FAVp022 Úvod do filmové a audiovizuální výchovy

Filozofická fakulta
podzim 2024
Rozsah
2/0/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučováno kontaktně
Vyučující
Jiří Forejt (cvičící)
Garance
Mgr. Šárka Jelínek Gmiterková, Ph.D.
Ústav filmu a audiovizuální kultury – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Šárka Jelínek Gmiterková, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Ústav filmu a audiovizuální kultury – Filozofická fakulta
Rozvrh
Pá 20. 9. 9:00–13:40 C34, Pá 27. 9. 9:00–13:40 C34, Pá 4. 10. 9:00–13:40 C34, Pá 11. 10. 9:00–13:40 C34, Pá 25. 10. 9:00–13:40 C34, Pá 1. 11. 9:00–13:40 C34, Pá 8. 11. 9:00–13:40 C34, Pá 15. 11. 9:00–13:40 C34, Pá 6. 12. 9:00–13:40 C34, Pá 20. 12. 9:00–13:40 C34
Předpoklady
Předmět je určen přednostně studentům nMgr programu Teorie a dějiny filmu a audiovizuální kultury. Lze jej vhodně kombinovat s kurzem FAVp021: Produkční, distribuční a uváděcí praxe
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 14 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 11/14, pouze zareg.: 0/14
Mateřské obory/plány
předmět má 8 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Filmová a audiovizuální výchova představuje dynamicky se rozvíjející obor na pomezí umělecké a pedagogické praxe. V předmětu Úvod do filmové a audiovizuální výchovy budou studenti*ky seznámeni s principy utváření oborových metod, technik a průpravných cvičení. Seminář bude věnován představení základních východisek oboru spočívajících ve využívání výrazových možností filmu pro pedagogické cíle. Semináře budou převážně koncipovány formou praktických ilustrací didaktických principů, do kterých se budou studenti zapojovat jako účastníci i spolutvůrci. Studenti*ky se seznámení s elementárními principy obecné didaktiky, reáliemi školního provozu a základním legislativním rámcem utvářejícím prostředí základních a středních škol. Důraz bude kladen na nastínění možností potenciálního profesního uplatnění v oboru v prostředí filmových festivalů, distribuce, prostoru kina, a ve školním prostředí.
Výstupy z učení
Po absolvování semináře:
- studenti*ky se orientují v organizacích a institucích pohybujících se v oboru F/AV
- studenti*ky prokazují základní znalost oborových výzkumů a metodických rámců
- studenti*ky jsou schopni formulovat základní oborová východiska a aplikovat je při tvorbě elementárního didaktického cvičení
- studenti*ky se elementárně orientují v legislativě a procesech definující školní prostředí
Osnova
  • 18. října / 14:00 - 18:40 / MgA. Jiří Forejt, Ph.D., MgA. Lucie Hlavicová
  • Co je to filmová a audiovizuální výchova?
  • V rámci přednášky budou představena základní oborová východiska, paleta iniciativ působících v oboru, ale také fundamentální oborové výzkumy, které definují oborovou charakteristiku. Představíme si (mimo jiné) projekty oborovamapafav.cz, certifikovanou metodiku F/AV, oborový portál filmvychova.cz, ale také první učebnici F/AV Filmouku.
  • 1. listopadu / 9:00 - 13:40 / Mgr. Miloš Makovský, Ph.D.
  • Základy obecné didaktiky
  • Obecně-didaktické minimum pro plánování, realizaci a hodnocení výuky. Zkušenosti a příklady z didaktik tzv. expresivních oborů (např. výtvarná výchova).
  • 15. listopadu / 9:00 - 13:40 / MgA. Lucie Hlavicová, Mgr. Miloš Makovský, Ph.D.
  • Základy obecné didaktiky / Konzultace didaktických cvičení V rámci přednášky budou představeny možnosti začlenění filmové a audiovizuální výchovy do oblasti formálního vzdělávání. Představení konkrétních ukázek didaktických cvičení a jejich začlenění do výuky.
  • 29. listopadu / 14:00 - 18:40 / MgA. Lucie Hlavicová, MgA. Jiří Forejt, Ph.D.
  • Prostor kina, filmové festivaly, distribuce
  • Filmová a audiovizuální výchova disponuje přesahy k mnoha oblastem filmového průmyslu a kultury. Jak začlenit filmovou a audiovizuální výchovu do prostředí kin a filmových festivalů?
  • 13. prosince / 14:00 - 18:40 / MgA. Lucie Hlavicová, MgA. Jiří Forejt, Ph.D.
  • Kolokvium didaktických cvičení
  • Představení konkrétních didaktických cvičení a zpětná vazba.
  • Konkrétní návrhy začlenění didaktických cvičení do praxe.
Literatura
    povinná literatura
  • Jiří Forejt. Filmová výchova: úvod do oborového hledání. Disertační práce. Praha: Akademie múzických umění v Praze, Filmová a televizní fakulta, 2022.
  • Tereza Czesany Dvořáková – Petra Matúšová – Jakub Šiler. Mapování vzdělávacího oboru filmová/audiovizuální výchova na českých základních školách a gymnáziích 2021/22 [online].
  • Výtvarná a filmová výchova – Revize RVP [online]. 2024
  • Lucie Hlavicová. Markéta Vondřášková. Metodika Filmové/Audiovizuální výchovy. Certifikovaná metodika. Praha: NIPOS, 2023.
  • Jaroslav Jeřábek et al. Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání [online]. 2023
Výukové metody
Přednášky, semináře, workshopy.
Metody hodnocení
Studenti a studentky dostanou zadaný celosemestrální úkol hned na první lekci 18.10.
- Půjde o kreativně-didaktické cvičení, které ideálně spojí jak vědomí aktuálních metod, technik a trendů v rámci filmové a AV výchovy, tak základy obecné didaktiky.
- Výstup zkombinuje kompetence získané studiem filmové vědy (analýza vyprávění, rozbor stylu, technika a technologie...) a přetaví ji do didaktické aktivity.
- Prezentace jednotlivých návrhů v délce 20 až 30 minut, včetně zpětné vazby a společné diskuze, proběhne na poslední lekci 13. 12.
Informace učitele
https://is.muni.cz/auth/el/phil/podzim2024/FAVp022/index.qwarp
MgA. Lucie Hlavicová
Působí jako lektorka, animátorka, dramaturgyně, metodička a konzutantka. Spolupracuje se Studiem Scala, kde vede kurzy pro mladé diváky a autory. Dokončuje doktorské studium na JAMU s tématem filmové/audiovizuální výchovy. Od března 2023 je předsedkyní Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu, v letech 2021–2023 byla členkou výboru a měla na starosti odborné i publicistické výstupy, studie a články. Je členkou širší konzultační skupiny oboru Filmová/audiovizuální výchova při Národním pedagogickém institu. Autorka řady oborových výzkumů F/AV. Spoluautorka první učebnice F/AV pro základní školy Filmouka. Vyučuje F/AV na FAMU i UTB ve Zlíně.



