KSCB008 Současný Taiwan - politika a společnost

Filozofická fakulta
podzim 2024
Rozsah
2/0/0. 4 kr. Ukončení: k.
Vyučující
Mgr. Bc. Denisa Hilbertová, M.A. (přednášející)
Garance
Mgr. Bc. Denisa Hilbertová, M.A.
Seminář čínských studií – Centrum asijských studií – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Bc. Denisa Hilbertová, M.A.
Dodavatelské pracoviště: Seminář čínských studií – Centrum asijských studií – Filozofická fakulta
Rozvrh
St 10:00–11:40 K24, kromě Po 18. 11. až Ne 24. 11.
Předpoklady
Tento kurz se zabývá současnou politickou a společenskou situací na Tchaj-wanu se zaměřením na jeho demokratický vývoj, vztahy mezi státy Tchaj-wanu, politiku identity, ekonomické transformace a kulturní dynamiku. Prostřednictvím série dvanácti přednášek studenti získají komplexní znalosti o klíčových otázkách, které formují současný Tchaj-wan.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 25 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/25, pouze zareg.: 24/25, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 16/25
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Tento kurz nabízí komplexní vhled do složitého politického a společenského prostředí současného Taiwanu. Studenti se seznámí s klíčovými faktory, které utvářejí specifickou vládní a celospolečenskou strukturu: rozvíjející se demokratické instituce, sociální změny a vztahy mezi Taiwanem a Čínou. Témata kurzu zahrnují demokratizační procesy, politiku identity, hospodářský rozvoj a společenskou transformaci. Prostřednictvím interdisciplinární perspektivy budou studenti analyzovat současné problémy, jako je role Taiwanu v regionální politice, sociální hnutí a hledání národní identity. Skrze kritický přístup k odborné literatuře, případovým studiím a aktuálním událostem rozvíjí tento kurz u studentů pochopení složitého politického a společenského vývoje Taiwanu v 21. století.
Výstupy z učení
Porozumět historickým souvislostem politického vývoje Tchaj-wanu. Analyzovat klíčové politické instituce a aktéry na Tchaj-wanu. Prozkoumat vztahy Tchaj-wanu s Čínou a dalšími globálními mocnostmi. Prozkoumat sociální a kulturní dynamiku ovlivňující tchajwanskou společnost. Diskutovat o současných výzvách, kterým Tchaj-wan čelí.
Osnova
  • Přednáška 1: Úvod Přehled zeměpisných, demografických a historických souvislostí Tchaj-wanu. Klíčové milníky moderní historie Tchaj-wanu. Přednáška 2: Politický vývoj Tchaj-wanu Přechod od autoritářství k demokracii. Hlavní politické reformy a demokratizační procesy. Přednáška 3: Politické instituce a aktéři Struktura vlády a role prezidenta, zákonodárného sboru a soudního sboru. Hlavní politické strany a jejich platformy. Přednáška 4: Volební politika a občanská participace Volební systém a volební chování. Úloha občanské společnosti a sociálních hnutí v politice. Přednáška 5: Vztahy mezi státy průlivu Historický kontext tchajwansko-čínských vztahů. Současný stav vztahů mezi Čínou a průlivem a klíčové otázky. Přednáška 6: Tchaj-wan v mezinárodní aréně Diplomatický status Tchaj-wanu a jeho mezinárodní uznání. Vztahy s hlavními světovými mocnostmi (např. USA, Japonsko, EU). Přednáška 7: Hospodářský rozvoj a výzvy Hospodářská transformace Tchaj-wanu a průmyslová politika. Současné ekonomické výzvy a dopady globalizace. Přednáška 8: Sociální otázky a veřejná politika Klíčové sociální otázky: stárnutí populace, zdravotní péče, bydlení a vzdělávání. Vládní politika Přednáška 9: Politika identity a kulturní dynamika Tchajwanská identita a vliv historických vyprávění. Úloha jazyka, kultury a médií při utváření identity. Přednáška 10: Otázky životního prostředí a udržitelnosti Hlavní environmentální výzvy, kterým Tchaj-wan čelí. Politika a iniciativy pro udržitelný rozvoj. Přednáška 11: Technologické inovace a digitální společnost Role Tchaj-wanu v globálním technologickém průmyslu. Dopad digitálních technologií na společnost a politiku. Přednáška 12: Budoucí vyhlídky a výzvy Hlavní trendy a budoucí výzvy pro Tchaj-wan. Potenciální scénáře politického a společenského vývoje Tchaj-wanu.
Literatura
    doporučená literatura
  • Jacobs, J. Bruce. Democratizing Taiwan. Brill, 2012.
  • Dittmer, Lowell, ed. Taiwan and China: Fitful Embrace. University of California Press, 2017.
    neurčeno
  • Rowen, Ian, ed. Transitional Justice in Taiwan: Law, Politics, and Power. Routledge, 2023.
Výukové metody
Kurz je veden formou přednášky a interaktivní výuky
Metody hodnocení
Skupinový projekt docházka aktivita v hodině
Další komentáře
Předmět je vyučován jednou za dva roky.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2012.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/podzim2024/KSCB008