsah
0/0. 5 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Zuzana Kubovčáková, M.A., Ph.D. (cvičící)
Mgr. Jiří Matela, M.A., Ph.D. (cvičící)
Mgr. Barbora Mejzlíková (cvičící)
Mgr. Marek Mikeš, Ph.D. (cvičící)
Mgr. Zuzana Rozwałka, Ph.D. (cvičící)
doc. Mgr. Ivan Rumánek, PhD. et PhD (cvičící)
Garance
prof. RNDr. Václav Blažek, CSc.
Seminář japonských studií – Centrum asijských studií – Filozofická fakulta
Dodavatelské pracoviště: Seminář japonských studií – Centrum asijských studií – Filozofická fakulta
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem kurzu je příprava textu závěrečné písemné práce. Kurz student zapisuje nejlépe v posledním semestru studia. Předpokladem úspěšného ukončení předmětu je textu závěrečné práce podle požadavků vyučujícího. Předmět nemá pravidelnou výuku, je založen na samostatné práci studenta na textu práce podle zadání a na individuálních konzultacích s vyučujícími předmětu. Student je po absolvování kurzu schopen definovat téma své závěrečné písemné práce; zdůvodnit kritéria výběru tématu, metod zpracování a zdrojů své závěrečné písemné práce; popsat metody, které použije při práci na textu závěrečné písemné práce; shrnout rámcový plán textu své závěrečné písemné práce; sestavit seznam pramenné a sekundární literatury k tématu své závěrečné písemné práce; prezentovat text závěrečné práce.
Osnova
  • Kurz slouží jako příprava pro psaní závěrečné práce studijního cyklu. Má podobu individuálního kurzu, v němž se student samostatně seznamuje s metodologickými aspekty výzkumu, s tvorbou rozsáhlého akademického textu a s formálními náležitostmi práce. Vedle studia zadaných materiálů odevzdává také elektronickou formou úkoly, z nichž některé jsou jen procvičováním probíraných témat, jiné již představují rané fáze přípravy vlastní závěrečné práce (formulace problému, sestavení bibliografie tématu, sběr materiálu).
Literatura
  • ŠANDEROVÁ, Jadwiga. Jak číst a psát odborný text ve společenských vědách. Praha: Sociologické nakladatelství, 2009, 209 s. Studijní texty, 34. svazek. ISBN 978-80-86429-40-3. info
  • KUBÁTOVÁ, Helena a Dušan ŠIMEK. Od abstraktu do závěrečné práce : jak napsat diplomovou práci ve společenskovědních a humanitních oborech : praktická příručka. 4., přeprac. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2007, 90 s. ISBN 9788024415895. info
  • ECO, Umberto a Ivan SEIDL. Jak napsat diplomovou práci. Olomouc: Votobia, 1997, 271 s. ISBN 80-7198-173-7. info
Výukové metody
Individuální konzultace s vedoucím podle potřeby studenta a s ohledem na úroveň a postup rozpracovanosti práce. Samostatná práce studenta na přípravě závěrečné práce.
Metody hodnocení
Vedoucí práce uděluje zápočet na základě průběhu konzultací se studentem a na základě odevzdání hotového textu bakalářské práce. Podmínkou udělení zápočtu je včasné odevzdání hotového textu bakalářské práce školiteli. Text je třeba představit školiteli včas, aby mohly být před konečným odevzdáním provedeny případné úpravy na základě pokynů a podnětů vedoucího. Bakalářská oborová práce se odevzdává v jednom tištěném exempláři, musí být psána na bílém papíru formátu A4, očíslované listy musejí být vyvázány do pevných desek. Závaznou součástí práce je titulní strana, která obsahuje název univerzity, fakulty a ústavu, název práce, jméno zpracovatele, jméno vedoucího práce a rok zpracování. Dále musí být práce vybavena prohlášením autora o původnosti práce, obsahem, průběžným poznámkovým aparátem a seznamem použitých pramenů a sekundární literatury. Rozsah bakalářské oborové práce činí 35 000 – 40 000 znaků včetně mezer (ca 20-25 normovaných stran). Do rozsahu se započítávají poznámky pod čarou a bibliografie, přílohy se obvykle nezapočítávají. Povinnou součástí práce jsou české a cizojazyčné resumé (900 znaků včetně mezer, tj. ca 15 řádků) a český a cizojazyčný výčet klíčových slov. Hotový text práce – tj. takový, který student považuje za dokončený a hodlá jej představovat při státní zkoušce – se odevzdává školiteli nejpozději 1 kalendářní měsíc před prvním dnem zkouškového období, v němž má být práce představována. Pokud chce student skládat státní zkoušku v září, předkládá hotový text školiteli nejpozději ke dni 15. června. Odevzdání hotového textu školiteli v těchto termínech je podmínkou udělení zápočtu za předmět JAP314 Seminář k bakalářské oborové práci. Práce musí být prostřednictvím sekretariátu Semináře japonských studií odevzdána v jednom exempláři vázaném v pevných deskách, a to nejpozději 14 dnů před datem konáním rozpravy. Do Informačního systému se bakalářská oborová práce neodevzdává. Poté, co student odevzdá tištěnou a vázanou práci, udělí školitel zápočet za předmět JAP320 Bakalářská oborová práce.
Informace učitele
Hotový text práce – tj. takový, který student považuje za dokončený a hodlá jej představovat při státní zkoušce – se odevzdává školiteli nejpozději 1 kalendářní měsíc před prvním dnem zkouškového období, v němž má být práce představována. Pokud chce student skládat státní zkoušku v září, předkládá hotový text školiteli nejpozději ke dni 15. června daného roku. Odevzdání hotového textu školiteli v těchto termínech je podmínkou udělení zápočtu za předmět JAP314 Seminář k bakalářské oborové práci. Práce musí být prostřednictvím sekretariátu Semináře japonských studií odevzdána v jednom exempláři vázaném v pevných deskách, a to nejpozději 14 dnů před datem konání rozpravy. Do Informačního systému se bakalářská oborová práce neodevzdává. Poté, co student odevzdá tištěnou a vázanou práci, udělí školitel zápočet za předmět JAP320 Bakalářská oborová práce.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2011, podzim 2011, jaro 2012, podzim 2012, jaro 2013, podzim 2013, jaro 2014, jaro 2015, podzim 2015, jaro 2016, podzim 2016, jaro 2017, podzim 2017, jaro 2018, podzim 2018, jaro 2019, podzim 2019, jaro 2020, podzim 2020, jaro 2021, podzim 2021, jaro 2022, podzim 2022, jaro 2023.