FF:JSB111 Jazykový kurz B1 - Informace o předmětu
JSB111 Jazykový kurz B1
Filozofická fakultapodzim 2022
- Rozsah
- 0/6/0. 8 kr. Ukončení: z.
- Vyučující
- Mgr. Mateja Kosi (přednášející)
Mgr. Mirna Stehlíková Đurasek (přednášející)
Mgr. Pavel Pilch, Ph.D. (pomocník) - Garance
- doc. Mgr. Elena Krejčová, Ph.D.
Ústav slavistiky – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: doc. Mgr. Pavel Krejčí, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Ústav slavistiky – Filozofická fakulta - Rozvrh seminárních/paralelních skupin
- JSB111/01: St 14:00–15:40 B2.21, Čt 10:00–11:40 B2.51, Pá 12:00–13:40 B2.21, kromě Pá 21. 10. ; a Pá 21. 10. 8:00–9:40 B2.33, M. Stehlíková Đurasek
JSB111/02: Po 10:00–11:40 VP, Út 10:00–11:40 VP, St 8:00–9:40 VP, M. Kosi - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
- Mateřské obory/plány
- Bulharština (program FF, B-JBS_)
- Chorvatština (program FF, B-JBS_)
- Slovinština (program FF, B-JBS_)
- Srbština (program FF, B-JBS_)
- Cíle předmětu
- Výuka slovinského/chorvatského/srbského/bulharského jazyka pro začátečníky. Studenti se seznámí se základní slovní zásobou, gramatickými jevy a fonetickými zvláštnostmi slovinštiny/chorvatštiny/srbštiny/bulharštiny.
- Výstupy z učení
- Na konci tohoto kurzu student dokáže popsat nově probrané gramatické jevy, propojit je s již ovládnutými a používat tyto znalosti v psaném i mluveném projevu. S pomocí ovládnutí nové slovní zásoby a nové gramatiky umí vytvářet text nebo mluvený projev související s probíranými tématy. Umí dobře porozumět textu a interpretovat ho.
- Osnova
- SLOVINŠTINA:
- Teme: uvod v slovenščino, slovenska abeceda, pozdravi, predstavitev osebe, države in prebivalci, kaj delaš, številke, mesto, grem v trgovino, grem na pijačo, moj dan, časovni izrazi, moja družina, poklici, služba, moj dom, prosti čas. Slovnica: spreganje glagolov in glagolski časi: sedanjik, preteklik, prihodnjik; sklanjanje samostalnikov in pridevnikov, zaimki, predlogi.
- CHORVATŠTINA:
- Osnovni vokabular i fraze, naglasci, narječja, glasovne promjene, padeži, lične zamjenice, povratno-posvojna zamjenica, povratna zamjenica, posvojne zamjenice, pokazne zamjenice, upitne zamjenice, posvojni pridjevi, prezent glagola biti, prezentski nastavci (-am, -im, -em, -jem), modalni glagoli, prijedlozi. Dobro došli, Ljudi i zanimanja, Obitelj, prijatelji i poznanici, Karakteristike stvari i ljudi, Informacije o Hrvatskoj i Hrvatima, Znam, hoću, mogu, Hajdemo!, Dobar tek!, Odijelo (ne) čini čovjeka, Gdje živimo?
- SRBŠTINA:
- Gramatika: Glagol BITI, Nominativ jednine imenica, Lične i prisvojne zamenice jednina, Lokativ imenica u jednini sa predlozima u i na, Osnovni brojevi, Prezent glagola na ima, Lokativ množine imenica, Pridevi, Genitiv jednine sa predlozima pre, posle, od, do, iz, Prezent glagola na em i am, Genitiv množine imenica, Modalni glagoli, Akuzativ jednine i množine imenica, prideva i pridevskih zamenica, Redni brojevi, Akuzativ jednine i množine sa predlozima u i na i sa glagolima kretanja, Instrumental jednine i množine imenica, prideva i zamenica, Perfekat glagola na ti, Lokativ imenica i prideva sa predlozima u i na, Perfekat glagola na ći, Dativ jednine i množine imenica, zamenica i prideva, Glagoli hteti i moći u perfektu, Dativ sa predlozima ka i prema, Akuzativ jednine i množine imenica, prideva i zamenica, Opisni pridevi. Konverzacija: Upoznavanje, Ko je ovo, Šta je ovo, Moj grad, Nešto o sebi, Moja porodica, Moj dan, Šta volim da radim, Slobodno vreme, Putovanja, Nešto o baki i deki, Subota uveče, Moj stan, Kod druga/drugarice.
