PV2B102 Interpretační seminář I - skriptoria a kanceláře

Filozofická fakulta
podzim 2017
Rozsah
0/2/0. 4 kr. Ukončení: z.
Vyučující
doc. PhDr. Dalibor Havel, Ph.D. (přednášející)
Garance
Mgr. Petr Elbel, Ph.D.
Ústav pomocných věd historických a archivnictví – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Martina Maradová
Dodavatelské pracoviště: Ústav pomocných věd historických a archivnictví – Filozofická fakulta
Rozvrh
Po 15:50–17:25 B2.11
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cyklus seminářů směřuje k tomu, aby jejich absolventi nabyli základní dovednosti při identifikaci písemných památek spojených společnou proveniencí. Na konkrétních příkladech bude poukázáno na rozdíly mezi písařskými školami, kde jsou písaři spojeni grafickou afinitou, a písařskými dílnami. Samostatná pozornost bude věnována grafice středisek diplomatické provenience – kanceláří, a to v jejich diachronickém vývoji.
Hlavní cíle předmětu: 1. Posluchač se seznámí s charakterem nejstarších bohemikálních pramenů. 2. Osvojí si základní dovednosti při odhalování místa vzniku konkrétního pramene, a to jak v rukopisné, tak i listinné podobě dochovaného. 3. Seznámí se se základy ediční techniky při vydávání nejstarších rukopisných fragmentů, jakož i se základy obsahové interpretace textů torzovitě dochovaných.
Výstupy z učení
1. Posluchač se seznámí s charakterem nejstarších bohemikálních pramenů. 2. Osvojí si základní dovednosti při odhalování místa vzniku konkrétního pramene, a to jak v rukopisné, tak i listinné podobě dochovaného. 3. Seznámí se se základy ediční techniky při vydávání nejstarších rukopisných fragmentů, jakož i se základy obsahové interpretace textů torzovitě dochovaných.
Osnova
  • Definice pojmů: skriptorium, kancelář;
  • totožnost a příbuznost písařské ruky;
  • skriptorium v Břevnově, Plasích, notářská škola na Vyšehradě
Literatura
  • Havel, Dalibor: K benediktinskému skriptoriu v Klášterním Hradisku u Olomouce ve 12. století. Metodická sonda, in: Campana – Codex – Civitas. Miroslao Flodr octogenario. Brno, 2009, s. 136-176.
  • Pražák, Jiří: Ke studiu skriptorií a knihoven doby přemyslovské, in: J. Pražák, Výbor kodikologických a paleografických rozprav a studií. Praha 2006, s. 249-264.
  • HAVEL, Dalibor. Listinné písmo v českých zemích na přelomu 13. a 14. století. Brno: Masarykova univerzita, 2008, 293 s. Spisy Masarykovy univerzity v Brně, č. 377. ISBN 978-80-210-4750-1. info
Výukové metody
2 hodiny - seminář.
Metody hodnocení
Zápočet
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2016, podzim 2018, podzim 2019, podzim 2020.