LgBB05 Germánské jazyky

Filozofická fakulta
podzim 2024
Rozsah
2/0/0. 5 kr. Doporučované ukončení: zk. Jiná možná ukončení: k.
Vyučováno kontaktně
Vyučující
prof. RNDr. Václav Blažek, CSc. (přednášející)
Garance
prof. RNDr. Václav Blažek, CSc.
Ústav jazykovědy a baltistiky – Filozofická fakulta
Dodavatelské pracoviště: Ústav jazykovědy a baltistiky – Filozofická fakulta
Rozvrh
každou lichou středu 14:00–15:40 K21, kromě Po 18. 11. až Ne 24. 11.
Předpoklady
Elementární znalost alespoň jednoho germánského jazyka.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 69 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 20/69, pouze zareg.: 0/69, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/69
Mateřské obory/plány
předmět má 16 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Kurz podává komplexní přehled germánských jazyků v jejich historické perspektivě. Posluchači by měli být podrobně seznámeni s vývojem germánských jazyků a charakteristikami jejich gramatické struktury. Absolvováním by měli získat schopnost rozlišit jednotlivé germánské jazyky, orientovat se v jejich gramatice a seznámit se s historií raného germánského společenství.
Výstupy z učení
Přehled germánských jazyků minulosti a současnosti, jejich rozšíření, význam, vzájemné vztahy a jejich synchronní a diachronní gramatické srovnání.
Osnova
  • 1. Svědectví antických autorů o Germánech (Caesar, Plinius, Tacitus, Ptolemaios). 2. Germáni v době stěhování národů. Svědectví Jordana a dalších kronikářů. 3. Místo germánské větve v indoevropské jazykové rodině a její charakteristické rysy. 4. Nástin pragermánské gramatické struktury. 5. Různé modely klasifikace germánských jazyků. 6. Nejstarší použití písma u Germánů: helma z Negau a rané runové písmo. 7. Přehled starých literárních germánských jazyků (1. tis. po Kr.): Gótský a krymskogótský. Severozápadní germánština: jazyk nejstarších runových nápisů. Starohornoněmčina. Starosaština. Staroangličtina. Jazyk mladších run (6.-10. st.) a staroseverština. 8. Přehled moderních germánských jazyků: Hornoněmecký. Dolnoněmecký. Nizozemský. Fríský. Anglický. Dánský. Švédský a gutnijský. Norský. Faerský. Islandský.
Literatura
    doporučená literatura
  • BLAŽEK, Václav, Staré germánské jazyky. Historický a gramatický přehled. Brno: MU 2011.
  • Berkov, V.P. 2003. Současné germánské jazyky. Praha: Karolinum.
  • SCHLETTE, Friedrich. Germáni mezi Thorsbergem a Ravennou : kulturní dějiny Germánů do konce stěhování národů. Vyd. 1. Praha: Orbis, 1977, 302 s. URL info
Výukové metody
Přednášející uvede posluchače do rané kmenové historie Germánů a seznámí je s rekonstrukcí pragermánštiny na základě starých literárních jazyků. poté posluchači vystupují samostatně s vlastními popisy moderních germánských jazyků, jednotlivě či v párovém srovnání.
Metody hodnocení
Výstupem kursu je písemné zpracování zadaného tématu, nejčastěji jde o popis zvoleného jazyka či porovnání gramatických struktur dvou jazyků. Od kvality písemné práce se pak odvíjí výsledek zkoušky nebo kolokvia.
Další komentáře
Studijní materiály
Poznámka k ukončení předmětu: Ukončení zápočtem je možné pouze pro kredit typu C. Uděluje se na základě aktivní účasti při výuce.
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2019, podzim 2020, podzim 2021, podzim 2022, podzim 2023.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/podzim2024/LgBB05