MgA. Jiří Forejt, Ph.D.


Doktor Filmové a televizní fakulty AMU, kde se podílí na vývoji vzdělávacího programu Filmová a audiovizuální výchova s cílem vzniku prvního akademického pracoviště pro aprobování pedagogů filmové výchovy v ČR. Odborný pracovník pro filmovou výchovu, amatérský a nezávislý film v NIPOS, každoročně připravuje celostátní přehlídku filmové tvorby České vize. Dlouhodobě spolupracuje na pozici hlavního tutora s mezinárodním projektem CinEd. Dramaturg, lektor a autor mnoha filmově vzdělávacích textů a materiálů, spoluzakladatel společnosti Free Cinema, působí také jako člen výboru ASFAV. Spoluautor populárně-naučných knih Malí fotografové a Filmouka.



Mgr. Miloš Makovský, Ph.D.


Miloš Makovský se věnuje primárně výtvarné výchově a jejímu propojení s dalšími uměleckými a uměnovědnými obory, zejména s filmem a audiovizí. Jako expert spolupracuje s Národním pedagogickým institutem ČR na revizích Rámcových vzdělávacích programů základního vzdělávání. Na Pedagogické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně působí jako vedoucí Katedry výtvarné kultury a pedagog. Na FAMU působí jako garant předmětu Pedagogické předpoklady.

Další komentáře
Studijní materiály

  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/podzim2024/FAVp022