PřF:F8692 Didaktický seminář z fyziky 2 - Informace o předmětu
F8692 Didaktický seminář z fyziky 2
Přírodovědecká fakultajaro 2017
- Rozsah
- 0/2/0. 2 kr. Ukončení: z.
- Vyučující
- doc. RNDr. Zdeněk Bochníček, Dr. (cvičící)
Mgr. Tomáš Nečas, Ph.D. (cvičící)
Mgr. Ing. Tomáš Papírník (cvičící)
Mgr. Václav Piskač, Ph.D. (cvičící)
Mgr. Ondřej Přibyla (cvičící)
RNDr. Jaroslav Veverka (cvičící) - Garance
- doc. RNDr. Zdeněk Bochníček, Dr.
Ústav fyziky a technologií plazmatu – Fyzikální sekce – Přírodovědecká fakulta
Kontaktní osoba: doc. RNDr. Zdeněk Bochníček, Dr.
Dodavatelské pracoviště: Ústav fyziky a technologií plazmatu – Fyzikální sekce – Přírodovědecká fakulta - Rozvrh
- Po 20. 2. až Po 22. 5. St 12:00–13:50 Fs1 6/1017
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
- Cíle předmětu
- Seminář je určen k organizovaným diskusím vybraných témat středoškolské fyziky. Jeho těžiště spočívá především v samostatné domácí přípravě studenta. Seminární vystoupení studentů obsahují výklad dané problematiky na středoškolské úrovni a má simulovat část gymnaziální hodiny fyziky věnované probírání nové látky. Po výstupu následuje diskuse, při níž vedoucí učitel i ostatní účastníci semináře hodnotí fyzikální a didaktickou úroveň výstupu.
Hlavním cílem kurzu je rozvíjení pedagogických schopností a dovedností studentů. Na jeho konci by studenti měli být schopni všestranně analyzovat vybraná témata středoškolské fyziky a prezentovat je ve formě středoškolského výkladu. - Osnova
- 1. Optika (světlo; zákony šíření světla; odraz a lom na rozhraní dvou prostředí; optické soustavy, zobrazování; zobrazení čočkou a zrcadlem; vady zobrazovacích soustav; jednoduché optické přístroje; oko, vidění).
- 2. Termika a molekulová fyzika (termodynamický a molekulárně-kinetický popis soustavy mnoha částic; termodynamická rovnováha - nultý zákon termodynamiky; vnitřní energie, práce a teplo - první zákon termodynamiky; děje v ideálním plynu; kruhové děje; druhý zákon termodynamiky).
- 3. Struktura a vlastnosti látek (struktura a vlastnosti pevných látek; struktura a vlastnosti plynů a kapalin; povrchové napětí; tepelná kapacita látek; teplotní roztažnost pevných látek a kapalin).
- 4. Fyzika mikrosvěta (základní kvantové jevy; fotoelektrický jev, Comptonův jev; dualismus vlna-částice a jeho fyzikální interpretace; vlnová funkce; elektronový obal atomu; Bohrův model atomu; Pauliho vylučovací princip; periodická tabulka; chemická vazba; atomové jádro; jaderné reakce).
- 5. Astrofyzika (orientace na obloze; astronomické souřadnice; sluneční soustava - její minulost a budoucnost; základní hvězdné charakteristiky a jejich určování; vznik a vývoj hvězd; vývoj vesmíru a jeho současný stav).
- Literatura
- Středoškolské učebnice fyziky a další literatura dle doporučení učitele a výběru studenta. Grammar school texbooks of physics and further literature in accordance with the teacher`s recommendation and students` choice.
- ARONS, A. B. Teaching introductory physics. New York: John Wiley & Sons, 1996, xiv, 153. ISBN 0471137073. info
- Výukové metody
- Seminář se studentskými výstupy a diskusí.
- Metody hodnocení
- Zápočet: stanovený počet úspěšných výstupů během semestru.
- Informace učitele
- Studenti si pro svoje seminární vystoupení vybírají z celkové osnovy předmětu celek, který považují za přiměřený pro jednu středoškolskou hodinu fyziky, vypracovávají na ni písemnou přípravu, kterou po svém výstupu odevzdávají. Podmínkou zápočtu je kromě předepsané účasti absolvování nejméně dvou úspěšných výstupů během semestru.
- Další komentáře
- Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
- Statistika zápisu (jaro 2017, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/sci/jaro2017/F8692