Bi0662 Vybrané problémy z ekologie

Přírodovědecká fakulta
jaro 2013
Rozsah
1/0/0. 1 kr. Ukončení: z.
Vyučující
RNDr. Libor Ekrt, Ph.D. (přednášející), prof. RNDr. Milan Chytrý, Ph.D. (zástupce)
Garance
prof. RNDr. Milan Chytrý, Ph.D.
Ústav botaniky a zoologie – Biologická sekce – Přírodovědecká fakulta
Dodavatelské pracoviště: Ústav botaniky a zoologie – Biologická sekce – Přírodovědecká fakulta
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
V předmětu Vybrané problémy z ekologie přednášejí většinou blokovou formou zvaní externí přednášející o svém výzkumu. Každý semestr je zván jiný přednášející. Smyslem není probírání ucelené látky z nějakého předmětu, ale spíše definování vědeckých problémů ve zvoleném užším tématu, diskuse o metodických postupech vedoucích k řešení těchto problémů a prezentace výsledků konkrétních projektů. Předmět je vhodný zejména pro studenty magisterského studijního oboru Systematická biologie a ekologie, doktorských studijních oborů Biologie v oborech Botanika, Ekologie, Hydrobiologie a Zoologie a pro vyšší ročníky bakalářského studijního oboru Systematická biologie a ekologie. Předmět Vybrané problémy z ekologie lze absolvovat i vícekrát během studia. Cílem předmětu je, aby se studenti seznámili s problematikou, která není přednášena v rámci pravidelné výuky na PřF MU.
Osnova
  • Tématem pro jarní semestr 2013 je "Biologie a ekologie kapraďorostů" v podání RNDr. Libora Ekrta, Ph.D., z katedry botaniky Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
  • Přednáška má za cíl podat přehled o diverzitě, ekologii, rozšíření, morfologii, mechanismech speciace a fylogenezi kapraďorostů u nás i v dalších oblastech světa. Podrobněji jsou probírány skupiny vyskytující se v Evropě a vybrané významné skupiny z dalších biomů. Demonstrovány budou ukázky druhů vyskytujících se v ČR a případně okolních územích. Pozornost bude věnována zejména znakům důležitým pro praktickou determinaci, jejich ekologii, charakteru výskytu a celkovému rozšíření a ohrožení.
  • 1. Úvodní přednáška, historie výzkumu kapraďorostů, vymezení kapraďorostů (Pteridophyta), jejich postavení v rámci vyšších rostlin. Základní pteridologická literatura, časopisy, www stránky. Současné pohledy na fylogenezi kapraďorostů. Expanze a extinkce kapraďorostů v historii. - 2. Životní cyklus kapraďorostů a střídání generací (výtrusy; klíčení výtrusů; gametofyt; antheridiogeny; gamety; typy oplození; vývoj a typy stélé; společná morfologická charakteristika; typy, struktura a pukání leptosporangiátní výtrusnice; nepohlavní varianty životního cyklu kapraďorostů). - 3. Nepohlavní rozmnožování - apomixie, viviparie, cytologie, počty chromozomů, polyploidie. Speciace kapraďorostů, polyploidizace a hybridizace jako nejvýznamnější mechanismy tvorby druhů, polyploidní komplexy a jejich výzkum, terciární speciace, kryptické druhy. - 4. Charakteristika, morfologie, ekologie, diverzita a systém plavuní (Lycopodiopsida) a vranečků (Selaginellopsida). - 5. Charakteristika, morfologie, ekologie, diverzita a systém šídlatek (Isoëtopsida) a eusporangiátních kapradin (Psilotaceae, Ophioglossaceae, Equisetaceae). - 6. Charakteristika, morfologie, ekologie, diverzita a systém Marattiaceae. Charakteristika, morfologie, ekologie, diverzita a systém protoleptosporangiátních kapradin - podezřeňovité (Osmundaceae) a primitivních leptosporangiátních kapradin - blánatcovité (Hymenophyllaceae). - 7. Charakteristika, morfologie, ekologie, diverzita a systém bazálních tropických leptosporangiátních kapradin Gleicheniales a Schizaeales a jádrových leptosporangiátních kapradin - vodní heterosporické kapradiny (Salviniales, Marsileales). - 8. Charakteristika, morfologie, ekologie, diverzita a systém jádrových leptosporangiátních kapradin - stromové kapradiny, bazální Polypodiales. - 9. Charakteristika, morfologie, ekologie, diverzita a systém bazálních Polypodiales (Pteridaceae), a odvozených Polypodiales (Eupolypods I) - Dryopteridaceae. - 10. Charakteristika, morfologie, ekologie, diverzita a systém odvozených Polypodiales (Eupolypods I a II) - Davalliaceae, Polypodiaceae, Woodsiaceae s. l., Onocleaceae, Blechnaceae, Thelypteridaceae, Aspleniaceae. - 11. Diverzita kapradin v celosvětovém měřítku. Šíření kapraďorostů. Evropská fytogeografie. - 12. Významné ekologické aspekty biologie kapraďorostů.
  • Doporučená literatura:
  • Ranker T. A. & Haufler C. H. (2008): Biology and evolution of ferns and lycophytes. - Cambridge University Press, Cambridge.
  • Mehltreter K., Walker L. R. & Sharpe J. M. (2010): Fern ecology. - Cambridge University Press, Cambridge.
  • Fernánder H., Kumar A. & Revilla M. A. (2011): Working with ferns: issues and applications. - Springer, London.
  • Dyer A. F. [ed.] (1979): The experimental biology of ferns. - Academic Press, London.
Literatura
    doporučená literatura
  • Literaturu dodává v případě potřeby zvaný přednášející podle vlastní úvahy.
  • BEGON, Michael, John L. HARPER a Colin R. TOWNSEND. Ekologie : jedinci, populace a společenstva. Translated by Bronislava Grygová - Barbara Köberleová - Zdeněk Brandl. 1. vyd. Olomouc: Vydavatelství Univerzity Palackého, 1997, xxiv, 949. ISBN 8070676957. info
Výukové metody
Vzhledem k možnostem externích přednášejících probíhá výuka zpravidla blokově, přednášky.
Metody hodnocení
Diskuze.
Informace učitele
Výuka proběhne v posluchárně BR3 v Řečkovicích ve třech blocích v pátek 15. března od 13:00 do 18:00 hodin, v pátek 5. dubna od 13:00 do 18:00 a v sobotu 6. dubna od 8:30 do 14:00 hodin (časy ukončení jsou přibližné).
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každý semestr.
Výuka probíhá blokově.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2008 - akreditace, jaro 2011 - akreditace, jaro 2003, jaro 2004, jaro 2005, jaro 2006, jaro 2007, jaro 2008, jaro 2009, jaro 2010, jaro 2011, jaro 2012, jaro 2012 - akreditace, jaro 2014, jaro 2015, jaro 2016, jaro 2017, jaro 2018, jaro 2019, podzim 2021, jaro 2023, podzim 2023.