- BULHARŠTINA:
- Bulharština - slovanský a balkánský jazyk. Úvod do bulharštiny. Bulharská výslovnost. Bulharská abeceda. Lekce 1 - Představování se. Pozdravy a společenské fráze. Osobní zájmena. Čásování pomocních sloves. Tvoření otázek. Lekce 2 - Bydlení. Pokoje a vybavení. Rod a číslo podstatných jmen. Lekce 3 - Státy, národnosti a jazyky. Rod a číslo přídavných jmen. Lekce 4 - Barvy a oblečení. Ukazovací a tázací zájmena. Lekce 5 - Rodina. Časování sloves v přítomném čase. Lekce 6 - Lidské tělo. Nepravidelné tvoření množného čísla. Určitý člen podstatných jmen. Lekce 7 - Volný čas. Vyjadřování infinitivu v bulharštině. Slovesa modální a fázová. Lekce 8 - Běžný den. Budoucí čas a slovesný vid. Lekce 9 - Počasí a roční období. Budoucí čas sponového slovesa. Lekce 10 - Dovolená. Určitý člen přídavných jmen.
- Literatura
- povinná literatura
- A. Markovič [et al.]: Slovenska beseda v živo 1a. Učbenik za začetni tečaj slovenščine kot drugega/tujega jezika. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete, 2012
- A. Markovič [et al.]: Slovenska beseda v živo 1a. Delovni zvezek za začetni tečaj slovenščine kot drugega/tujega jezika. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete, 2012
- neurčeno
- Sanda Lucija Udier, Dinka Pasini, Marica Čilaš-Mikulić, Milvia Gulešić Machata: Hrvatski za početnike 1. Udžbenik hrvatskoga kao drugog i stranog jezika. Zagreb: Hrvatska sveučilišna naklada 2006.
- Sanda Lucija Udier, Dinka Pasini, Marica Čilaš-Mikulić, Milvia Gulešić Machata: Hrvatski za početnike 1. Vježbenica i gramatički pregled hrvatskoga kao drugog i stranog jezika. Zagreb: Hrvatska sveučilišna naklada 2006.
- SELIMOVIĆ-MOMČILOVIĆ, Maša a Ljubica ŽIVANIĆ. Srpski jezik :početni tečaj za strance. Beograd: Institut za strane jezike, 2002, 360 s. ISBN 86-7147-050-4. info
- SELIMOVIĆ-MOMČILOVIĆ, Maša a Ljubica ŽIVANIĆ. Srpski jezik :početni tečaj za strance. Beograd: Institut za strane jezike, 2002, 57 s. ISBN 86-7147-051-2. info
- KREJČOVÁ, Elena. Česko-bulharský a bulharsko-český tematický slovník s úkoly na procvičování slovní zásoby. Lexikální minimum ke státní závěrečné zkoušce. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2014, 270 s. ISBN 978-80-210-6742-4. Digitální knihovna FF MU info
- Výukové metody
- Šest hodin cvičení týdně, domácí příprava, střídají se aktivity vedené učitelem a individuální či skupinová práce studentů.
- Metody hodnocení
- Student je povinen pravidelně docházet na výuku, psát domácí úkoly a průběžně se na výuku připravovat. Pokud jsou tyto podmínky splněny, student může přistoupit k závěrečnému testu.
- Informace učitele
- Kurz bulharštiny: Seminář je opatřen multimediální učebnicí bulharštiny, ke které studenti získají přístup po zápisu předmětu. V každé lekce je výklad gramatiky a gramatická cvičení v elektronické podobě. Probíraný gramatický jev je vždy představen ve srovnání s češtinou. Výklad i zadání jednotlivých cvičení jsou pro lepší srozumitelnost uváděny v českém jazyce. Druhá část každé lekce zahrnuje texty ke čtení a překlad, doplněné audionahrávkami, cvičení k textům, lexikální cvičení a slovní zásobu. Třetí část by měla studenty doprovázet během jejich domácí přípravy. Poskytuje jim možnost procvičovat probranou látku formou interaktivních her, elektronických testů i online esejí. Ke všem částem učebnice náleží společné aktivity dril, frázovník a slovosled.
Kurz slovinštiny: Učbenik in delovni zvezek lahko študent naroči pri lektorici za slovenščino na začetku semestra. Izpit na koncu semestra je pisni in ustni. - Další komentáře
- Studijní materiály
- Nachází se v prerekvizitách jiných předmětů
- Statistika zápisu (podzim 2022, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/podzim2022/JSB111