B8352 Metody antropologie III

Přírodovědecká fakulta
jaro 2002
Rozsah
1/4/0. 4 kr. Ukončení: kz.
Vyučující
doc. RNDr. Eva Drozdová, Ph.D. (přednášející)
RNDr. Vladimír Šedivý, CSc. (přednášející)
Garance
RNDr. Vladimír Šedivý, CSc.
Ústav antropologie – Biologická sekce – Přírodovědecká fakulta
Kontaktní osoba: RNDr. Vladimír Šedivý, CSc.
Předpoklady
Student musí absolvovat kurzy anatomie, fyziologie a úvodu do antropologie.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 7 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Antropologie živého člověka je zaměřena na jeho biologickou a kulturní podstatu. Kurz se zabývá stavem a vývojem lidské variability znaků, která vznikla na základě genetickém a projevuje se díky adaptabilitě jednotlivých znaků somatotypu vůči danému, člověkem ovlivnitelnému a ovlivněnému životnímu prostředí ve formě výsledného projevu; variabilita projevů člověka je rovněž spoludotvářena ve vzájemných interakcích lidí. Cílem kurzu je získat vybrané teoretické a některé praktické znalosti o člověku a jeho kultuře, jež by zdůraznily jednotu jeho původu a zvláštnost projevů, jež by dále zakotvily získané poznatky v jedinečnosti jeho bytí a univerzalitě jeho existence, a pomohly tak vysvětlit jeho chování a specifičnost, skupinovou diverzitu až originalitu vzhledu každého jedince, jakož i poznatky o působnosti a faktorech přírodního, sociálního a ideového prostředí, které ovlivňují tyto lidské atributy.
Osnova
  • 1. Obecné metody antropologie: pozorování, antropometrie (vč. chyby měření), dotazování, srovnávání (v čase a v prostoru); 2. Somatoskopie I. - popisné znaky na hlavě: hlava zepředu, z profilu, ze shora; čelo, nos, rty, brada, oči, ušní boltce, rýhy a vrásky, vlasy a vousy. 3. Somatoskopie II. - popisné znaky na trupu a končetinách: hodnocení stavu výživy (podkožní tuk a složení těla), masivnost kostry, vývin svalstva; hrudník: typy hrudníku, tvar, délka, příčný obrys, profil (epigastrický úhel), tvary prsů u žen; profil břicha; kontura páteře; horní končetina: poloha ramen a lopatky, paže, ruka, prsty; dolní končetina: postavení nohou, klenutí plosky, prstové formule. 4. Somatoskopie III. - pigmentace: kůže, vlasů, očí (vč. struktury iridy); ochlupení těla: primární, sekundární a terciální, vlasové víry, plešatost; chrup: tvar a velikost zubního oblouku, typy skusu, obroušení skloviny na hrbolech, velikost a barva zubů 5. Dermatoglyfy I. - fenomén papilárního terénu, minucie; typologie vzorů na prstech dle Galtona, Purkyně, Cumminse a Midlo, Penrose - trirádius, střed vzoru; kvalitativní (vzory) a kvantitativní (počítání linií) analýza otisků prstů a článků prstů; rozdíly mezi pohlavími, rasami a nemocemi. 6. Dermatoglyfy II. - axiální, podprstové a marginální trirádie, vzorování dlaní a plosek nohou (thenar, hypothenar, interdigitální pole, halucal, antithenar, calcar), stopování linií (MLI) a formule, počítání linií (RC a-b, b-c, c-d. a-d), ohybové rýhy (typologie dle Wenningerové). 7. Antropometrie I. - vývoj, standardizace francouzské a německé školy, Martin a Saller, ergonomické normy ISO; měřidla; měrné body na hlavě, na trupu a končetinách. 8. Antropometrie II. - měření na hlavě; měření výškových, šířkových a délkových rozměrů; obvodové rozměry, tloušťky kožních řas; vytvoření antropometrických norem, srovnávání vůči normě. 9. Konstituční typologie - Hippokrates (psychotyp.), Viola (somatotyp.), Kretschmer a Sheldon (psychosomatotyp.), Heathová + Carter (somatotyp.). 10. Rasová typologie I. - rasismus, vývoj a charakteristiky velkých ras (černé, bílé a žluté). 11. Rasová typologie II. - rasy Evropy (Euroasie) podle Hootona a Denikera. 12. Ontogeneze - koncepce, vývoj embrya a plodu, porod; růst a vývoj těla a orgánových soustav; stárnutí a involuce, smrt, posmrtné změny. 13. Auxologie - růstové zákonitosti u různých částí těla, faktory ovlivňující růst, metody sledování a hodnocení růstu dětí, mládeže, dospělých a starých. 14. Organizace antropologických výzkumů: problém, pracovní hypotéza, hledání metod průkazu, výběr rozměrů (záznamní list), výběr souboru.
Metody hodnocení
Přendáška 2 hod., praktické cvičení 3 hod. Klasifikovaný zápočet.
Informace učitele
Podstatou jsou informace sdělené při přednáškách a oddemonstrované na cvičeních. Doplňkové informace jsou v základní literatuře: Jan Beneš: Člověk. Mladá fronta, Praha, 1993. Vojtěch Fetter a kol.: Antropologie. Academia, Praha, 1967. Jaroslav Suchý: Jak se mění člověk. SPN, Praha, 1972.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2000, jaro 2001.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/sci/jaro2002/B8352