PřF:F7281 Středošk.f. a její učeb.obr. 1 - Informace o předmětu
F7281 Středoškolská fyzika a její učebnicový obraz 1
Přírodovědecká fakultajaro 2010
- Rozsah
- 1/1. 1 kr. (plus ukončení). Ukončení: k.
- Vyučující
- doc. RNDr. Aleš Lacina, CSc. (přednášející)
doc. RNDr. Aleš Lacina, CSc. (cvičící)
RNDr. Eva Kutálková, Ph.D. (přednášející)
RNDr. Eva Kutálková, Ph.D. (cvičící)
doc. RNDr. Zdeněk Bochníček, Dr. (přednášející)
doc. RNDr. Zdeněk Bochníček, Dr. (cvičící) - Garance
- doc. RNDr. Aleš Lacina, CSc.
Ústav fyziky a technologií plazmatu – Fyzikální sekce – Přírodovědecká fakulta
Kontaktní osoba: doc. RNDr. Aleš Lacina, CSc. - Rozvrh
- Út 10:00–11:50 F3,03015
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Učitelství fyziky pro střední školy (program PřF, M-FY)
- Cíle předmětu
- Po úvodní diskusi obecné problematiky základních požadavků kladených na učebnicový text se předmět věnuje tématům středoškolské fyziky a zejména způsobu jejich prezentace v současné české učebnicové literatuře. Jednotlivé učebnice analyzuje jak z hlediska koncepčního, tak z hlediska zpracování dílčích témat a orientuje posluchače i v doplňkových literárních pramenech (starší středoškolské učebnice, učebnice pro nižší stupeň škol, učebnice vysokoškolské, časopisecká a popularizační literatura). Provádí jejich srovnávací analýzu a rozebírá diskutabilní, či dokonce defektní, pasáže těchto textů. V případě potřeby nabízí alternativní možnosti výkladu až po konkrétní doporučení a návody. Upozorňuje na možnosti využití nedostatků učebnicového textu jak při výuce fyziky, tak při obecné výchově k přesnému kritickému myšlení.
Na konci kurzu by student měl být schopen:
věcně i didakticky analyzovat témata vybraných částí středoškolské fyziky;
kriticky rozebrat jejich obvyklá učebnicová zpracování;
navrhnout a posoudit případné alternativní možnosti výkladu. - Osnova
- 1. Základní požadavky kladené na učebnicový text (věcná správnost, adekvátní míra přesnosti a úplnosti, přiměřenost, srozumitelnost, názornost, vyváženost, kvalita technického zpracování). 2. Úloha učebnice při středoškolské výuce fyziky (doplněk, vodítko, opora, vzor; samostatná práce s textem; kritická práce s textem). 3. Mechanika (historie discipliny, její současný stav, vývoj učebnicového zpracování, výběr a řazení témat, rozbor věcných a pedagogických nedostatků, konkrétní příklady, alternativní postupy). 4. Molekulová fyzika a termika (historie discipliny, její současný stav, vývoj učebnicového zpracování, výběr a řazení témat, rozbor věcných a pedagogických nedostatků, konkrétní příklady, alternativní postupy). 5. Mechanické kmitání a vlnění (historie discipliny, její současný stav, vývoj učebnicového zpracování, výběr a řazení témat, rozbor věcných a pedagogických nedostatků, konkrétní příklady, alternativní postupy).
- Literatura
- Středoškolské učebnice fyziky a další literatura dle doporučení učitele. - Grammar school textbooks of physics and further literature in accordance with the recommendation of the teacher.
- ARONS, A. B. Teaching introductory physics. New York: John Wiley & Sons, 1996, xiv, 153. ISBN 0471137073. info
- Výukové metody
- Přednáška, seminární cvičeni s diskusí a samostatnými vystoupeními studentů.
- Metody hodnocení
- Kolokvium má charakter širší rozpravy o tématice předmětu.
- Informace učitele
- Podmínkou přihlášky ke kolokviu jsou kromě aktivní účasti na cvičení alespoň dvě úspěšná seminární vystoupení studenta během semestru k probírané dílčí problematice. Student kombinovaného nebo distančního studia může nahradit předepsanou účast ve cvičení písemným vypracováním zadaných dílčích témat (v počtu úměrném počtu neabsolvovaných cvičení) a ústní rozpravou nad ním.
- Statistika zápisu (jaro 2010, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/sci/jaro2010/F7281